پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۸۰

مزایا و معایب شغل خیاطی چیست؟ + بازار کار

شغل خیاطی,شغل خیاطی چیست,در مورد شغل خیاطیاز شروط لازم برای شغل خیاطی میتوان به خلاقیت و مهارت در طراحی اشاره کرد
شغل خیاطی به هنر و حرفه دوخت انواع لباس، پرده و … گفته میشود. در صورتیکه علاقه زیادی به پارچه و مد و لباس داشته باشید و فرد منظم و دقیقی باشید، شغل خیاطی برای شما مناسب است. استخدام خیاط بعنوان یکی از مشاغلی که هنر تلقی می شود ، اغلب به صورت خصوصی صورت می گیرد.

شغل خیاطی

به شخصی که طبق سفارشات مشتریان به دوخت انواع لباس، پرده و … می پردازد، خیاط گفته میشود. بعضی از خیاط ها به صورت فردی و بعضی دیگرهمراه گروهی از خیاط ها در کارگاه های خیاطی یا شرکتهای تولید لباس، کار می کنند. در بسیاری از موارد شغل خیاطی با هنرهای دیگر مانند بافتنی، رودوزی، تكه دوزی، قلاب بافی، سنگ دوزی، مروارید دوزی و … رابطه دارد  و خیاط از آن ها در دوخت سفارشات خود استفاده می کند. خیاط باید توانایی شناخت انواع پارچه را داشته باشد و در دوخت ودوز مهارت داشته باشد.

از شروط لازم برای شغل خیاطی می توان به داشتن خلاقیت و مهارت در طراحی اشاره کرد. شاید بتوان در کنار تمامی این ها داشتن تجربه را مهم ترین عامل موفقیت در شغل خیاطی دانست. هرچه تجربه ی خیاط بیشتر باشد، در کارش موفق تر است. برای این که وارد این شغل شوید باید آموزش رسمی ببینید و مدرک معتبر بگیرید، یا این که از راه کارآموزی و کار با یک استاد کار در این شغل ماهر شوید. معمولاً ساعت کار خیاط به صورت تمام وقت است. البته برای بعضی از سفارشات و در برخی از زمان های سال، ساعات کاری او مانند اعیاد، بیشتر و فشرده تر خواهد شد. به طوریکه گاهی مجبور به انجام کار در شب ها و روز های تعطیل نیز می شود. البته ساعات کار برخی از خیاط ها به خصوص خانم های خیاط، به صورت پاره وقت می باشد.

مزایای شغل خیاطی,شغل خیاطی,درباره شغل خیاطیداشتن تجربه مهم ترین عامل موفقیت در شغل خیاطی است

افرادی که در رشته خیاطی به تحصیل می پردازند، آینده درخشانی خواهند داشت. هنر جویان این رشته میتوانند ۱. به تأسیس کارگاه خیاطی تک دوزی و شخصی دوزی مخصوص بانوان اقدام کنند. ۲. با استفاده از نرم‌افزار الگوسازی کنند. ۳. در کارگاه های صنعتی استخدام شوند. ۴. به تأسیس کارگاه تولیدی پوشاک بپردازند.

نحوه ورود به شغل خیاطی

برای این که شغل خیاطی را به صورت حرفه ای آموزش ببینید باید پس از اینکه سال اول دبیرستان را به پایان رساندید وارد رشته خیاطی شاخه کار و دانش( گرایش های لباس زنانه، لباس شب و عروس، دوخت های تزئینی، وسایل منزل، ضخیم دوزی، ظریف دوزی، لباس مردانه)   یا فنی و حرفه ای( رشته های طراحی و دوخت) شوید. افراد علاقه مند در این رشته ها میتوانند تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند و با هر سن و تحصیلاتی که دارند به آموزشگاه های خیاطی زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کنند و مدرک معتبر خود را با گذراندن دوره های خیاطی دریافت کنند. بیشتر این دوره های آموزشی برای خانم‌ها برگزار می شود. روش استاد و شاگردی در کنار همه این موارد، برای یادگیری این شغل امکان پذیر است.

علاقه مندان به شغل خیاطی میتوانند به شکل تجربی در کنار یک خیاط ماهر، کار خیاطی را آموزش ببینند. گاهی مشتریان برای تعمیر لباس خود به خیاط مراجعه می کنند. خیاط معمولاً برای یافتن مدل های جدید از مشتریان، مجلات، بروشورها، ژورنال ها، نمایشگاه ها و غیره زمان زیادی را صرف می کند.

ویژگیهای شغل خیاطی,معرفی شغل خیاطی,شغل خیاطیعلاقه مندان به شغل خیاطی میتوانند در کنار یک خیاط ماهر، کار خیاطی را آموزش ببینند

وظایف خیاط

به طور کلی وظایف خیاط در شغل خیاطی شامل موارد زیر میباشد :

> توافق با مشتری درباره ی نوع پارچه و مدل

> گرفتن اندازه ی مشتری

> تعیین زمان و هزینه ی لازم برای سفارش مشتری

> ایجاد طرح( مطابق نمونه های موجود یا ایجاد طرح های جدید)، تهیه الگو، برش پارچه و دوخت اولیه

> انجام پرو اولیه

> دوخت نهایی سفارش مشتری

ویژگی های لازم برای شغل خیاطی

> ذوق و سلیقه داشته باشید:

وظیفه ی خیاط در شغل خیاطی اینست که باید توانایی تشخیص رنگ و لباس مناسب برای بدن هر مشتری را داشته باشد و برترین و زیباترین لباس ها را با سلیقه خود به مشتریانش تحویل دهد.

> باید فرد صبوری باشید:

شغل خیاطی ریزه کاری های بسیار زیادی دارد و شاید یک خیاط باید یک لباس را چند بار کوک بزند و بشکافد و یا چندین بار یک الگو را بکشد.

شغل خیاطی,شغل خیاطی در منزل,خطرات موجود در شغل خیاطیمیزان درآمد در شغل خیاطی بسته به میزان تجربه، مهارت و نوع کار خیاط تعیین میشود

> با مشتری ها رابطه اجتماعی خوبی داشته باشید:

خیاط همیشه باید با مردم رابطه اجتماعی خوبی داشته باشد و برای اینکه بتواند در شغل خیاطی مشتری ها را از خود راضی نگه دارد باید با آنها به خوبی برخورد کند و رابطه خوب او با مشتری ها تأثير زیادی در موفقیت شغلی او دارد.

بازار کار شغل خیاطی

استخدام برای یک خیاط به صورت تمام وقت، تنها بخش کوچکی از زمینه ی اشتغال است. استخدام خیاط در شرکتهای تولیدی و یا کارگاه های معتبر پوشاک که میتواند به روش سنتی و نه با ماشین آلات، دوزندگی را انجام می‌دهند اتفاق بیافتد. علاوه‌براین برای یک خیاط امکان همکاری با کارگاه های خیاطی کوچک، تولیدکنندگان لباس، شرکتهای طراحی مد و لباس و … به صورت پاره وقت وجود دارد ولی در شغل خیاطی زمینه کارآفرینی و خود اشتغالی اهمیت بیشتری دارد.

خیاطان توانمند با داشتن تجربه و سرمایه کافی به طور مستقل می توانند کار کنند. به عنوان مثال می توانند نسبت به راه اندازی کارگاه های خیاطی اقدام کنند و یا حتی به شغل خیاطی در منزل خود بپردازند. همچنین می توانند آموزشگاه خیاطی را با گذراندن موفق آزمون مربی گری خیاطی و دریافت مجوز از وزات کار تأسیس کنند و به شغل خیاطی به عنوان مربی مشغول شوند و یا در زمینه مشاور راه اندازی کسب و کار خیاطی مشغول شوند.

میزان درآمد شغل خیاطی

میزان درآمد در شغل خیاطی بسیار متفاوت است و بسته به میزان تجربه، مهارت و نوع کار خیاط تعیین میشود. با توجه به توانمندی و مهارت فرد، سفارشات او بیشتر می شود و درآمد بهتری خواهد داشت. از طرفی میزان درآمد خیاطی که در یک کارگاه کوچک کار می کند با خیاطی که به صورت صنعتی و وسیع کار می کند، متفاوت است.

کاغذ در شغل خیاطی,شغل خیاطی,شغل خیاطی در منزل به صورت کلیدر شغل خیاطی زمینه کارآفرینی و خود اشتغالی اهمیت بیشتری دارد

شخصیت های مناسب شغل خیاطی

عوامل مختلفی در انتخاب یک شغل خیاطی صحیح و درست، برای هر شخص باید در نظر گرفته شوند که از آن ها می توان به ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... اشاره کرد. ویژگی های شخصیتی یکی از مهم ترین این عوامل می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده است که به تخصص و زمان کافی نیاز دارد. البته هر شخصی ویژگی های خاص خود را دارد، چه بسا افرادی که تیپ شخصیتی مشابهی دارند، باز هم با یکدیگر در برخی موارد متفاوت هستند. بطور کلی در تمام مشاغل همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف وجود دارند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که در این شغل، فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که موفق می شوند. ولی براساس تحقيقات، تیپ های شخصیتی که برای این شغل معرفی میشوند ، عموما این کار را بیشتر پسندیده و در آن رضایت شغلی بیشتری داشته اند.

محدودیت ها و مضرات شغل خیاطی

سلامت جسمانی در شغل خیاطی مثل بینایی و کمر بسیار مهم است و امکان دارد سلامت جسمی شخص بر اثر کار زیاد به خطر بیفتد.

مزایای شغل خیاطی

* آموزش شغل خیاطی باعث عزت نفس می شود.

* یکی از مزایای شغل خیاطی اینست که لباس ها بطور کامل برای اندام شما مناسب است.

* شغل خیاطی، یک شغل خلاقانه محسوب میشود.

* در شغل خیاطی، دوختن و ایجاد الگوها یک مأموریت یادگیری مادام العمر به شمار می رود.

بازار کار شغل خیاطی,نحوه ورود به شغل خیاطی,شغل خیاطیشغل خیاطی ریزه کاری های بسیار زیادی دارد

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 18
  • 12
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۷
جدیدترین
قدیمی ترین
خخخخخخخخخخخخلی خوب
عالی بود ممنون از شما
عالی
ممنون به نکته های خوبی اشاره کرده
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش