پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۱۹ - ۱۲ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۶۸۴
اشتغال و تعاون

وظیفه خرید لباس کار با کارفرما است یا کارگر؟

وظیفه خرید لباس کار با کارفرما است یا کارگر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که طبق قوانین و مقررات سازمان نیروی کار، تهیه و تامین تمامی نیازهای پرسنل برای انجام وظایف به عهده کارفرما می باشد و وظیفه خرید لباس کار نیز با کارفرما می باشد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که طبق قوانین و مقررات سازمان نیروی کار، تهیه و تامین تمامی نیازهای پرسنل برای انجام وظایف به عهده کارفرما می باشد و وظیفه خرید لباس کار نیز با کارفرما می باشد. از جمله دلایل استفاده از پوشش ایمنی و لباس کار، حفظ سلامت و ایمنی کارگر می باشد. لباس کار مناسب می‌تواند از کارگر در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از حوادث و آسیب های کار حفظ نماید. این وظیفه کارفرما است که از سلامت و ایمنی کارگران خود اطمینان حاصل کند.

در ایران، مطابق ماده ۶۱ آیین نامه حفاظت و بهداشت عمومی در کارگاه‌ها، کارفرما موظف و می باشد در طی هر سال، دو دست لباس کار به صورت رایگان به کارگران دهد. این لباس کار باید متناسب با نوع کار باشد و طوری تهیه شود که کارمندان بتواند به راحتی وظایف خود را انجام دهند و لباس سبب دست و پا گیر بودن و موجب نارحتی در کار نگردد.

فروشگاه لباس کار

البته که گاهی اوقات کارگر نیز در خرید لباس کار مشارکت نیز دارد و در انتخاب، رنگ و نوع لباس کار نظر میدهد و طی توافق نامه ای که با مجموعه دارد ممکن است که بخشی از هزینه را پرداخت نمایید.

لباس کار مناسب می‌تواند کارگران را در برابر حوادث گوناگونی نظیر خطرات فیزیکی، سوختگی، بریدگی، ضربه، سقوط اشیا، خطرات شیمیایی، زیستی، الکتریکی و تماس یا محیط و مواد آلوده حفاظت نماید. در تمامی حوزه های شغلی، انتخاب لباس کار مناسب، بسیار حائز اهمیت می باشد برای مثال، لباس کار عایق نیروی برق در مشاغل برقی می‌تواند از افراد در برابر شوک الکتریکی حفاظت نماید. یا حتی لباس کار ضد حریق در شغل هایی که با آتش سرو کار دارد، می‌تواند از افراد در برابر سوختگی ناشی از آتش محافظت کند.

از دیگر مزایای رعایت و پوشش لباس کار ایمنی، حفظ هویت سازمانی می باشد. لباس کار می‌تواند به حفظ هویت سازمانی کمک بسیاری کند. این امر به خصوص در کارگاه‌ها و کارخانجات که تعداد پرسنل بسیاری دارد، حائزاهمیت می باشد. لباس کار مشخص با آرم و لوگوی سازمانی شرکت می‌تواند به کارمندان کمک کند تا یکدیگر را بشناسند. همچنین، لباس کار با نماد، رنگ و طرح یکسان می‌تواند به ایجاد حس تعلق و همدلی در میان کارمندان کمک بسزایی کند. از دیگر مزایای آن میتوان به ارتقای روحیه کاربران افزایش بهروری کمک کند. لباس کار آراسته و مرتب می‌تواند به کارمندان کمک کند تا احساس مطلوبی نسبت به محیط کار خود داشته باشند و با تمرکز بیشتری به انجام کار مشغول شوند.

درمجموع، می‌توان گفت که وظیفه خرید لباس کار با کارفرما است. این امر به دلیل اهمیت حفظ سلامت و ایمنی کارگر، حفظ هویت سازمانی و ارتقای روحیه کارگر است.

خرید لباس کار

علاوه بر دلایل ذکر شده در بالا، دلایل دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد وظیفه خرید لباس کار با کارفرما است. به بررسی این دلایل می پردازیم:

• کارفرما عهده دار تأمین کلیه لوازم و تجهیزات لازم برای انجام کار است. لباس کار از جمله تجهیزات ایمنی فردی لازم برای انجام کار می باشد.

• کارفرما نیز مسئول پرداخت دستمزد به کارگران می باشد و همچنین وظیفه ایجاد محیط کار ایمن و سالم برای کارگران است، تا پرسنل بتوانند یا قرار گیری در محیط کاری مطلوب، خروجی کار را با کیفیت بالا افزایش دهند.

گاهی، ممکن است کارفرما بنا به دلایل مختلفی از خرید لباس کار برای کارگران خود خودداری کند. میتواند معتقد باشد که خرید لباس کار برای پرسنل اقدامی بیهوده و یا هزینه گراف است و یا خود کارگران مسئول خرید لباسکارهستند. در هر صورت این دلایل نمی‌تواند به عنوان توجیهی برای عدم خرید لباس کار برای کارگران توسط کارفرما محسوب شود. همانطور که گفته شد، وظیفه خرید لباس کار با کارفرما است.

در پایان، می‌توان گفت که وظیفه خرید لباس کار با کارفرما است. این امر به دلیل اهمیت حفظ سلامت و ایمنی کارگر، حفظ هویت سازمانی و ارتقای روحیه کارگر است. کارفرما باید از این وظیفه خود در قبال کارگران خود آگاه باشد و آن را به درستی انجام دهد.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش