سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۷۶

انواع دوربین ها و روش نصب دوربین مداربسته (+ مزایا و معایب)

نصب دوربین مداربسته,اموزش نصب دوربین مداربسته,نکات مهم در نصب دوربین مداربستهقبل از خريد دوربين هدف خود را از نصب دوربين مدار بسته مشخص کنيد
نصب دوربین مداربسته در خانه باعث افزایش سطح امنیت شده و این امر هم سبب می شود شخص با خاطری آسوده زمان سفر و دوری از خانه، به مشاهده و بررسی عکس های ضبط شده توسط دوربین های مداربسته و ذخیره شده روی دستگاه DVR (با استفاده از تکنولوژی انتقال تصویر) بپردازد.

دوربین مداربسته

کلمه "دوربین مداربسته"، closet circuit television یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مداربسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند. دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. با توجه به اینکه اکثر این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت به کار میرود. این کلمه بیشتر به همین حیطه بر می گردد ولی معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را هم دربر می گیرد.

دوربین مداربسته، بسته به نوع كاركرد های خود تجهیزات متنوعی احتیاج دارند كه بستگی به نوع عملیات نظارتی كه قرار است انجام شود تغییر میكنند. این تجهیزات به صورت كلی به این شرح می باشند:

 • دوربین های مخصوص کارهای حفاظتی
 • دستگاه سرور مركزی (dvr)
 • نرم افزارهای مخصوص نظارت از طریق شبكه
 • سوكتهای اتصالی BNC برای دوربین های آنالوگ
 • كابلهای ارتباطی

انواع دوربین مداربسته از نظر نوع سیگنال:

نوع دوربین های مخصوص كارهای حفاظتی بطور كلی متفاوت است. در عمل برای كارهای حفاظتی سه نوع دوربین مداربسته موجود هست:

۱- دوربینهای آنالوگ

۲- دوربینهای تحت شبكه (آی پی كمرا)

۳- دوربین های دو منظوره

رشته آموزش نصب دوربین مداربسته,نصب دوربین مداربسته,هزینه نصب دوربین مداربستهقبل از نصب دوربین مداربسته، از سلامت تمام تجهیزات اطمینان حاصل کنید

کاربردهای دوربین مداربسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین مداربسته در سیستم های حفاظتی است ولی کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود. نصب دوربین مداربسته کاربردهایی مانند کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس دارد.

رشته آموزش نصب دوربین مداربسته

آموزش نصب دوربین مداربسته یکی از رشته های پرطرفداریست که از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است.  کارآموزان پس از سپری کردن این دوره میتوانند به صورت مستقل وارد بازار کار شده و پروژه های شرکتی، اداری و تجاری را سفارش بگیرند. از آنجا که امنیت در ساختمان ها و مراکز تجاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و یک نیاز اساسی محسوب می شود، بازار کار نصب دوربین مداربسته هر روز رونق بالاتری بخود می گیرد.

اقدامات لازم پیش از نصب دوربین مداربسته

فکر ایجاد حفره در دیوارهای منزل برای سیم کشی جهت نصب دوربین مداربسته امکان دارد اندکی نگران کننده باشد ولی نگران نباشید. در نصب دوربین مداربسته میتوان با استفاده از تجهیزاتی مثل داکت، لوله، سینی کابل و … و همینطور عبور سیم از سقف های کاذب، کناف، دوپوش، زیر نما یا زیر زمین سیم کشی را کاملاً از دید مخفی کرد. برخی از سیستم های امنیتی دوربین مداربسته به صورت پکیج های بیسیم ارائه شده که نصب دوربین مداربسته را برای مکانهای کوچک بسیار آسان می کند.

نکاتی مهم در نصب دوربین مداربسته

- انتخاب برترین دوربین ها متناسب با نور و فضای محیط​​​

- رعایت نکات ایمنی فنی در موقع نصب

- انتخاب بهترین موقعیت ها برای پوشش بهتر و کاملتر 

- زیبایی سیستم و نمای ظاهری

- رعایت نکات ایمنی سیستم در مقابل سرقت و یا آسیب رسا

تجهیزات اصلی مورد نیاز نصب دوربین مداربسته

> دوربین مداربسته (به تعداد نیاز)

> دستگاه DVR

> هارد دیسک برای ذخیره

> منبع تغذیه ۱۲ ولت

> کابل مخصوص دوربین مداربسته (کابل ترکیبی همراه با برق)

> فیش BNC

روش نصب دوربین مداربسته,راه اندازی شبکه نصب دوربین مداربسته,نصب دوربین مداربستهزمان نصب دوربين مداربسته بسته به حجم سیم کشی متفاوت است

دوربین مداربسته آنالوگ

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند. صدا و تصویر این دوربین ها هر یک به وسیله کابل دورشته ای جداگانه منتقل میشوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را اجرا می کند.

نصب دوربین مداربسته,نحوه نصب دوربین مداربسته,آموزش نصب دوربین مداربستهاصلی ترين فيش مورد نياز براي نصب دوربین مداربسته آنالوگ فيش BNC است

- انتخاب مکان نصب دوربین مداربسته

برای این که بدانید برترین محل برای نصب دوربین مداربسته کجاست حتماً باید از یک کارشناس با تجربه و متخصص کمک بگرید. این که مشخص کنیم هر دوربین در کجا نصب شود نیازمند بررسی زوایای گوناگون محیط، در نظر گرفتن زوایای تابش نورها و همچنین سنجش فواصل است. یک نصاب دوربین مداربسته متخصص، بخوبی میتواند باتوجه به نیازمندی های پروژه برترین نوع دوربین مورد نیاز و همینطور بهترین محل نصب برای برخورداری از بهترین پوشش و کیفیت تصویر بالا را تعیین نماید. موقع تعیین مکان نصب دوربین مداربسته و نقشه کشی توجه داشته باشید که این مکان رو به روی نور خورشید نباشد، جلوی پوشش های گوناگون گیاهی یا مصنوعی نباشد، دوربین های بیرونی در زیر سایبان نصب شود و هیچ کدام از کابل های دوربین دیده نشود. توجه داشته باشید رعایت این موضوعات منجر به طول عمر بیشتر دوربین خواهد شد. بهترین اماکن جهت نصب دوربین مداربسته عبارتند از:

 • کوچه یا خیابانی که منزل در آن واقع است
 • پارکینگ خودرو
 • پنجره های رو به خیابان
 • راه پله ها 
 • فضاهای باز درون خانه (مانند آشپزخانه، حال و...)
 • درب جلویی و پشتی خانه
 • ایوان

- کابل کشی و نصب تجهیزات دوربین مداربسته

برای نصب دوربین مداربسته حداقل احتیاج به دو كابل دارد. یكی كابل RG- 58 كه شبیه كابلهای كواكسیال آنتن های خانگی است و یكی كابل برق. در اکثر مواقع برق این دوربینها از روش یك آداپتور تامین میشود كه لازم است برای تامین برق دوربین یك كابل برق تا دوربین كشیده شود. دوربین از طریق كابل كواكسیال اطلاعات خود را به DVR مركزی ارسال میكند. برای اتصال این كابل باید از سوكت BNC استفاده كرد. 

نکات مهم در نصب دوربین مداربسته,نصب دوربین مداربسته,رشته آموزش نصب دوربین مداربستهاز کابل ترکیبی برای نصب دوربین مداربسته استفاده کنید

زمان کابل کشی دوربین مداربسته آنالوگ می بایست دو کابل که از یکدیگر مجزا هستند از DVR تا محلی که دوربین در آن نصب شده است کشیده شود. کابل اول کابل تصویر نام داشته و وظیفه انتقال تصویر از دوربین به دستگاه DVR را دارد. کابل دوم، کابل برق نام داشته و باید از محلی که DVR در آن قرار دارد تا محل نصب دوربین مداربسته کشیده شود. کابل برق از یک طرف به دوربین و از طرف دیگر به منبع تغذیه DC وصل می شود. نقطه ای امن را برای نصب DVR مركزی در نظر می گیریم. البته این نقطه باید طوری انتخاب شود كه از دوربینها به یك فاصله باشد تا در مصرف كابل صرفه جویی شود.

توجه داشته باشید که در بعضی از دوربین ها به جای منبع تغذیه DC از آداپتور استفاده می شود. در اینصورت می بایست برق ۲۲۰ ولت را توسط کابل برق به آداپتور ۱۲ ولتی متصل و آنرا به دوربین مداربسته وصل کنید.

- روش های برق رسانی به دوربین های مداربسته

برای برق رسانی به دوربین ها موقع نصب دوربین مداربسته باید با استفاده از پاور مرکزی یا ترانسهای کم آمپر جداگانه به هر دوربین برق رسانی کنید. این برق رسانی به دوربین ها میتواند به وسیله کابل ترکیبی یا کابل برق مجزا باشد. توجه کنید توان خروجی منبع تغذیه دوربین را با توجه به آمپر مصرفی کل سیستم یا دوربین مداربسته مورد نظر انتخاب کنید.

- سیم ها را درون لوله، داکت، ترانک یا زیر دیوار مخفی کنید

برای داشتن یک سیستم نظارتی حرفه ای میتوانید کابل ها را از بین دیوارها به طرف مرکز نظارت هدایت کنید. نقشه ی دیوارها و محل عبور لوله ها و کابل ها را پیش از شروع سیم کشی تهیه کنید. برای نصب دوربین مداربسته عبور دادن کابل ها احتیاج به سوراخ کردن دیوار و سپس عبور دادن کابل از بین دیوارها به طرف دستگاه DVR از طریق فضاهای باز موجود در منزل و معمولاً زیر شیروانی دارد. شما همچنین میتوانید کابل ها را با استفاده از یک منگنه کوب به دیوارها یا قرنیزها محکم کنید. میتوانید کابل ها را در زیر فرش هم پنهان کنید ولی آن ها را بچسبانید تا بطور اتفاقی حرکت نکنند. 

- اتصال کابل هر دوربین مداربسته به یک ورودی دستگاه DVR

دستگاه DVR تان میتواند چند دوربین مداربسته را مدیریت کند و به شما این قابلیت را می دهد تنها با یک دستگاه تصویر تمام دوربین های مداربسته را ضبط کنید. بعد نمایشگر تصویر دوربین های مداربسته را به صورت تک تک و یا یک جا نمایش می دهد.

اموزش نصب دوربین مداربسته,راه اندازی شبکه نصب دوربین مداربسته,نصب دوربین مداربستهزمان نصب دوربین مداربسته به DVR از سلامت سیستم برق رسانی خود مطمئن شوید

دوربین مداربسته آی پی تحت شبکه

این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملاً دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برعکس دوربین های آنالوگ، این مدل دوربین مداربسته از همان آغاز دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. تمامی مراحل مثل روش آنالوگ است با این تفاوت که کابل کشی و نصب تجهیزات باید به این صورت انجام شود.

نصب دوربین مداربسته,هزینه نصب دوربین مداربسته,روش نصب دوربین مداربستهنصب دوربین مدار بسته شبکه تا حدودی پیچیده تر از نصب دوربین آنالوگ است

- کابل کشی و نصب تجهیزات دوربین مداربسته

تجهیزات دوربین مداربسته آی پی شامل دوربین، سوئیچ و NVR است. کابل های استفاده شده در نصب دوربین مداربسته آی پی از نوع شبکه می باشد. زمان کابل کشی در این نوع از دوربین باید اول یک کابل شبکه از هر یک از دوربین ها به طرف سوئیچ بعد کابل دیگری از سوئیچ به طرف NVR کشیده شود.

در صورتی که سوئیچ شبکه دوربین مداربسته دارای قابلیت POE باشند، برای تغذیه دوربین از همان کابلی که بین دوربین و سوئیچ کشیده شده بود میتوان استفاده کرد. ولی در صورت معمولی بودن سوئیچ همانند دوربین مداربسته آنالوگ می بایست کابل برقی بطور مجزا کشیده شود.

دوربین های دومنظوره

این مدل دوربین مداربسته در واقع دوربین های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آن ها تعبیه شده است. کیفیت آن ها آنالوگ است و قابلیت استفاده از آن ها به صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

نحوه نصب دوربین مداربسته,نصب دوربین مداربسته,رشته آموزش نصب دوربین مداربستهتکنیک های نصب دوربین مداربسته در بازار کار بسیار مهم است

مدت زمان نصب سیستم دوربین مداربسته

بسته به حجم سیم كشی و تعداد دوربین ها زمان نصب دوربین مداربسته متفاوت است. بطور معمول برای پروژه های ۱ تا ۴ دوربین با کابل کشی کم و متوسط یک روز کاری و پروژه های ۴ تا ۸ دوربین با کابل کشی کم و متوسط ۳ روز کاری را میتوان پیش بینی کرد.

چگونگی نحوه نصب هارد دوربین مداربسته

برای نصب هارد دوربین مداربسته اول باید درب دستگاه ذخیره کننده (NVR, DVR, XVR یا HVR) باز شود و هارد به کف دستگاه پیچ شود بعد کابل پاور و SATA بدرستی در محل خود قرار بگیرند.

اندازی شبکه نصب دوربین مداربسته,آموزش نصب دوربین مداربسته,نصب دوربین مداربستهنخستین مرحله برای نصب هارد دوربین مداربسته، باز کردن درب دستگاه ذخیره کننده است

ذخیره ی تصاویر بر روی دوربین مداربسته

تمامی دستگاه های جدید از هارد دیسك های SATA پشتیبانی می كنند و شما میتوانید حداقل یكی از این هارد دیسك ها را بر روی دستگاه نصب كنید تا تصاویر ضبط شده بر روی آن ذخیره شود. قالبا دستگاه های DVR جدید دارای سیستم عامل لینوكس هستند و جالب اینكه تمامی این سیستم عامل بر روی فلش داخلی دستگاه نصب شده است و به سرعت بارگذاری می شود. با روشن كردن دستگاه در عرض چند ثانیه تصاویر دوربین مداربسته به نمایش در می آیند.

مدت زمان بایگانی تصاویر بر روی دستگاه مرکزی سیستم دوربین مداربسته بستگی به ظرفیت هارد نصب شده روی دستگاه دارد. معمولاً دستگاه های دوربین مداربسته پس از پر شدن هارد داخلی خود، قدیمی ترین تصاویر را پاک کرده و تصویرهای جدید را ضبط می کنند.

هزینه نصب دوربین مداربسته

هزینه نصب دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین عامل سختی کار است. به عنوان مثال در مکانهایی که ارتفاع نصب دوربین مداربسته بالا باشد و یا در مکان هایی که کابل کشی به آسانی مقدور نیست. مخصوصا در مواردی که حساسیت روی عدم مشخص شدن کابل وجود دارد اجرت نصب بالاتر می رود.

مزایای نصب دوربین مداربسته

- کنترل اماکن گوناگون با نصب دوربین مداربسته:

شما می توانید با نصب دوربین مداربسته منازل پارکینگ ها و یا اگر مدیر شرکت هستید شرکت خود را کنترل کنید.

- نصب دوربین مداربسته بصورت ۳۶۰ درجه:

هنگام نصب دوربین مداربسته برخی از دوربین ها این قابلیت را دارند که اگر در یک مکان نصب شوند آنجا را به صورت ۳۶۰ درجه پوشش میدهند و با زدن یک دکمه می توانید دوربین مداربسته را بچرخانید و تمام منطقه را مشاهده کنید، البته همه دوربین ها این قابلیت را ندارند و یا برخی از این دوربین ها را می توان برنامه ریزی کرد که خود به صورت اتوماتیک بچرخند که دیگر احتیاج نباشد شما به صورت دستی هر لحظه آن ها را بچرخانید.

 نصب دوربین مداربسته,نحوه نصب دوربین مداربسته,نکات مهم در نصب دوربین مداربستهبهترین زاویه برای نصب دوربین مدار بسته کنجی از اتاق است که دیوارها و سقف به هم می‌رسند

- افزایش امنیت اماکن گوناگون با نصب دوربین مداربسته:

دوربین های مداربسته امن هستند و می توانید کنترل کامل بر روی سیستم خود داشته باشید. به همین علت با نصب دوربین مداربسته به آسانی میتوانید ایمنی خانواده و کسب و کار خود را تضمین کنید. با تکنولوژی سیستم های امنیتی و تجهیزات در محیط های داخلی و خارجی برای محافظت از مردم، دارایی ها، وسایل نقلیه میتوان مورد استفاده قرار داد. سیستم های امنیتی دوربین های مداربسته بعنوان موثرترین روش در کاهش جنایت محسوب می شوند.

- کاهش هزینه های بیمه خانه با نصب دوربین مداربسته:

هزینه ی بیمه ی شما باید با کاهش خطر، کم شود. می توانید با نصب دوربین مداربسته و کاهش جرائم، هزینه های بیمه خانه یا دارایی های دیگر خود را تقلیل دهید. 

معایب دوربین مداربسته 

> حک شدن دوربین مداربسته:

بی تردید یکی از مهم ترین معایب نصب دوربین مداربسته امکان حک شدن این دوربین ها می باشد. سارقین به آسانی میتوانند دوربین های مداربسته شما را حک کنند. بهتر است رمزی که برای دوربین خود قرار می دهید کمی سخت باشد تا به آسانی حک نشود.

> هزینه نصب دوربین مداربسته:

اگر چه نصب ماکت دوربین مداربسته چندان گران قیمت نیست، ولی نمونه های واقعی آنها پرهزینه اند. هزینه ی نصب دوربین مدار بسته به تعداد و قابلیت های آن بستگی دارد. همچنین از هزینه ی نگهداری و تعمیر آن هم نباید غافل شد.

> خراب شدن سیستم نظارتی دوربین مداربسته:

پس از نصب دوربین مداربسته، امکان دارد با خراب شدن یک دوربین مدار بسته سیستم نظارتی خراب شود و شما نتوانید تصاویری که میخواهید را دریافت کنید.

> نقض حریم خصوصی با نصب دوربین مداربسته:

در گذشته نصب دوربین مداربسته باعث بروز اختلافات و شکایت های حقوقی شده است. گاها کارفرمایان بدون اجازه کارمندان را تحت کنترل دوربین مدار بسته قرار داده اند و همین امر سبب شکایت از آنها به علت نقض حریم خصوصی شده است.

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

 • 14
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش