۰۹:۰۸ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۲۹۳
ورزش بانوان

لیلا سیاهوشی: می‌توانیم همانند آقایان به سکوهای بزرگ برسیم

مسابقات کشتی فرنگی بانوان,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان

در کوران مسابقات کشتی فرنگی جام باشگاه‌های جهان، نخستین دوره رقابت‌های کشتی کلاسیک بانوان در مجموعه ورزشی آزادی تهران بدون سر و صدا برگزار شد، مسابقاتی که با استقبال زیاد بانوان کشتی‌گیر و با قهرمانی تیم کرمانشاه به پایان رسید. فدراسیون کشتی برای قضاوت در این مسابقات از داوران خارجی  دعوت کرد تا نخستین دوره مسابقات کشتی بانوان به بهترین نحو ممکن برگزار شود.

 

به همین بهانه خبرنگار ایران، به سراغ یکی از مسئولان فدراسیون و ۲ کشتی گیر بانو رفت و با مریم منظمی (نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی)، لیلا سیاهوشی (نفر اول وزن ۵۰ کیلوگرم کشتی کلاسیک) و زهرا یزدانی (دارنده مدال طلای بازی‌های داخل سالن آسیا در بخش آلیش) به گفت‌ و‌ گو پرداخت که متن آن را با هم می‌خوانیم.

 

 

منظمی: از استقبال بانوان شگفت زده شدیم

نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی در خصوص برگزاری نخستین دوره مسابقات کشتی کلاسیک به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «تصور ما از نخستین دوره مسابقات کشتی بانوان این گونه نبود، ما فکر می‌کردیم همانند رشته‌های نوپای دیگر، استقبال زیادی از این مسابقات نشود و تعداد تیم‌های حاضر در این مسابقات به تعداد انگشتان دست هم نرسد اما خوشبختانه استقبال از این رشته زیاد بود.» مریم منظمی ادامه می‌دهد: «از هفته‌ها پیش از آغاز مسابقات که هجمه معرفی نامه‌ها برای حضور در این دوره از مسابقات را دیدیم کاملاً شگفت زده شدیم. انتظار حضور بانوان را داشتیم اما نه تا این حد چرا که درخواست‌هایی در خصوص حضور در این مسابقات به دست‌مان رسیده بود اما در زمان تکمیل درخواست‌ها و برگزاری مسابقات، هم ما و هم داوران خارجی از این استقبال متعجب شدیم.»

 

او بیان می‌کند: «۱۰۳ ورزشکار در نخستین دوره مسابقات شرکت کردند که در کنار این نفرات مربیان، سرپرستان و سایر اعضای تیم نیز حضور داشتند که روی هم رفته از نظر تعداد نفرات حاضر، آمار فوق‌العاده خوبی است. کشتی در بین دختران ما محبوبیت بسیار زیادی دارد، ما اعلام می‌کنیم که کشتی ورزش ملی ما است و باید بگوییم که این ورزش مردانه نیست و دختران زیادی در کشورمان حضور دارند که عاشق این رشته هستند.» نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی به سطح نخستین دوره از مسابقات کشتی کلاسیک کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «از ابتدای تابستان سال‌ جاری بحث آموزش به دختران علاقه‌مند را آغاز کردیم و در این چند ماه مربیان و کشتی گیران زیادی را در سطح تمامی استان‌ها پرورش دادیم و سطح رقابت‌ها با توجه به برگزاری نخستین دوره از مسابقات مناسب بود بخصوص کشتی‌های فینال که شاهد اجرای فنون زیبایی از کشتی گیران بانو بودیم.»

 

منظمی می‌افزاید: «طبق روال نفرات اول تا سوم هر وزن به تیم ملی دعوت می‌شوند و قطعاً این نفرات ثابت نخواهند بود و تغییر خواهند کرد؛ برای شناسایی استعدادها جلسات تخصصی برگزار کردیم تا این بحث را گسترده‌تر اجرایی کنیم. علاوه بر این برای تیم ملی خانم آنا واسلینکو از کشور اوکراین را در نظر گرفتیم تا ناظر تمرینات ملی پوشان باشد.» او در خصوص برنامه‌های فدراسیون کشتی در بخش بانوان بیان می‌کند: «بازی‌های جهانی را در پیش داریم که تیرماه سال ۹۷ برگزار می‌شود و هدف‌مان از برگزاری مسابقات کشتی کلاسیک در سطح کشور حضور در این مسابقات است. کشتی بانوان ایران با مساعدت فدراسیون کشتی و سایر مسئولان روند رو به رشدی را طی می‌کند و قطعاً این رشته در بخش بانوان با سرعت بالا به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.» نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی در خصوص حضور نداشتن عکاسان در سالن برگزاری مسابقات می‌گوید: «این دوره از رقابت‌ها نخستین تجربه ما بود و حالت آزمون و خطا داشت. تصمیم گرفته شد که عکاس‌ها در این مسابقات حضور نداشته باشند. به هر حال خبرنگاران خانم در مسابقات حاضر بودند و پوشش خبری صورت گرفت. پوشش تصویری نیز از طریق سایت فدراسیون انجام شد.»

 

سیاهوشی: می‌توانیم همانند آقایان به سکوهای بزرگ برسیم

لیلا سیاهوشی، نفر اول وزن ۵۰ کیلوگرم از استان همدان در مسابقات کشتی کلاسیک قهرمانی کشور می‌گوید: «نخستین دوره مسابقات کشتی کلاسیک برخلاف انتظارات سطح بالایی داشت و حقیقتاً خانم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات قدرت بدنی و تکنیک بالایی داشتند. استقبال از این دوره از مسابقات خوب بود و واقعاً نمی‌توان تصور کرد که این نخستین دوره از مسابقات کشتی کلاسیک بود که برگزار شد.» او بیان می‌کند: «فدراسیون کشتی در این مدت زحمات زیادی برای ترویج این رشته در کشور کشید اما هنوز این رشته با وجود علاقه مندان زیادی که دارد در بین بانوان شناخته شده نیست و بانوان نمی‌دانند که کشتی زنان وجود دارد.  بانوان زیادی به کشتی علاقه دارند و در استان همدان میزان علاقه به این رشته بسیار زیاد است.»

 

عضو تیم ملی کشتی بانوان می‌افزاید: « کشتی را همه دوست دارند و این ورزش در خون تمامی ایرانی‌ها است، خانم یا آقا فرقی نمی‌کند و همه کشتی را دوست دارند. ما کشتی گیران بانو چیزی از آقایان کم نداریم چرا که ما خانم‌های همین سرزمین هستیم و همانند آقایان می‌توانیم به سکوهای بزرگ دست یابیم.» سیاهوشی در خصوص تیم ملی می‌گوید: «نفرات برتر مجوز حضور در تیم ملی را کسب کرده‌اند، البته زمان تشکیل اردوهای تیم ملی مشخص نیست اما مسابقات جهانی را در پیش داریم که سال آینده برگزار می‌شود.  من عاشق کشتی هستم و باید از مسئولان فدراسیون تشکر کنم که این فرصت را به ما دادند تا شانس خودنمایی در میادین را داشته باشیم.»

 

یزدانی: بعد از طلای داخل سالن استقبال بانوان مازندرانی از کشتی بیشتر شد

زهرا یزدانی، دارنده مدال طلای بازی‌های داخل سالن آسیا در بخش کشتی آلیش با تیم مازندران در این مسابقات شرکت کرد و در جایگاه سوم وزن ۵۵ کیلوگرم جای گرفت. او در خصوص نتیجه کسب شده در این مسابقات می‌گوید: «حقیقتاً از نتیجه‌ای که گرفتم راضی نبودم چرا که کمتر از یک ماه برای حضور در این مسابقات تمرین داشتم.» او نیز به استقبال خوب کشتی گیران بانو اشاره می‌کند و می‌افزاید: «امسال با وجود آغاز مسابقات شاهد استقبال بسیار خوبی بودیم و این میزان استقبال برای نخستین دوره فوق‌العاده بود و قطعاً این میزان استقبال در دوره‌های بعدی بیش از این هم خواهد شد،  البته برای شناخته شدن این رشته نیازمند تبلیغات بیشتری هستیم.»

 

این کشتی گیر مازندرانی ادامه می‌دهد: «بعد از طلای بازی‌های داخل سالن آسیا استقبال بانوان در استان مازندران بیشتر شد و  همین مسائل باعث می‌شود تا این رشته شناخته‌تر شود؛ تصمیمم بر این است که در کشتی آلیش فعالیت کنم اما برای حضور در کشتی کلاسیک هم تابع دستورات فدراسیون هستم ،چرا که به‌عنوان یک سرباز در اختیار تیم ملی کشورم هستم.» او که دختر دایی رضا یزدانی، آزادکار نامدار تیم ملی است می‌گوید: «حقیقتاً رضا باعث دلگرمی من است. او بعد از مسابقات کشتی کلاسیک با من تماس گرفت و به من گفت که چرا در خصوص مسابقات با او مشورت نکردم؟ من برای رسیدن به این جایگاه ماه‌ها تمرین کردم و قطعاً همین روند را ادامه خواهم داد؛ اول راه هستم و می‌خواهم با وجود باز شدن درهای کشتی بانوان بیش از این بدرخشم.»

 

 

یزدانی: سختگیری‌ها بیجا نبوده

اولین دوره مسابقات کشتی کلاسیک با سختگیری‌هایی همراه بود. این مسابقات در حالی برگزار شد که اجازه عکسبرداری از این مسابقات داده نشد. در این میان البته تماشاگران و خبرنگاران خانم نیز اجازه نداشتند گوشی موبایل خود را به سالن ببرند. زهرا یزدانی درخصوص استقبال تماشاگران می‌گوید: «براساس ابلاغیه‌ای که پیش از برگزاری مسابقات آمده بود، بجز خانواده ورزشکاران و اهالی کشتی تعدادی تماشاگر از بیرون آمده بودند که با توجه به برگزاری نخستین دوره مسابقات می‌توان این استقبال را خوب دانست.» او همچنین درخصوص سختگیری‌های موجود در حین برگزاری مسابقات می‌افزاید: «از نظر من، این سختگیری‌ها بیجا نبوده، فدراسیون کشتی به تازگی مجوز فعالیت کشتی بانوان را گرفته و زیر نظر است البته این سختگیری‌ها با پادرمیانی فریبا محمدیان، معاون امور بانوان وزارت ورزش برطرف شد.»

 

حضور ۲۵ استان در مسابقات کشتی کلاسیک بانوان کشور

اولین دوره مسابقات کشتی کلاسیک بانوان کشور با حضور ۱۰۳ کشتی‌گیر از ۲۵ استان کشور برگزار شد و کشتی‌گیران بانو در ۶ وزن ۵۰، ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰و ۷۵ کیلوگرم به مصاف هم رفتند که در وزن ۵۰ کیلوگرم ۱۹ نفر، در وزن ۵۵ کیلوگرم ۱۸ نفر، در وزن ۶۰ کیلوگرم ۱۷ نفر، در وزن ۶۵ کیلوگرم ۱۹ نفر، در وزن ۷۰ کیلوگرم ۱۳ نفر و در وزن ۷۵ کیلوگرم ۱۷ نفر  حضور داشتند. استان‌های اصفهان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، کرمانشاه، لرستان، مازندران و یزد با ترکیب کامل در این مسابقات شرکت کردند.

 

 

محمد محمدی سدهی

 

 

 

 

 

 • 13
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.4 stars from 19 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱ بهمن
  جام ملت های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  استرالیا - ازبکستان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  امارات - قرقیزستان
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲ بهمن
  جام ملت های آسیا
  کره جنوبی - بحرین
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  قطر - عراق
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام اتحادیه
  بنفیکا - پورتو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۳ بهمن
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - فولاد سیرجان
  ساعت: ۱۶:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید