دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۰۹

روش های کاربردی خوشبو کردن خانه و محل کار

خوشبو کردن خانه,خوشبو کردن محل کارخوشبو کردن خانه و محل کار
بویی که در محیط اطراف می پیچد تاثیر بسیاری زیادی بر افکار، حس و حال، نشاط و انرژی ما خواهد داشت. روش های زیادی برای خوشبو کردن فضای منزل و محیط کار وجود دارد که در ادامه این مطلب سرپوش به برخی از این موارد اشاره می شود. 

بیشتر زمان ما در منزل یا محل کار گذارنده می شود لذا احساس بوی مطبوع می تواند بر انرژی روزانه بسیار تاثیر بگذارد. بوی بعضی از غذاها، بوی سیگار، بوی توالت، بوی زباله و... از جمله مواردی هستند که به شکل مکرر در منازل تولید می شوند؛ به همین دلیل یکی از دغدغه های آزاردهنده به خصوص در خانه داری رفع بوی بد است. 

امروزه خوشبو کننده های شیمیایی متنوعی در بازار دیده می شود، اما باید توجه داشت استفاده طولانی مدت از این مواد برای بدن مضر است و منجر به بروز آلرژی می شود، به همین خاطر جایگزین های طبیعی یکی از بهترین راه های خوشبو کردن منازل محسوب می شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است.

خوشبوکننده های طبیعی برای منزل و محل کار:

اسپری محلول آب لیموی تازه:

یکی از بهترین روش هایی که برای از بین بردن بوی غذا استفاده می شود آب لیموی تازه است که می توان آن را در هوا اسپری کرد، رایحه مطلوب لیمو به خوشبو شدن فضای خانه بسیار کمک می کند. 

کافی است آبلیمو تازه را داخل یک لیوان آب بریزید و با استفاده از افشانه در فضای اتاق اسپری کنید. در صورتی که مرطوب کننده معطر داخل منزل شما بدبود می شود می توانید ۴ قاشق سوپخوری آب لیمو داخل آن بریزید تا بوی بد به بوی مطبوع تبدیل شود. 

خوشبو کردن خانه,خوشبو کردن محل کار,خوشبو کردن خانه و محل کار با استفاده از لیمو تازهخوشبو کردن خانه و محل کار با استفاده از لیمو تازه

جوشاندن ترکیب آب و نعناع:

مقداری نعناع را به آب جوش اضافه کنید، سپس روی اجاق گاز حرارت دهید. با خارج شدن عطر نعناع فضای منزل خوشبو خواهد شد. شما می توانید از برگ های نعناع هم در خانه به عنوان یک تهویه خوب استفاده کنید تا بوی خوبی در فضای منزل پخش شود، استفاده از برگ های ریحان هم تاثیر مشابهی خواهد داشت. 

عصاره جادویی وانیل:

پنبه آغشته شده به عصاره وانیل روی میز ناهارخوری، میز غذاخوری و... فضای خانه را معطر کرده و یک خوشبو کننده مناسب برای هوای منزل محسوب می شود. 

در صورت استفاده از این ماده روی لامپ ها و روشن کردن چراغ، با گرما بوی خوش به آرامی در فضا پخش می شود. 

در صورتی که منزلتان را رنگ می کنید هم با استفاده از مقداری عصاره وانیل داخل قوطی رنگ بوی دلپذیری ایجاد خواهید کرد. 

خوشبو شدن خانه و محل کار با اوکالیپتوس:

شما می توانید در قسمت های مختلف خانه یا محل کارتان از یک شاخه خشک یا گیاه تازه اکالیپتوس استفاده کنید تا منزلتان خوشبو شود. 

این گیاه برگ های گرد و قلبی شکل دارد آویزان کردن چند شاخه اوکالیپتوس از پشت دوش حمام روغن معطر اوکالیپتوس را بر اثر گرما بخار می کند. بوی این روغن انرژی شما را در هنگام حمام کردن افزایش خواهد داد. 

خوشبو کردن خانه,خوشبو کردن محل کار,خوشبو کردن خانه و محل کار با استفاده از اکالیپتوسخوشبو کردن خانه و محل کار با استفاده از اکالیپتوس

خوشبو کردن خانه با کمک فر:

کلوچه هایی که تازه پخته می شود بوی خوبی دارند اما نیازی به کاملا دستورات پخت را برای ایجاد بوی خوب اجرا کنید. شما می توانید یک قاشق چای خوری یا دو قاشق دارچین، میخک را در یک ورقه پخت ریخته و در فر با دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت قرار دهید، سپس در فر را باز گذاشته تا بوی تند همه جا را بگیرد. 

استفاده از دستمال معطر:

شما می توانید در کشوی میز کار یا کشو لباس ها از دستمال های خوشبو استفاده کنید، همچنین خواهید توانست از این دستمال ها در پشت پرده، زیر صندلی ها هم استفاده کنید.

خوشبو کردن یخچال:

جوش شیرین خاصیت گندزدایی دارد و می تواند بوهای یخچال را از بین ببرد، این یک ترفند جدید دیگر است که می توانید پنبه ها را به عصاره وانیل آغشته کرده و داخل قفسه یخچال قرار دهید تا بوی خوش در تمام فضا پخش شود. می توانید عصاره لیمو را نیز روی پنبه بزنید، راه های زیرکانه دیگر را با استفاده از پنبه از دست ندهید.

استفاده از پوست میوه ها:

یکی از جنبه های منفی سطل های زباله این است که در اثر تجمع مواد اضافی بوی نامطبوع ایجاد می کنند. برای از بین بردن راحت بوها می توانید باقیمانده پرتقال یا لیمو ترش را با پوست در آب ریخته و این کار را ماهی یکبار انجام دهید تا همه چیز بوی تازه ای بگیرد. 

نمک تصفیه شده:

زمانی که آب سرد در دستگاه خردکن پس مانده ها می ریزید؛ نصف فنجان نمک را هم در آن بریزید. درحالی که آب سرد و نمک می تواند هرگونه بوی بد زباله ای را خنثی کند، به شما در رفع بوی بد کمک می کند و ظرف پنج دقیقه آشپزخانه تان را تمیز خواهد کرد. 

استفاده نکردن از هر شمعی:

لازم نیست برای از بین بردن بوی نامطبوع در منزل از هرگونه شمعی استفاده کنید، روش های زیادی در دسترس شما قرار دارد تا بتوانید منزل یا محل کارتان را خوشبو کنید. 

خوشبو کردن خانه,استفاده از شمع برای خوشبو کردن محیطخوشبو کردن خانه و محل کار از طریق شمع های خوشبو

کمک گرفتن از جاروبرقی:

بعد از اینکه کف زمین را تمیز کردید، بوی مطبوع بیشتری در فضا خواهد پیچید شما می توانید پنبه را با استفاده از عطر موردعلاقه خود خیس کنید و سپس آن را داخل کیسه جاروبرقی بیندازید، سپس آن را زمانی که کارهای روزمره را انجام می دهید، جارو برقی به آرامی عطر را داخل اتاق پخش خواهد کرد.

ایجاد بوی مطبوع در شومینه:

شومینه محل گرمی است و هرلحظه امکان ایجاد بوی متعفن در آن وجود دارد. مقداری از پوست لیمو و یا پرتقال را داخل شعله ها بندازید تا بو را به داخل بکشاند و از سوختن پوست در آینده پیشگیری کند پس به جای سوزاندن روزنامه پوست میوه بسوزانید؛ روغن های قابل اشتعال در پوست بیشتر از کاغذ خواهند سوخت.

مرطوب کننده های معطر:

زمانی که مرطوب کننده شروع به ایجاد بدبویی می کند، ۳ تا ۴ قاشق سوپ خوری آب لیمو را داخل آب ریخته و مجدد استفاده کنید. این موضوع نه تنها موجب از بین بردن بوی بد می شود بلکه بوی خوبی هم ایجاد می کند. هر دو هفته یک بار انجام دهید تا بازگشت بوی بد متوقف شود.

خوشبو کردن خانه,خوشبو کردن محل کار,روش های خوشبو کردن محیطخوشبو کردن خانه و محل کار با کمک مرطوب کننده های معطر

کاهش طبیعی بوی رنگ:

رنگ کردن منزل یکی از بهترین راه ها برای زیبا کردن فضا است، پیش از اینکه رنگ خشک شود و بوی نامطبوع دارد به همین دلیل می توانید داخل قوطی رنگ وانیل بریزید تا هرزمانی که در آن را باز می کنید بوی نامطبوعی نداشته باشد. 

از بین بردن بوی سیگار:

برای از بین بردن بوی سیگار می توانید از کاسه ای سرکه در منزل یا محل کار استفاده کنید، یک سوم آن را پر کرده تا بوها را از بین ببرد، همچنین می توانید آن را به لباس بپاشید تا از بوی سیگار رها شوید.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش