سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۰:۰۱ - ۲۹ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۹۹۹
دانشگاه

احکام انضباطی سخت برای دانشجویان معترض در دانشگاه شریف

اخراج دانشجویان معترض در شریف,دانشجویان ممنوع الورود
عضو کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شریف با بیان این که وظیفه اصلی کمیته انضباطی حفاظت از حقوق عموم دانشجویان است، گفت: فلسفه این کمیته رسیدگی به تخلفات در درون دانشگاه و بدون دخالت نهادهای بیرونی، قضایی یا امنیتی است تا پای دانشجو به دادگاه و زندان باز نشود.

به گزارش «انتخاب»، بیژن وثوقی وحدت در مورد فضای این روزهای دانشگاه و مأموریت شورای انضباطی و نحوه اجرای آیین نامه انضباطی اظهار داشت: عدم برخورد انضباطی از درون دانشگاه، گاهی باعث دخالت نهادهای بیرونی شده و می‌شود و هزینه آن دخالت برای دانشگاه و التهابی که آن ایجاد می‌کند، به مراتب بیشتر از برخوردهای انضباطی داخل دانشگاه است.

به نوشته ایرنا، وی افزود: حفظ نظم و انضباط و شئون دانشگاه برای همه مساله مهمی است. باید توجه داشته باشیم که اکثر دانشجویان با هدف علم، آموزش و کار دانشگاهی به دانشگاه آمده‌اند و برقراری روال طبیعی و نظم و ثبات برای اکثریت دانشجویان در اولویت است. 

عضو کمیته انضباطی دانشگاه شریف گفت: شورای انضباطی دانشجویان نهادی است که برای رسیدگی به تخلفات دانشجویان با هدف کمک به تحقق اهداف اصلی دانشگاه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و وجودش در راستای استقلال دانشگاه بدون ورود نهادهای بیرون از دانشگاه در رسیدگی به تخطی دانشجویان از رفتار قانونی است.

وی افزود: در این شورا، پرونده‌ها به‌صورت مجزا بررسی می‌شود. پرونده‌های انضباطی یا به درخواست یک شاکی خصوصی، گزارش مراجع ذی‌صلاح دانشگاه همچون معاونت آموزشی یا حراست دانشگاه تشکیل می‌شود. این گزارش‌ها با دقت مورد تجزیه، تحلیل و رسیدگی قرار می‌گیرند و با توجه به تنبیهات مندرج در آیین‌نامه، با تلاش برای وحدت رویه، توسط شورا به دانشجوی خاطی ابلاغ می‌شود.

عضو کمیته انضباطی دانشگاه شریف ادامه داد: البته این نکته نیز مهم است که اگر کسی عملی مانند سرقت یا آسیب‌های جسمی و جرحی یا هتک حرمت انجام دهد که از لحاظ قضایی جرم محسوب شود، اشخاصی که از این جرم متاثر شده‌اند، می‌توانند در محاکم قضایی بر علیه او شکایت کیفری تنظیم کنند و این شکایت‌ها به شکل جداگانه در دادگاه قابل رسیدگی است.

وثوقی وحدت درباره این که چرا حضور در تجمعات، تخلف محسوب می‌شود و آیا اساسا مدلی برای اعتراض قانونی در دانشگاه وجود دارد، نیز توضیح داد: به‌طور کلی هر فعالیتی که منجر به اختلال یا مزاحمت در برنامه‌های دانشگاه شود، تخلف محسوب می‌شود و برای اعمالی که به‌صورت دسته‌جمعی به قصد آشوب در دانشگاه انجام شود، تنبیهات سختی درنظر گرفته شده است.

وی گفت: تجمعات قانونی توسط تشکل‌های دانشجویی با مجوز هیئت نظارت بر تشکل‌ها قابل انجام است. اما، اعتراض‌های غیرقانونی که معلوم نیست متولی آن کیست و مطالبات و انتظارات آن را چه کسانی طراحی و پیاده‌سازی می‌کنند، اعتراضات غیرقانونی است. همراهی با اعتراضات غیرقانونی طبق آیین‌نامه تخلف است و برای حفظ آرامش دانشگاه ضروری است که اعتراضات در چهارچوب‌های ازپیش‌تعیین‌شده شکل بگیرد.

عضو کمیته انضباطی دانشگاه شریف درباره ورود شورای انضباطی به مسائل اخیر دانشگاه خاطرنشان کرد: طبق آیین‌نامه انضباطی، وظیفه اصلی شورای انضباطی حفاظت از حقوق عموم دانشجویان است. اتفاقات فعلی دانشگاه منجر شد که نظم و انضباط دانشگاه به هم بخورد و در پی آن در فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشجویان اختلال جدی به وجود بیاید. از سوی دیگر، این اتفاقات سلامت روانی و آسایش ذهنی دانشجویان را که یکی از الزامات برای حفظ عملکرد دانشجویان است، مخدوش کرده است. حتی یکی از دانشجویان بازداشتی با توجه به شرایط حاد آموزشی، اعلام نارضایتی شدید از وضع پیش‌آمده داشت.

وثوقی وحدت در ادامه درباره تجمعات اخیر در دانشگاه گفت: دانشجویان بدانند که دعوت به تجمعاتِ بدونِ مجوز، توسط افرادی است که در ایران حضور ندارند و با نفوذ در گروه‌های دانشجویی، بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، دانشجویان، دانشگاه و حتی کشور را متحمل خسارت‌های فراوانی می‌کنند از دانشجویان انتظار می‌رود که نسبت به این افراد با دیده تردید نگاه کنند و عنان کار خود را به دست این افراد ندهند.

وی درباره بررسی پرونده‌ها افزود: اکثر دانشجویانی که در تجمعات غیرقانونی برای آنها محکومیت صادر شده، از دانشجویانی هستند که اهل تهران نیستند و طبعا از مشورت نزدیک خانواده‌های خود محروم بوده‌اند و به نظر می‌رسد که درگیر جوسازی‌های رسانه‌ای این تجمعات شده‌اند. مشورت‌گیری از خانواده‌ها و درارتباط‌ بودن با آنها بسیار کمک‌کننده است. با توجه به حساسیت خانواده‌ها در مورد فرزندانشان، دانشگاه باید هشدارهای لازم را قبل از وقوع هر اتفاق ناخوشایندی به آنها بدهد تا دانشجویان ناآگاهانه دچار هزینه نشوند. به نظر من، دانشگاه در این زمینه ضعیف عمل کرده است.

عضو کمیته انضباطی دانشگاه شریف درباره به‌کاربردن الفاظ و شعارهای ناشایست ادامه داد: مقابله با هتاکی و حرف‌های رکیک که در شأن محیط علمی و دانشجو نیست، از مواردی است که با جدیت در آیین‌نامه انضباطی به آن پرداخته شده و ما در دانشگاه شریف به شکل مضاعف روی این مساله حساس هستیم. ان گونه الفاظ تحت هیچ شرایطی جایی در دانشگاه ندارند. لذا، همیشه از دانشجویان خواسته ایم با چنین جمع‌هایی همراهی نکنند تا دچار عواقب ناخواسته حضور در این جمع‌ها نشوند. در همین مدت، یکی دو نفر از دانشجویان را، به همین دلیل که جمعیت را در زمانی که شعارهای انحرافی داده می‌شود، ترک کردند مشمول تخفیف در تنبیه کرده‌ایم.

وثوقی وحدت اظهار داشت: در آیین‌نامه انضباطی برای تخلفاتی همچون ایجاد بلوا و آشوب تنبیهات سنگینی تا سقف اخراج دانشجو از دانشگاه با محرومیت از تحصیل در تمام دانشگاه‌ها تا ۵ سال درنظر گرفته شده است. اما، شورای انضباطی در شورای بدوی خود تا به امروز منع موقت از تحصیل به مدت یک یا دو ترم را برای برخی اشخاص که نقش کلیدی در تجمعات غیرقانونی و تخریب دانشگاه داشتند، درنظر گرفته است که در مقایسه با سقف پیش‌بینی‌شده در آیین‌نامه کمتر است و برای مابقی تنبیهاتی از جنس تذکر و توبیخ درنظر گرفته شده است. البته برای یکی از دانشجویان به علت اغتشاش منجر به ضرب و جرح در حال بررسی تقاضای تشدید تنبیه تا چهار ترم منع موقت از تحصیل هستیم.

عضو کمیته انضباطی دانشگاه شریف درباره ممنوع‌الورودی و تشکیل و بررسی پرونده‌ها آنها گفت: ممنوع‌الورودی‌ها مرتبط به کمیته انضباطی نیست و بر اساس آیین‌نامه انضباطی، با تشخیص و گزارش حراست دانشگاه و با دستور رئیس دانشگاه افرادی که حضور آنها می‌تواند باعث آسیب جدی به نظم و انضباط دانشگاه شود، از حضور در دانشگاه محروم می‌شوند.

وی درباره این که پس از انتشار احکام، آیا دانشجو می‌تواند درخواست تجدید نظر بدهد یا به حکم صادره اعتراض کند افزود: آیین‌نامه انضباطی برای اعتراض و هیات تجدید نظر پیش‌بینی‌هایی دارد که بر اساس آن می‌تواند اقدام کند.

وثوقی وحدت ادامه داد: اصلاً فلسفه کمیته انضباطی این است که رسیدگی به تخلفات در درون دانشگاه و بدون دخالت نهادهای بیرونی، قضایی یا امنیتی انجام شود و پای دانشجو به دادگاه و زندان باز نشود.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X