چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۰

آشنایی با انواع سازهای کوبه‌ای

سازهای کوبه‌ای,تاریخچه سازهای کوبه ای,انواع ساز های کوبه ایتاریخچهٔ سازهای کوبه‌ای به هزاران سال پیش برمی‌گردد
کاربرد ساز های کوبه ای یا ممبرافون برای موسیقی ملی ایرانی و موسیقی نواحی ایران و موسیقی غربی می باشد. پوستی در دو طرف برخی از سازهای کوبه ای کشیده شده است درحالیکه این پوست در برخی دیگر از آن ها صرفا در یک طرف، کشیده شده است. در این مطلب سرپوش به معرفی انواع سازهای کوبه ای پرداخته ایم.

سازهای کوبه ای

به سازهایی که صدایی را از طریق ضربه، تکان، سایش و خراش تولید می کند سازهای کوبه ای میگویند که با نام های دیگری نظیر ساز کوبه یا پِرکاشِن شناخته میشود. از وظیفهٔ اصلی سازهای کوبه ای می توان به اجرای ضرب آهنگ ( ریتم) در متن آهنگ اشاره کرد ، ولی این سازها میتوانند ملودی را نیز اجرا کنند.

تاریخچه سازهای کوبه ای

قدیمی ترین سازهایی که تمدن بشری از هزاران سال پیش ، از آنها بهره می گرفت؛ سازهای کوبه ای نام دارد. بشر در ابتدا برای برقراری ارتباط راه دور از سازهای کوبه ای استفاده میکرد؛ سپس با گذشت زمان، این ساز برای مراسم شادی، عزا، تشریفات مذهبی و … مورد استفاده قرار گرفت. از زمانهای دور سازهای کوبه ای بهمراه سازهای بادی برنجی برای موسیقی کاربرد داشتند که بیانگر لزوم وجودی آن ها در موسیقی است.

معرفی برخی از انواع ساز های کوبه ای

- بانگو( bongo):

منشا ساز بانگو به کوبا برمیگردد و همواره در میانه ی سال های ۱۸۰۰ در موسیقی سان، استفاده شده است.

سبک سان در اثر ترکیب موسیقی آفریقایی و اسپانیایی بوجود می آید. امروزه از مشهورترین سازهای کوبه ای لاتین می توان به بانگو اشاره کرد که در همه ی سبک های موسیقی از آن استفاده میشود. ضمنا نام این ساز در ایران، بینگو و بانگو است.

- کنگا( congo):

رایج ترین ساز دستی کاربردی در موسیقی مردمی، ساز کنگا میباشد که برگرفته از کنگوی آفریقا است. کاربرد کنگاها برای موسیقی هایی نظیر جاز، راک، بلوز، آراندبی، و ورگا می باشد. کنگا در اثر سه ساز کوینتو، سی گاندو یا کنگا و تومبا یا تومبادورا( اگر کنگا چهار تیکه باشد کوچکترین خانواده کنگا “ری کوینتو” نام دارد) حاصل میشود. این ساز در ایران تحت عنوان تومبا شناخته میشود.

- جیمبه( Djembe):

منشا ساز جیمبه به غرب آفریقا و مردمان ماندینکا برمیگردد. ظاهر این ساز به صورت قبیله ای است و به عنوان خاستگاه تمام سازهای کوبه ای به شمار می رود. طیف وسیعی از تن های موسیقی با استفاده از این ساز، قابل اجراست و به راحتی حمل میشود. معمولاً با استفاده از چوب و پوست، جیمبه های سنتی را تهیه کرده اند درحالیکه جنس بدنه و سری جیمبه های مدرن از مواد ترکیبی و مصنوعی است. برای نواختن جیمبه باید از دست و یا چوب استفاده کرد.

سازهای کوبه‌ای,درباره سازهای کوبه ای,انواع ساز های کوبه ایوظیفهٔ اصلی سازهای کوبه‌ای معمولاً اجرای ضرب‌آهنگ (ریتم) در متن آهنگ است

- آشیکو ( ashiko):

یکی از سازهای اهل آفریقای غربی که به جیمبی شباهت دارد، آشیکو میباشد که دهانه ی آن نازک است. جنس این نوع ساز از پوست بز میباشد و بخاطر سفت بودن دهانه، کوک شدن آن به دشواری انجام میشود. باتوجه به تفاوت آشیکو با جیمبه از نظر شکل و شمایل، صدای این دو ساز شبیه به هم است.

- اودو:

یکی از سازهای کوبه ای که در نیجریه بوجود آمد؛ اودو نام دارد که فاقد پوستین است. شکل ظاهری این ساز به گلدان، شباهت دارد که حفره بزرگی بر روی بدنه خود دارد و شما میتوانید صدای خاصی را با ضربه زدن به هر قسمت از این گلدان تولید کنید. کاربرد این ساز برای موسیقی هندی و بندری ایرانی میباشد و در جنوب ایران به آن جهله می گویند.

- تمبک:

از تلفظ های دیگر ساز تمبک می توان به تمبک، تنبک، دمبک، ضرب و… اشاره کرد. این ساز کوبه ای ایرانی به عنوان یکی از سازهای جامی شکل محسوب میشود و نحوه ی نواختن این ساز به اینصورتست که باید بر روی ران پا بگذارید و برای تولید صدا به پوستی ضربه بزنید که بر روی دهانه گشادتر آن قرارگرفته است. سازهای کوبه ای در بین همسایگان ایران نظیر کشورهای عربی، ترکیه و افغانستان، مورد استفاده قرار می گیرد.

محبوب ترین سازهای کوبه ای خاورمیانه، تنبک یا دمبک است که با استفاده از چوب یا سفال تهیه شده و دهانه ی بسیار نازکی دارد. این ساز بر روی پای نوازنده به شکل افقی قرار می گیرد و اقدام به تولید صدای حجیم و پرقدرتی می کند.

- تار( tar):

از دیگر خانواده ی سازهای طوق دار می توان به تار اشاره کرد که منشأ آن آفریقای شمالی میباشد ( ساز طوق دار، دارای بدنه ای است که از قطر دهانه ی ساز، کم عمق تر است). قطر تارها بین ۳۵ تا ۵۰ سانتیمتر است. دهانه و بدنه ی تار، نازک و باریک است و صدای تولیدی از آن ضعیف است که بسیار مجذوب کننده می باشد. ضمنا کاربرد این ساز در گروه‌های شرقی، زیاد است.

- تمبورین/ ریک( tambourine/riq):

تمبورین در موسیقی مردمی بعنوان پشتیبان خواننده شناخته میشود و به دمبک و تار، شباهت دارد. حلقه های فلزی چسبیده به بدنه ساز باعث جدایی تمبورین میشود. امروزه در سراسر دنیا گونه های بسیار گسترده ای از تمبورین ها وجود دارد. ضمنا کاربرد این ساز، بیشتر برای گروه‌های جنوبی است.( به نام دایره زنگی)

- جان جان( Djun Djun):

جان جان که طبق گفته ی برخی از افراد، تحت عنوان “دان دان” شناخته میشود؛ در گروه طبل های طناب دار غرب آفریقا قرار دارد. اندازه های مختلفی از این ساز وجود دارد و معمولاً در کنار جیمبه قابل اجراست. این ساز، متشکل از سه ساز ضربی به نام های دان دونبا( بزرگ)، سانگبا( متوسط) و کان کینی( کوچک) می باشد. تنه ی این سازها، توخالی است و از پوست بز، تهیه شده است که معمولاً با چوب، مَلِت و… توسط سه نفر نواخته میشود؛ سپس در اثر ترکیب این صداها با هم، نوای دل نشینی بوجود می آید. امروزه یک نفر، این ساز را می نوازد که همراه با نواختن زنگ است.

سازهای کوبه‌ای,تاریخچه سازهای کوبه ای,معرفی انواع ساز کوبه ایاولین استفاده بشر از سازهای کوبه ای برای برقراری ارتباط راه دور بود

- کویی کا( cuica):

یکی از بخشهای موسیقی سامبای برزیلی به نام کویی کا میباشد و برای به دام انداختن شیرها در آفریقا کاربرد دارد؛ چون کویی کا صدای بی همتایی دارد و در بیشتر ترکیبات ارکستری امروزی استفاده میشود که از آن می توان به موسیقی جاز، فیوژن، فانک و پاپ اشاره کرد. یکی از سازهای استیک دار( دسته چوبی)، کویی کا میباشد ولی این نوع ساز با استیک، نواخته نمیشود بلکه استیکی درون خود دارد که آنرا مالش میدهند تا صدا تولید کند. به پوست این نوع ساز، هیچ ضربه ای وارد نمی شود.

- تمبوریم( tamborim):

یکی از سازهای کوچک با ۱۵ سانتی متر قطر، تمبوریم نام دارد. تمبوریم با تمبورین تفاوت دارد؛ به این صورت که تمبوریم، نوع دیگری از موسیقی سامبا شناخته میشود و در گروه سازهای کوبه ای طوق دار قرار دارد و فاقد حلقه های فلزی است و به وسیله استیک با یک دست( معمولاً دست راست) نواخته می شود. گروه متوسط سامبا دارای ۷۰ نوازنده تمبوریم است.

راهنمای خرید ساز های کوبه ای

>> درام، از سازهای بسیار جاگیر محسوب میشود و باید در زمان خرید، فضای لازم برای آنرا در نظر بگیرید. در صورت نبود فضای کافی، توصیه میشود که درام الکترونیک را خریداری کنید.

>> شمت نمی توانید درام خود را به صورت مداوم جابجا کنید، بدین دلیل که برای سرهم کردن و باز کردنش باید زمان زیادی را اختصاص دهید.

>> یکی از مشکلات درامرها، تولید صدای زیاد ساز می باشد. از این رو مکانی را برای محل تمرین انتخاب کنید که باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران نشود وگرنه درام الکترونیک، انتخاب هوشمندانه تریست؛ بدین دلیل که صدا را تنظیم می کند و یا حتی می توان از هدفون استفاده کرد.

>> باتوجه به نواختن درام ها به صورت ایستاده، شما باید در هنگام خرید، برخی از موارد را در نظر بگیرید که از آن ها می توان به کیفیت و قدرت چهار پایه و لوازم اتصال دهنده ی انواع طبل و سنج ها و راحتی صندلی محل نشستن درامر اشاره کرد.

سازهای کوبه‌ای,تاریخچه سازهای کوبه ای,نکات خرید ساز های کوبه ایساز کوبه یا پِرکاشِن به سازهای کوبه‌ای گفته می‌شود

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
 دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های برنامه کودک باب اسفنجی و پاتریک

دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک باب اسفنجی در دنیا از کارتون های قدیمی و پرطرفدار به شمار می رود. این کارتون در اواخر دهه ۹۰ برای اولین بار پخش شد که از کارتون های خاطره انگیز بچه های دهه هفتاد محسوب میشود. دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک دنیای انیمیشن باب اسفنجی، از فضای جذاب و خاصی برخوردارست. هر قسمتی از این کارتون در مقایسه با قسمت های دیگرش ماجرا های متفاوتی دارد و از انواع امکانات دیداری در رساندن مفهوم خود استفاده می کند که از آن ها میتوان به نما های نزدیک اشیا و احساسات چهره، استفاده از تصاویر واقعی، امکانات صوتی مانند بهره وری از تکه های موسیقایی و عمدتاً گفتار های طولانی اشاره کرد. در ادامه این مقاله از سرپوش با انواع دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک آشنا شوید: >> باب اسفنجی: من زشتم و به هیچ دردی نمیخورم پاتریک: چرا به درد می خوری... تو باعث می شی بقیه نسبت به خودشون حس بهتری داشته باشند. >> پاتریک: باب اسفنجی دوباره اومدم یخجالتو قرض بگیرم باب اسفنجی:مگه یخجال خودت چشه؟ پاتریک:هیچی خالیه! >> باب اسفنجی: این فقط یک یادآوری بی رحمانه است که من مجرد هستم و احتمالاً برای همیشه همانطور باقی خواهم ماند. آقای خرچنگ: همیشه اون چیزی که میگی اهمیت نداره؛ گاهی چیزی که نمیگی مهمه. >> باب اسفنجی: می دونی من احساس می کنم که بهتر شدم، اما یادم نمیاد که اصلاً چرا ناراحت بودم! >> باب اسفنجی: هر ظربه ای که میخورم از سادگیمه پاتریک:ساده نباش راه راه باش >> باب اسفنجی: پاتریک صدامو میشنوی ؟ پاتریک:نه اینجا خیلی تاریکه! >> ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ: ﻭﻗﺘﯽ ﻣﻦ ﻧﯿﺴﺘﻢ ﺗﻮ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭼﯽ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟؟؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺻﺒﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺗﺎ ﺗﻮ ﺑﺮﮔﺮﺩﯼ! دیالوگ های ماندگار و جذاب باب اسفنجی و پاتریک >> باب اسفنجی: در چه روزی هستیم؟ ﭘﺎﺗﺮیک:امروز باب اسفنجی:ﺍﻭﻩ... ﺭﻭﺯ مورد علاقه ام! >> پاتریک: من سالها است بیدار می شم، می خورم، می خوابم و... حس می کنم به استراحت نیاز دارم! >> پاتریک: من یه دزد دریایی واقعی ام، سه هفته است حموم نرفتم. باب اسفنجی:ولی ما فقط چند ساعته که دزد دریایی شدیم. پاتریک:می دونم! >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﯾﻪ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻣﯿﺨﺮﯾﻢ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﻨﯽ:ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻧﻤﯿﺘﻮﻧﻪ ﭘﺮﻭﺍﺯ ﮐﻨﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﻣﺎ ﺩﯾﮕﻪ ﭘﻮﻟﺪﺍﺭﯾﻢ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﻓﯿﺰﯾﮏ ﺭﻭ ﻣﺎ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻧﺪﺍﺭﻩ >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﻫﯽ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﯽ ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﺤﺶ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ:ﻧﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ، ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﻮﺵ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺩویستا ﻓﺤﺶ >> باب اسفنجی به پاتریک: من هیچ چیز متفاوتی در تو نمی بینم! اوه خدای من تو یک سیبل داری. دیالوگ های کوتاه باب اسفنجی و پاتریک گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش