چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۲:۱۷ - ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۶۳۰
فیلم و سینمای جهان

اگر شما هم به ترسناکی‌های کلبه‌های متروک علاقه‌مندید، این ۱۰ فیلم را از دست ندهید!

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

بهار از راه رسیده و احتمالا دوست دارید با دوستانتان به دل جنگل بزنید و به دور از هیاهوی شهر در کلبه‌های چوبی آرام وقت بگذرانید. البته به همان اندازه که درست کردن آتش و کباب در این کلبه‌ها لذت‌بخش است ممکن است لحظات دلهره‌آوری را هم برایتان به همراه بیاورد. در هر صورت شما کیلومترها با شهر و آبادی فاصله دارید. ما تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دادیم و فهرستی از کلبه‌های متروک و مخوف ۱۰ فیلم ترسناک که باید از اقامت در آن‌ها اجتناب کنید را تهیه کردیم. در هر صورت فیلم‌های ترسناک هرچه هم نداشتند حداقل به مخاطبانشان یاد دادند قبل از رزرو اقامتگاه‌های دنج جنگلی به اندازه‌ی کافی تحقیق کنند.

البته هنوز هم معتقدیم اقامت در دل جنگل می‌تواند به یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های زندگی شما تبدیل شود اما پیشنهاد می‌کنیم از گزینه‌های این فهرست دوری کنید که احتمال بازگشتتان از تعطیلات تقریبا نزدیک به صفر است.

۱۰- پنجره‌ی مخفی (Secret Window)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۲۰۰۴

    کارگردان: دیوید کپ

    بازیگران: جانی دپ، جان تورتورو، ماریا بلو، تیموتی هاتون

    امتیاز IMDb فیلم: ۶.۵ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۴۶ از ۱۰۰

«پنجره‌ی مخفی» از رمانی به همین نام نوشته‌ی استیون کینگ افسانه‌ای اقتباس شده و تلاش‌های عجیب نویسنده‌ی پارانوییدی برای حل معضلات زندگی زناشویی‌اش را دنبال می‌کند. مورت رینی (جانی دپ) به خیانت همسرش پی می‌برد و تصمیم می‌گیرد به کلبه‌ای در شمال نیویورک نقل مکان کند و روی نویسندگی‌اش متمرکز شد. تا این که با مرد عجیبی به نام جان شوتر مواجه می‌شود که ادعا می‌کند مورت یکی از داستان‌های کوتاه او را سرقت کرده اما نویسنده تقریبا مطمئن است که او چند سال قبل این داستان را نوشته و منتشر کرده. اوضاع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که مورت جنازه‌ی سگش را پیدا می‌کند و باید برای نجات جانش هم که شده ثابت کند او صاحب واقعی داستان است.

البته که ما نماینده‌ی نویسندگان سراسر جهان نیستیم اما اگر روزی تصمیم گرفتید در یک جای آرام و بی سر و صدا مشغول نوشتن تازه‌ترین کتابتان شوید، پیشنهاد می‌کنیم به جای کلبه‌ی دور افتاده در هتل اقامت کنید و البته امیدوار باشید به سرنوشت جک تورنس فیلم ترسناک «درخشش» دچار نشوید!

۹- کلبه‌ی تب‌دار (Cabin Fever)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۲۰۰۲

    کارگردان: الی راث

    بازیگران: رایدر استرانگ، جردن لاد، جیمز دبلو، سرینا وینسنت، الی راث

    امتیاز IMDb فیلم: ۵.۶ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۲ از ۱۰۰

اگر از طرفداران پر و پا قرص الی راث هستید پس باید به جایی بازگردید که برای نخستین بار کارش را شروع کرد. «کلبه‌ی تب‌دار» اولین کارگردانی راث است و نشان می‌دهد از همان ابتدا می‌دانسته چطور باید مخاطبان را به شکل قانع‌کننده‌ای وحشت‌زده کند. طرح داستانی کاملا ساده است و احتمالا در این فهرست بارها با آن روبه‌رو شوید؛ گروهی از دوستان برای گذراندن تعطیلات بهاری به کلبه‌ای در دل جنگل سفر می‌کنند اما عمر خوشی‌هایشان کوتاه است و خیلی زود درگیر اتفاقات شومی می‌شوند.

آن‌ها پس مواجهه با یک راهب عجیب و وحشتناک که احتمالا به نوعی ویروس خطرناک مبتلا شده، تصمیم می‌گیرند او را بکشند و جنازه‌اش را به آتش بکشند اما خیلی زود یکی از اعضای گروه هم به ویروس مبتلا می‌شود و بقیه در حالی که هیچ ایده‌ای درباره‌ی چگونگی انتقال ویروس ندارند، او را قرنطینه می‌کنند تا یک راه حل اساسی پیدا کنند. «کلبه‌ی تب‌دار» یک حمام خون تمام عیار است اما حس شوخ طبعی راث، این فیلم را به تجربه‌ای هیجان‌انگیز و لذت‌بخش برای طرفداران ژانر اسلشر تبدیل می‌کند.

۸- میزری (Misery)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۱۹۹۰

    کارگردان: راب رینر

    بازیگران: جیمز کان، کتی بیتس، لورن باکال، گراهام جارویس

    امتیاز IMDb فیلم: ۷.۸ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۱ از ۱۰۰

بیایید دوباره به دنیای استیون کینگ بازگردیم و درباره‌ی «میزری» صحبت کنیم. طرح داستانی ساده اما مخوف است؛ نویسنده‌ای به نام پل شلدون به تازگی آخرین رمانش با محوریت شخصیتی به نام میزری را به پایان رسانده، در راه بازگشت به خانه از کلرادو به نیویورک از جاده منحرف می‌شود و تصادف می‌کند اما توسط زنی به نام آنی ویلکس که ادعا می‌کند یکی از طرفداران پر و پا قرص او است، نجات پیدا می‌کند. ویلکس از شلدون پرستاری می‌کند تا سلامتی‌اش را به دست آورد اما وقتی دست نوشته‌های او را می‌خواند و متوجه می‌شود قصد دارد مجموعه داستان پرطرفدارش را به پایان برساند و سراغ پروژه‌های دیگری برود، حسابی عصبانی می‌شود. کم‌کم متوجه می‌شویم در حقیقت ویلکس، شلدون را ربوده و در کلبه‌ای متروک زندانی کرده است و تقریبا هیچ کسی از سرنوشت نویسنده اطلاعی ندارد.

البته این فیلم ترسناک در نهایت به یک پایان نسبتا خوش ختم می‌شود اما در مجموع «میزری» علیرغم همه‌ی جذابیت‌های سینمایی‌اش به‌مثابه یک هشدار برای عدم رانندگی در برف و کولاک عمل می‌کند!

۷- در کلبه را بزن (Knock at the Cabin)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۲۰۲۳

    کارگردان: ام. نایت شیامالان

    بازیگران: دیو باتیستا، روپرت گرینت، نیکی آموکا-برد، بن آلدریج، جاناتان گروف

    امتیاز IMDb فیلم: ۶.۱ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۷ از ۱۰۰

فیلم ترسناک «در کلبه را بزن» باعث می‌شود پیش از سفر به روستاهای خوش آب و هوای پنسیلوانیا بیش‌تر فکر کنید و همه‌ی جوانب کار را در نظر بگیرید. داستان درباره‌ی خانواده‌ی سه نفره‌ای است که برای گذراندن تعطیلات به کلبه‌ای متروک در دل جنگل سفر می‌کنند اما طبق معمول عمر خوشی‌هایشان کوتاه است و توسط یک گروه متشکل از روانی‌ترین انسان‌های کره‌ی زمین گروگان گرفته می‌شوند و مجبورند یکی از میان خودشان را انتخاب و قربانی کنند تا از وقوع آخرالزمان جلوگیری کنند.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و در خلال پخش زنده‌ی تلویزیونی مشخص می‌شود آخرالزمان واقعا در حال وقوع است و مشخص نیست آیا این کار احمقانه می‌تواند شانس دوباره‌ای را در اختیار بشریت قرار دهد یا نه. در هر صورت اگر تصمیم گرفتید شب را در یک کلبه‌ی متروک جنگلی به سبک فیلم ترسناک «در کلبه را بزن» به صبح برسانید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواب از قفل بودن در اطمینان حاصل کنید!

۶- پیچ اشتباه (Wrong Turn)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۲۰۰۳

    کارگردان: راب اشمیت

    بازیگران: جرمی سیستو، دزموند هرینگتون، الیزا دوشکوه

    امتیاز IMDb فیلم: ۶.۱ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۴۰ از ۱۰۰

چه اتفاقی بدتر از پنچر شدن لاستیک اتومبیلتان در سفر جاده‌ای وجود دارد؟ احتمالا این که متوجه شوید شخص یا اشخاصی عمدا لاستیک را پنچر کردند تا از جاده منحرف شوید. این دقیقا همان موقعیتی است که جسی، کارلی، اسکات، ایوان و فرانسین فیلم ترسناک «پیچ اشتباه» در آن گرفتار می‌شوند. گروه در جستجوی پیدا کردن تلفن راهی یک کلبه‌ی متروک می‌شوند اما خیلی زود مشخص می‌شود صاحبان کلبه آدم‌خوارهایی هستند که قصد جان تک تک اعضای گروه را کردند.

با این اوصاف اگر خدایی نکرده در این موقعیت گرفتار شدید پیشنهاد می‌کنیم به جای رفتن به سمت کلبه‌ی متروکه، به سمت جاده‌ی اصلی حرکت کنید و از عابران احتمالی کمک بگیرد.

۵- به گورت تف می‌کنم (I Spit on Your Grave)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۱۹۷۸

    کارگردان: مئیر زارکی

    بازیگران: کامیل کیتون، آران تابر، ریچارد پیس، آنتونی نیکلاس

    امتیاز IMDb فیلم: ۵.۶ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۵۱ از ۱۰۰

در ابتدا باید بگوییم تماشای فیلم ترسناک «به گورت تف می‌کنم» به دلیل صحنه‌های خشونت‌بار برای همه مناسب نیست. ماجرا درباره‌ی زنی است که توسط چند مرد مورد تعرض وحشیانه قرار می‌گیرد و تصمیم به انتقام می‌گیرد. البته تماشای این انتقام علیرغم وحشیانه بودنش برای مخاطبان خوش‌آیند است. وجه تشابه فیلم با بقیه‌ی گزینه‌های فهرست اتفاق افتادن داستان در کلبه‌ای مخوف و متروک است.

۴- پروژه‌ی جادوگر بلر (The Blair Witch Project)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۱۹۹۹

    کارگردان: دانیل مایریک، ادواردو سانچز

    بازیگران: هتر دوناهو، مایکل سی ویلیامز، جاشوا لنرد

    امتیاز IMDb فیلم: ۶.۵ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۶ از ۱۰۰

شاید «پروژه‌ی جادوگر بلر» را نتوان در دسته‌ی فیلم‌هایی درباره‌ی کلبه‌های مخوف دسته‌بندی کرد اما استثنا در این مورد خاص مقصد مهم‌تر از مسیر است و از آن جایی که پایان فیلم که نقطه‌ی اوج آن است در یک کلبه‌ی وحشتناک به وقوع می‌پیوندد؛ بنابراین این اثر نمادین را هم در فهرستمان جا می‌دهیم.

«پروژه‌ی جادوگر بلر» یکی از شاخص‌ترین آثار سبک تصاویر پیدا شده است که به یک فیلم مستند شباهت زیادی دارد. ماجرا درباره‌ی سه مستندساز جوان است که برای ساخت فیلمی درباره‌ی جادوگر بلر به دل جنگل می‌زنند. این جادوگر در حقیقت راهبی است که هفت دانش‌آموز را به شکل وحشیانه‌ای به قتل رسانده اما ماجرا وحشتناک‌تر از چیزی که فکر می‌کردند پیش می‌رود و سه مستندساز ماجراجو هم به نوعی قربانی جادوگر بلر می‌شوند.

۳- کلبه‌ای در جنگل (The Cabin in the Woods)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۲۰۱۲

    کارگردان: درو گودارد

    بازیگران: کریستن کانلی، کریس همسورث، جسی ویلیامز، آنا هاچیستون

    امتیاز IMDb فیلم: ۷ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۲ از ۱۰۰

«کلبه‌ای در جنگل» گونه‌ای منحصربه‌فرد در زیر ژانر کمدی ترسناک است که خیلی زود به اثری کلاسیک تبدیل شد. در این فیلم که مملو از لحظات نفس‌گیر و البته خنده‌دار است، کلبه‌ی متروک نقش اساسی ایفا می‌کند. داستان درباره‌ی دختر و پسرهای جوانی است که تصمیم می‌گیرند برای گذراندن تعطیلات در کلبه‌ای جنگلی اقامت کنند اما خیلی زود مشخص می‌شود آن‌ها قربانی تکنسین‌های دولتی شدند که مجبورند برای راضی نگه داشتن موجودات هیولایی چند انسان را سلاخی و خونشان را به آن‌ها تقدیم کنند تا از خیر نابود کردن زمین بگذرند.

«کلبه‌ای در جنگل» فیلم بی‌نظیری است که به اندازه‌ی ترسناک بودنش، خنده‌دار است و صد البته میل به خون‌ریزی در طرفداران ژانر اسلشر را هم سیراب می‌کند. فیلم کاملا خودآگاه است و خیلی خودش را جدی نمی‌گیرد؛ بنابراین اگر از ترس به مرز سکته رسیدید، به خودتان یادآوری کنید همه چیز کاملا تحت کنترل است و تنها در حال تماشای فیلم هستید.

۲- جمعه سیزدهم (Friday the 13th)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۱۹۸۰

    کارگردان: شان اس. کانینگهام

    بازیگران: بتسی پالمر، لوری بارترام، کوین بیکن

    امتیاز IMDb فیلم: ۶.۴ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۳ از ۱۰۰

در حالی که «جمعه سیزدهم» نخستین فیلمی نبود که در دل یک کلبه‌ی ترسناک در دریاچه‌ی کریستال به وقوع می‌پیوست اما مطمئنا با نخستین قسمتش در سال ۱۹۸۰، تحول عظیمی در ژانر اسلشر به وجود آورد. ماجرا در یک اردوگاه جنگلی اتفاق می‌افتد و چند نفر از مسافران به طرز وحشیانه‌ای کشته می‌شوند. همه چیز یک معمای لاینحل به نظر می‌رسد تا این که آخرین قربانی موفق می‌شود از چنگال قاتل فرار کند و بالاخره او را می‌بیند؛ قاتل کسی نیست جر مادرِ جیسون ورهیز؛ پسری که چند سال قبل به دلی بی‌توجهی مشاوران کمپ در دریاچه غرق شده و حالا او برای گرفتن انتقام پسرش دست به این کشتار وحشیانه می‌زند.

البته شخصیت نمادین جیسون ورهیز در این فیلم ترسناک خیلی حضور ندارد و در قسمت‌های بعدی از او رونمایی می‌شود و حسابی خون به پا می‌کند اما به یاد داشته باشید همه چیز برای اولین بار از یک کلبه‌ی متروک در دل جنگل آغاز شد.

۱- مرده‌ی شریر (The Evil Dead)

فیلم ترسناک,کلبه های متروک

    سال انتشار: ۱۹۸۱

    کارگردان: سم ریمی

    بازیگران: بروس کمپبل، الن سندوایس، بتسی بیکر، ماگذا کونوپکا

    امتیاز IMDb فیلم: ۷.۴ از ۱۰

    امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۵ از ۱۰۰

درباره‌ی «مرده‌ی شریر» چه چیزی بگوییم که قبلا گفته نشده باشد؟ خشن و خنده‌دار است، در داستان تسخیر شیطانی هم وجود دارد و مهم‌تر از همه بروس کمپبل در این فیلم برای نخستین بار در نقش اَش به عنوان یکی از نمادین‌ترین شخصیت‌های تاریخ فیلم‌های ترسناک ظاهر شد. تنها توصیه‌ای که می‌توانیم بکنیم این است که اگر با دوستانتان در کلبه‌ای جنگلی به سبک و سیاق این فیلم ترسناک گیر افتادید، کتاب مردگان مصر و نوارهایی حاوی نفرین‌های باستانی را هر طور که شده از بین ببرید و اصلا به آن‌ها نزدیک نشوید. در غیر این صورت تعطیلات بسیار وحشتناکی را سپری خواهید کرد.

در این که «مرده‌ی شریر» به یک اثر کالت تبدیل شد هیچ شکی نیست اما از این که پادشاه بلامنازع زیر ژانر کلبه‌های متروک است هم اصلا نباید چشم‌پوشی کرد.

digikala.com
  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش