شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۴۷ - ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۰۳۰
اقتصاد کلان

پازوکی: به رئیسی آمار غلط می‌دهند، هیچگاه تورم ۶۰درصد نبوده که حالا او می‌گوید آن را کاهش دادیم!

مهدی پازوکی,صحبت های پازوکی درباره تورم
یک کارشناس مسائل اقتصادی می گوید: به نظرم اطلاعات غلط به آقای رئیسی می‌دهند. اخیرا گفته که رشد تورم ۶۰ بوده است و ما آن را به ۴۶ درصد کاهش دادیم! درصورتی که در مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرده بود تورم ۴۳ درصد و ما باید آن را کاهش دهیم!

مهدی پازوکی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی که با ادعای دولت در مغایرت است، به اصلاحات نیوز می‌گوید: شاخص های اقتصادی، وضعیت اقتصادی-اجتماعی کشور را ارزیابی می‌کند. یعنی مردم در سبد مصرفی خانوار زمانی که رشد قیمت کالاها را می‌بینند، متوجه شرایط می‌شوند. به نظرم اطلاعات غلط به آقای رئیسی می‌دهند. اخیرا گفته که رشد تورم ۶۰ بوده است و ما آن را به ۴۶ درصد کاهش دادیم! درصورتی که در مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرده بود تورم ۴۳ درصد و ما باید آن را کاهش دهیم! طبق گزارش های مرکز آمار و بانک مرکزی اصلا عدد ۶۰ درصد وجود ندارد. زمانی است که می‌خواهید دولت قبل را بزنید و موضوع سیاسی است طبیعتا هر حرفی را بزنید اما در موضوع اقتصادی،اصلا کارشناسی و علمی نیست. 

وی ادامه داد: من می‌خواهم که اکنون رئیسی به روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بگوید که در کدام صفحه از آمار و اطلاعات مثلا یک دهه گذشته آمار تورم ۶۰ درصد بوده! وقتی مسئله سیاسی می‌شود هرکسی سعی می‌کند تا به نفع قبیله خودش صحبت کند و عددها را بالا و پایین کند. ما به گزارش های رسمی باید استناد کنیم، بنابراین عدد ۶۰ درصد را برای تورم نداشتیم، بله در برخی از کالاها تورم ۶۰ را داشتیم اما نرخ تورم به هیچ عنوان در گزارش های رسمی ۶۰درصد نبوده است که حالا می‌گویند آن را کاهش دادیم. 

اطلاعات غلط به آقای رئیسی می‌دهند. اخیرا گفته که رشد تورم ۶۰ بوده است و ما آن را به ۴۶ درصد کاهش دادیم! درصورتی که در مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرده بود تورم ۴۳ درصد و ما باید آن را کاهش دهیم! طبق گزارش های مرکز آمار و بانک مرکزی اصلا عدد ۶۰ درصد وجود ندارد.

پازوکی با بیان اینکه اکنون یکی از بالاترین نرخ تورم ها را داریم، تصریح کرد: علت اصلی تورم رشد فزآینده نقدینگی است و نقدینگی هم در همین دولت پمپاژ شده است، نه اینکه قبلا نبوده. این نقدینگی در این دولت افزایش داشته به دلیل حجم فزاینده بودجه دولت. این دولت با توجه به یکدستی حاکمیت، می‌توانست و می‌تواند یکسری از هزینه های غیرضرور را حذف کند، اما آن اراده وجود ندارد. 

این کارشناس می‌گوید: چطور می‌شود که حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، ولی بودجه مجمع تشخیص مصلحت، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ... که می‌توان این مراکز را با ۱۰ نفر اداره کرد، اما بودجه هایشان بیشتر از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. رئیسی همین الان گفته تورم را ۴۶ درصد است، خب همین عدد بسیار عدد زیادی است، مگر چند کشور در جهان چنین نرخ تورمی را دارند؟ یکی از مشکلات جامعه اقتصادی ایران که باعث عقب گرد ما شده، این است که منافع ملی کشورمان را متوجه نیستیم. قطر که مراودات بالایی با ما دارد، ببنید تعاملاتش با جهان چگونه است. من اعتقاد عمیق قلبی دارم که رابطه اقتصادی با جهان توسعه یافته( غرب) به نفع ایران است، اما آقایان متوجه این نیستند و رقبای منطقه ای ما این را متوجه شدند. 

پازوکی با اشاره به اینکه میزان تولید ناخالص داخلی در منطقه در رتبه پنج قرار داریم،گفت: عربستان، با بیش از هزارمیلیارد در رتبه یک است، امارات، ترکیه و اسرائیل از ما بالاتر هستند. این گزارش صندوق بین المللی پول است که اخیرا منتشر شده است. ما ظرفیت اقتصادی بالایی داریم اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟ زیرا ما منافع کشورمان را متوجه نیستیم. مثلا فرق  دولت انگلیس با آمریکا چیست؟ سیاست انگلیس از سیاست آمریکا تبعیت می‌کند. اگر ایران بتواند شرکت های آمریکایی را بیاورد و در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کنند به نفع ایران و به ضرر رقبای منطقه ای است. چرا عراق جای ما را در اوپک گرفته است؟ اکثر شرکت های امریکایی در عراق سرمایه گذاری کرده و با پیشرفته ترین تکنولوژی ها در حال استخراج نفت هستند و اکنون با صادرات ۴ میلیون و ۲۰۰ بشکه بعد از عربستان، در رده دوم در اوپک قرار دارد. در دنیای فعلی مردم اطلاعات را در اختیار دارند واین دولت باید اهلی باشد. 

این اقتصاددان با بیان اینکه من به عنوان یک ایرانی شرمسار هستم که ایران در مراسم نوبل نمی‌تواند حضور داشته باشد، گفت: سه کشور روسیه، بلاروس و جمهوری اسلامی ایران کشورهایی هستند که اجازه حضور ندارند. خب چرا کشور ما در این مراسم جایزه علمی نتواند حضور داشته باشد؟ دنیا روسیه را به خاطر تجاوزش به اوکراین محکوم کرده، ما خودمان قربانی تجاوز بوده ایم، اما امروز باید در کنار روسیه باشیم؟ اگر با مسائل اقتصادی برخورد علمی و کارشناسی انجام ندهیم، عدد و رقم را متوجه نشویم و بگوییم انشالا درست می‌شود، همه چیز بدتر میشود.

پازوکی می‌گوید: من نقاد دولت شیخ حسن بودم، اما بحثم این است که آقای روحانی در دو سال اول حضورش نرخ تورم را به شدت کاهش داد و نرخ تورم بعد از انقلاب در دولت روحانی تک رقمی شد. به چه دلیل؟ به خاطر برجام. همان برجامی که آقایان میگویند کاغذ پاره است. من نوکر آمریکا نیستم، نوکر همین مردم هستم که با پول آنها در دانشگاه سراسری درس خواندم و متوجه می‌شوم که تعامل با آمریکا به نفع ما است ،اما کاسبان تحریم دوست ندارند این اتفاق رخ دهد. همین حالا نفت را ۴۰ تا ۵۰ درصد کمتر از قیمت بازار به فروش می‌رسانیم! فقط به این دلیل که می‌خواهیم با آمریکا دشمنی کنیم؟ از ویتنام یاد بگیرید که در دهه ۷۰ آمریکایی ها دو میلیون نفر را کشتند، اما امروز بزرگترین بازار ویتنام برای آمریکاست و سالانه ۱۰۰ میلیارد صادرات به آمریکا دارد، چون عقل دارند و فهمیدند این رابطه به نفع آنها است. من نمی‌گویم رابطه با آمریکا مشکل ما را حل می‌کند اما نظام تصمیم گیری باید به دنبال منافع باشد. اگر نظام تصمیم گیری می‌بیند رابطه با آمریکا به نفع مردم است باید این ارتباط را شکل دهد. این تفکر حاکم باید اهلی شود. 

او در ادامه یادآورشد: اقتصاد دستور بردار نیست، تخصص علمی می‌خواهد. ائمه جمعه مگر مدام از گرانی نمی‌گفتند؟ چرا اکنون در دولت فعلی صحبت نمی‌کنند؟ قیمت دلار را چند گرفتید و حالا قیمت دلار چند است؟ ارزش پول ملی در یک سال گذشته ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده است. خب کی باعث آن شده؟ بازهم روحانی؟ خب این نشان دهنده عملکرد شماست. چرا نفتمان را باید زیر ۵۰ درصد به چینی ها بفروشیم؟ این منافع ملی است؟

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش