چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۰:۵۶ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۲۱۸۷۸
حوزه بهداشت و رفاه

هشدار درباره خطر بروز پیک هفتم کرونا در ایران

ویروس کرونا,هشدار درباره خطر بروز پیک هفتم کرونا در ایران
یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه باتوجه به روند کاهشی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور، امیدواریم تا اواخر اسفند ماه به نقطه پایینی پیک ششم برسیم، گفت: اگر کنترل‌های نوروزی به خوبی انجام نشود و قواعد و مقررات تدوین شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به خوبی اجرا، پایش و نظارت نشود، احتمال اینکه در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت گرفتار پیک هفتم شویم، وجود دارد.

دکتر حمید سوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت کرونای اُمیکرون در کشور و وضعیت پیک ششم، گفت: خوشبختانه روند ابتلا در اکثر مناطق کشور کاهشی شده و روند مرگ‌ومیر ناشی از بیماری هم کاهشی شده است؛ به طوری که امیدواریم تا اواخر اسفند ماه به نقطه پایینی پیک ششم برسیم.

شرایط شکننده کرونا در کشور

وی با بیان اینکه البته هنوز شرایط کرونا در کشور شکننده است و تعداد افراد حساس برای ابتلا نسبتا بالا هستند، افزود: به طوری که اگر کنترل‌های نوروزی به خوبی انجام نشود و قواعد و مقررات تدوین شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به خوبی اجرا، پایش و نظارت نشود، احتمال اینکه در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت گرفتار پیک هفتم شویم، وجود دارد. همانطور که سال گذشته، با فاصله کمی بعد از فروکش پیک چهارم، پیک پنجم را داشتیم.

سوری تاکید کرد: بنابراین نمی‌توان خیلی به شرایط موجود دل‌خوش کرد و تصو کرد که کرونا تمام شده است. تصوراتی مبنی بر اینکه فکر می‌کنند که اُمیکرون نسبتا ضعیف بود یا ارتفاع قله پیک ششم کمتر از پیک‌های دیگر بود یا اینکه مرگ و میر از بین می‌رود و ... تصورات باطل و اشتباهی است.

خطرات یک ویروس هوشمند

وی با بیان اینکه ویروس کرونا بسیار هوشمند است و مشخص نیست که جهش بعدی که اتفاق می‌افتد، از جهش قبلی شدیدتر است یا خیر، گفت: بنابراین تا زمانیکه به مرحله حذف اپیدمی نرسیدیم، طبیعتا باید همچنان آماده‌باش داشته و همچنان جامعه باید برای سلامتش تلاش کند.

چه زمانی پیک بیماری شروع می شود و پایان می‌یابد؟

این اپیدمیولوژیست درباره امکان بروز قله دیگری در پیک ششم، گفت: باید ابتدا تعریف پیک را به درستی مشخص کنیم؛ معمولا وقتیکه طی دو هفته به طور مستمر روند کاهشی در ابتلا داشته باشیم و این روند کاهشی تا دو هفته بعد هم ادامه یابد، می‌توان پیک را تمام شده تلقی کرد. البته از آنجایی که در کشور بیماریابی فعال نداریم، نمی‌توانیم خیلی درباره ابتلا قضاوت کنیم. زیرا مانند کوه یخی می‌ماند که فقط نوک آن را می‌بینیم. بنابراین بیشتر باید روی میزان مرگ و بستری تاکید کنیم، آن هم نه فقط مرگ‌های تست مثبت تایید شده، بلکه همه مرگ‌های با علامت کرونا.

سوری ادامه داد: حال اگر طی دو هفته روند کاهشی در بستری و مرگ ادامه یابد، می‌توانیم اعلام کنیم که پیک در حال پایان است. وقتی روند کاهشی تا دو هفته دیگر هم باید ادامه یابد، در این زمان می‌توان پیک را تمام شده تلقی کرد، اما اگر نوساناتی وجود داشته باشد، به این معناست که در همان پیک هستیم، اما نوسان داریم.

وی گفت: در عین حال اگر بعد از دو هفته روند افزایشی شکل گیرد و دو هفته هم این روند افزایشی ادامه یابد، در آن زمان می‌گوییم که پیک بعدی آغاز شده است. حال فاصله دو پیک می‌تواند بسیار نزدیک باشد و بلافاصله بعد از تمام شدن یک پیک، پیک بعدی بیماری آغاز شود یا اینکه با فاصله باشد. به عنوان مثال پیک سوم و چهارم کرونا در کشور که بین آذر ماه ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ بود و بیشترین فاصله دو پیک را در این دو پیک در کشور داشتیم و این نشان داد که تداوم مداخلات توانست موثر باشد، اما سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ باعث شد که بلافاصله بعد از تعطیلات، پیک چهارم و بعد هم پنجم را تجربه کنیم. الان هم این نگرانی وجود دارد که  بلافاصله بعد از پیک ششم، دچار پیک هفتم شویم.

ویروس کرونا,هشدار درباره خطر بروز پیک هفتم کرونا در ایران

۵ واریانت هشداردهنده کرونا

سوری با بیان اینکه اخیرا واریانت هشداردهنده جدیدی در دنیا مطرح نشده است، گفت: تاکنون پنج واریانت هشداردهنده داشتیم که شامل آلفا، بتا، گاما، دلتا و اُمیکرون بوده‌اند که گاما به ایران نیامد. بنابراین اگر قرار باشد واریانت دیگری ایجاد شود، سازمان جهانی بهداشت باید آن را تایید کند. شواهد نشان نمی‌دهد که واریانت هشداردهنده‌ دیگری آمده باشد، هرچند که جهش‌هایی به صورت ساب واریانت اتفاق می‌افتد. با این حال اخیرا واریانت هشداردهنده‌ای مطرح نشده، اما برای عدم ایجاد آن هیچ تضمینی وجود ندارد. در عین حال اگر هم پیک هفتمی در کشور داشته باشیم، مشخص نیست که با واریانت‌های موجود خواهد بود یا با واریانت‌های جدید. البته باید توجه کرد که الزاما رخداد یک پیک جدید، تابع یک واریانت جدید نیست.

چرایی نوسان در مرگ‌های کرونایی

وی درباره چرایی سه رقمی بودن مرگ‌های کرونایی و همچنین زمان کاهش آن گفت: در زمینه مرگ‌ها در چند روز اخیر نوساناتی داشتیم، اما برآیند آمارها نشان می‌دهد که روند کاهشی مرگ بسیار کند است. این موضوع هم نشان می‌دهد که مداخله موثر آنی برای مقابله با اپیدمی در سطح ابتلا و بستری نداریم و مداخلات‌مان خیلی تاثیری نداشته است. وقتی شیب کاهشی یک پیک آرام باشد، نگران کننده است و به این معنا است که دیر می‌توانیم پیک را جمع کنیم. هرچقدر پیک سریع‌تر کاهش یابد، نشان می‌دهد که مداخلات موثر بوده است. مانند کاری که در طرح شهید سلیمانی در پیک سوم اتفاق افتاد.

سوری با تاکید بر اینکه باید مبتنی بر شواهد علمی تصمیم‌گیری کنیم، گفت: در عین حال نباید تصور کرد که واکسن تنها کلید کنترل اپیدمی است و همه مشکلات را حل می‌کند. زیرا اصلا اینطور نیست. در عین حال باید بیماریابی فعال داشته و تست انبوه بگیریم که جنبه اپیدمیولوژیستی دارد. در عین حال داده‌ها باید در اختیار متخصصین قرار داشته باشد تا تحلیل عمیق روی آن انجام شود، نه اینکه داده‌ها در اختیار چند نفر خاص باشد که تخصص کافی برای استنتاج تحلیل را ندارند. درعین حال به همکاری‌های بین‌بخشی و استفاده از فناوری‌های نوین در کنترل اپیدمی نیاز است.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش