دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۴۵ - ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۲۴۵
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

با آسودگی خاطر از بازار گوسفند خرید کنید

خرید گوسفند زنده سالم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که قصد خرید دام زنده را دارند. برای آن‌که از کیفیت گوشت و همچنین سلامت دام در هنگام خرید مطمئن شوید، لازم است تا خرید خود را از یک مرکز خرید دام زنده معتبر انجام دهید. به‌علاوه قیمت گوسفند زنده در این مراکز، مناسب‌تر از سایر کشتارگاه‌هاست. با ما همراه باشید تا دربارهٔ نشانه‌های سلامتی دام زنده بیشتر بدانید:

گوسفند زنده

راهنمای خرید گوسفند زنده

خرید گوسفند سالم و زنده از آن دست کارهایی است که به توجه و دقت بالایی نیاز دارد، چراکه در صورت بی‌دقتی، ممکن است برهٔ ناسالمی را خریداری کنید. برای آن‌که از کیفیت و سلامت دام خریداری‌شده اطمینان بیشتری داشته باشید، توصیه می‌شود که از طریق یک مرکز خرید معتبر این کار را انجام دهید. تهیه گوسفند از مرکز خرید دام زنده علاوه‌بر این‌که خیال شما را بابت کیفیت و سلامت گوشت مطمئن می‌کند، قیمت مناسبی نیز دارد. با این‌که خرید از مراکز معتبر تهیه دام به‌شدت توصیه می‌شود، بااین‌حال بهتر است که در زمان خرید گوسفند، نکات زیر را نیز مدنظر داشته باشید:

• توجه به شکل ظاهری گوسفند

در اقدام اول بهتر است که به شکل ظاهری گوسفند توجه کنید. یک گوسفند سالم سرحال است و به‌خوبی نشخوار می‌کند و هیچ علائمی از بابت آبریزش چشم و بینی ندارد. همچنین همراه گله درحرکت است.

• توجه به حرکات و رفتارهای گوسفند

مورد مهم دیگری که در زمان خرید باید مدنظر قرار دهید، این است که به حرکات و رفتار گوسفند توجه کنید. یک گوسفند سالم به‌راحتی و به‌سرعت نسبت‌به واکنشگرها مانند نیش حشره یا صدای زیاد واکنش می‌دهد.

قیمت گوسفند زنده

نحوهٔ تشخیص گوسفند زنده سالم از روی خصوصیات ظاهری

امروزه به دلیل گرمای هوا و شیوع بیماری‌های مختلف در بین دام‌ها، تهیه کردن گوسفند سالم و بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است. برای آن‌که از خرید خود راضی باشید، در درجهٔ اول باید تشخیص دهید که گوسفند انتخابی شما از نظر بهداشت و سلامت در چه وضعیتی قرار دارد، چراکه برخی از بیماری‌ها بین انسان و دام مشترک است. درصورتی‌که از گوشت برهٔ ناسالم تناول کنید، دچار بیماری‌هایی نظیر تب مالت خواهید شد، بنابراین توصیه می‌شود که قبل از خرید گوسفند زنده آن را به‌خوبی بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

برخی از نشانه‌های ظاهری گوسفند می‌تواند به شما در انتخاب برهٔ سالم کمک کند. در ادامه با نحوهٔ تشخیص گوسفند سالم از روی خصوصیات ظاهری آشنا خواهید شد:

• یک گوسفند سالم دارای جثهٔ قوی، پشم و موهای صاف و نرم و لطیف به همراه چشمانی شفاف و براق است.

• در دام‌های سالم، غشاهای مخاطی در پوزه، سوراخ‌های بینی و چشم‌ها مرطوب و خنک و شفاف است و رنگی به رنگ صورتی کم‌رنگ دارد. اگر گوسفند انتخابی شما مخاطی کدر و زردرنگ داشته باشد، سالم نیست.

• دام سالم باید به‌خوبی نشخوار کند. در زمان خرید بهتر است که به نشخوار کردن بقیهٔ گوسفندان توجه کنید. اگر بیش از نصف گوسفندان نشخوار خوبی داشته باشند، احتمال این‌که گوسفند انتخابی شما سالم باشد، بیشتر است.

• یک برهٔ سالم اشتهای خوبی دارد. کم‌اشتهایی نشانه‌ای از وجود بیماری در گوسفند است. در زمان خرید امتحان کنید که آیا گوسفند انتخابی شما علوفه می‌خورد یا نه؟

• در زمان خرید گوسفند زنده به تحرک دام دقت کنید. یک گوسفند سالم همراه گله حرکت می‌کند و از آن عقب نمی‌ماند.

• یکی دیگر از نشانه‌هایی که از طریق آن می‌توانید وضعیت سلامت گوسفند را بررسی کنید، پشم گوسفند است. درصورتی‌که پشم بره به‌راحتی کنده شود، به وجود بیماری در دام شک کنید.

• سرفه و عطسه، اسهال، پشم‌ریزی در نقاط خاصی از بدن، لرزش، لنگ زدن و خارش پوست از نشانه‌های یک گوسفند ناسالم است که باید از خرید آن امتناع کنید.

میزان گوشت خالص بعد از ذبح گوسفند

ازآنجایی‌که خرید و ذبح گوسفند از میان سایر دام‌ها بیشترین تقاضا را در بین مشتریان دارد، بنابراین مهم است که در رابطه با میزان گوشت خالص بعد از ذبح اطلاعات کافی داشته باشید. اولین نکته‌ای که در زمان خرید گوسفند باید به آن توجه کنید، نوع نژاد دام است. گوسفندان ازلحاظ نژادی به ۳ دستهٔ گوشتی، شیری و پشمی تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی از آن‌ها نیز ترکیبی از دو یا ۳ گروه نژادی هستند، پس اولین موردی که بر میزان بازدهی گوشت خالص گوسفند بعد از ذبح تأثیر می‌گذارد، نوع نژاد است. بدیهی است که گوسفندهای گوشتی، میزان گوشت خالص بیشتری را نسبت‌به سایرین دارند.

درنهایت این‌که چند درصد از وزن گوسفند زنده گوشت خالص خواهد بود، براساس نژاد از ۳۰ الی ۵۵ درصد متغیر است، اما اگر یک گوسفند گوشتی با وزن بالا را خریداری کردید اما میزان گوشت خالص آن زیر ۴۰% بود، باید به وجود وزن کاذب دام شک کنید. برخی از مراکز نامعتبر با خوراندن نمک به دام باهدف نوشیدن مقادیر زیادی آب توسط گوسفند، سعی در حقه‌بازی دارند. توصیه می‌شود که به‌منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، تهیهٔ دام را از یک مرکز خرید دام زنده معتبر انجام دهید.

فروش گوسفند زنده

ویژگی گوشت گوسفند تازه

بعد از خرید و ذبح گوسفند، از طریق بررسی گوشت نیز می‌توانید از سلامت و کیفیت آن اطمینان پیدا کنید. گوشت گوسفندی تازه رنگ قرمز روشن دارد. اگر رنگ گوشت به رنگ جگری تیره تمایل داشت، می‌توانید متوجه بشوید که گوسفند زنده خریداری‌شده پیر بوده است. هم‌چنین از دیگر ویژگی‌های گوشت گوسفندی تازه و سالم این است که سطح آن لزج و خیس نباشد و درعین‌حال خشک هم نباشد. بافت گوشت تازه باید نرم و کمی چرب باشد. برای تشخیص گوشت تازه می‌توانید آن را فشار دهید. در زمان فشار باید چربی و لطافت گوشت را حس کنید. در غیر این صورت، گوسفند ذبح‌شدهٔ پیر یا بیمار بوده است. از دیگر مواردی که می‌تواند به شما در تشخیص گوشت تازه کمک کند، در ادامه آورده شده‌است:

• بوی گوشت

از دیگر مواردی که می‌تواند به شما در زمان خرید گوشت تازه کمک کند، این است که بوی گوشت باید طبیعی بوده و تازگی داشته باشد. گوشتی که بوی تند و متعفن می‌دهد، خراب است و نباید مصرف شود.

• بررسی بافت جگر

جگر گوسفند نیز یکی دیگر از مواردی است که از طریق آن می‌توانید، کیفیت گوشت گوسفند را بررسی کنید. بافت جگر سالم و یکدست، شفاف و دارای لبه‌های تیز است. در مقابل جگری که ناسالم است، لبه‌های گرد و متورمی دارد و رنگ آن سیاه است.

• ترک و شکاف نشانه گوشت فاسد

گوشت گوسفندی تازه ذبح‌شده هیچ‌گونه ترک و شکافی ندارد. اگر رنگ گوشت گوسفندی روشن بوده اما دارای شکاف‌هایی است که اطرافش قهوه‌ای شده‌است، به‌احتمال زیاد فاسد شده‌است و یا کیفیت بسیار نامطلوبی دارد. درواقع این ترک‌ها نشان از نگه‌داری نادرست و یا طولانی‌مدت گوشت دارد.

گوشت گوسفند

قیمت گوسفند زنده

دام زنده با قیمت‌های مختلفی در کشتارگاه‌ها ارائه می‌شود. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر قیمت گوسفند زنده تأثیرگذار باشند. در ادامه مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت دام زنده را بررسی می‌کنیم:

• وزن گوسفند

یکی از فاکتورهای مهم و مؤثر بر قیمت گوسفند زنده، وزن دام است. بدیهی است که هر چقدر وزن گوسفند بیشتر باشد، قیمت فروش آن بیشتر خواهد بود. به‌طور معمول گوسفندان نر، وزن بیشتری نسبت‌به گوسفندان ماده دارند، زیرا رشد آن‌ها سریع‌تر است و بازدهی بیشتری ازلحاظ درصد گوشت خالص بعد از ذبح دارند.

• نژاد

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، گوسفندان نژادهای مختلفی دارند و بر همان اساس نیز قیمت‌گذاری می‌شوند. گوسفندانی که ترکیبی از دو یا ۳ نژاد باشند، با قیمت‌های بیشتری نیز فروش می‌روند، بنابراین بهتر است که برای کاهش هزینه‌ها، نژاد دام را در نظر بگیرید.

گوسفند

• فصل

بازه زمانی که برای خرید دام زنده انتخاب می‌کنید، اثر مستقیمی بر قیمت دام زنده خواهد داشت. به‌عنوان مثال، در فصل تابستان که زاد و ولد گوسفندان افزایش پیدا کرده‌است، قیمت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. این موضوع در حالی است که در پاییز و زمستان به دلیل افزایش قیمت علوفه و همچنین اتمام فصل تولیدمثل، نرخ دام‌ها با افزایش قیمت همراه است.

• تغذیه دام

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت دام، تغذیهٔ آن‌هاست. درواقع زمانی که یک گوسفند وزن خوبی دارد، این‌طور برداشت می‌شود که به‌خوبی تغذیه کرده‌است. تغذیهٔ خوب دام با هزینه‌هایی همراه است که این موضوع درنهایت بر قیمت نهایی تأثیر خواهد داشت.

• محل پرورش گوسفند

محل پرورش و نگه‌داری از گوسفندان، تأثیر زیادی بر سلامت آن‌ها دارد. به‌طورکلی دام‌هایی که در محیط‌های بهداشتی و استاندارد، پرورش پیدا می‌کنند، سالم‌تر هستند. این نکته را نباید فراموش کرد که نگه‌داری دام‌ها در چنین فضایی، با هزینه‌های زیادی همراه است که درنهایت بر قیمت گوسفند تأثیرگذار خواهد بود. پیشنهاد می‌شود که با وجود قیمت بالاتر، گوسفند مدنظر خود را از مراکز معتبر خرید دام تهیه فرمایید. این موضوع درنهایت به نفع خود شما خواهد بود، چراکه دام سالم‌تر است و میزان گوشت خالص آن نیز بیشتر است.

سخن پایانی

خرید گوسفند زنده سالم بسیار مهم است، بنابراین بهتر است که در زمان خرید به ویژگی‌های ظاهری دام همانند شکل سر و بدن، شکل راه رفتن و دویدن، صدا و میزان نشخوار کردن توجه کنید. دام سالم به‌طور هم‌زمان همراه گله در حرکت است و نسبت‌به عوامل واکنش‌گرای اطراف خود، حساسیت نشان می‌دهد. برای آن‌که از خرید خود اطمینان کامل پیدا کنید، بهتر است که دام را از مراکز و کشتارگاه‌های معتبر خریداری کنید.

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش