شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹
۱۲:۱۲ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۱۴۴
سیاست داخلی

تصرف ۲۴ هزار ملك توسط نهادها و سازمان‌ها/ نگاهی به آخرین صورت‌های مالی بنیاد مستضعفان

بنياد مستضعفان و املاك تصرف شده؛ از بنياد پهلوی تا بنیاد علوی!

بنياد مستضعفان و املاك تصرف شده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

به گزارش روزنامه اعتماد، اظهارات پرويز فتاح، رييس بنياد مستضعفان درباره املاك اين بنياد كه در اختيار اشخاص و نهادهاي مختلف قرار گرفته، يك بار ديگر فعاليت‌هاي اقتصادي اين بنياد ۴۰ ساله و نه چندان شفاف را زير ذره‌بين برده است. بنياد مستضعفان كه تقريبا يك ماه پس از پيروزي انقلاب اسلامي به دستور بنيانگذار جمهوري اسلامي براي مصادره تمام اموال منقول و غيرمنقول سلسله پهلوي و شاخه‌ها و مربوطين به اين سلسله به نفع مستمندان و كارگران و كارمندان ضعيف تشكيل شد؛ تا امروز كه بيش از ۴ دهه از فعاليت آن مي‌گذرد همواره با انتقادهايي نسبت به عملكرد مالي و شفافيت در پاسخگويي نسبت به اموال و املاك خود روبه‌رو بوده است.

در مقابل اين انتقادها، تنها در سال ۱۳۹۶ ‌در سي و نهمين سالگرد تاسيس اين بنياد بود كه صورت‌هاي مالي بنياد مستضعفان در دسترس عموم قرار گرفت. اين گزارش عملكرد مربوط به صورت‌هاي مالي منتهي به سال ۱۳۹۵ بود كه مورد تاييد سازمان حسابرسي نيز قرار گرفت.  در گزارش عملكرد بنياد مستضعفان، دارايي‌هاي اين بنياد بيش از ۱۴ ميليارد دلار تخمين زده شده بود؛ رقمي كه با توجه به نرخ دلار در آن سال به بيش از ۵۶ هزار ميليارد تومان مي‌رسيد. 

البته با توجه به اينكه عمده دارايي‌هاي شركت‌ها در صورت‌هاي مالي بر اساس ارزش اسمي و نه ارزش واقعي قيمت‌گذاري مي‌شوند، اين رقم مي‌تواند به چندين برابر افزايش يابد. ميزان سود خالص بنياد نيز در اين گزارش ۷۰۰ ميليون دلار در پايان سال مالي ۹۵ تخمين زده شده بود. هر چند ميزان سود سنواتي اين بنياد ۳.۵ميليارد دلار بود. 

بنياد مستضعفان و املاك تصرف شده

بنياد مستضعفان در همان گزارش عملكرد ‌به بخشي از موجودي املاك خود كه به تصرف نهادها و سازمان‌هاي دولتي و اشخاص مختلف درآمده‌اند، پرداخته بود. تعداد اين واحدها ۲۴ هزار و ۵۴۲ ملك بوده كه ۳ سال پيش حدود ۳۸۰ ميليارد تومان ارزش‌گذاري «اسمي» شده بود. هر چند در طول اين سال‌ها، نرخ دلار از ۳۵۰۰ تومان به ۲۲ و ۲۳ هزار تومان جهش پيدا كرده و ارزش اين املاك هم قطعا بالاتر رفته است. در زمان ارايه گزارش عملكرد بنياد مستضعفان(اسفندماه سال ۹۵) عنوان شده بود كه «مقرر شده در سنوات آتي با متصرفين ساختمان‌هاي بنياد مذاكره و توافق شود تا املاك ياد شده، تعيين تكليف گردد... يا معادل بهاي كارشناسي املاك فوق وجه نقد دريافت شود...» بنياد مستضعفان عمده متصرفان اين املاك را سپاه، شهرداري، ستاد اجرايي فرمان امام، ‌كميته امداد و... ذكر كرده بود. 

بنياد مستضعفان در آن زمان اضافه كرده بود كه ۱۲۴ فقره سند مالكيت در خزانه اسناد اين بنياد موجود است كه «به دليل عدم امكان تطبيق آنها با املاك تاكنون تعيين تكليف نشده است.»  همچنين ۳۲۰ فقره از املاك سازمان اموال و املاك نيز به بهاي تمام شده ۵ هزار و ۵۰ ميليون ريال ‌به دليل نامشخص بودن وضعيت مالكيت و از طرفي با توجه به اينكه املاك ياد شده در تصرف «اشخاص» است در حساب‌هاي بنياد به عنوان «كاهش ارزش» از آنها ياد شده است. بنياد در اين بخش عنوان كرده كه «اشخاصي كه اين ۳۲۰ملك را تصرف كرده‌اند هيچ گونه حقوقي براي بنياد قائل نيستند.»

 البته در گزارش بنياد به جزييات اين «تصرفات املاك» توسط اشخاص ‌اشاره‌اي نشده است. 

بخش زيادي از ساختمان‌هايي كه حالا توسط بنياد مستضعفان اداره مي‌شود، متعلق به بنياد پهلوي بود كه بعد از انقلاب به بنياد علوي تغيير نام يافت. بنياد پهلوي يك سازمان به ظاهر غيرانتفاعي خيريه بود كه از وقف بخش بزرگي از اموال خاندان پهلوي در سال ۱۳۳۷ تشكيل شد و از مهم‌ترين بنيادهاي اقتصادي و فرهنگي دربار پهلوي به ‌شمار مي‌آمد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ نام اين بنياد به بنياد علوي تغيير يافت و با تشكيل بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي، بخش عمده دارايي‌هاي اين بنياد به بنياد مستضعفان منتقل شد.

 املاك بنياد پهلوي در همان اوايل انقلاب مورد ارزيابي قرار گرفت. كتاب «رشد روابط سرمايه‌داري در ايران» نوشته محمد سوادگر به دسته‌بندي اين املاك پرداخته است. اين املاك در قالب «بانك‌ها، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و بيمه»، «هتل ها»، «مجموعه‌هاي توريستي-تفريحي»، «مسكوني و تجاري» و «بين‌المللي» در جدول پيوست دسته‌بندي شده است.

البته با توجه به اينكه عمده دارايي‌هاي شركت‌ها در صورت‌هاي مالي بر اساس ارزش اسمي و نه ارزش واقعي قيمت‌گذاري مي‌شوند، اين رقم مي‌تواند به چندين برابر افزايش يابد. ميزان سود خالص بنياد نيز در اين گزارش ۷۰۰ ميليون دلار در پايان سال مالي ۹۵ تخمين زده شده بود. هر چند ميزان سود سنواتي اين بنياد ۳.۵ميليارد دلار بود. 

بنياد مستضعفان و املاك تصرف شده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
بنياد مستضعفان و املاك تصرف شده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  • 15
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش