پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۱۸

آشنایی با گلف و قوانین این بازی

گلف,بازی گلف,ورزش گلفگُلْف از جمله ورزش‌ها و بازی‌های فضای آزاد است
یکی از ورزش های خانوادگی به نام گلف میباشد و همه افراد خانواده میتوانند بازی گلف را بدون هیچگونه محدودیتی انجام دهند چون پوشش لباس ورزشکاران این رشته به صورت کاملا مطلوبی میباشد. در این مطلب از سرپوش با بازی گلف آشنا می شوید.

گلف

گُلْف یا گوی چال در گروه ورزش ها و بازی های فضای آزاد قرار دارد که در آن بازیکنان به صورت فردی یا تیمی، توپ کوچکی را به وسیله چوب های مخصوص، درون سوراخی در زمین می اندازند. درواقع در بازی گلف، بر اساس قوانین مشخصی یک توپ را از نقطه شروع بازی به وسیله یک یا چند ضربه پیاپی به درون یک سوراخ، پرتاب می کنند.

تاریخچه ورزش گلف

بازی گلف برای نخستین بار در کشور اسکاتلند برگزار شد. اسکاتلندیها به این ورزش از زمانهای خیلی قدیم علاقه زیادی داشتند و باشگاهی به منظور انجام بازی های آن اختصاص داده بودند که بازیکنان زیادی در آن عضو شده بودند. اجرای بازی گلف از همان ابتدا( قرن ۱۵ میلادی) به یک صورت بوده است؛ یعنی با استفاده از چوب مخصوصی، یک توپ کوچک و سفید گلف را روی زمین هل می دادند تا در سوراخ موجود در زمین چمن بیفتد.

پیدایش گلف در ایران

ورزش گلف، همزمان با ورود اتباع خارجی در حدود سال ۱۳۰۴ برای کشف و استخراج نفت در مناطق نفت خیز جنوب کشور به ایران وارد شد. هیچ ایرانی تا قبل از ملی شدن صنعت نفت به سراغ چنین بازی نمی رفت و صرفا خارجی ها بازی گلف را انجام می دادند. این رشته در تهران  به صورت اختصاصی و از سال ۱۳۴۰ در مجموعه ورزشی انقلاب انجام شد.

تشکیلات ورزش گلف کشور از اردیبهشت سال ۱۳۷۰ و پس از انقلاب، در قالب یک کمیته فعالیت کرد و زمانی که توانست فعالیت های خود را توسعه دهد بعنوان فدراسیون گلف جمهوری اسلامی ایران معرفی شد و در لیست فدراسیون های رسمی کشور قرار گرفت.

در سال ۱۹۹۶ میلادی این فدراسیون، عضو شورای جهانی گلف شد و در ارتباط با کنفدراسیون گلف آسیا و اقیانوسیه می باشد.

بازی گلف,ویژگیهای زمین گلف,ورزش گلفگلف پرتاب یک توپ از نقطه شروع بازی به درون یک سوراخ است

زمین گلف

وسعت زمین گلف به حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار متر مربع می رسد. بازیکن به کفش مخصوص میخ داری برای بازی گلف نیاز دارد تا پای او به موقع ضربه زدن نچرخد. لباس گلف، جنس مخصوصی دارد و هدف از ایجاد آن راحتی حرکت بدن می باشد. 

۱۸ سوراخ در زمین استاندارد گلف وجود دارد. فاصله سوراخ ها از نقطه شروع با هم فرق دارد و درواقع این فاصله ها بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ یارد، تغيير می کند که موانع گوناگونی در این فواصل طراحی و گنجانده شده است که از آن ها می توان به موانع آبی و شنزار و چمنزارهای بلند و پرپشت اشاره کرد.  

تقسیم بندی گلف

گلف، متشکل از سه دسته ی زیر میباشد :

*« بک سوئینگ» یا عقب بردن کلاپ

*« بک سوئینگ» یا بالابردن کلاپ

*« دان سوئینگ» پایین آوردن کلاپ

به اتمام ضربات فلات روپ می گویند.

ویژگی های ورزش گلف

> محل برگزاری بازی گلف باید در فضای باز و عموماً در بین درختان و چمنزارها با پستی و بلندیهای طبیعی باشد تا فرد را به آسایش و آرامش درونی برساند.

> در محل بازی گلف، وجود حداکثر اکسیژن و نور طبیعی به ارگانیسم بدن کمک می کند تا کلیه دستگاههای حیاتی، وظایفشان را به خوبی انجام دهند و علاوه‌براین تأثير بسیاری در قدرت اندیشه و تصمیم گیری بیشتر دارد.

> از سنین کودکی تا سالمندی می توان ورزش گلف را انجام داد، با این که تحرک لازمه جوانی است ولی آمادگی جسمانی به خاطر قابلیت استمرار و تکرار مداوم و اهسته این ورزش تا سنین بالا حفظ میشود.

> گلف برای کهنسالان بعنوان یک فعالیت بسیار مناسب محسوب میشود بدین دلیل که از هیچگونه حرکات تند و فشارهای نامنظم بر اندامها در زمان انجام این ورزش استفاده نمیشود.

> ورزش گلف به عنوان یک ورزش خانوادگی تلقی می شود و تمام اعضای خانواده میتوانند تمرین گلف را بدون هیچگونه محدودیتی انجام دهند؛ به این دلیل که لباس ورزشکاران این رشته از پوشش مطلوبی برخوردار است و همین موضوع، بسیار ارزنده و قابل توجه است چون توسعه ورزش بانوان در مکانهای باز ورزشی محدودیت دارد.

> مسافتی که در ورزش گلف طی می کنید حدود هشت کیلومتر است که بطور متوسط ۳ الی ۴ ساعت، زمان میبرد و این حجم فعالیت برای افراد مسن براساس زمانش فعالیت ایده آلی محسوب میشود.

> اصولاً داور، ورزشکاران گلف را همراهی نمی کند و ورزشکاران، خودشان قضاوت می کنند و بخاطر همین امر، اصول اخلاقی حاکم بر میادین ورزشی همراه با رعایت حقوق یکدیگر، نزاکت و احترام متقابل میباشد و حس اعتماد و اطمینان به دیگران را تقویت میکند.

وسایل مورد نیاز بازی گلف

اصولا هر رشته ورزشی به تجهیزاتی نیاز دارد تا توانایی انجام فعالیت درست را داشته باشید. بنابراین چنین قائده ای برای گلف نیز صدق می کند و به یکسری وسایل ضروری و غیرضروری برای بازی کردن نیاز دارید. در ادامه با وسایل موردنیاز برای بازی گلف اشنا شوید:

>> چوب گلف:

چوب گلف به عنوان ابتدایی ترین وسیله موردنیاز برای گلف محسوب میشود. به طور کلی سه نوع چوب گلف در تمام دنیا وجود دارد که شامل چوبی، آهنی و پاتر است و برحسب خصوصیات شات، برای زدن آن نوع چوب از نظر بلندی دسته و زاویه صفحه فرق می کند.

>> توپ گلف:

دومین وسیله برای بازی گلف، تهیه توپ گلف است. برای ساخت توپ های گلف از لاستیک با روکش خارجی پلاستیک استفاده شده است.

گلف,تاریخچه ورزش گلف,تاریخچه گلف در ایرانزمین گلف حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار متر مربع وسعت دارد

>> ساک:

از دیگر وسایل موردنیاز بازی گلف می توان به ساک اشاره کرد ولی تهیه ی آن خیلی ضروری نیست. اندازه و وزن های ساک های گلف با یکدیگر متفاوت است و در بازار، جنس های گوناگونی از آن عرضه میشود که می توانید بسته به سلیقه خود بخرید.

>> پایه توپ:

پایه توپ برای ضرباتی است که بازیکن میتواند نخستین بار ضربه هر حفره را از روی آن بازی کند. پایه توپ در دو نوع چوبی و پلاستیکی وجود دارد که میتوانید مطابق با زمین و علاقتان بخرید.

قوانین بازی گلف

- پیش از شروع بازی گلف باید از روی کارت اسکور، قوانین محلی را بخوانید.

- بر روی توپ خود، یک نشانه شناسایی بگذارید. بسیاری از گلفرها برای بازی کردن از همان مارک توپ استفاده می کنند و درصورت عدم شناسایی توپ خود، گمشده محسوب میشود.

- یکی از قوانین بازی گلف اینست که کلاپ هایتان را بشمارید. همراه داشتن حداکثر۱۴ کلاپ در این بازی، اشکالی ندارد.

- زمانی که بازی گلف را انجام می دهید، از کسی به جز همبازیتان، راهنمایی و پیشنهاد نخواهید و همچنین به هیچ کس به غیر از همبازیتان پیشنهاد ندهید.

- شما مجوز هیچ ضربه تمرینی در طول یک میدان را ندارید.

- شما باید در میان ۲ نشانگر تی، ضربه زدن از روی تی:تی را بگذارید. همچنین میتوانید تی را پشت خط جلویی نشانگرهای تی، حداکثر در فاصله ای به طول ۲ کلاب قرار دهید و ضربه بزنید.

- شروع بازی گلف، از نقطه ایست که توپ همان جا افتاده است. شما صرفا برطبق قوانین اجازه دارید جای توپتان، منطقه مشخص شده سوئینگتان یا خط و مسیر بازیتان را با حرکت دادن، خم کردن یا شکستن هر چیز ثابت یا روییده شده تصحیح کنید.

- شما برطبق قوانین گلف، نباید چیزی را به طرف پائین فشار دهید یا سعی در ایجاد وضعیت بهتر داشته باشید.

- درصورت قرار گرفتن توپ گلف شما در یک بانکر یا یک واتر هزارد، نباید به هیچ عنوان زمین بانکر یا زمین یا آب داخل واتر هزارد را تا پیش از داون سوئینگ لمس کنید.

- ضربه ی توپ باید کاملاً پرتاب  شود  نه این که فشرده و یا برداشته شود. به عبارت دیگر، کلاب شما در این منطقه نباید برخوردی با زمین داشته باشد وگرنه ۲ ضربه جریمه دریافت می کنید.

- اگر با یک توپ اشتباه، گلف بازی کنید؛ شما آن میدان را در مچ پلی از دست می دهید. از این رو ۲ ضربه جریمه در استروک پلی دریافت می کنید؛ به همین دلیل باید با توپ درست، بازی کنید.

- یکی از قوانین بازی گلف اینست که بازی با یک اشتباه در یک هزارد، جریمه ای برای شما ندارد؛ به این دلیل که مجوز کنار زدن علف ها در هزارد را ندارید.

مساحت زمین گلف,ویژگی های ورزش گلف,وسایل مورد نیاز بازی گلفاصولاً ورزشکاران گلف را داور همراهی نمی کند و قضاوت به عهده ورزشکاران است

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 17
 • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - ذوب آهن
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - هوادار
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  مس کرمان - استقلال
  ۱۷:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۱۷:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الباطن - التعاون
  ۱۸:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  آدانا دمیراسپور - فنرباغچه
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی ایتالیا
  لاتزیو - یوونتوس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ حرفه‌ای عربستان
  الفتح - النصر
  ۱۸:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  آگزبورگ - بایرلورکوزن
  ۲۳:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - کادیز
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  اورتون - آرسنال
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - بورنموث
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - ساوتهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - لسترسیتی
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
X