یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۱:۳۴ - ۳۰ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۲۰۱۰
لیگ برتر و جام حذفی

خارجی‌های بدشانس استقلال؛ از مصدومیت شدید یامگا و پادوانی تا مرگ ساموئل

یامگا,مصدومیت شدید یامگا

روزنامه فرهیختگان نوشت: کوین یامگا، مدافع هافبک فرانسوی تیم فوتبال استقلال در یکی از تمرینات این تیم در هفته گذشته از ناحیه چشم به‌شدت مصدوم شده و راهی بیمارستان شد، این در حالی است که در زمان اعزام این بازیکن فرانسوی که رکورد‌های زیادی را نیز در مدت زمان حضورش در جمع آبی‌ها جابه‌جا کرده، اطلاعات زیادی از کانال رسمی باشگاه منتشر نشده و یکی دو روزی هواداران و اهالی فوتبال منتظر بودند تا باشگاه استقلال درخصوص یامگا به اطلاع‌رسانی بپردازد. نکته قابل توجه اینکه تا پنجشنبه بعد‌از‌ظهر گمانه‌زنی‌های زیادی درباره آخرین وضعیت این هافبک بلند قامت مطرح شده و در‌حالی‌که برخی با ناامیدی از آخرین وضعیت چشم چپ این بازیکن صحبت می‌کردند که ظهر پنجشنبه برخی دیگر از رسانه‌ها از تثبیت وضعیت یامگا و بهبود روند آسیب‌دیدگی او خبر دادند.

با این حال زارع، پزشک باشگاه استقلال عصر پنجشنبه در اظهارنظر ویدئویی درباره آخرین وضعیت کوین یامگا، این بازیکن فرانسوی به صحبت پرداخته و روند آسیب‌دیدگی و درمان او را تا حدودی ناامید‌کننده تشریح کرد. البته با صحبت با برخی از مدیران و مربیان باشگاه استقلال تا قبل از اظهارنظر پزشک این تیم هم می‌شد تا حدودی از وخامت اوضاع خبردار شد، اما بهتر بود تا در این خصوص اظهارنظر رسمی صورت بگیرد. نکته قابل توجه اینکه از زمان اعزام بازیکن فرانسوی به بیمارستان تا به حال چند جراحی روی چشم یامگا صورت گرفته و برای بهبود وضعیت ناحیه مصدوم گفته می‌شود باید چند جراحی دیگر هم صورت بگیرد، این در‌حالی است که از این اتفاق باید به‌عنوان یکی از اتفاقات نادر فوتبال در دنیا یاد کرده، با این حال مصدومیت شدید و عجیب کوین یامگا که تا حدودی بازتاب بین‌المللی پیدا کرده است، اولین و آخرین نوع از مصدومیت‌های عجیب بازیکنان فوتبال در باشگاه استقلال محسوب نمی‌شود.

در‌واقع از سال ۱۳۷۹ که رافت قلیوف آذربایجانی به‌عنوان اولین بازیکن خارجی به استقلال پیوست تا به امروز که یامگا و بلانکو به‌عنوان سهمیه‌های خارجی این باشگاه در لیگ برتر فصل بیست‌و‌سوم، استقلالی‌ها را همراهی می‌کنند حدود ۵۰ بازیکن خارجی در این سال‌ها برای آبی‌پوشان به میدان رفته و در رقابت‌های مختلف پیراهن این تیم را بر تن کرده‌اند. در این بین بازیکنان با‌کیفیت خارجی نیز دیده می‌شوند که محبوبیت قابل توجهی را هم به‌دست آورده و از سوی دیگر برخی دیگر از این جمع را خارجی‌هایی تشکیل می‌دهند که حتی برای یک دیدار هم فرصت همراهی استقلال را پیدا نکردند. با این حال همان‌طور که در بالا نوشتیم کوین یامگا فرانسوی به‌عنوان یکی از خارجی‌های محبوب هواداران استقلال در حالی به مصدومیت عجیب و ناامید‌کننده دچار شده که پیش از این نیز چند بازیکن خارجی این تیم با این دست از مصدومیت‌ها یا اتفاقات تلخی مواجه شده‌اند و به‌نظر می‌رسد از این حیث باید استقلال را یکی از بدشانس‌ترین تیم‌های جهان در این زمینه قلمداد کرد.

از الماس سیاه تا ۲ برزیلی محبوب

فابیو جانواریو، هافبک محبوب استقلال که به‌واسطه زدن گل قهرمانی در فصل هشتم و البته عدم‌شکایت از باشگاه به‌خاطر دریافت مطالباتش به فیفا و این اظهارنظر که «استقلال خانواده من است، مگر آدم از خانواده‌اش شکایت می‌کند» در یک نظرسنجی به‌عنوان محبوب‌ترین خارجی تاریخ باشگاه استقلال توسط هواداران انتخاب شده است. در اوایل فصل دوازدهم در ۳۲‌سالگی و در‌حالی‌که می‌توانست حداقل چند فصل دیگر در میادین فوتبال به کار خود ادامه دهد از ناحیه رباط صلیبی مصدوم شده و این مصدومیت باعث شد تا او برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند. جانواریو که در ابتدای فصل تهران را به‌خاطر نگرفتن مطالباتش ترک کرده بود با مصدومیت به تهران بازگشته تا جایی که احتمال پارگی رباط نیز مطرح شد. در مدتی که رباط صلیبی او آسیب دیده بود، پزشکان استقلال به این بازیکن توصیه کردند تا یک ماه فیزیوتراپی کند. در آن زمان تیم پزشکی استقلال امیدوار بود جانواریو با یک ماه فیزیوتراپی، به شرایط ایده‌آل برسد و کار این بازیکن به جراحی کشیده نشود. رباط صلیبی او گرچه پاره نشده اما آسیب جدی دیده بود.

در ادامه و حدود ۷ ماه بعد و در تیرماه سال ۹۲ بعد از قهرمانی سوم آبی‌ها در لیگ برتر، جان واریو با وجود اینکه مصدومیت شدیدش از ناحیه رباط صلیبی بهبود یافته و حتی تمریناتش را در شهر کاسکول آغاز کرده بود اما به‌یکباره تصمیم عجیبی گرفت که طرفدارانش را در بهت فرو برد. هافبک برزیلی و محبوب استقلالی‌ها که در ایران به تمامی افتخارات ممکن دست یافت در شرایطی که پیشنهادهای بسیار خوبی از چند تیم سرشناس از‌جمله استقلال داشت، تصمیم گرفت کفش‌هایش را آویزان کند. شنیدن خبر خداحافظی فابیو جان واریو از دنیای فوتبال برای دوستان و طرفداران این هافبک بازی‌ساز برزیلی شوک بزرگی بود، چون انتظار می‌رفت این بازیکن برزیلی حداقل برای یکی دو فصل دیگر با تیم‌های مختلف در صحنه اول فوتبال ایران به میدان برود، اما مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی و همچنین مشکلاتی که او با باشگاه استقلال بر سر مسائل مالی پیدا کرد همگی دست‌به‌دست هم داد تا جان واریو با فشار خانواده از فوتبال فعلا خداحافظی کند.

جی لوید ساموئل، مدافع ترینیداد‌و‌توباگویی سابق استقلال‌تهران که ۲۴۰ بازی در لیگ برتر انگلیس انجام داده و پیراهن تیم‌هایی چون استون‌ویلا و بولتون را به تن کرده بود هم پس از ترک این تیم در یک تصادف رانندگی جان خود را از دست داد. ساموئل ۳۷‌ساله اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ بعد از آنکه فرزندانش را راهی مدرسه کرد، دچار سانحه شد. خودروی او در اثر برخورد با یک کامیون در منطقه وارینگتون آتش گرفت. ساموئل در اواخر دسامبر ۲۰۱۱ در نقل‌و‌انتقالات زمستانی به استقلال پیوست. این بازیکن که رکورد بیشترین بازی با پیراهن استقلال به‌عنوان یک خارجی را به ثبت رسانده است در استقلال دوباره کنار آندرانیک تیموریان هم‌بازی پیشین خود در بولتون قرار گرفت. همچنین ساموئل در پایان فصل بعد به همراه این تیم عنوان قهرمانی لیگ خلیج فارس را به‌دست آورد. او به‌واسطه بازی‌های خوب خود تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان استقلال شد و رسانه‌های ورزشی به او لقب الماس سیاه را دادند. ساموئل بعد از استقلال برای پیکان به میدان رفته و بعد از آن به‌عنوان بازیکن مربی به تیمی در سطح هفتم انگلیس اضافه شد.

البته با اینکه ساموئل در استقلال مصدوم نشده و همزمان با حضور در این باشگاه عمر خود را از دست نداد، اما کشته شدن این بازیکن محبوب نیز از آخرین بد‌شانسی‌های آبی‌های پایتخت در فوتبال جهان محسوب نشده؛ چراکه درست چند ماه قبل‌تر از آن لئاندرو پادوانی برزیلی در دقیقه ۴۲ آخرین بازی خود با پیراهن استقلال در اسفند ۱۳۹۶ و برابر فولاد‌خوزستان دچار مصدومیت شدید از ناحیه گردن و جابه‌جایی مهره شد و این بازیکن پس از پشت‌سر گذاشتن چند ماه در ایران و انجام عمل‌های دشوار به زادگاه خود بازگشت و برای همیشه توانایی راه رفتن را از دست داد.

پادوانی نیز چند ماهی روی بازگشت سلامتی خود کار کرده اما این امر متاسفانه محقق نشد و کار به جایی رسید که این بازیکن برزیلی درنهایت به شنای معلولان روی آورد. درباره آخرین وضعیت پادوانی شنیده می‌شود او از استقلال غرامت ۱۰ میلیون دلاری طلب کرده که البته فیفا و دادگاه عالی ورزش آن را رد کرده‌اند اما شنیده می‌شود شکایت بازیکن برزیلی از استقلال به سایر نهادهای قضایی بین‌المللی همچنان ادامه دارد.

محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق

 • 10
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱ اردیبهشت
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  کلیولند کاوالیرز - اورلاندو مجیک
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الحزم - الاتحاد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - آرسنال
  ۲۲:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  هلاس ورونا - اودینزه
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  خیرونا - کادیز
  ۲۲:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  مینه سوتا تیمبرولوز - فینیکس سانز
  ۲۳:۰۰
 • یکشنبه ۲ اردیبهشت
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - فیلادلفیا سیکسرز
  ۰۱:۳۰
 • لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - نشویل
  ۰۳:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دنور ناگتس - لس آنجلس لیکرز
  ۰۴:۰۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  میانمار - چین
  ۱۴:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تایلند - ویتنام
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  اورتون - ناتینگهام فارست
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - مهرام
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - آلومینیوم اراک
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - سپاهان
  ۱۷:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  وردربرمن - اشتوتگارت
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - بورنموث
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - وستهم
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  عراق - استرالیا
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  کاونتری - منچستریونایتد
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - لیورپول
  ۱۹:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  دورتموند - بایرلورکوزن
  ۱۹:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلاوس - اتلتیکومادرید
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  کاساپیا - پورتو
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - لیون
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش