پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۲۴

نقش ویتامین C در برابر محافظت برابر کرونا ویروس جدید ( کووید-۱۹)

ویتامین C,فواید ویتامین C برای سلامتی,نقش ویتامین C در محافظت برابر کرونا,ویروس کرونا,ویتامین سی,نحوه ی تاثیر ویتامین سی بر سیستم ایمنی بدن
در یک مقاله که در نشریه the Chinese Journal of Infection Diseases منتشر شد، انجمن پزشکی شانگهای استفاده از دوز بالای ویتامین سی بعنوان یک شیوه درمان برای بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بستری در بیمارستان را تائید کرد.

در شرایطی که پزشکان و پژوهشگران در حال بررسی آثار تزریق وریدی دوز بالای ویتامین C بر کروناویروس (Coronaviruses) جدید هستند، باید به این نکته اشاره داشت که هیچ مکملی، من جمله ویتامین C ، نمی تواند از ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جلوگیری کرده یا آنرا درمان کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از" هلث لاین"، ویتامین سی یک ماده مغذی ضروری است که نقش های مختلفی در بدن انسان ایفا می کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است و میتواند ترکیبات ناپایدار موجود در بدن به نام رادیکال های آزاد را خنثی کرده و به پیشگیری یا معکوس کردن آسیب سلولی ناشی از این ترکیبات کمک کند.

همینطور، ویتامین سی در بعضی فرآیندهای بیوشیمیایی که خیلی از آن ها با دستگاه ایمنی بدن مرتبط هستند، نقش دارد.

تامین نیاز روزانه به ویتامین سی از روش رژیم غذایی (diet) تا هنگامی که انواع گوناگون میوه ها و انواع سبزی های خوردنی را مصرف می کنید، نسبتا آسان است.

چطور بر دستگاه ایمنی بدن انسان تأثير می گذارد

ویتامین C,فواید ویتامین C برای سلامتی,نقش ویتامین C در محافظت برابر کرونا,ویروس کرونا,ویتامین سی,نحوه ی تاثیر ویتامین سی بر سیستم ایمنی بدن

ویتامین C به شیوه های مختلفی بر سلامت سیستم ایمنی انسان تاثیرگذار است. فعالیت آنتی اکسیدانی آن میتواند التهاب را تقلیل دهد که امکان دارد عملکرد سیستم ایمنی بدن (Système immunitaire) را بهبود ببخشد.

همچنین، ویتامین C با تقویت تولید کلاژن به حفظ سلامت پوست کمک می کند، بر همین مبنا، پوست بعنوان مانعی کاربردی در برابر ورود ترکیبات زیان آور به بدن عمل می کند. ویتامین C میتواند به روند بهبودی زخم ها هم کمک کند.

این ویتامین فعالیت فاگوسیت ها، سلول های ایمنی که میتوانند باکتری و دیگر ذرات مضر را ببلعند، را تقویت می کند.

افزون بر این، ویتامین C رشد و گسترش لنفوسیت ها، نوعی سلول ایمنی که گردش پادتن ها، پروتئین هایی که میتوانند به مواد خارجی یا زیانبار در خون حمله کنند، را فزونی می دهد.

در مطالعاتی که برای بررسی اثربخشی ویتامین C در برابر ویروس هایی که باعث سرما خوردگی میشوند ، انجام شده اند، این ماده مغذی تأثير چندانی در کاهش احتمال ابتلا به این بیماری نداشته ولی امکان دارد به سرعت روند بهبودی و تقلیل شدت علائم آن کمک کند.

همچنین، برخی شواهد از پژوهش هایی با حضور سوژه های حیوانی و مطالعات موردی در انسانها نشان داده اند که دوز بالا یا تزریق درون وریدی ویتامین سی میتواند التهاب ریه (Lung) را در بعضی بیماری های شدید تنفسی ناشی از H1N1 یا ویروس های دیگر تقلیل دهد.

با این وجود، این دوزها بسیار فراتر از مقدار مصرف سفارش شده روزانه بوده و پژوهش های بیشتری برای بررسی اینکه استفاده از دوزهای بالای ویتامین سی برای کاهش التهاب ریه موثر است، باید انجام شوند. افراد نباید بدون نظاره گری پزشک دوزهای بالای مکمل های ویتامین C ، حتی بصورت خوراکی را مصرف کنند چون میتواند باعث بروز عوارض جانی مثل بیماری اسهال شود.

ویتامین C و کووید- ۱۹

ویتامین C,فواید ویتامین C برای سلامتی,نقش ویتامین C در محافظت برابر کرونا,ویروس کرونا,ویتامین سی,نحوه ی تاثیر ویتامین سی بر سیستم ایمنی بدن

در یک مقاله که در نشریه the Chinese Journal of Infection Diseases منتشر شد، انجمن پزشکی شانگهای استفاده از دوز بالای ویتامین سی بعنوان یک روش درمان برای بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بستری در بیمارستان را تائید کرد.

توصیه شده است که برای بهبود عملکرد ریه، دوزهای بیش از ارزش روزانه از طریق تزریق وریدی دریافت شود که امکان دارد به عدم نیاز بیماران به استفاده از دستگاه های تنفس مصنوعی یا نجات جان آن ها کمک کند.

افزون بر این، یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که درمان با دوز بالای ویتامین C هم بصورت خوراکی و هم تزریق وریدی امکان دارد به افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه با تقلیل مدت زمان حضور در این بخش به مقدار ۸ درصد و کوتاه کردن مدت استفاده از دستگاه های تنفس مصنوعی به میزان ۱۸.۲ درصد کمک کند.

ولی باید توجه داشت که فعلا ، ویتامین C یک بخش استاندارد از برنامه درمان برای بیماران مبتلا به کویید- ۱۹ نیست چون شواهد کافی در این زمینه وجود ندارند.

هرچند دریافت دوز بالای ویتامین C از طریق تزریق وریدی برای بررسی اینکه آیا تاثیری در بهبود عملکرد ریه بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ دارد مورد آزمایش قرار گرفته ولیک شواهدی مبتنی بر اینکه مصرف دوزهای بالای مکمل های خوراکی ویتامین C میتواند به بهبود این بیماری کمک کند، وجود ندارد. در واقع ، مصرف بیش از حد مکمل های خوراکی میتواند باعث عوارضی مثل اسهال هم شود.

آیا به مصرف مکمل نیاز دارید؟

ویتامین C,فواید ویتامین C برای سلامتی,نقش ویتامین C در محافظت برابر کرونا,ویروس کرونا,ویتامین سی,نحوه ی تاثیر ویتامین سی بر سیستم ایمنی بدن

در حال حاضر، هیچ مدرکی بر پایه ی اینکه استفاده از مکمل های ویتامین C خوراکی به جلوگیری از بیماری کووید- ۱۹ کمک می کند، وجود ندارد.

ویتامین C امکان دارد مدت و شدت سرماخوردگی های ناشی از ویروس های دیگر را تقلیل دهد، منتها هیچ تضمینی وجود ندارد که اثری شبیه بر کروناویروس (Coronaviruses) که موجب بیماری کووید- ۱۹ می شود، داشته باشد.

افزون بر این، ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است و میزان اضافه آن در بدن ذخیره نشده و از طریق ادرار دفع می شود. مصرف ویتامین C بیشتر به این معنی نیست که بدن شما اندازه بیشتری از آنرا مجذوب می کند.

افزون بر این، باآنکه دوز بالای ویتامین C بنظر میرسد برای درمان بیماری کووید- ۱۹ نتایجی امیدوارکننده ارائه کرده است اما این دوزها فوق العاده زیاد بوده و از طریق تزریق وریدی و نه خوراکی وارد بدن بیمار شده اند. همینطور، این گزینه تنها در موارد بسیار جدی برای افراد بستری در بیمارستان استفاده شده است.

برترین اقدام شما میتواند دنبال کردن یک رژیم غذایی (diet) مملو از میوه ها و سبزیجات مختلف برای اخذ ویتامین C و مواد مغذی و آنتی اکسیدان های مورد نیاز دیگر بدن بصورت طبیعی باشد.

ولی در صورتیکه تصمیم خرید مکمل ویتامین C را دارید، انتخاب نمونه های با کیفیت بالا و مصرف دوز درست اهمیت دارد.

ماکزیمم دوز مصرفی روزانه برای ویتامین C بدون تجربه آثار منفی برابر با ۲, ۰۰۰ میلی گرم است. بیشتر مکمل های ویتامین C دوز روزانه بین ۲۵۰ تا ۱, ۰۰۰ میلی گرم را ارائه می کنند، از این جهت ، در حالتی که مراقب نباشید عبور از مرز حداکثری توصیه شده برای مصرف این ویتامین میتواند آسان باشد.

ویتامین C ممکن است با روش های درمانی مثل کیموتراپی و پرتو درمانی یا داروهای کاهنده کُلِستِرول (Cholesterol) هم تداخل داشته باشد.

نزد از شروع مصرف مکمل ویتامین سی اول با پزشک خویش در این زمینه مشورت کنید.

  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X