دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۵۲

همه چیز درباره اورژانس پزشکی هیپوترمی

هیپوترمیهیپوترمی
هیپوترمی یک وضعیت پزشکی است که در آن دمای بدن به حدی پایین می‌رود که می‌تواند زندگی را تهدید کند. در این مقاله از سرپوش بررسی خواهیم کرد که چگونه این وضعیت پزشکی رخ می‌دهد و چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت.

هیپوترمی چیست؟

هیپوترمی یک وضعیت اورژانسی پزشکی است که در آن دمای بدن فرد به طور خطرناکی پایین می آید. هیپوترمی زمانی رخ می دهد که بدن فرد گرما را سریعتر از تولید آن از دست بدهد. این می تواند منجر به مشکلات جدی، از جمله لرز، گیجی، مشکلات تنفسی و در نهایت مرگ شود.

دمای طبیعی بدن حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است. هیپوترمی زمانی رخ می دهد که دمای بدن شما به زیر ۳۵ درجه سانتیگراد برسد. هنگامی که دمای بدن شما کاهش می یابد، قلب، سیستم عصبی و سایر اندام ها نمی توانند به طور طبیعی کار کنند. در صورت عدم درمان، هیپوترمی می تواند منجر به نارسایی کامل قلب و سیستم تنفسی شما و در نهایت مرگ شود. هیپوترمی معمولاً به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا غوطه ور شدن در آب سرد رخ می دهد. درمان های اولیه برای هیپوترمی روش هایی است که برای گرم کردن بدن به دمای طبیعی استفاده می شود.

پیش آگهی هیپوترمی به شدت آن و اینکه چقدر سریع درمان دریافت می شود بستگی دارد. با درمان زودهنگام، اکثر افراد مبتلا به هیپوترمی به طور کامل بهبود می یابند. با این حال، هیپوترمی شدید می تواند منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شود.

خطر هیپوترمی در سالمنداندرباره هیپوترمی

علائم هیپوترمی

علائم هیپوترمی بسته به شدت آن متفاوت است. برخی از علائم اولیه هیپوترمی عبارتند از:

- لرزیدن

- خستگی

- گیجی

- مشکل در صحبت کردن

- کند شدن ضربان قلب

- تنفس کم عمق

در صورت وخیم تر شدن هیپوترمی، علائم ممکن است شامل موارد زیر شود:

- از دست دادن هماهنگی

- سفتی عضلانی

-  توهم

- کاهش سطح هوشیاری

- ضربان قلب ضعیف یا نامنظم

- توقف تنفس

علل هیپوترمی

شایع ترین علت هیپوترمی قرار گرفتن در معرض هوای سرد برای مدت طولانی است. این می تواند در شرایط زیر رخ دهد:

- در برف یا باران شدید گیر افتادن

- در آب سرد فرو رفتن

- در هوای سرد لباس کافی نپوشیدن

- بیماری هایی که بر توانایی بدن در تنظیم دما تأثیر می گذارند، مانند کم کاری تیروئید یا دیابت

- سوء مصرف الکل یا مواد مخدر

- برخی داروها

- سن بالا

- نوزادان و کودکان خردسال نیز در معرض خطر بیشتری برای هیپوترمی هستند زیرا بدن آنها به طور کامل برای تنظیم دما رشد نکرده است.

هیپوترمی در زمستاندلایل هیپوترمی

عوامل خطر هیپوترمی

برخی از عوامل خطر خاصی برای هیپوترمی وجود دارد، از جمله:

سن:

توانایی بدن برای تنظیم دما و احساس سرما ممکن است با افزایش سن کاهش یابد. و برخی از افراد مسن ممکن است نتوانند وقتی سردشان است، ارتباط برقرار کنند یا نمی توانند در صورت احساس سرما؛ به مکان گرم بروند. کودکان سریعتر از بزرگسالان گرما را از دست می دهند. کودکان همچنین ممکن است سرما را نادیده بگیرند زیرا آنقدر سرگرم می شوند که نمی توانند به آن فکر کنند. و ممکن است درک لازم را نداشته باشند که در هوای سرد لباس مناسب بپوشند یا زمانی که لازم است باید از محیط سرد خارج شوند.

بیماری های خاص:

شرایط پزشکی خاص و برخی از اختلالات سلامتی بر توانایی بدن شما برای تنظیم دمای بدن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال می توان به تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)، تغذیه نامناسب یا بی اشتهایی عصبی، دیابت، سکته مغزی، آرتریت شدید، بیماری پارکینسون، تروما و آسیب های نخاعی اشاره کرد.

مشکلات روحی و روانی:

افراد مبتلا به بیماری روانی، زوال عقل یا سایر مشکلات اعصاب و روان؛ که در قضاوت دمای هوا اختلال داشته باشند. آنها ممکن است لباس مناسبی برای آب و هوای سرد نپوشند یا خطر هوای سرد را درک نکنند. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است بیرون از خانه پرسه بزنند یا به راحتی گم شوند، همین موضوع باعث می شود در هوای سرد یا مرطوب در خارج از خانه سرگردان شوند.

سوء مصرف مواد:

الکل ممکن است باعث شود بدن شما از درون احساس گرما کند، اما اط طرفی رگ های خونی شما منبسط می شوند و در نتیجه حرارت سریعتر از سطح پوست شما خارج می شود. پاسخ این مسئله لرز طبیعی بدن است که در افرادی که الکل مصرف کرده اند، کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این، استفاده از الکل یا مواد مخدر تفریحی می تواند بر قضاوت شما در مورد نیاز به داخل محیط گرم شدن یا پوشیدن لباس گرم در شرایط هوای سرد تأثیر بگذارد. اگر فردی مست باشد و در هوای سرد بیهوش شود، احتمالاً دچار هیپوترمی می شود.

برخی داروها:

برخی داروها می توانند توانایی بدن در تنظیم دمای خود را تغییر دهند. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای ضد روان پریشی، داروهای ضد درد مخدر و آرام بخش ها اشاره کرد.

خستگی:

خستگی می تواند توانایی بدن در لرزیدن را مختل کند، که یکی از راه های اصلی حفظ گرما است.

سوء تغذیه:

سوء تغذیه می تواند توانایی بدن در تولید گرما را کاهش دهد و خطر هیپوترمی را افزایش دهد.

عوارض هیپوترمی

افرادی که به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا آب سرد دچار هیپوترمی می شوند، در مقابل سایر آسیب های ناشی از سرما نیز آسیب پذیر هستند، از جمله: 

- یخ زدگی بافت های بدن (یخ زدگی)

- پوسیدگی و مرگ بافت ناشی از وقفه در جریان خون (گانگرن)

هیپوترمی یک اورژانس پزشکیعوامل خطر برای هیپوترمی

اقدامات پیشگیرانه در برابر هیپوترمی

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، به خصوص در مورد هیپوترمی. چندین اقدام احتیاطی ساده می تواند به جلوگیری از هیپوترمی در وهله اول کمک کند:

در هوای سرد لباس گرم بپوشید:

هنگام بیرون رفتن در هوای سرد، لباس گرم چند لایه بپوشید. لایه بیرونی باید ضد آب و باد باشد. همچنین مهم است که سر، دست ها و پاهای خود را گرم نگه دارید.

خشک بمانید:

لباس های خیس گرما را از بدن دور می کند، بنابراین مهم است که در صورت خیس شدن لباس های خود را عوض کنید.

از الکل و مواد مخدر خودداری کنید:

الکل و مواد مخدر می توانند بر توانایی بدن در تنظیم دما تأثیر بگذارند و خطر هیپوترمی را افزایش دهند. 

سوخت کافی مصرف کنید:

غذا منبع سوخت بدن برای تولید گرما است. در هوای سرد، مهم است که به طور منظم غذاهای گرم و نوشیدنی های گرم مصرف کنید. 

مراقب علائم اولیه باشید:

آگاهی از علائم اولیه هیپوترمی به شما این امکان را می دهد که اقدامات لازم را قبل از وخیم تر شدن وضعیت انجام دهید.

کمک های اولیه در زمان هیپوترمی

هیپوترمی یک اورژانس پزشکی است. اگر هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، دمای بدن فرد را اندازه بگیرید. اگر زیر ۳۵ درجه سانتی گراد است، فوراً به پزشک مراجعه کنید! اگر نمی توانید فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، اقدامات زیر را انجام دهید:

- سعی کنید بدن او را گرم کنید. فرد را به یک اتاق یا پناهگاه گرم ببرید. هر گونه لباس مرطوبی را که فرد پوشیده است بردارید.

- مرکز بدن فرد - سینه، گردن، سر و کشاله ران - را با استفاده از پتوی برقی، در صورت وجود، گرم کنید. همچنین می توانید از تماس پوست به پوست زیر لایه های خشک یا پتوی نازک، لباس، حوله یا ملحفه استفاده کنید.

- نوشیدنی های گرم می توانند به افزایش دمای بدن کمک کنند، اما نوشیدنی های الکلی ندهید. سعی نکنید به یک فرد بیهوش نوشیدنی بدهید

- پس از افزایش دمای بدن، فرد را خشک نگه دارید و بدن او از جمله سر و گردن را در یک پتوی گرم بپیچید. در اسرع وقت مراقبت های پزشکی مناسب را به فرد ارائه دهید.

- فرد مبتلا به هیپوترمی شدید ممکن است بیهوش باشد و به نظر برسد که نبض ندارد یا نفس می کشد. در این حالت، با فرد به آرامی رفتار کنید و فوراً کمک اضطراری دریافت کنید. احیای قلبی ریوی را انجام دهید، حتی اگر فرد مرده به نظر برسد.

- CPR باید تا زمانی که فرد پاسخ دهد یا کمک های پزشکی در دسترس قرار گیرد ادامه یابد. در حین انجام CPR به گرم کردن بدن فرد ادامه دهید. در برخی موارد، قربانیان هیپوترمی که به نظر مرده اند، می توانند با موفقیت احیا شوند.

اقدامات اولیه زمان هیپوترمیاقدامات اولیه در زمان هیپوترمی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مشکوک به هیپوترمی هستید، با ۱۱۵ تماس بگیرید. در حالی که منتظر رسیدن کمک اضطراری هستید، در صورت امکان به آرامی فرد را به داخل ببرید. حرکات تند می تواند باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم خطرناک شود. لباس خیس او را با احتیاط درآورید و آن را با کت یا پتو گرم و خشک جایگزین کنید.

سخن پایانی درباره هیپوترمی

هیپوترمی یک وضعیت جدی است که می تواند در صورت عدم درمان منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شود. با دانستن علائم و اقدامات پیشگیرانه، می توانید خطر ابتلا به هیپوترمی را کاهش دهید. اگر فکر می کنید کسی دچار هیپوترمی شده است، با اورژانس تماس بگیرید و در حین انتظار برای کمک های پزشکی، اقدامات لازم را برای گرم نگه داشتن فرد انجام دهید.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش