جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۵:۳۲ - ۲۶ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۵۱۹
سیاست خارجی

اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین/ طرف چینی وعده صدور مجوز صادرات عسل و میگو را داد

معاون اقتصادی وزیر خارجه, اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین
معاون اقتصادی وزیر خارجه با اشاره به اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین گفت: با هماهنگی و همت وزارت کشاورزی می توانیم به خصوص در آبزیان به صادرات قابل توجهی برسیم و طرف چینی اعلام کرده به زودی مجوز صادرات عسل و میگو صادر می شود.

مهدی صفری در گفتگو با صدا و سیما با اشاره به برگزاری جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع مناطق آزاد گفت: امروز به بررسی سرمایه گذاری در مناطق آزاد و بررسی مشکلات و اینکه چگونه می‌توان به رفع چالش‌ها کمک کرد نشستی را با آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد کشور برگزار کردیم.

آقای صفری افزود: مناطق آزاد می‌تواند برای ما یک منبع ارزی بالایی برای صادرات و تولید و صدور خدمات مهندسی بشمار رود و آقای محمد رئیس مناطق آزاد کشور گزارشی را از سرمایه گذاری و موانع و چالش‌ها و همچنین امتیازاتی که این مناطق دارد را ارایه دادند و ارگان‌های مختلف نیز نقطه نظرات خود را اعلام کردند.

وی قوانین مخدوش شده در مناطق آزاد را مشکل اساسی صادرات خواند و گفت: مشکل اساسی این است که مناطق آزاد ما بسیاری از قوانین آن مخدوش شده است و تشویقی برای افرادی که در خارج زندگی می‌کنند بیایند و در این مناطق سرمایه گذاری کنند.

او تولید و صادرات در مناطق آزاد را یکی از اهداف اقتصادی عنوان کرد و افزود: پیش از این مناطق آزاد برای واردات بود الان فشارمان در این جهت است که تولید در این مناطق انجام شود و آن تولید را صادر کنیم نه اینکه آن را وارد کشور کنیم.

معاون اقتصادی وزیر خارجه به گزارش آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد کشور اشاره و تصریح کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که اقدامات خوبی در این زمینه و به موازات آن در وزارت امورخارجه انجام شده است.

آقای صفری با تاکید بر اینکه اولویت ما همکاری با کشور‌های همسایه است، گفت: هفت کشور غیرهمسایه از اهداف ما محسوب می‌شود به خصوص اگر مناطق مشترک آزاد داشته باشندبه این صورت که ما شرکت‌های مشترک با این کشور‌ها درست می‌کنیم و طرفین می‌توانند افراد خودشان را در جهت فعالیت بیاورند، تکنولوژی و ماشین آلات برای ما است، تولیدی که می‌شود که به جای اینکه ما مستقیم صادر کنیم به آن کشور از آن مناطق صادر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شاید این سوال ایجاد شود که چرا اینگونه اقدام می‌کنید، باید گفت: اغلب کشور‌ها به دنبال خودکفایی هستند و خودشان تمایل به تولید کالا دارند. اگر می‌خواهید صادراتی را انجام دهید باید در کشور ما حضور داشته باشید و ما به این نتیجه رسیدیم ما یک قدم عقب‌تر حرکت کنیم که آن نیز اگر علاقه‌ای داشته باشند این مناطق را ایجاد کردیم مناطق مشترک با پاکستان، ارمنستان، ترکمنستان و کشور‌های مختلف مانند امارات ایجاد کرد.

آقای صفری ادامه داد: همچنین با کشور غیرهمسایه کشور چین است که این کار در انجام شدن است، مسایل و مشکلات بررسی شد و یکی از مسالی که مناطق آزاد می‌تواند اثرگذارد باشد و ترانزیت و حمل و نقل که چند مشکل داشتیم در بندر کاسپین در شمال و در جنوب و چابهار که آن‌ها صحبت‌هایی شد که چگونه بتوانیم رفع موانع کنیم و به دلیل اهمیت این موضوع جلسه بعدی کمیته حمل و نقل بین الملل در چابهار جمعه آینده این نشست برگزار می‌شود و ارگان‌های مختلف نیز در این نشست حاضر خواهند شد.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد ایجاد شده از تحریم مستثنی است، تصریح کرد: مسایل از نزدیک بررسی خواهد شد و ما می‌توانیم از این امتیاز بهره‌ای ببریم و در جهت ترانزیت کالا از کشور‌ها مانند هند و چین، سریلانکا و بنگلادش به سمت شمال استفاده کنیم.

معاون اقتصادی وزیر خارجه افزود: کشور‌هایی علاقه‌مند هستند به منطقه چابهار برای ترانزیت کالاهایشان که هم اکنون هیاتی از ازبکستان امروز یا فردا به ایران می‌آید و یکی از مکان‌هایی که خواهند رفت چابهار برای ایجاد انبار و دپوی کالایشان چه صادرات و چه واردات است.

آقای صفری با اشاره به اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله با چین از روز گذشته افزود: پس از ملاقات‌های وزیر امور خارجه به چین و مذاکرات با اطرف چینی دوطرف اعلام شد این قرارداد از امروز کلید اجرایی شدن آن خواهد خورد و کار آغاز شده وزارتخانه‌های بهداشت، گردشگری و شیلات مشغول به اجرایی شدن این قرارداد هستند و ظرفیت بسیار بالایی به خصوص برای صادرات آبزیان، عسل و کالا‌های گیاهان دارویی به چین داریم. این موضوع به تحریم‌ها ارتباطی ندارد و بسته به همت و پیگیری ما دارد.

صفری گفت: محصول عسل ایرانی یکی از مواردی است که در چین مورد بررسی قرار می‌گیرد و طرف چینی گفته است به زودی مجوز آن را می‌دهد همچنین مجوز آبزیان نیز به زودی صادر خواهد شد اگر ما بتوانیم بر روی این موضوع کار کنیم صادرات غیرنفتی خودمان را به خصوص در بخش شیلات، صیفی جات و این چنین کالا‌ها به دو یا سه برابر افزایش دهیم.

وی با اشاره به جمعیت بالای کشور چین تصریح کرد: این کشور دارای جمعیت بالا و مصرف آن نیز بالا است و به طور نمونه در محصول آبزی میگو اگر ما توان تولید را بالا ببریم یکی از مجوز‌هایی که چینی‌ها به ما داده است در بخش میگو است و می‌توانیم آن را تا چهار برابر صادر کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه روز گذشته (شنبه) را شروع خوبی برای صادرات دانست و گفت: وزارت بهداشت هم می‌تواند در زمینه‌های علمی، فنی و پارک‌های فناوری مشترک اقدامات خوبی داشته باشد.

او افزود: وزارت صمت هم تفاهم نامه‌ای با طرف چینی داشت که اقلام زیادی پیگیری خواهد شد و حرکت خوبی صورت گرفت.

آقای صفری با بیان اینکه باید زیر ساخت‌های تولید بهبود یابد، گفت: اگر همت کنیم با این مجوز‌ها بین دو تا سه میلیارد دلار حجم صادرات خواهیم داشت. الان تقاضا در بخش محصول آبزیان و میگو چهار تا پنج برابر است و ما توان تولید نداشتیم این باید زیرساخت‌های آن ایجاد شود.

وی به صادرات آبزیان، عسل و محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: به وزارت کشاورزی اعلام کردم در این زمینه تمرکز داشته باشند اگر ما روی هفت تا هشت کشور مانند روسیه، آسیای مرکزی، قفقاز، هند و چین بر روی کالا‌های کشاورزی و آبزیان داشته باشیم رقم‌های بالایی را صادر خواهیم کرد.

صدور مجوز صادرات عسل و میگو به چین؛ بزودی

معاون اقتصادی وزیر خارجه با اشاره به اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین گفت: طرف چینی اعلام کرده است به زودی مجوز صادرات عسل و میگو از ایران به چین صادر می‌شود. 

مهدی صفری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما با اشاره به برگزاری جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع مناطق آزاد تصریح کرد: امروز درباره بررسی سرمایه گذاری در مناطق آزاد و بررسی مشکلات و اینکه چگونه می‌توان به رفع چالش‌ها کمک کرد نشستی با آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد کشور برگزار کردیم.

وی افزود: مناطق آزاد می‌تواند برای ما منبع ارزی بالایی در جهت صادرات و تولید و صدور خدمات مهندسی به شمار رود وآقای محمد گزارشی از سرمایه گذاری و موانع و چالش‌ها و همچنین امتیازاتی که این مناطق دارد ارایه داد و ارگان‌های مختلف نیز نظرات خود را ارایه دادند.

وی گفت: مشکل اساسی این است که بسیاری از قوانین مناطق آزاد ما مخدوش شده است و تشویقی است برای افرادی که در خارج زندگی می‌کنند تا در این مناطق سرمایه گذاری کنند مناطق آزاد ما در جهت واردات بود الان فشارمان در این جهت است که تولید در این مناطق انجام شود و آن تولید را صادر کنیم نه اینکه آن را وارد کشور کنیم.

معاون اقتصادی وزیر خارجه تصریح کرد: در مناطق آزاد براساس گزارش آقای محمد اقدامات خوبی در این زمینه و به موازات آن در وزارت امورخارجه گام‌های خوبی برداشته شده است.

آقای صفری با تاکید بر اینکه اولویت ما همکاری با کشور‌های همسایه است، گفت: هفت کشور غیرهمسایه از اهداف ما محسوب می‌شود به خصوص اینکه مناطق مشترک آزاد داشته باشند، اما ما باید شرکت‌های مشترک با این کشور‌ها درست می‌کنیم و طرفین می‌توانند افراد خود را در جهت فعالیت بیاورند، تکنولوژی و ماشین آلات برای ماست، تولیدی که می‌شود به جای اینکه ما مستقیم به آن کشور صادر کنیم از آن مناطق صادر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شاید این سوال ایجاد شود که چرا اینگونه اقدام می‌کنید، تصریح کرد: باید گفت اغلب کشور‌ها به دنبال خودکفایی هستند و خودشان تمایل به تولید کالا دارند و می‌گویند اگر می‌خواهید صادراتی انجام دهید باید در کشور ما حضور داشته باشید.

وی اضافه کرد: ما به این نتیجه رسیدیم که یک قدم عقب‌تر حرکت کنیم و اگر علاقه‌ای داشته باشند این مناطق را ایجاد کنیم مناطق مشترک با پاکستان، ارمنستان، ترکمنستان و کشور‌های مختلف مانند امارات می‌توان ایجاد کرد.

آقای صفری ادامه داد: همچنین با کشور‌های غیرهمسایه از جمله چین این کار در انجام شدن است، مسایل و مشکلات بررسی شد و مناطق آزاد می‌تواند اثرگذار باشد و ترانزیت و حمل و نقل انجام شود مثلا در بندر کاسپین در شمال و در جنوب بندر چابهار که صحبت‌هایی شد تا رفع موانع کنیم.

وی افزود: به دلیل اهمیت این موضوع جلسه بعدی کمیته حمل و نقل بین الملل جمعه آینده در چابهار برگزار می‌شود و ارگان‌های مختلف نیز در این نشست حاضر خواهند شد.

اقای صفری تصریح کرد: در این جلسه مسایل از نزدیک بررسی خواهد شد این مناطق از تحریم مستثناست و ما می‌توانیم از این امتیاز بهره‌ای ببریم و در جهت ترانزیت کالا از کشور‌ها مانند هند و چین، سریلانکا و بنگلادش به سمت شمال استفاده کنیم.

معاون اقتصادی وزیر خارجه افزود: کشور‌هایی به منطقه چابهار برای ترانزیت کالاهایشان علاقه‌مند هستند هیاتی از ازبکستان امروز یا فردا به ایران می‌آید و یکی از مکان‌هایی که خواهند رفت چابهار است برای ایجاد انبار و دپوی کالایشان و نیز صادرات و واردات.

آقای صفری درباره قرارداد ۲۵ ساله با چین که از روز گذشته اجرایی شدن آن کلید خورد ادامه داد: با سفری که وزیرخارجه به چین داشتند و ملاقاتی که آنجا با وزیرخارجه چین صورت گرفت پس از مذاکرات دوطرف اعلام کردند این قرارداد اجرایی می‌شود کار آغاز شده است وزارتخانه‌های بهداشت و گردشگری و بخش شیلات مشغول اجرایی کردن این قرارداد هستند.

وی افزود: فضای بسیار خوبی برای صادرات آبزیان به چین داریم در محصولاتی همچون عسل و گیاهان دارویی ما ظرفیت بالایی داریم و این موضوع ربطی به تحریم ندارد بلکه بستگی به همت و پیگیری ما دارد.

اقای صفری گفت: محصول عسل ایرانی یکی از مواردی است که در چین مورد بررسی قرار می‌گیرد و طرف چینی گفته است به زودی مجوز آن را می‌دهد همچنین مجوز آبزیان نیز به زودی صادر خواهد شد اگر ما بتوانیم بر روی این موضوع کار کنیم صادرات غیرنفتی خودمان را به خصوص در بخش شیلات، صیفی جات و این کالا‌ها می‌توانیم به دو یا سه برابر افزایش دهیم.

وی با اشاره به جمعیت بالای کشور چین تصریح کرد: این کشور دارای جمعیت بالا و مصرف آن نیز بالا است و به طور نمونه در محصول آبزی میگو اگر ما توان تولید را بالا ببریم یکی از مجوز‌هایی که چینی‌ها به ما داده اند در بخش میگو است و می‌توانیم آن را تا چهار برابر صادر کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه افزود: همچنین وزارت بهداشت در زمینه‌های علمی، فنی و پارک‌های فناوری مشترک می‌تواند اقدامات خوبی داشته باشد و وزارت صمت هم تفاهمنامه با طرف چینی داشت و اقلام زیادی برای صادرات پیگیری خواهد شد حرکت خوبی صورت گرفته و روز گذشته نقطه شروع خوبی برای صادرات بود.

آقای صفری گفت: اگر ما همت کنیم با این مجوز‌ها بین دو تا سه میلیارد دلار صادرات خواهیم داشت الان تقاضا در بخش آبزیان و میگو چهار تا پنج برابر است و ما توان تولید نداشتیم و باید زیرساخت‌های آن ایجاد شود.

وی افزود: در بخش عسل و اقلام دیگر کشاورزی به وزارت کشاورزی اعلام کردیم در این زمینه تمرکز داشته باشند اگر ما به هفت تا هشت کشور مانند روسیه، آسیای مرکزی، قفقاز، هند و چین صادرات کالا‌های کشاورزی و آبزیان داشته باشیم درآمد خوبی خواهیم داشت.

  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام خدمت برادر بزرگوار جناب آقای صفری.با این همه به به وچه چه در مورد واردات و صادرات در بنادر جنوب و شمال ایران آنهم با کشورهایی که همیشه فرصت طلبانه به منافع خود با ایران نگریسته آمد شما در مورد تخریب زیر ساخت های جاده ای هم به فکر هستید که با تخریب جاده ها وعدم گنجایش اینهمه جاذبه جایی کالا برای کشورهای دیگر چه سودی عاید کشور ما میشود؟لطفا در این زمینه از عایدی آن سود بفکر مرمت جاده ها هم باشید
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش