دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۳۸ - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۴۵۵
چهره ها در سینما و تلویزیون

پرونده جدید علیه رسول‌اف | خروج محمد رسول‌اف، کارگردان سینما از ایران

محمد رسول‌اف, فیلم دانه انجیر مقدس,حکم محکومیت محمد رسول‌اف

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به تأیید حکم محکومیت محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی، با انتقاد از صدور و تأیید حکم موکلش، از ناهمخوانی حکم دادگاه با موازین حقوقی خبر داد و تأکید کرد که به‌زودی درخواست اعاده دادرسی خود را در دیوان عالی کشور به ثبت خواهند رساند. او همچنین از تشکیل پرونده جدید علیه او خبر داد. در چند روز گذشته، حضور فیلم «محمد رسول‌اف» با عنوان « دانه انجیر مقدس» در جشنواره فیلم کن با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. یکی از اخبار تأییدنشده، حکایت از آن دارد که ۷۱ فیلم ایرانی درخواست حضور در این جشنواره را داشتند و ۱۷ فیلم آن بدون مجوز ارشاد در ایران ساخته شده‌اند.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به تأیید حکم محکومیت محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی، با انتقاد از صدور و تأیید حکم موکلش، از ناهمخوانی حکم دادگاه با موازین حقوقی خبر داد و تأکید کرد که به‌زودی درخواست اعاده دادرسی خود را در دیوان عالی کشور به ثبت خواهند رساند. او همچنین از تشکیل پرونده جدید علیه او خبر داد. در چند روز گذشته، حضور فیلم «محمد رسول‌اف» با عنوان « دانه انجیر مقدس» در جشنواره فیلم کن با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. یکی از اخبار تأییدنشده، حکایت از آن دارد که ۷۱ فیلم ایرانی درخواست حضور در این جشنواره را داشتند و ۱۷ فیلم آن بدون مجوز ارشاد در ایران ساخته شده‌اند. البته این آماری است که در برخی محافل سینمایی معلوم می‌شود و جشنواره کن آن را تأیید نکرده است. گویا در دو سال گذشته، ساخت فیلم‌ها و نمایش‌هایی که بدون مجوز ارشاد هستند، بیشتر شده است. فیلم «دانه انجیر مقدس» که توانسته در جشنواره سینمایی کن حضور داشته باشد،‌ نیز بدون دریافت مجوز ساخته شده است. وزیر ارشاد در نمایشگاه کتاب و در حضور خبرنگاران، ساخت آن تخلفی محرز دانسته است.

برخورد با رسول‌اف

به گزارش ایسنا، وزیر ارشاد دو روز پیش در جمع خبرنگاران درباره احتمال برخورد با محمد رسول‌اف برای تولید فیلم بدون مجوزی به نام «دانه انجیر مقدس» که در جشنواره کن پذیرفته شده نیز گفت: «به‌هر‌حال این تخلف محرزی است و حتما در سازمان سینمایی طبق قانون برخورد خواهیم کرد‌ تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم».

بابک پاک‌نیا، وکیل این سینماگر، ‌روز گذشته در گفت‌وگو با «شبکه شرق»، از تشکیل پرونده جدید برای محمد رسول‌اف خبر داد و اظهار کرد: «پرونده جدید تشکیل‌شده علیه آقای رسول‌اف بابت ساخت فیلم جدیدشان است. عناوین اتهامی پرونده جدید هنوز عنوان نشده، ولی گفته شده ‌پرونده در دادسرای امنیت مفتوح است. برخوردهایی هم با عوامل فیلم صورت گرفته و عوامل اصلی فیلم احضار شده‌اند. همچنین تمام عوامل اصلی ساخت این فیلم ‌ممنوع‌الخروج شده‌اند. علت این اقدامات را هم ظاهرا ساخت فیلم بدون مجوز عنوان کرده‌اند؛ این در حالی است که اساسا ساخت فیلم بدون مجوز جرم محسوب نمی‌شود. ما دو بحث داریم؛ یکی مجوز تولید و یکی هم مجوز اکران، اما هیچ قانونی ساخت فیلم بدون اخذ این مجوزها را ممنوع نکرده و جرم‌انگاری نشده است. این اقدام در نهایت ممکن است ‌تخلف صنفی محسوب شود، اما جرم محسوب نمی‌شود. از قرار معلوم استدلال دیگر مقامات برای تشکیل پرونده جدید، وجود افراد بی‌حجاب در فیلم است؛ درحالی‌که حسب مسموع، دست‌اندرکاران ساخت این فیلم‌ تأکید می‌کنند که این‌طور نبوده و از پوستیژ استفاده کرده‌اند. اما با همین استدلال‌ها پرونده جدیدی گشوده شده و افراد ممنوع‌الخروج شده‌اند».

حکم متناسب نیست

بابک پاک‌نیا درباره جزئیات حکم صادره برای رسول‌اف اظهار کرد: «مبنای تشکیل پرونده برای آقای رسول محمد رسول‌اف، امضای بیانیه موسوم به «تفنگت را زمین بگذار» بود که او به همراه دیگر همکارانش آن را امضا کرد. این بیانیه در زمان ریزش ساختمان متروپل و جان‌باختن جمعی از هم‌وطنان و اعتراضات صورت‌گرفته در آبادان بود. پس از امضای این بیانیه، برای جمعی از هنرمندان از‌جمله آقایان رسول‌اف و آل‌احمد پرونده‌های جداگانه‌ای تشکیل شد. آقای آل‌احمد در جریان همین پرونده به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی در دادگاه بدوی به سه سال و هشت ماه حبس محکوم شد و این حکم نیز عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تأیید شد، ولی در نهایت‌ از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی شد و پس از رسیدگی در دیوان عالی کشور، در رأی شعبه دیوان عالی‌ اعلام شد امضای بیانیه نمی‌تواند مصداق اجتماع و تبانی محسوب شود و در نتیجه با تجویز اعاده دادرسی و ارجاع پرونده به شعبه هم‌عرض، به موجب حکم جدیدی که صادر شد، دادنامه شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر توسط شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر نقض و حکم برائت آقای مصطفی آل‌احمد صادر شد. منتها در همان دوران، پرونده آقای رسول‌اف در دادسرا نگه داشته شد و مسائل جدیدی به آن افزوده شد».

او ادامه داد: «یکی از موارد اضافه‌شده به پرونده آقای رسول‌اف، مربوط به فیلم مستندی است که او برای بکتاش آبتین ساخت. مقامات می‌گویند این فیلم باعث بدنامی مسئولان زندان شده است. ضابطان پرونده همچنین توییت‌های آقای رسول‌اف را به پرونده اضافه کرده و به سوابق فیلم‌سازی او و ساخت فیلم‌های فاقد مجوز از‌جمله فیلم «شیطان وجود ندارد»، اشاره کرده‌اند.

محمد رسول اف از ایران خارج شد

محمد رسول اف کارگردان سینمای ایران که به تازگی به ۸ سال حبس و شلاق محکوم شد، در اینستاگرام خود با انتشار ویدیی از مرز ایران، خبر خروجش از کشور را داد.

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش