چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۵۱

آشنایی با تکنیک های سریع رفع خستگی

رفع خستگی,رفع خستگی با ورزش,برای رفع خستگی بدنبا اینکه کنترل خستگی کار دشواریست، اما برای رفع خستگی راههای زیادی وجود دارد
اکثر افراد با خستگی و کسالت مداوم روبرو هستند و نمی دانند برای درمان آن باید چه کنند، یکی از برترین روشها برای رفع خستگی مصرف مواد غذایی و تغذیه سالم است.

رفع خستگی

در یک مرکز خرید یا پیاده روی با کودک خود خستگی میتواند ظاهر شود. گاه گاهی خستگی ناشی از اضطراب و عدم ورزش است و بعضی اوقات به علت رژیم غذایی ضعیف و در محیط کار احساس خستگی می کنید ولی در هر کجا که هستید و هر کاری که انجام دهید، راهی برای رفع خستگی و تقویت انرژی بدون نوشیدن ۱۰ فنجان قهوه یا ۱۰ ساعت خواب نیز وجود دارد.

ترفند های رفع خستگی

در این مطلب ترفندهای تقویت انرژی را برای کمک به شما در رفع خستگی و شارژ مجدد باتری های خود قرار داده ایم:

>> خواب با کیفیت:

خیلی از زنان به سبب این که هم به مسؤولیت های خانه رسیدگی می کنند و هم شاغل هستند، فراموش می کنند مواظب خودشان هم باشند. کمبود خواب مناسب باعث می شود شما تمام روز احساس خستگی کنید، باید توجه داشت، که این ساعات خواب نیست که به ذهن و جسم شما آرامش می دهد، بلکه کیفیت آن است. برای این که با ذهنی آرام به رختخواب بروید، تلویزیون و گوشی همراهتان را سه ساعت پیش از رفتن به رختخواب خاموش کنید و اتاق خواب تان را تمیز و مرتب نگه دارید، همینطور زمانی را به خودتان اختصاص بدهید و برای رفع خستگی به کارهایی که برایتان آرام بخش هستند و حس خوبی به شما میدهند، بپردازید چون پرانرژی تر عمل خواهید کرد.

پژوهشگران خواب معتقد هستند که ۲۰ دقیقه زمان مناسبی برای چرت زدن است که سبب می شود پس از بیدار شدن حس هشیاری داشته باشید در حالیکه خواب عمیق تر و طولانی‌تر در شب سبب ترمیم کامل بدن و هوشیاری ذهنتان می شود، یک چرت زدن ۲۰ دقیقه ای در طول روز انرژی بیشتری برای ادامه کار به شما می دهد که در ادامه چند نکته در خصوص چگونگی بهره برداری از چرت های زمان ظهر وجود دارد: در مکانی خنک و تاریک و بدون حواس پرتی چرت بزنید؛ از یک چشم بند برای خلاص شدن از نور استفاده کنید. همچنین برای رفع خستگی یک یا دو ساعت پس از صرف ناهار چرت بزنید. پس از آن خود را با یک پیاده روی و یا شستشوی صورت تقویت کنید.

رفع خستگی و کسالت,رفع خستگی,افزایش انرژی و رفع خستگیبرای رفع خستگی به کارهایی که برایتان آرام بخش هستند، بپردازید

>> بالا بردن تحرک فیزیکی و جنب و جوش:

یکی از راه حل های رفع خستگی، بالا بردن فعالیت فیزیکی و جنب و جوش می باشد. متأسفانه شخص تا احساس ضعف می کند سعی می کند که چرتی بزند و استراحت کند، در صورتی که وقتی شخص تمام روز را بخاطر بیماری در رختخواب دراز میکشد، حس خستگی و بی حالی او بیشتر می شود. در این وضعیت ممکن است شخص، حس سردرد و سرگیجه خفیفی داشته باشد و به جای این که انرژی بگیرد و سرحال شود، گویی همه ی انرژی بدنش تحلیل رفته است.

درصورتی که احساس خستگی می کنید و رَمق کار کردن ندارید، احتمالا برای رفع خستگی با قرار گرفتن در معرض هوای تازه به آسانی بتوانید به جسم و ذهن تان طراوت بدهید. بهتر است به جای استراحت مطلق، به خودتان پاداش بدهید، یعنی هر از گاهی از جایتان بلند شوید و هوای تازه ای بخورید تا تأثیر طراوت بخش آنرا در خودتان حس کنید. این کار به دلیل آزاد شدن اندورفین سبب می شود خلق و خوی شخص بهتر شود. فراموش نکنید که غم و افسردگی، عوامل زمینه ساز خستگی هستند.

>> رفع خستگی با ورزش:

زمانی که حس خستگی می کنید ورزش بدون حتم آخرین گزینه ای است که شاید به ذهنتان خطور کند این در حالیست که به گفته متخصصان برترین راهکار برای رفع خستگی و شارژ مجدد بدن، ورزش و نرمش های سبک است تا شما از آن حال بیرون بیایید. حتی ۱۰ دقیقه پیاده روی ساده میتواند باعث افزایش جریان خون در تمامی نقاط بدن و برگشت انرژی به بدن شما باشد. درصورتی که نمی توانید از محل کار یا خانه برای ورزش خارج شوید در همان حالتی که نشسته اید؛ اول شانه هایتان را به طرف جلو و بعد عقب بکشید. همچنین یوگا هم میتواند یکی از راهکار ها برای رفع خستگی باشد.

>> مصرف نوشیدنی انرژی زا خانگی و طبیعی برای رفع خستگی:

معمولا دستور العمل های خانگی و طبیعی بسیاری برای نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد و یکی از ساده ترین محصولات شامل لیمو، زنجبیل، عسل و آب میباشد که در این جا راه کارهایی که باید برای تامین ذخایر انرژی مجدد و رفع خستگی خود انجام دهید، وجود دارد: ۱ قاشق غذاخوری آب و زنجبیل، ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو و ۱ قاشق غذاخوری عسل را با یکدیگر مخلوط کنید؛ ۱ لیوان آب را اضافه کنید و به آرامی هم بزنید و اگر میخواهید نوشیدنی شما واقعا سرد باشد قدری یخ اضافه کنید.

>> ماساژ تسکین دهنده و رفع خستگی پا:

استرس یکی از دلایلی است که ما تا پایان روز حس خستگی می کنیم. یک ماساژ پای برطرف کننده استرس خوب میتواند سبب تغییر شگفتی در بدن خسته شما شود. پاهای ما دارای ۷۰۰۰ عصب، ۱۹ عضله مختلف، ۱۰۷ رباط و ۲۶ استخوان است. بنابراین فشار مناسب در نواحی خاص پا میتواند در کاهش درد، استرس و رفع خستگی مناسب باشد. ماساژهای پا معمولاً شامل مالش ملایم است و فشار دادن نقاط گوناگون برای چند ثانیه با شست یا انگشتان دست شما خوب است.

رفع خستگی,رفع خستگی پا,گیاهی برای رفع خستگی و کم‌خونیفشار مناسب در نواحی خاص پا میتواند در کاهش درد، استرس و رفع خستگی مناسب باشد

>> نوشیدن آب کافی برای رفع خستگی:

کمبود آب میتواند مولد حس خستگی باشد. هنگامی که احساس خستگی می کنید به جای نوشیدن چای یا قهوه ابتدا یک لیوان آب بنوشید. برترین نوشیدنی آرام بخش برای رفع خستگی، آب است. چنانچه روزانه ۲ هزار کالری غذا می خورید باید لااقل ۸ لیوان آب یا ۲ هزار میلی لیتر آب بنوشید. پس از آب، نوشیدنی تاثیرگذار چای است. میزان کافئین کم موجود در چای و زمانی که برای نوشیدن آن صرف می کنید روش موثری برای مقابله با خستگی بین روز است.

علائم کمبود آب شامل سردرد، سرگیجه و نوسانات خلقی است و خیلی از ما به میزان کافی مایعات روزانه مصرف نمی کنیم و صرفا وقتی احساس تشنگی می کنیم یک لیوان آب می نوشیم. پس بدین ترتیب دفعه بعد که حس خواب آلودگی و سرگیجه کردید، برای رفع خستگی یک لیوان آب بنوشید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

>> رفع خستگی با مصرف جینسِنگ:

احیانا مشهورترین گیاه علفی چینی، جینسِنگ است. این گیاه که برای رفع خستگی مفید است، سرشار از گونه های همیشه سبز و حاوی ترکیبات طبیعی است. این گیاه در آمریکای شمالی، همین طور آسیای شرقی پیدا شده است. جینسنگ اکثراً بعنوان یک گیاه «آداپتوژن» در نظر گرفته می شود، به این معنا که به سازگاری بدن با اضطراب کمک می کند، خواه این استرس ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید باشد، خواه بخاطر گرسنگی یا خستگی باشد. تصور می شود این گیاه با بهبود بخشیدن عملکرد سیستم آدرنال، به رویارویی بدن با استرس کمک می کند. زمانی که صحبت از واکنش هورمونی به استرس می شود، سیستم آدرنال، مرکز فرماندهی بدن است.

کورتیزول، هورمون «استرس» می تواند بر کیفیت خواب ما اثر بگذارد و تعیین کننده ی به خواب رفتنِ دوباره ی ما در شب باشد، چون با ترشح هورمون کورتیزول، ملاتونین سرکوب می شود. ما برای داشتنِ چرخه ی منظم خواب و بیداری به ملاتونین احتیاج داریم. در صورتی‌که سطح کورتیزول بالا باشد، حتی بعد از استراحت کامل، حس خستگی مزمن می کنیم. صبح ها، سطح کورتیزول بدن ما در نقطه ی اوج خود قرار دارد و بعد کم کم در طول روز، کم می شود، ولی اگر سطح آن بالا باقی بماند، این ریتم روزانه، همین طور خواب باارزشی که برای سرحال شدن به آن نیاز داریم، مختل می شوند. دریافت میزان کمی جینسنگ امکان دارد به رفع خستگی، تنظیم کورتیزول و عملکرد درست بدن، کمک کند.

>> تاثیر رژیم غذایی در رفع خستگی:

یکی از علل خستگی، رژیم غذایی و سبک زندگی است، هر بار که حس خستگی کردید، برای رفع خستگی سراغ نوشیدن قهوه نروید شکر و قهوه، با بالا بردن ناگهانی قند خون میتوانند نتیجه معکوس داشته باشند، در وعده صبحانه، مواد غذایی دارای پروتئین و آهن بالا مصرف کنید کمبود آهن به علت این که بر اکسیژن رسانی خون تأثیر می گذارد، میتواند باعث احساس ضعف شود، سعی کنید، سبزیجات، آب پرتقال و لوبیا را در صبحانه تان بگنجانید، آب پرتقال به علت داشتن ویتامین سی به جذب بهتر آهن در بدن کمک می کند.

درمان رفع خستگی,رفع خستگی,چه نوع گیاهانی برای رفع خستگی مفید هستندنفس عمیق می‌تواند خیلی سریع انرژی شما را افزایش دهد و یک راهکار برای رفع خستگی است

>> نحوه نشستن و رفع خستگی:

شاید باورتان نشود ولی زبان بدن شما بسیار روی میزان انرژی شما تأثیر گذار است! یعنی اگر خمیده، قوز کرده، بیحال و… بنشینید یا راه بروید، مغزتان از این زبان بدن متوجه می شود که شما بیحال و خسته هستید حتی اگر واقعاً اینگونه نباشد! پس سعی کنید همیشه چه موقع راه رفتن، چه زمان نشستن و یا حتی در حین راه رفتن، صاف و مقتدر باشید تا ذهنتان هم شما را پر انرژی کند و از ضعف و خستگی دور باشید.

بهترین نوشیدنی برای رفع خستگی,برای رفع خستگی چه بکنیم,رفع خستگینحوه نشستن شما در رفع خستگی، بسیار موثر است

>> نوشیدن آب سیب زمینی برای رفع خستگی:

یکی دیگر از راه های رفع خستگی، نوشیدن سیب زمینی می باشد. شاید خوردن یک لیوان آب سیب زمینی برای شخص سخت باشد ولی آب سیب زمینی یک درمان خانگی عالی برای درمان ضعف و کسالت است. گذاشتن چند قطعه از تکه های سیب زمینی در یک لیوان آب، آنرا به یک معجون غنی از پتاسیم تبدیل می کند که نتیجه ی آن کاهش احساس بی حالی است، زیرا این نوشیدنی یک ماده ی معدنی را وارد بدن می کند که خیلی از افراد، مقدار کافی از آنرا دریافت نمی کنند.

بدن، پتاسیم را نیز مثل منیزیم تولید نمی کند و ما باید آنرا از منابع خارجی و راههای دیگری دریافت کنیم. به دست آوردن مقدار کافی پتاسیم، راهی برای رفع خستگی است. پتاسیم به تنهایی به شخص  انرژی نمی دهد، ولی همراه با منیزیم، الکترولیتی را ایجاد می کند که برای عملکرد درست سلول ها و آزادسازی انرژی و هدایت الکتریسیته، حیاتی است. بدون پتاسیم، عضلات ما بدرستی حرکت نخواهند کرد و تکانه های عصبی ما بدرستی فعال نمی شوند. برای استفاده از آن سیب زمینی را قطعه قطعه کنید (نیازی به کندن پوست آن نیست) و آنرا داخل لیوان آب بریزید و یک شب تا صبح در یخچال بگذارید و صبح پیش از خوردن هر چیز دیگری، آنرا بنوشید.

گیاهی برای رفع خستگی و کم‌خونی,رفع خستگی بدن,رفع خستگیکمبود ویتامین D توان بدن را کاهش میدهد لذا برای رفع خستگی، ویتامین D خود را تامین کنید

>> کمبود ویتامین D:

در سال های گذشته، به علت تمایل به دور ماندن از نور خورشید و گذراندن بیشتر ساعت های روز در خانه، کمبود ویتامین D شیوع بیشتری پیدا کرده است، چاقی نیز از عواملی است که باعث می شود ویتامین D کم تر در دسترس بدن قرار بگیرد، کمبود این ویتامین توان بدن را کاهش داده و به خستگی مزمن منجر می شود، کمبود پتاسیم نیز یکی دیگر از عوامل حس خستگی است. بنابراین برای رفع خستگی، باید ویتامین D موردنیاز خود را تامین کنید.

>> خندیدن برای رفع خستگی:

خندیدن هم یکی دیگر از کارهایی است که انرژی افراد را شدیداً افزایش می دهد و در رفع خستگی موثر است. چه بسا شنیده اید که می گویند خنده بر هر درد بی درمان دواست؛ پس این کار میتواند خستگی را هم خیلی خوب درمان کند و دوای خوبی برای آن باشد. سعی کنید اطرافتان را پر از اتفاقات و ویژگی های مثبت کنید و زیاد بخندید و سعی کنید مثبت اندیشی زیادی داشته باشید. حتی اگر شما خنده مصنوعی هم داشته باشید، مغزتان تفاوت آنرا با خنده واقعی متوجه نمی شود و دوپامینی که موقع خنده ترشح می کند را از خود بروز می دهد و سبب ایجاد حس خوب می شود. پس حتماً زیاد بخندید و مانند افراد افسرده زندگی نکنید. یادتان باشد که شما هر کاری کنید، اثر آن به شما باز خواهد گشت.

رفع خستگی,رفع خستگی بدن,راه های رفع خستگیبه دست آوردن مقدار کافی پتاسیم، راهی برای رفع خستگی است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش