جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۲۷

آیا استرس موجب بیماری می شود؟

آثار استرس بر روان انسان,اثرهای استرس بر باروری,آثار استرس بر پوست,تاثیر استرس بر بروز بیماری ها,راهکار درمان استرس
شخصی که بطور مستمر اضطراب را تجربه می کند، امکان دارد متوجه علائمی مثل الگوهای نامنظم غذا خوردن، دشواری در به خواب رفتن ، یا مشکلات قلبی و سیستم ایمنی شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از" مدیکال نیوز تودی"، هرچند استرس بخشی طبیعی از وجود بدن انسان است ولی هنگامی که حالت مزمن بخود می گیرد میتواند به سلامت روانی و جسمانی انسان آسیب برساند.

آیا استرس باعث بیماری می شود؟

اضطراب میتواند محرکی برای وضعیت و بیماری های گوناگون باشد. ترشح هورمون های استروئیدی به نام گلوکوکورتیکوئیدها در بدن فردی که استرس دارد، فزونی می یابد. کورتیزول هم حاوی این هورمون ها می شود که بعنوان « هورمون استرس» هم شناخته می شود.

این هورمون ها به طور معمول به تنظیم فعالیت سیستم ایمنی و کاهش التهاب کمک می کنند، اما استرس مزمن میتواند باعث یک ارتباط اشتباه بین سیستم ایمنی و محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال شود. این تعاملی بین غدد آدرنال( فوق کلیوی)، غده هیپوفیز، و هیپوتالاموس است.

در نتیجه، احتمال ابتلا به شرایط روانی و جسمانی من جمله موارد زیر بیشتر می شود:

- خستگی

- دیابت

- چاقی

- افسردگی

- بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی

در ادامه با آثار جسمانی اضطراب بر بدن بیشتر آشنا می شویم.

آثار قلبی عروقی

طبیبان سطوح بالای استرس را با شرایطی مثل پرفشاری خون و بیماری قلبی (heart disease) پیوند داده اند. همینطور، اضطراب میتواند باعث افزایش ضربان قلب فرد و افزایش میزان اکسیژن مایحتاج او شود.

کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو هم یک شرایط خاص مرتبط با استرس است که بر قلب تأثير می گذارد و به نام های کاردیومیوپاتی استرس و سندرم قلب شکسته نیز شناخته می شود.

این شرایطی زودگذر است که میتواند باعث علائمی مشابه با علائم یک حمله قلبی، مثل سینه درد شود.

در کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو قسمتی از قلب بطور موقت بزرگ می شود و پمپاژ خون با دشواری صورت می گیرد. ولی بخش های دیگر قلب عملکرد عادی خود را ارائه می کنند.

به گفته انجمن قلب آمریکا، این میتواند به نارسایی عضلانی کوتاه مدت یا حتی شوک منجر شود. ولی این شرایطی قابل درمان است. بیشتر افراد طی چند روز یا چند هفته بهبودی کامل را تجربه می کنند.

با این وجود، سندرم قلب شکسته در موارد نادر میتواند به مرگ هم منجر شود.

آثار گوارشی

اضطراب میتواند بر اشتهای انسان و عملکرد دستگاه گوارش تاثیرگذار باشد.

به عنوان نمونه، استرس می تواند بر موارد زیر تاثیرگذار باشد:

- نفوذپذیری روده

- ترشح اسید معده

- التهاب دستگاه گوارش

- روند جذب

در ادامه با تأثير استرس بر قسمت های مختلف دستگاه گوارش بیشتر آشنا می شویم.

روده ها

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، استرس میتواند سرعت حرکت غذا در بدن را تغییر داده و این میتواند احتمال بروز اسهال یا یبوست را فزونی دهد. همچنین، استرس می تواند بر شرایط گوارش و جذب مواد مغذی توسط بدن تاثیرگذار باشد.

بنابر مقاله ای که در نشریه the World Journal of Gastroenterology منتشر شد، مشخص شده است که استرس یک عامل تاثیرگذار در سندرم روده تحریک پذیر محسوب می شود. استرس میتواند اثر منفی بر حرکت، حساسیت و جذب روده بگذارد که میتواند به بروز علائم سندرم روده تحریک پذیر منجر شود.

بر همین مبنا، پزشکان امکان دارد سندرم روده تحریک پذیر را با تجویز داروهای تسکین استرس، مثل داروهای ضد افسردگی مدیریت کنند.

مری

استرس می تواند تمایل شخص به استفاده از سیگار (cigarette) یا مصرف نوشیدنی های الکلی را فزونی دهد که این موارد میتوانند احتمال رفلاکس اسید معده و مشکلات سوزش سردل را افزایش دهند.

همینطور، اضطراب میتواند بر نحوه بلع فرد تاثیرگذار باشد. این میتواند مقدار هوایی که فرد هنگام غذا خوردن می بلعد را فزونی داده و باعث آروغ زدن بیشتر و بطور بالقوه تجربه نفخ شود.

معده

استرس مزمن امکان دارد احتمال تجربه تهوع (Nausea) و استفراغ را افزایش دهد.

همچنین، ذکر این نکته اهمیت دارد که باآنکه استرس بطور مستقیم باعث پیدایش زخم های معده نمی شود، ولی میتواند شرایط زخم های موجود را وخیم تر سازد.

افزون بر این، استرس امکان دارد اثر منفی بر تولید اسید معده و دیگر عملکردهای قسمت بالایی دستگاه گوارش داشته باشد.

آثار تنفسی

استرس می تواند محرکی برای برخی شرایط تنفسی مثل بیماری آسم و حساسیت بوده و یا علائم آن ها را تشدید کند. این به علت آن است که استرس میتواند محرکی برای یک واکنش التهابی باشد که به تنگ شدن مسیرهای هوایی منجر می شود.

در صورتیکه فردی به یک بیماری تنفسی مبتلا نباشد، معمولا در معرض هیچگونه خطر جدی از جانب استرس قرار ندارد. با این وجود، در افراد مبتلا به مشکلات تنفسی، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه، استرس و تنگ شدن مسیرهای هوایی میتواند به شکل شکل گیری حملات هراس و دشواری بیشتر در تنفس منجر شود.

درد

استرس میتواند موجب بروز تنش در عضلات بدن انسان شود. استرس مزمن فرصتی برای کسب ارامش را در اختیار عضلات بدن قرار نمی دهد و این می تواند موجب دردهای عضلانی شود.

همچنین، به نظر میرسد بین استرس و اخلال تمپورومندیبولار( TMD) ارتباطی وجود دارد.

بنابر مقاله ای که در سال ۲۰۱۷ انتشار شد، استرس بر سیستم عصبی مرکزی و نحوه پردازش درد به وسیله مغز تأثير می گذارد.

همچنین، اضطراب می تواند باعث سردردهای مزمن تنشی شود. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که استرس یک محرک رایج برای سردردها است و می تواند درد ناشی از این شرایط را هم تشدید کند.

همچنین، محققان افزایش استرس را با تجربه درد بیشتر پیوند داده اند.

آثار استرس بر پوست

آثار استرس بر روان انسان,اثرهای استرس بر باروری,آثار استرس بر پوست,تاثیر استرس بر بروز بیماری ها,راهکار درمان استرس

استرس مزمن میتواند به بروز انواع مختلف مشکلات مرتبط با پوست منجر شود. مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد تجربه موارد زیر در افرادی که استرس داشتند بیشتر بوده است:

- شوره سر

- راش هاش پوستی خشک یا دردناک

- خارش پوست

- راش پوستی خارش دار

- آکنه

- زگیل

اثرهای استرس بر باروری

در زنان

استرس میتواند به روشهای مختلفی زنان را تحت تاثیر قرار دهد. به طورمثال ، استرس میتواند بر موارد زیر تاثیرگذار باشد:

میل جنسی:استرس، بیماری افسردگی، و خستگی (Fatigue) می توانند موجب تقلیل میل جنسی در زنان شوند.

تولید مثل:استرس می تواند به شعله ور شدن ویروس هرپس سیمپلکس و سندرم تخمدان پلی کیستیک منجر شود. همینطور، استرس می تواند باعث تشدید علائم قبل از قاعدگی و تحریک چرخه های نامنظم قاعدگی شود.

یائسگی:استرس میتواند آثار جسمانی یائسگی را تشدید کند.

باروری:استرس می تواند بر توانایی حامله شدن زنان تاثیرگذار باشد.

در مردان

استرس می تواند بر موارد زیر تاثیرگذار باشد:

میل جنسی:استرس میتواند بر تولید تستوسترون در مردان تاثیرگذار بوده و به کاهش میل جنسی منجر شود. این وضعیت میتواند به اختلال در نعوظ منجر شود.

تولید مثل:استرس میتواند بر تولید اسپرم تاثیرگذار باشد.

عفونت ها:از آنجایی که استرس می تواند بر سیستم ایمنی شخص تاثیرگذار باشد، احتمال ابتلا به عفونت ها میتواند فزونی یافته و امکان دارد بر غده پروستات (پروفسرته)، بیضه ها و مجرای ادرار تاثیرگذار باشد.

آثار استرس بر روان انسان

آثار استرس بر روان انسان,اثرهای استرس بر باروری,آثار استرس بر پوست,تاثیر استرس بر بروز بیماری ها,راهکار درمان استرس

استرس می تواند اثر چشمگیری بر سلامت روانی فرد داشته باشد. بنابر مقاله ای که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، افرادی که در ابتدای زندگی خویش استرس را تجربه می کنند امکان دارد در ادامه به افسردگی ماژور، اختلال دوقطبی، یا اختلال استرس بعد از حادثه مبتلا شوند.

همچنین، استرس میتواند بر حافظه و توانایی یادگیری شناختی فرد تاثیرگذار باشد.

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که استرس خفیف می تواند به بهبود مهارت شناختی یک فرد کمک کند ولیک استرس شدید میتواند اثری منفی بر حافظه و قضاوت داشته باشد.

گزینه های درمان

به طور رایج قابلیت درمان استرس در منزل هم وجود دارد. من جمله گزینه های درمان میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

فعالیت بدنی منظم. ورزش برای حداقل ۳۰ دقیقه در روز ممکن است به تسکین استرس کمک کند. من جمله گزینه های خوب در این زمینه میتوان به پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا اشاره کرد.

خواب کافی. خواب خوب شبانه میتواند به احساس طراوت و استرس کم تر کمک کند. در‌صورتی‌که شخصی در به خواب رفتن با دشواری روبرو است بهتر است از مصرف کافئین و الکل و کشیدن سیگار خودداری کند، در اتاقی خنک بخوابد و قبل از خواب از قرار گرفتن مقابل نمایشگرها دوری کند.

تکنیک های پزشکی جایگزین. یوگا، طب سوزنی، یا ماساژ ممکن است به کاهش سطوح استرس یک فرد کمک کنند.

تعیین اولویت ها. در صورتی‌که فردی طرز تفکر خود را از تمرکز بر آنچه که باید انجام دهد، بر آنچه که انجام داده تغییر دهد، امکان دارد کاهش سطوح استرس خود را تجربه کند.

ارتباط با دیگران. حرف زدن با افرادی که دوستشان دارید میتواند به تسکین استرس و حفظ رابطه با دیگران کمک کند. اگر با سطوح بالای استرس مواجه هستید نباید از دریافت کمک از دیگران هراس داشته باشید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه روش های تسکین استرس که قبلاً به آنها اشاره شد برای بهبود این وضعیت کارایی لازم را نداشتند، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید.

پزشک ممکن است شما را به یک تراپیست ارجاع دهد، تغییرات بیشتر در سبک زندگی را توصیه کند یا داروهایی را برای کمک به کاهش سطوح استرس و اضطراب تجویز کند.

گاهی وقت ها، استرس میتواند باعث شکل گیری افکار خودآزاری یا خودکشی (Suicide) در فرد شود. در این موارد، باید در کوتاه ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرد.

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش