یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۱۱۹

مونتاژ و تدوین در سینما چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

مونتاژ و تدوین در سینمامونتاژ و تدوین هردو از مراحل پایانی ساخت فیلم هستند
از مراحل پایانی ساخت فیلم می توان به تدوین و مونتاژ اشاره کرد که این دو مرحله پس از ساخت فیلم انجام می گیرد. به فرد مونتاژ کننده« مونتور» و به فرد تدوین کننده« تدوینگر» میگویند و گاهی اوقات دو نفر متفاوت، این دو کار را در یک فیلم انجام می دهند.

مونتاژ و تدوین در سینما

تیم سازنده ویدیو در مرحله تدوین، در تلاشند تا مطابق با فوتیج ها و راش های ذخیره شده، تصویر مناسب را انتخاب و براساس سناریو فیلم، آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهند. درواقع سناریو فیلم با کنار هم قرار گرفتن این عکسها ساخته میشود و پروژه نهایی فیلم در اثر کنار هم قرار گرفتن تمامی سناریوها تشکیل می شود.

به مجموعه ای از تصاویر ثابت، جداگانه یا متحرک، مونتاژ میگویند که پس از ویرایش شدن، باعث ایجاد دنباله ای پیوسته می شوند. فیلم سازان با استفاده از مونتاژ می توانند حجم زیادی از اطلاعات را در مدت زمانی کوتاه، به وسیله کنار هم قرار دادن عکس های مختلف و فشرده کردن زمان از طریق ویرایش و ترکیب داستان ها درهم، به مخاطبشان انتقال دهند.

انقلاب فیلم سازی با ظهور جنبش مونتاژ

فیلم سازی در سینما به دلیل ظهور جنبش مونتاژ شوروی و حضور چهره هایی نظیر لو کوله شف، وسوالد پودوفکین، ژیگا ورتوف و البته سرگئی میخایلوویچ آیزنشتاین، دچار تغییرات فوق العاده ای شد. مهمترین نقطه مشترک این فیلم سازان، اهمیت تدوین در خلق آثار سینمایی بود.

از دید آن ها ، علاوه بر خود نماها، نحوه ایجاد ارتباط میان نماها باعث شده بود تا سینما را به یک هنر تبدیل کند، اتفاقی که روی میز تدوین رخ می داد و این دیدگاه مونتاژ محور بود که، برای نخستین بار ، راهی برای اثبات بعد هنری سینما پیدا کرد.

مهم ترین نظریه پرداز و فیلمساز این جنبش به نام آیزنشتاین بود. او از کوله شف و پودوفکین انتقاد کرد؛ به این دلیل که نماها را مثل آجر و فیلم سازی را مثل روی هم قرار دادن آجرها می پنداشتند. مونتاژ از نظر آیزنشتاین، نوعی خلاقیت محسوب میشد که کاربرد آن برای سایر هنرها مثل نمایش، شعر و نقاشی بود.

شما در دو کتاب درک فیلم و شکل فیلم می توانید مجموعه نظریات آیزنشتاین را مطاله کنید که با وجود گذشت سالیان دراز، از مهم ترین نظریات سینمایی تلقی می شوند که دارای علاقه مندان زیادی هستند.

مونتاژ و تدوین در سینما چیستتدوین‌گر می‌بایست آشنا به امور تولید اعم از کارگردانی، تصویربرداری و صدابرداری باشد

تاریخچه تدوین فیلم

فیلم های قدیمی، به فیلم های کوتاهی گفته میشد که باعث ایجاد یک فیلم بلند یا طولانی میشدند. حرکت در شات( نما)، امری ضروری برای سرگرم کردن مخاطب بود. بنابراین نخستین فیلم ها در خیابان های شهر، فعالیت هایی مانند ترافیک را نشان می دادند. هیچ داستان و ویرایشی وجود نداشت؛ به همین خاطر از تدوین فیلم برای ایجاد تداوم یا ادامه، استفاده میشد تا تصویر از یک سکانس به سکانس دیگر منتقل شود.

یک پیشکسوت فیلم ساز بریتانیایی به نام رابرت دبلیو پال در سال ۱۸۹۸ فیلمی را تولید کرد که ترکیب دو سکانس بود و به عنوان یک تدوین فیلم یا ویرایش اولیه محسوب میشد. یک زوج مسن در نمای اول در خارج از یک نمایشگاه هنری، ناهار میخورند و از داخل نمایشگاه، افراد دیگر را دنبال می کنند. شات دوم، بیانگر این مسئله است که آن ها مشغول چه کاری در داخل هستند. البته افراد دیگری در آن زمان و سالهای ۱۹۰۰ برای این پیشرفت، فعالیت داشتند که این امر موجب ابداع نخستین تکنیک های ویرایش فیلم شد.

اهمیت تدوین در سینما

شما میتوانید روایتی را با استفاده از تدوین به صورت مداوم و سیال بیان کنید. تدوین، باعث فشرده ساری زمان و مکان میشود و با تأکید بر عناصر متفاوت و پراکنده، آن ها را کنار هم می گذارد و به نحوی مرتب می کند که الگوهای معنایی خاصی بوجود آورند.

تدوین در ضمن، به نوعی بیانگر واکنش تماشاگران است. به عنوان مثال ، ارائه یک رشته نماهای کوتاه که به سرعت به یکدیگر برش می خورند، میتواند موجب ایجاد حس هیجان، حادثه و انتظار در تماشاگر شود ولی با توجه به ارامش بخش بودن نماهای طولانی، آن ها بر عنصر دراماتیک صحنه تأکید دارند و اغلب، تماشاگر را با شخصیت های فیلم درگیر می کنند.

شیوه تلفیق صدا و تصویر بر تماشاگر، بسیار اثرگذار است. به عنوان مثال قابل شنیدن بودن یا نبودن گفت و گوها، بالا و پائین شدن حجم صداها، ارائه موسیقی در لحظه ای خاص از فیلم، به گوش رسیدن صدای محیط، موجب هدایت احساسات تماشاگر به یک سمت می شوند.

تفاوت های تدوین و مونتاژ

درواقع مونتاژ نسبت به تدوین، بزرگتر است و دربرگیرنده ی کلیت بیشتری می باشد. درواقع تدوین، یک یا چند نمای عادی را بهم متصل میکند ولی کاربرد مونتاژ برای اتصال سکانس ها به یکدیگر است. به عبارتی دیگر، تدوین و مونتاژ در سینما دو واژه یکپارچه هستند ولی یکسان نیستند.

لذا به ذوق و خلاقیت شخص برای کنار هم چیدن سکانس ها و پلان ها، تدوین میگویند درحالیکه وظیفه ی مونتاژکار اینست که دستورات تدوینگر را انجام دهد و با استفاده از نرم‌افزار ، تغییرات دلخواهش را در فیلم اعمال می کند.

بعضی اصطلاحات رایج در تدوین و مونتاژ

>> سکانس:

سکانس به عنوان نخستین اصطلاح مهم در دوره تدوین فیلم و کسب درامد از تدوین محسوب میشود. تقریباً همه با این اصطلاح، آشنایی دارند. هر فیلمی متشکل از چند سکانس مختلف میباشد و هر سکانس دارای موضوع خاصی میباشد و پس از قرار گرفتن چند سکانس در کنار هم، موضوع اصلی فیلم تشکیل میشود و نیز به مخاطب منتقل می گردد.

مونتاژ فیلم چیستمونتاژ و تدوین هردو عملیاتی برای ویرایش فیلم و تصویر هستند

اهمیت سکانس در تفاوت مونتاژ و تدوین، بسیار زیاد است و تدوینگر باید آن را بشناسد.

>> پلان( Plan):

پلان به عنوان دومین اصطلاح رایج در دوره آموزشی تدوین فیلم به شمار می رود. در نظر داشته باشید که هرفیلم از چند سکانس تشکیل شده که با قرار گرفتن در کنار هم، فیلم را می سازند در حالی که هر سکانس از چند پلان با نماهای مختلف بوجود آمده است. کسی که قصد شرکت در دوره تدوین فیلم و ساخت تیزر تبلیغاتی بعنوان تدوینگر را دارد باید با ویرایش نماهای مختلف به صورت حرفه ای، آن ها را کنار هم بگذارد و داستان را برای مخاطب بازگو کند. تدوینگر باید قادر به ویرایش رنگها ، صداها و تمامی نماهای فیلم باشد.

>> راش( Rash):

به مجموعه تصاویر فیلم برداری شده که هم چنان هیچ تغییری روی آن ها صورت نگرفته، راش میگویند. درواقع به تصاویر خام، راش گفته میشود که از اصطلاحات مهم موضوع تفاوت مونتاژ و تدوین فیلم به شمار می رود.

>> شات( Shot):

از دیگر اصطلاحات رایج در حرفه تدوین و موشن گرافیک می توان به شات اشاره کرد. در سینمای ایران به معادل فارسی این کلمه، برداشت میگویند. به کوچک ترین جزء هر فیلم، شات گفته میشود. به عبارتی دیگر، هرفیلم از چند سکانس و هر سکانس از چند پلان به وجود آمده است و هر پلان نیز متشکل از چند شات می باشد.

>> شات لیست( Shot List):

شات لیست از دیگر اصطلاحات رایج در مونتاژ با تدوین محسوب میشود که مجموعه ای از شات های لیست شده است و تدوینگر از آن بهره می گیرد. شات لیست نیز تحت عنوان گزارش کار فیلم برداری شناخته میشود.

کار شات لیست اینست که به تدوینگر اطلاعات مربوط به این که کدام لحظه از نوار و کدام تصاویر فیلم برداری شده است بدهد.

تفاوت مونتاژ و تدوینمعمولا تدوین از همان مرحله فیلم‌برداری آغاز می‌شود

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش