۱۹:۲۴ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۱۸۷۳
اقتصاد کلان

اسامی و مشخصات ۲۰ شرکتی که یک میلیارد یورو ارز دولتی در آن‌ها گم شد

دریافت ارز دولتی توسط شرکت ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تصویر نامه ارسالی رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور روز گذشته رسانه ای شد. این نامه نشان می داد که ۲۰ شرکت در مجموع ۳.۵ میلیارد یورو ارز دولتی دریافت کرده اند که سرنوشت حدود یک میلیارد دلار از این ۳.۵ میلیارد دلار مبهم باقی مانده است. در بین اسامی شرکت ها، نام شرکت های دولتی و شرکت هایی که وابسته به اشخاص سرشناسی است، دیده می شود. این شرکت ها در چه زمینه هایی فعال بوده اند؟

به گزارش دیده بان ایران، روز گذشته ششم مرداد ماه ۱۳۹۸ تصویر نامه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور در مورد تخلفات ارزی شرکت ها در رسانه ها منتشر شد، در بخشی از نامه همتی به رئیس‌جمهور آمده است: حال به‌ رغم تمام تلاش‌های انجام شده و تخصیص و تامین ارز برای واردکنندگان مورد تایید دارای ثبت‌سفارش دستگاه‌های یاد شده متأسفانه حسب اطلاعات سامانه رفع تعهد ارزی این بانک، به نظر می‌رسد بخش قابل‌توجهی از تعهدات ارزی مربوط به ورود کالا به کشور، به‌رغم تامین ارز و انقضای مهلت قانونی رفع تعهد نشده، بوده و اسناد و مدارک سالانه مبتنی‌بر ورود و ترخیص قطعی کالاهای مورد اشاره در سامانه به ثبت نرسیده است". رئیس‌جمهور نیز با ارسال این نامه و لیست دستگاه‌ها و شرکت‌های متخلف به دستگاه‌های مسوول، نوشت: "دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی فورا پاسخ دهند که چرا چنین تخلفی رخ داده است؟"

دریافت ارز دولتی توسط شرکت ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

در نامه نام ۲۰ شرکت ذکر شده است که ده شرکت در حوزه کالاهای اساسی و ده شرکت نیز در حوزه داروها فعال می باشند و در مجموع ۳.۵ میلیارد یورو ارز دولتی دریافت کرده اند که سرنوشت بیش از یک چهارم این مبلغ یعنی ۹۸۰ میلیون یورو  مبهم باقی مانده است. حالا پرسش این است که این شرکت ها متعلق به چه نهاد یا کسانی است و در چه زمینه فعال هستند؟

در حوزه کالاهای اساسی

شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران

بررسی ها نشان می دهد که این شرکت دومین شرکتی است که بیشترین ارز دولتی را در ۱۵ ماه گذشته دریافت کرده است. شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران یکی از زیرمجموعه های وزارت جهاد کشاورزی است و در زمینه بازرگانی و سیاستگذاری فعالیت می کند و مدیریت آن هم اکنون بر عهده یزدان سیف است. این شرکت وظایفی چون خرید تضمینی کالاهای اساسی (گندم، برنج، روغن خام، شکرخام، گوشت مرغ و گوشت قرمز...)، تولید داخلی و نیز واردات و توزیع کالاهای اساسی و حفظ ذخیرۀ استراتژیک این کالاها را بر عهده دارد.

شایان ذکر است که یزدان سیفضمن انتشار لیست کشتی‌ها و محمولات تأمینِ ارز شده به همراه زمان ورود این کالاها به بنادر ایران در سال ۱۳۹۷، در خصوص عدم رفع تعهد ارزی کالاهای اساسی گفت: در سال ۱۳۹۷، ۵۰۰ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۵۰۲ یورو به‌منظور واردات کالاهای اساسی برای شرکت بازرگانی دولتی ایران تعهد ارزی ایجاد شده که معادل صد درصد ارز مذکور کالا به کشور وارد، تخلیه و بخش عمده‌ای از آن ترخیص شده است.

شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور

این شرکت که یکی دیگر از زیرمجموعه های وزارت جهاد کشاورزی محسوب می شود و مدیرعامل آن هم اکنون حمید ورناصری می باشد، از سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز نموده و موضوع شرکت تهیه، تولید و نگهداری، توزیع و پشتیبانی و تنظیم بازار انواع خوراک دام، طیور و آبزیان، مواد پروتئینی حیوانی،کمک به عمران، احیا و اصلاح مراتع جهت افزایش تولید، حمایت از تولید کننده، مصرف کننده و صنایع وابسته و خرید تضمینی مواد علوفه ای و محصولات پروتئینی دامی عنوان شده است.

شایان ذکر است که طبق بررسی های صورت گرفته شرکت پشتیبانی امور دام، پنجمین شرکتی است که در ۱۵ ماه گذشته بیشترین ارز دولتی را دریافت نموده است.

چند روز پیش حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، طی مصاحبه ای کوتاه با رد تخلفات صورت‌گرفته از سوی این شرکت گفت: "کالاها به بنادر ایران آمده و باید نسبت به ترخیص آنها اقدام شود و برگه سبز گمرک تحویل بانک شود تا رفع تعهد ارزی انجام گیرد".

شرکت طبیعت سبز میهن

نام این شرکت به عنوان چهارمین شرکتی که بیشترین ارز دولتی را دریافت نموده است، دیده می شود. این شرکت از سال ۱۳۹۱ آغاز به کار نموده و دارای برند مشهور طبیعت است. در سایت شرکت طبیعت سبز میهن عنوان شده است که تولید کننده محصولات متنوع در گروه های کالایی برنج، روغن، رب گوجه فرنگی، تون ماهی و چای است و یکی از بازیگران اصلی بازار برنج و روغن می باشد. این شرکت یکی از زیرمجموعه های صنایع غذایی میهن می باشد. آقایان ابوالفضل پایداری، علی پایداری و محمد مختاریانی کندری (مدیرعامل) دارای سهم در این شرکت هستند. بیشترین سهم الشرکه این شرکت متعلق به خانواده پایداری است.

شرکت صبا پیشرو کالا

این شرکت یک شرکت سهامی خاص است و در زمینه کالاهای اساسی از جمله واردات برنج، روغن خام، شکر خام، کنجاله سویا، ذرت دامی، جو دامی، گندم خوراکی و نیز توزیع مجموعه اقلام در شبکه ای مویرگی و در سراسر کشور فعال می باشد. علی ابراهیمی مدیرعامل این شرکت است. اعضای هیأت مدیره شرکت نیز عبارتند از سیدمحسن طباطبایی، سیدمحمدحسن طباطبایی.

شرکت غذا فرآرو پنگوئن

این شرکت در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۱ به ثبت رسیده است. موضوع شرکت، خرید و فروش، صادرات و واردات انواع محصولات پلیمری و سلولزی، تولید انواع قطعات پلاستیکی و سلولزی جهت یخچال های فروشگاهی، خانگی، ظروف پلاستیکی و بسته بندی عنوان شده است. رد پای خانواده پایداری در این شرکت نیز دیده می شود به طوری که ابوالفضل پایداری در مورخه ۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ به عنوان رئیس هیأت مدیره در این شرکت انتخاب شده است. همچنین مدیرعامل این شرکت محمدحسین محمدزمان می باشد.

گروه صنعتی پژوهشی فرهیختگان زرنام

این شرکت یکی از زیرمجموعه های گروه صنعتی و پژوهشی زر (صاحب برند زرماکارون) که در سال ۱۳۹۴ به عنوان شرکت دانش بنیان صنعتی ثبت شده است. زمینه فعالیت این شرکت واردات انواع کالاهای مجاز بازرگانی از جمله مواد اولیه صنایع غذایی عنوان شده است. در سوابق این شرکت واردات ذرت برای خوراک دام با ارز دولتی دیده می شود. در دوم تیرماه ۱۳۹۷ آقایان مرتضی سلطانی (مدیرعامل)، محسن امینی، مهدی امینی و آرش سلطانی برای مدت دو سال به سمت هیأت مدیره این شرکت انتخاب شده اند.

آوا تجارت صبا

سومین شرکتی که بیشترین ارز دولتی را در پانزده ماه گذشته دریافت کرده است. در سایت شرکت آوا تجارت صبا آمده که این شرکت بزرگترین واردکننده نهاده های دامی کشور، فروشنده محصولات کارخانه کلهر دانه جنوب بزرگترین کارخانه تولید خوراک دام و طیور در خاورمیانه و همچنین تولیدکننده روغن خام است. گفته می شود، این شرکت نیز متعلق به خانواده مدلل می باشد. در حال حاضر اعضای هیأت مدیره این شرکت عبارتند از: آقایان علی اکبر خلیلی، بهروز علاءالدینی، رضا شریفی، حامد فرح بخش (مدیرعامل) و خانم ها راضیه هیلمن و عفت ارزانی.

شرکت صنعت غذایی کوروش

شرکت صنعت غذایی کورش از شرکت های زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ است. این شرکت از بدو تاسیس، تولید محصولات متنوعی چون انواع روغن‌ های خوراکی، دانه زیتون، روغن زیتون، رب گوجه ‌فرنگی، تن ‌ماهی، کنسروجات، انواع مربا، ترشی و... را در دستور کار قرار داد و برندهای اویلا، فامیلا و کیمبال متعلق به این شرکت است. این شرکت، اولین کارخانه خود را در سال۱۳۹۲ در شهرک صنعتی حیدریه در استان قزوین خریداری و راه اندازی کرد و یک سال بعد پروژه احداث کارخانه صنعت غذایی کورش در شهرک صنعتی اشتهارد آغاز شد. اعضای هیأت مدیره این شرکت در حال حاضر، علی ابراهیمی کردلر رئیس هیات مدیره، کورش منتصر مدیرعامل، محمد برهانی، رجب جلالوند و فائق صالحی عضو هیأت مدیره می باشند.

شرکت آریا تجارت سده

شرکت آریا تجارت سده که در سال ۱۳۹۰ در استان اصفهان تأسیس شده است در کار واردات و صادرات، خرید و فروش، بسته بندی و توزیع برنج، خشکبار، چای، انواع مواد غذایی و کلیه کالاهای مجاز می باشد و بیشتر این شرکت را برند برنج خاطره می شناسند. اولین مدیران این شرکت عبارت بودند از آقایان احمد قاسمی (مدیرعامل) و حمیدرضا قاسمی و حمید حاج حیدری. هم اکنون همین افراد همچنان عضو هیأت مدیره شرکت می باشند.

شرکت توسعه کشت و صنعت اکسون

این شرکت در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده است. این شرکت واردکننده جو، دانه سویا و ذرت برای خوراک دام است. احمدرضا مروارید فر رئیس هیأت مدیره، محمد سجده نائب رئیس هیأت مدیره، مهدی طاهری سلطانی هم به عنوان مدیرعامل این شرکت می باشند.

در حوزه دارو

شرکت اکتوورکو

شرکت اکتوورکو در سال ۱۳۴۸ توسط دکتر مصطفی نراقی تأسیس شد و فعالیت خود را در زمینه تولید و واردات دارو آغاز کرد. در سال ۱۳۸۹ کارخانه شرکت اکتوورکو راه اندازی شد و در یکی از بهترین مناطق صنعتی کشور به نام شهرک بهارستان(در مجاورت تهران) واقع شده و دارای خط های تولید قرص، کپسول، سرنگ از پیش پر‌شده و ویال لیوفیلیزه می‌باشد. این شرکت در حال حاضر تحت هدایت نهاله نراقی است و بیش از صد محصول دارویی تولید می کند.

به تازگی داروی لوزارتان تولیدی این شرکت که برای تنظیم فشار خون کاربرد دارد از سطح داروخانه های کل کشور به دلیل سرطان زا بودن مواد اولیه آن جمع آوری شد. این شرکت مواد اولیه تولید داروی لوزارتان را از شرکت هترو هند وارد کرده بود.

شرکت داروسازی دکتر عبیدی

لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی در سال ۱۳۵۲ توسط دکتر غلامعلی عبیدی احداث شد و تا کنون نیز در حال فعالیت می باشد.​ در سال ۱۳۹۰، شرکت کوبل دارو به عنوان برترین شرکت واردکننده دارو در ایران بیش از ۹۰ درصد از سهام شرکت داروسازی دکتر عبیدی را خریداری نمود.​ تولید، واردات، صادرات، خرید و فروش و توزیع داروهای انسانی، دامی، گیاهی از جمله فعالیت های این شرکت می باشد. در حال حاضر نیما برارجانیان بهنمیری به عنوان رئیس هیأت مدیره و سیدامیر رضویان اردهالی به عنوان مدیرعامل این شرکت می باشند.  

شرکت بهستان دارو

طبق آنچه در سایت این شرکت درج شده است: شرکت بهستان دارو در سال ۱۳۸۰ به عنوان یک شرکت خصوصی پیشرو در واردات، توزیع و تولید دارو و محصولات پزشکی تاسیس شده و هم اکنون از برترین شرکت ‌های دارویی از نظر ارزش محصولات ارائه شده در بازار سلامت ایران می باشد. در حال حاضر ابوالفتح صانعی رئیس هیأت مدیره و امیراحمد سالاریان به عنوان مدیرعامل این شرکت می باشند.

کوبل دارو

این شرکت در سال ۱۳۸۰  با هدف تأمین داروهای مورد نیاز بیماران کشور و به ویژه داروهای تخصصی بصورت شرکتی خصوصی تاسیس گردیده است و فعالیت آن، آن گونه که در سایت آن درج شده است ثبت، تولید، واردات، بازاریابی و فروش داروست. شرکت داروسازی دکتر عبیدی به نوعی جزء زیرمجموعه های شرکت «کوبل دارو» است. طبق آگهی روزنامه، آقایان غفار برارجانیان بهنمیری رئیس هیأت مدیره، شکر الله معماریان مدیرعامل و عضو هیأت مدیره و خانم نرجس خاتون معماریان عضو و نائب رئیس هیات مدیره این شرکت می باشند.

رویان دارو

شرکت داروسازی رویان دارو، بزرگترین تولید کننده و توزیع کننده انواع محصولات دارویی دام و طیور با نام اولیه جامدات آفاق در سال ١٣٨٤ در سمنان تاسیس گردیده است. این شرکت از بدو تاسیس تا سال١٣٩٣ بیش از یکصد  قلم از تولیدات  خود را پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی و ذیصلاح و انجام کلیه آزمایشات مربوطه به بازار مصرف عرضه نموده است. این شرکت در اختیار خانواده میرمطلبی می باشد و سیدرضا میرمطلبی نائب رئیس هیأت مدیره، سیدحمیدرضا میرمطلبی رئیس هیات مدیره و سیداحمدرضا میرمطلبی مدیرعامل آن می باشند.  

تهران شیمی

شرکت داروسازی تهران شیمی یکی از برترین شرکت های داروسازی ایران است که در خرداد ماه سال ۱۳۳۵ توسط دکتر عبدالله رضاعی و برادران پایه گذاری شد. تعداد محصولات دارویی این شرکت به ۱۱۶ قلم در اشکال دارویی مختلف شامل؛ آمپول، قرص، دراژه، شربت، سوسپانسیون، کرم، پماد، ژل و کپسول رسیده که همچنان رو به افزایش است. در حال حاضر مدیرعامل این شرکت علی مهرآمیز و رئیس هیأت مدیره آن سعید سعیدی نژاد است.

شرکت داروسازی دانا

شرکت داروسازی دانا در سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را در شهر تبریز آغاز کرده است. فعالیت های تولیدی این شرکت به دو بخش تولید مواد موثره دارویی آنتی بیوتیک ها و بخش تولید داروها و مکمل های غذایی ـ دارویی تقسیم می شود. بخش تولید مواد موثره دارویی این شرکت، دارای بزرگترین ظرفیت های تولید مواد اولیه آنتی بیوتیک های خوراکی است و همزمان تنها تولید کننده مواد اولیه آنتی بیوتیک های تزریقی در منطقه می باشد. فرآورده های این بخش شامل پنی سیلین ها و سفالوسپورین های خوراکی و تزریقی، در پنج واحد مستقل و مدرن، تولید می شوند. در بخش تولید دارو، این شرکت با داشتن شانزده خط تولید پیشرفته، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دارو در اشکال ویال تزریقی، سافت ژل، قرص، کپسول،سوسپانسیون خوراکی در کشور می باشد. احمد خارزی در حال حاضر مدیرعامل و محمود نجفی عرب رئیس هیأت مدیره این شرکت می باشند.

شرکت اوین دارو

شرکت اوین دارو به عنوان شرکت معتبر واردکننده داروهای مشتق از خون، پلاسما و همچنین واکسن شناخته می شود و فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده است و هم اکنون به عنوان پنجمین شرکت وارد کننده دارو در ایران می باشد. آخرین اطلاعات موجود از این شرکت نشان می دهد که حسین سبحانی به عنوان مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره و زهرا سبحانی به عنوان نائب رئیس هیأت مدیره آن می باشند.

فن آوری آزمایشگاهی

این شرکت در سال ۱۳۷۵ تاسیس شده است و در عرصه واردات تجهیزات پزشکی فعالیت دارد و همچنین نمایندگی زیمنس آلمان در بخش MRI را نیز دارد.  طبق آخرین اطلاعات این شرکت، رامین فلاح به عنوان مدیرعامل آن انتخاب شده و ریاست هیأت مدیره آن نیز بر عهده منوچهر ترمه است.

شرکت کی بی سی

شرکت  بازرگانی کی بی سی در سال ۱۳۳۳ با نام شرکت سهامی منشور تاسیس شد و در سال ۱۳۵۰ نام شرکت به کی بی سی و در سال ۱۳۹۲ شرکت به سهامی عام تغییر یافت. این شرکت در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های وارد کننده دارو در کشور بوده و توانسته عنوان سومین شرکت بزرگ وارد کننده دارو در کشور را به خود اختصاص دهد. این شرکت نمایندگی شرکت های بزرگ و صاحب نام دارویی جهان همچون Eli Lilly و Sanofi Pasteur  را داراست و از اصلی ترین همکاران وزارت بهداشت در تأمین اقلام یارانه ای همچون ریف و واکسن آنفولانزاست. این شرکت هم اکنون دارای ۲۵ قلم محصولات وارادتی از شرکت های معتبر جهان در گروه های درمانی مختلف می باشد. در حال حاضر سیدرضا صالح به عنوان مدیرعامل این شرکت است.

دریافت ارز دولتی توسط شرکت ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  • 20
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید