دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۲۱:۵۰ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۰۴۷
سرپوش فوتبالی

رفتار مربی استقلال تروماتیک است/ حکایت غضنفر و مارادونا!

ریکاردو ساپینتو,رفتار خشن مربیان پرتغالی
در جام جهانی ۲۰۰۶، رفتار یورگن کلینزمن در بازی حساس آلمان و ایتالیا، تا حدی شبیه رفتار ساپینتو در دربی ۱۰۱ بود ولی نه این قدر حاد. کلنیزمن در دو مورد چنان از کوره در رفت که یکبار بطری آب را جلوی آن همه تماشاگر، با عصبانیت بر زمین کوبید و بار دوم بطری آب را با شوتی سرکش، متلاشی کرد!

عصر ایران نوشت: در خبرها آمده است که کمیسیون اخلاق ورزش کشور با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال، خواهان رسیدگی سریع به "رفتار غیرحرفه‌ای سرمربی استقلال در دربی ۱۰۱" شده است. این کمیسیون به درستی رفتار ریکاردو ساپینتو را "به دور از شأن و جایگاه باشگاه بزرگ و مردمی استقلال" دانسته است.

اگر ساپینتو در دربی ۱۰۱ خودش را کنترل می‌کرد، الان شاهد چنین حساسیتی نسبت به رفتارهای عجیب و غریب او در کنار زمین، در جریان بازی‌های تیمش، نبودیم. به هر حال دربی تهران، ویترین فوتبال ایران است.

ولی جدا از اینکه چه مجازاتی شامل حال ساپینتو می‌شود، به نظر می‌رسد او به روان‌شناس و چه بسا روانپزشک نیاز جدی دارد. تیم‌های فوتبال معمولا یک روان‌شناس هم دارند که با بازیکنان، به ویژه در شرایط سخت، حرف می‌زند و به آن‌ها کمک می‌کند با وضع روحی مناسبی وارد میادین حساس شوند و یا پس از تحمل شکست‌ در مسابقات حساس، لطمۀ روحی کمتری بخورند.

مثلا روبرتو باجو که در فینال ۱۹۹۴ آن ضربۀ پنالتی را هدر داد و برزیل را قهرمان جهان کرد، در خاطراتش گفته است بارها و بارها خواب آن ضربۀ پنالتی را دیده و هر بار هم در خواب پنالتی را گل کرده است.

نفس چنین رویایی، آن هم به شکل مکرر، نشانۀ آسیب روانیِ وارده به روبرتو باجو در پایان فینال جام جهانی ۱۹۹۴ و از دست رفتن قهرمانی ایتالیا در اثر اشتباه او است. روانشناس یا روان‌درمانگرِ ورزشی در همین موارد به کار می‌آید. و البته در مواردی دیگر.

ریکاردو ساپینتو,رفتار خشن مربیان پرتغالی

بر نگارنده معلوم نیست که آیا باجو پس از ماجرای فینال ۱۹۹۴ با روان‌شناس یا روان‌کاو یا روان‌درمانگر در ارتباط بوده یا نه. شاید عدم تمایل او به تماشای مسابقات فوتبال در دو دهۀ اخیر، یعنی در دوران بازنشستگی‌اش، تا حدی هم ناشی از ترومای آن پنالتی هدررفته باشد.

  تروما بسته به جسمانی یا روانی بودن، تعاریف گوناگونی دارد. در بعد روانی، تروما «پاسخ به یک رویداد عمیقاً پریشان‌کننده یا نگران‌کننده است که توانایی فرد در مقابله را تحت‌الشعاع قرار می دهد، باعث احساس ناتوانی می شود و در درک طیفی از احساسات و تجربیات اختلال ایجاد می کند.»

در واقع شرایطی آسیب‌زا موجب تروما می‌شود. آسیب‌زایی البته ملاک روشنی ندارد. ممکن است شرایط الف برای کسی آسیب‌زا باشد و برای کس دیگری نه.

در مجموع تروما محصول احساس درماندگی است. فردی که لطمه خورده و نمی‌تواند از پس لطمۀ وارده برآید و تا مدت‌ها با آن دست به گریبان است، قطعا در وضعیتی تروماتیک قرار دارد. وضعی که باجو پس از فینال ۱۹۹۴ دچار آن شد ولی ماسارو و بارسی گرفتارش نشدند. در حالی که این دو نفر هم پنالتی‌هایشان را در آن فینال لعنتی از دست داده بودند.

 در جام جهانی ۲۰۰۶، رفتار یورگن کلینزمن در بازی حساس آلمان و ایتالیا در مرحلۀ نیمه‌نهایی، تا حدی شبیه رفتار ساپینتو در دربی ۱۰۱ بود ولی نه این قدر حاد. کلنیزمن در دو مورد که بوفون مانع از گل‌زنی بازیکنان آلمان در فرصت‌های مسلم گل‌زنی شد، چنان از کوره در رفت که یک‌بار بطری آب را جلوی آن همه تماشاگر، با عصبانیت بر زمین کوبید و بار دوم بطری آب را با شوتی سرکش، متلاشی کرد!

پس از پایان بازی، سپ بلاتر رئیس فیفا با انتقاد از یورگن کلینزمن، رفتار او را در شأن یک مربی، بخصوص در شأن مربی تیم ملی آلمان، که میزبان مسابقات هم بود، ندانست. در واقع بلاتر همین حرفی را زد که اکنون کمیسیون اخلاق ورزش کشور دربارۀ ساپینتو مطرح کرده است.

ریکاردو ساپینتو,رفتار خشن مربیان پرتغالی

اما کاری که ساپینتو در فینال جام حذفی کرد، بسی عجیب‌تر از کار کلینزمن بود و شاید در تاریخ فوتبال کم‌نظیر باشد. اینکه یک مربی با تماشاگران تیم حریف چنان درگیر شود که به سمت همدیگر چندین بار بطری آب پرتاب کنند، مورد شگفت‌آوری است. اگر کسی رفتاری شبیه این را از مربی دیگری دیده، لطفا به هم اطلاع دهد. من که از ۱۹۸۴ تماشاگر مسابقات فوتبال هستم، چنین چیزی را هیچ وقت ندیده بودم.

 معلوم نیست که رفتارهای عجیب ساپینتو در کنار زمین، خودخواسته و نوعی شگرد است یا اینکه او واقعا کنترلش را تا این حد از دست می‌دهد. یکی از رسانه‌ها نوشته بود برخی از تیم‌های حریف در طول فصل اخیر لیگ برتر، از آنجا که به این نقطه‌ضعف ساپینتو واقف بودند، از قصد او را عصبانی می‌کردند تا داور اخراجش کند و استقلال تا پایان بازی بی‌مربی به کارش ادامه دهد.

 حتی اگر رفتارهای ساپینتو را نوعی شگرد بدانیم، باز رسوایی این رفتارها برای باشگاه استقلال است. ساپینتو حتی با این کارهایش موفق نشد فاتح یکی از دو جام اصلی فوتبال ایران شود. لیگ برتر را از دست داد و در فینال جام حذفی هم باخت.

 او در مجموع، به قول پیمان یوسفی، در بازی‌های بزرگ به مشکل می‌خورد. شامورتی‌بازی ساپینتو در کنار زمین، شاید شگردی برای تحت‌الشعاع قرار دادن عملکرد فنی‌اش باشد. اما اگر رفتار او را نمایشی یا مصداق جنگ روانی و اموری از این دست ندانیم، قطعا ساپینتو به روان‌شناس و روان‌درمانگر نیاز دارد. هیچ مربی‌‌یی با روان سالم و عقل سلیم، چنین کارهایی در کنار زمین نمی‌کند.

  معمولا مربی تیم نگران اخراج احتمالی بازیکنانش در جریان بازی است، ولی وضع استقلال با حضور ساپینتو به گونه‌ای شده که بازیکنان این تیم در هر بازی باید نگران اخراج احتمالی مربی‌شان باشد.

  شاید اگر این رفتارها نبود، تمدید قرارداد ساپینتو موجه بود. اما او نیمکت مربیگری استقلال را به سخره گرفته و رفتارهای عجیب خواسته یا ناخواسته‌اش هم به قهرمانی در لیگ یا جام حذفی منتهی نشده. باید دید  آیا مدیران استقلال حاضرند صرفا به دلیل فتح سوپرجام سال قبل با ساپینتو، این مربی پرتغالی را نگه دارند؟

 مربیان پرتغالی ظاهرا در چنین رفتارهایی تخصص دارند. مورینیو در اروپا و در حدی خفیف‌تر کی‌روش در ایران قبلا از این شلوغ‌کاری‌ها درمی‌آوردند ولی ساپینتو حقیقتا نمونه‌ای نادر است. کی‌روش که هیچ، او از دوران اوج جنجال‌آفرینیِ مورینیو هم سبقت گرفته.

ریکاردو ساپینتو,رفتار خشن مربیان پرتغالی

شاید هم مشکل ساپینتو با روان‌پزشک تا حدی حل شود. به هر حال این همه تنش و اضطراب و التهاب، ممکن است علتی داشته باشد که مهارش نیازمند مصرف دارو باشد. حل مشکل از طریق روان‌پزشک، معمولا راحت‌تر از برطرف شدن آن از طریق روان‌شناس و روان‌کاو است.

ساپینتو دست‌کم در سطح فوتبال ایران مربی خوبی است، ولی بعید است با این رفتارها بتواند استقلال را به جای درخوری برساند. او عامل اصلی از دست تمرکز تیمش در جریان مسابقه است. مثل همان غضنفر مشهور است که مهارش واجب‌تر از مهار مارادونا است!

رفتار او حتی اگر واقعا تروماتیک (محصول نوعی آسیب یا درماندگی در برابر شرایط نامطلوب) باشد، به هر حال استقلال آسیب‌زا است. یک تیم فوتبال شاید از تیم داوری لطمه بخورد، ولی قاعدتا نباید مکررا بابت رفتار مربی خودش آسیب ببیند.  

 • 9
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۹ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  ژاپن - مصر
  ۱۳:۵۵
 • لیگ یک فرانسه
  رنس - لیون
  ۱۴:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  بلکبرن - لسترسیتی
  ۱۴:۳۰
 • بازیهای آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ (فوتبال)
  امید ایران - امید هنگ کنگ
  ۱۵:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلمریا - گرانادا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - برنتفورد
  ۱۶:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اودینزه - جنوا
  ۱۶:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  فنرباغچه - ریزه اسپور
  ۱۶:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  برزیل - جمهوری چک
  ۱۶:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  دارمشتات - وردربرمن
  ۱۷:۰۰
 • لیگ آزادگان
  داماش گیلان - دریا بابل
  ۱۷:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  آلاوس - اوساسونا
  ۱۷:۴۵
 • لیگ آزادگان
  چادرملو اردکان - خیبر خرم آباد
  ۱۸:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  فرایبورگ - آگزبورگ
  ۱۹:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  آتالانتا - یوونتوس
  ۱۹:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  قونیه اسپور - بشیکتاش
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر کرواسی
  هایدوک اشپلیت - دیناموزاگرب
  ۱۹:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  کوبا - آلمان
  ۲۰:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - فروزینونه
  ۲۲:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  رن - نانت
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - کادیز
  ۲۲:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال بتیس - والنسیا
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۱۰ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  ایران - اوکراین
  ۰۳:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  آلمالیق - نیروی هوایی عراق
  ۱۵:۳۰
 • لیگ آزادگان
  نفت مسجدسلیمان - خلیج فارس ماهشهر
  ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نسف قارشی - السد
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - الاتحاد
  ۱۹:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  النصر - استقلال تاجیکستان
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - پرسپولیس
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - چلسی
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۱۱ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  نساجی مازندران - الهلال
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  کپنهاگن - بایرن مونیخ
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - بنفیکا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لانس - آرسنال
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - گالاتاسرای
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ناپولی - رئال مادرید
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آیندهوون - سویا
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش