۱۱:۴۵ - ۳۰ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۷۹۳۹
رادیو و تلویزیون

حذف تدریجی «عادل فردوسی پور» از شبکه سه/ چتر حمایتی فروغی بر سر اصولگرایان

عادل فردوسی‌پور,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون

 عادل فردوسی‌پور را همه می‌شناسند حتی در دورترین روستاهای کشور هم بعید است که جوانان و میانسالان گزارشگر معروف فوتبال را نشناسند، اما چند زمانی است که چهره و صدای او از رسانه ملی کمتردیده و شنیده می‌شود که همین غیبت شائبه عبور از او جدی کرده است. البته محدودیت درگزارشگری و حضور در برنامه‌های ورزشی که ظاهرا ریشه در اختلافات با مدیران شبکه سه صداوسیما دارد! اوکارگردان برنامه‌ساز و مجری است اما اکنون در جایگاه‌ها مشاهده نمی‌شود.

 

بی‌تعارف محدودیت فردوسی‌پور را نمی‌توان بدون توجه به نقش‌آفرینی مدیر جدید شبکه سه ارزیابی کرد؛ از همان زمان انتصاب فروغی به عنوان مدیر شبکه سه انتقادات زیادی روانه مدیریت صداوسیما شد. فروغی پیش از این رئیس مرکز بسیج سازمان صداوسیما بود و بنابراین نمی‌توان او را فرد باتجربه‌ای در اداره یکی از مهم‌ترین شبکه‌های سیما دانست.

 

او فارغ‌التحصیل کارشناسی ‌ارشد حقوق عمومی دانشگاه امام‌ صادق(ع) است. فروغی سر ناسازگاری با فردوسی‌پور را از همان ابتدا عیان کرد چنانکه در ابتدا به کارلوس پویول، ستاره مطرح فوتبال جهان اجازه حضور در برنامه ویژه جام جهانی را نداد که با دلخوری و قهر فردوسی‌پور همراه شد. پخش نشدن دو هفته‌ای برنامه ۹۰ که با بهانه همزمانی با مسابقات لیگ ملت‌های اروپا آغاز شد و با دامن زدن به یک اظهار نظر فردوسی‌پور کش پیدا کرد، ادامه پروسه عبور از فردوسی‌پور بود. عادل که نمی‌خواست برنامه محبوبش که سال‌ها برای آن زحمت کشیده را از دست بدهد، حتی تن به اجرای برنامه زیر ۶۰ دقیقه برای اولین بار هم داد.

 

‌ ‌سپردن برنامه به شاگرد فردوسی‌پور!

بعد از برنامه موفق بیست هجده ویژه جام جهانی پیش‌بینی می‌شد تهیه‌کنندگی و اجرای برنامه جام ملت‌های آسیا هم به او سپرده شود، اما فردوسی‌پور جایی در پازل مدیران تلویزیون نداشت و شاگرد او میثاقی اجرای برنامه «آسیا ۲۰۱۹» را برعهده گرفت و با سپردن گزارش بازی‌های ایران به محمدرضا احمدی به بهانه حضور او در امارات، ردی از فردوسی‌پور در جام ملت‌های آسیا باقی نماند. برخی معتقدند میثاقی با علم به اینکه قرار است از او برای کمرنگ کردن فردوسی‌پور استفاده شود، اجرای برنامه «آسیا ۲۰۱۹» را پذیرفته است. با وجود همه حمایت‌های آشکار و پنهان، به نظر نمی‌رسد صداوسیما در غیاب عادل فردوسی‌پور توانسته باشد رضایت مخاطبانش را جلب کند. شاید یکی از نشانه‌های نارضایتی، آمار کسانی باشد که در مسابقه پیش‌بینی برنامه «آسیا ۲۰۱۹» شرکت می‌کنند؛ کمتر از ۴۰۰ هزار نفر در شب بازی تیم ملی آن هم برای مسابقه‌ای که جوایز ۲۰ و ۳۰ میلیون تومانی دارد!

 

‌ ‌آقای فروغی چه در ذهن دارید؟

سکانسی از پروژه عبور از فردوسی‌پور با اعلام نتایج نظرسنجی سازمان صداوسیما رقم خورد، جایی که برنامه ۹۰ که همواره در سال‌های اخیر در جمع پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون بود، این‌بار جایی در فهرست بالانشین‌ها ندارد و پایین‌تر از خندوانه، برنده‌باش و حالا خورشید در رده چهارم قرار گرفته است. برنامه‌ای که با میزان پیامک‌ها و بازخوردها نشان داده که چه میزان طرفدار دارد و حتی در روزهای جام ملت‌های آسیا هم خلأ این برنامه حس می‌شود و حداقل در زمینه فوتبال هیچ‌کدام از برنامه‌ها نتوانسته‌اند جای خالی ۹۰ را پر کنند، فعلاً محبوب مدیران شبکه سه نیست و باید دید این روند تا چه زمانی ادامه دارد.

 

در نهایت پس از مدت‌ها سیاسی‌ترین بازی جام ملت‌های آسیا به فردوسی‌پور رسید تا گزارش کند. دیدار تیم‌های عربستان و قطر از دور سوم رقابت‌های گروهی جام ملت‌ها را گزارش کرد و البته در بخشی از آن انتقادات خود به کی‌روش را علنی کرد و در شرایطی که بازی با نتیجه یک بر صفر به سود قطر در حال پیگیری بود، فردوسی‌پور با اشاره به حرف‌های مسئولان عربستان درباره جدایی ورزش و سیاست گفت: «این جوری هم نبود که عربستانی‌ها باید به قطر ۱۰ تا بزنند و مثلا امارات را یک بر صفر ببرند.» در شرایطی که واکنش‌ها نسبت به حرف‌های مسعود ده‌نمکی پایان ندارد، قطر با پیروزی ۰-۲ مقابل عربستان به مصاف عراق رفت و عربستان نیز به ژاپن برخورد کرد.» اما این گزارش به معنای بازگشت عادل فردوسی‌پور به روزهای اوج و فراغ بال در گزارش و برنامه سازی و... نیست چرا که سایه سیاست ورزی فروغی بر سر فردوسی‌پور است.

 

‌ ‌چتر حمایتی فروغی بر سر اصولگرایان

به هر حال مدیر شبکه سه از هر ابزاری به نمایان ساختن ارادت خود به اصولگرایان استفاده می‌کند، چنانکه حتی شاید اگر از او پرسیده شود دلیل کمرنگ شدن حضور فردوسی‌پور چیست پاسخی خواهد داد که به مسعود ده‌نمکی پاسخ داده است: «زیاد تمایل ندارم در خصوص این مساله اظهارنظر کنم اما برای من و علاقه‌مندان اخراجی‌ها اصلا مهم نیست که عادل فردوسی‌پور در برنامه نود چه چیزی گفته است، فردوسی‌پور عددی نیست که بخواهد درباره اخراجی‌ها حرفی بزند.»

 

عادل فردوسی‌پور با زیرکی خاصی کنایه‌ای به رقیب جدی فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» زد و در بخش معرفی برنامه نود گفت: «اخراجی‌ها اصلا فیلم خنده‌داری نیست.» مسعود ده‌نمکی که از این ماجرا به شدت ناراحت است، درباره جمله معروف عادل فردوسی‌پور که در برنامه نود علیه اخراجی‌ها به کار برد و گفت: «اگر کسی به اخراجی‌های۳ نخندید، به این ماجرا خندید» می‌گوید: «زیاد تمایل ندارم در خصوص این مساله اظهارنظر کنم اما برای من و علاقه‌مندان اخراجی‌ها اصلا مهم نیست که عادل فردوسی‌پور در برنامه نود چه چیزی گفته است، فردوسی‌پور عددی نیست که بخواهد درباره اخراجی‌ها حرفی بزند».

 

‌ ‌نخبه‌کشی با چه هدفی؟

اثرات منفی تلاش برای عبور از فردوسی‌پور از برنامه‌های ورزشی شبکه سه و شبکه ورزش تبعات خودش را نمایان کرد چنانکه با وجود اینکه صداوسیما تمام بازی‌های جام ملت‌های آسیا را تحت پوشش قرار داده و پخش می‌کند، ولی گویا استقبال خاصی از این بازی‌ها نشده است. برنامه‌ای، چون فوتبال آسیایی کمتر از ۲۰۰، ۳۰۰ هزار پیامک دارد در حالی که در گذشته و برنامه‌هایی، چون ۹۰ بیش از ۱/۵ میلیون نفر پیامک می‌زدند و مورد توجه قرار می‌گرفت. دلیل این کاهش مخاطب جز بی‌علاقگی جامعه از رفتارهای سیاسی و تلاش برای محدودکردن نخبگان رسانه‌ای ندارد.

 

نکته قابل تامل و علنی کردن مخالفت مدیر جوان اصولگرا با فردوسی‌پور آن زمانی بود که روابط عمومی شبکه سه صداوسیما اعلام کرد برنامه ۹۰ به دلیل «رفتار غیرحرفه‌ای تهیه کننده و مجری» آن دوشنبه شب پخش نمی‌شود. در بیانیه تند و کم سابقه شبکه سه آمده است که رفتار عادل فردوسی‌پور در پی توقف پخش این برنامه در بعد از بازی انگلیس و اسپانیا «غیرحرفه‌ای» بوده و فردوسی‌پور برخلاف ابلاغ گروه ورزش به رفتار خارج از عرف خود ادامه داده است. البته رفتارهای فروغی در زمانی که هنوز کلید ریاست شبکه سه را دریافت نکرده بود، قابل مشاهده است به عنوان نمونه یکی از مستنداتی که زمان مدیریت فروغی در بسیج صداوسیما به کارگردانی مهدی نقوی ساخته و با حاشیه‌های فراوانی همراه شد، «خارج از دید» بود.

 

موضوع این مستند، روایت انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و حوادث پس از آن بود که از پنجم تا نهم دی‌ماه سال گذشته هرشب روی آنتن شبکه سه سیما رفت. شب نهم دی‌ماه، در‌حالی‌که قرار بود پنجمین قسمت از این مستند ۱۰قسمتی پخش شود، پخش نشد. پس از انتصاب فروغی به عنوان مدیر شبکه سه برخی چنین عنوان کردند: «تغییر مدیریت شبکه سه صداوسیما، آخرین سنگری بود که فتح شد.» بی‌تردید یک آفتی که در سیاست هست به تدریج در حال رخنه به ورزش است و آن هم حذف نخبگان و شخصیت‌های محبوب جامعه.

 

روزی جواد خیابانی تصمیم به ترک عرصه گزارشگری ورزشی گرفت، اما روزی جریانی مشکوک به دنبال کمرنگ شدن حضور عادل فردوسی‌پور است و این تلاش در شرایطی صورت می‌گیرد که پروژه عبور فردوسی‌پور امروز و فردوسی پورهای فردا را کلید زده‌اند. هرچند با این روند مخاطبان صداوسیما که طی سال‌های اخیر با کاهش مواجه شده، به مرز بحران می‌رسد، اما هدف چیست که حاضر است به علی انصاریان میدان بدهد تا ناخواسته به اتباع افغانی توهین کند اما حاضر نیستند فردوسی‌پور کارگردان و گزارشگر با تجربه و محبوب کشور را تحمل کنند؟

 

به عبارتی باید به این سخن دکتر محمدرضا تاجیک بازگشت که چندی قبل به «آرمان» گفته بود «نخبه‌کشی در ذات هر ایرانی است». در نهایت سکوت عادل فردوسی‌پور در قبال رفتاری که با او می‌شود هم محل تامل است. البته در پس پرده پنهان نخواهد ماند. مدیر شبکه ورزش می‌گوید: «عادل فردوسی‌پور در این مدت مشغولیت‌های دیگری داشته‌اند که بهتر است خود ایشان در این زمینه توضیح بدهند. به دلیل همین مشغولیت ایشان کمتر در شبکه ورزش گزارش کردند، اما با اصرار ما قرار است از این هفته بازی‌ها را گزارش کنند.» اما او بهتر از هر فردی دلیل امتناع فردوسی‌پور از حضورش را می‌داند و شاید تصور می‌کند مصلحت آن است که از مخاطبان کم شود اما عادل لب به سخن دراین باره نگشاید.

 

armandail​y.‎​ir
  • 28
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 34 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
آقا جان شما دنبال کار خودتان باشید اگه یک تشکیلاتی به بزرگی سازمان صدا و سیما بخواهد فردوسی را کنار بذاره منتظر نق زدن من و سرپوش نمیمونه افتاد ؟اگه افتاد حالشو ببر ببو جان. من اصلا از فردوسی پور خوشم نمیاد اصلا باید فردوسی پور اخراج گردد
  • 0
  • 0
آقا جان شما دنبال کا...
شما مگر چیزی هم حالیت هست که بخوای حالش رو ببری یت نبری ؟ هر رو از بر تشخیص نمیدی و بعد اظهار نظر می کنی . بهتره توی همان ادبیات حاشو ببر زندگی و کنی و نق نزنی اقای مسلم خان
  • 0
  • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳   لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت"    

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید