شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۱۰۷

بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضویعکس از بیژن مرتضوی
بیژن مرتضوی موسیقیدان، تنظیم کننده، آهنگساز ، نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ ایرانی می باشد. آثار بی کلام او، به سبک تلفیق موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی پاپ می باشد. با این که او مجوز انتشار البوم هایش در کشور ایران را ندارد، سازمان صدا و سیمای ایران، قطعات بی کلام بیژن مرتضوی را چندین بار پخش کرده است.

چکیده ای از بیوگرافی بیژن مرتضوی

نام:بیژن مرتضوی

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

عکس بیژن مرتضوی,زندگینامه بیژن مرتضوی,تحصیلات بیژن مرتضویبیژن مرتضوی خواننده ی قبل از انقلاب

تحصیلات بیژن مرتضوی

بعد از این که مقطع دبیرستان بیژن مرتضوی به پایان رسید، او به انگلستان سفر کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در انگلستان در رشته مهندسی و نقشه کشی شهری ادامه داد. وی همچنین به کارهای دیگری همچون اجرای موسیقی و یادگیری ویولن مشغول شد. او در سال ۱۹۷۹ میلادی به آمریکا رفت و در دانشگاه ایالت تگزاس به تحصیل در رشته موسیقی مشغول شد. اینک او در رشته موسیقی به عنوان یکی از استاد های مدعو دانشگاه ساون همپتون، تدریس میکند. بعد از آن، در سال ۱۹۸۵ بیژن مرتضوی به کالیفرنیا رفت و نخستین آلبومش را عرضه کرد.

تحصیلات بیژن مرتضوی,بیژن مرتضوی و همسرش,عکس بیژن مرتضویعکسهای بیژن مرتضوی

زندگی شخصی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی پس از این که به آمریکا رفت ازدواج کرد و پس از این ازدواج، صاحب پسری به نام پژمان شد ولی چند سال بعد، این زندگی پایان یافت. او در سال ۱۳۹۵ برای بار دوم با ستاره سعیدی به صورت رسمی ازدواج کرد. این زوج بمدت ۲۶ سال با هم اختلاف سنتی دارند و موجب حواشی گوناگونی در فضای مجازی شد.

عکس های همسر بیژن مرتضوی,عکس های همسر بیژن مرتضوی,بیژن مرتضویپبیژن مرتضوی و همسر اولش

ستاره سعیدی با انتشار ویدیویی به شایعه ۲۶ ساله بودنش و میزان اختلاف سنی اش با همسرش پایان داد. گفته ی وی در این ویدیو این بود که اختلاف سنی اش با بیژن مرتضوی ۲۶ ساله است و از زندگی شخصی از با این خواننده بسیار راضیست. ستاره سعیدی در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۶۲ در لس آنجلس به دنیا آمد ، او در رشته مدیریت در مقطع لیسانس، فارغ التحصیل شده است و اکنون به عنوان مدیر برنامه همسرش مشغول به فعالیت است.

ستاره سعیدی همسر بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,بیژن مرتضویبیژن مرتضوی و ستاره سعیدی همسر دومش

فعالیت های بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی از سن سه سالگی نواختن ویولن را شروع کرد و بعضی از استادان ویولن نظیر جهانگیر کامیان، پرویز یاحقی و عادل کریمی نیا در تهران، نواختن ساز را به او یاد دادند. وی با استعداد یادگیری نواختن پیانو در سن هفت سالگی شروع به یادگیری گیتار سازهای کوبه ای و سازهای زهی موسیقی سنتی همچون عود تار و سنتور کرد. او توانست در سن یازده سالگی در ایران، مقام نخست مسابقه کشوری موسیقی دانش آموزان را به دست آورد. او یک گروه ارکستر ۳۲ نفری را در سن چهارده سالگی تشکیل داد و در اردوی معروف تابستانی« رامسر»، ساخته هایش را در ایران اجرا کرد.

بیژن مرتضوی نوازنده ی ویولن,عکس بیژن مرتضوی,عکس بیژن مرتضویبیژن مرتضوی نوازنده ی ویولن

فعالیت بیژن مرتضوی در رشته فوتبال

بیژن مرتضوی در دهه ۵۰ در وهله ای از زندگیش به صورت حرفه ای در پست دروازه بان فوتبال، بازی میکرد و یکی از اعضای تیم ملی جوانان ایران محسوب میشد. او به جز فعالیت در موسیقی تا سال ۵۵ در زمینه ی فوتبال همبازی میکرد و با باشگاه راه آهن قرارداد بست و پس از آن به تیم ملی جوانان راه یافت. او مسابقات فوتبال را تا جای ممکن در دوره نوجوانی و جوانی دنبال کرد، ولی بعد از این که مدرک دیپلمش را دریافت کرد به کشور انگلستان به قصد ادامه تحصیل سفر کرد و فوتبال را رها کرد.

بیوگرافی بیژن مرتضوی,آلبوم‌های بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی,مصاحبه با بیژن مرتضویتصاویر بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی نوازنده سرشناس

تنها تفاوت بیژن مرتضوی نسبت به نوازندگان دیگر، سطح توانایی اش در نواختن تمامی سازها در آثارش می باشد. او از سال ۱۳۶۹ تورهای کنسرتش را به صورت جهانی شروع کرد و به همکاری با شرکتهای معتبر موسیقی جهان پرداخت.

رفت و آمد بیژن مرتضوی به ایران

بیژن مرتضوی طبق گفته ها در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی در رفت و آمد به ایران بوده است و برای گرفتن مجوز فعالیت دوباره بعد از بازگشت حبیب محبیان، به ایران آمد ولی او در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ممنوع ورود شد. بدین طریق دیگر به ایران نیامد. بر اساس گفته ها او در شمال یک ویلا دارد.

 بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی,عکس های بیژن مرتضویعکس های بیژن مرتضوی در اینستاگرام

اولین کنسرت بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی موفق به کسب مقام اول مسابقات کشوری موسیقی دانش آموزان در سن ۱۱ سالگی در ایران شد و یک گروه کنسرت ۳۲ نفری را در سن ۱۴ سالگی تشکیل داد. او در اردوهای معروف تابستانی رامسر با این گروه، کنسرت اجرا می کرد.

ابتلای بیژن مرتضوی به کرونا

ستاره سعیدی در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۹ گفت که بیژن مرتضوی در بیمارستان آمریکا به خاطر ابتلا به ویروس کرونا بستری شده است و به بخش مراقبت های ویژه به خاطر درگیری زیاد ریه هایش منتقل شده است. ولی او پس از مدتی اعلام کرد که وضعیت جسمانی همسرش بهتر شده و اکنون او را به بخش عمومی انتقال دادند.

اسطوره های بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی درخصوص اسطوره هایش این طور گفت:در دنیای بیرون از موسیقی، اسطوره های من، افرادی همچون پدرم و ماهاتما گاندی هستند.

عکس بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,تصاویر بیژن مرتضویعکس بیژن مرتضوی خواننده ی آلبوم یه قطره دریا

رضایت از پخش موسیقی بیژن مرتضوی در ایران

بیژن مرتضوی بیان کرد :اغلب اوقات می شنوم که آثار و آهنگهای من در داخل کشور، چه از رسانه های دولتی و چه از رسانه های خصوصی در حال پخش شدن هستند البته بهتر است بدانید که پخش کردن این آثار، جدا از بحث با اجازه و یا بی اجازه باعث خوشحالی من میشود. در واقع این مسئله، نوعی رضایت روحی را برای من بهمراه دارد.

عشق بیژن مرتضوی به ناصر حجازی اسطوره فوتبال

بیژن مرتضوی درباره ی علاقه اش به ناصر حجازی می گوید:من به خاطر علاقه به ناصرخان حجازی در زمینه ی دروازه بانی فعالیت داشتم. پوسترهای ایشان در آن ایام در تمام مجلات کشور منتشر می شد و ما هم اخبار مرتبط با آقای حجازی را با علاقه پیگیری می کردیم. میزان علاقه ی من به ناصر حجازی به خاطر شخصیت قابل تحسین و فروتنش چندین برابر شد و با این که سال های زیادی گذشته است ولی هم چنان عاشقش هستم.

زندگینامه بیژن مرتضوی,تحصیلات بیژن مرتضوی,بیژن مرتضویبیژن مرتضوی خواننده ی آلبوم آواز خاموش

علاقه ی بیژن مرتضوی به ایران

بیژن مرتضوی درمورد ایران گفت:با این که در خارج از کشور زندگی کرده ام ولی این امر نتوانسته، میزان عشق و تعصب مرا نسبت به ایران کم کند. حدود ۱۴ سال پیش برای آخرین بار چند وقتی در ایران بودم و در واقع مشکل خاصی وجود ندارد چون فقط به فعالیت در زمینه هنری مشغول بوده ام.

بیژن مرتضوی در سوم ژوئیه ۱۹۹۴ نخستین هنرمند ایرانی بود که به اجرای برنامه در “Greek Theater” پرداخت. یکی از قطعات اجرا شده ی او در این کنسرت به نام “حماسه”( Epic) بود که در سن یازده سالگی ساخت. او از کشور انگلستان در سال ۲۰۰۹ و از دانشگاه معتبر solent University در ساوت همپتون موفق به دریافت دکتری موزیک شد. هدف و نیت قلبی او، این بود که در دانشگاه های کشورهای غربی بتواند موسیقی معاصر خاورمیانه را به صورت آکادمیک( رشته تحصیلی) معرفی و توسعه دهد.

آلبوم‌های بیژن مرتضوی,آهنگ های بیژن مرتضویتصاویر اینستاگرامی بیژن مرتضوی

آلبوم‌های بیژن مرتضوی

۱۳۶۸ بیژن مرتضوی ۱۱۳۷۰ بیژن مرتضوی ۲
۱۳۷۲ خواب و بیداری۱۳۷۳ بیژن مرتضوی ۳
۱۳۷۵ آتش روی یخ۱۳۷۷ بوی خوش عشق
۱۳۷۹ آواز خاموش۱۳۸۲ یه قطره دریا
۱۳۸۵ به من چه۱۳۸۹ موسیقی و من

مرگ غم انگیز «ستاره سعیدی» همسر جوان بیژن مرتضوی

سعیدی متولد ۱۳۶۲ بود و پیشتر گفته شده بود که متولد آمریکا بوده و در رشته مدیریت کارشناسی ارشد دارد. او که در حوزه فیلمبرداری فعال بود در سال ۱۳۹۵ با بیژن مرتضوی ازدواج کرد و در سالهای اخیر مدیر برنامه‌های او بود. مرتضوی در سالهای اخیر پرکار تر از قبل شده بود و حتی آنها در سفر ترکیه بودند که ستاره سعیدی برای درمان جراحی شد.

جزئیات زیاد از بیماری او منتشر نشده است.

مرتضوی چهار روز پیش در یک پیام ویدئویی گفت که ده روز پیش همسرش ستاره تحت عمل جراحی قرار گرفت و قرار بود پنج روز تحت بیهوشی بعد از عمل باشد اما بعد از آن به هوش نیامد. او ابراز امیدواری کرده بود حال همسرش تا کنسرت اتریش خوب شود که روز تولد اوست.

مرگ همسر جوان مرتضوی با واکنش بسیاری از هنرمندان روبرو شد. معین خواننده سرشناس در پس اینستاگرامی خود نوشت: هیچ کلمه ای برای تسلیت پیدا نمیکنم. تحمل این مصیبت برای همه ماهایی که او را میشناختیم سخت و دردناک است و میدانم که داغی که بر دل تو نشسته تحمل نمیشود.

امید دیگر خواننده ایرانی که سابقه همکاری با بیژن مرتضوی را دارد نیز در اینستاگرام خود عکسی از ستاره سعیدی و مرتضوی را منتشر کرد و نوشت: خبر ناگوار و ناگهانی از دست دادن همسر عزیزتان ستاره سعیدی من و خوانواده ام را در غم و اندوه سنگینی فرو برد و هنوز باور کردن ان برای ما بسیار سخت هست. امیدوارم که بتونی آرامش خودت رو با خاطراتی قشنگی که برایت به جای گذاشت بدست بیاوری. ما را هم در غم خود شریک بدان.

همسر بیژن مرتضوی، خبرنگار پارلمانی بود

ستاره سعیدی همسر بیژن مرتضوی که روز گذشته به دلیل تومور مغزی در ترکیه درگذشت، پیش از این خبرنگار خبرگزاری برنا و سایت ایران‌نیوز بود.

خانم سعیدی در مجلس هفتم خبرنگار پارلمانی بود و گاهی نیز از سوی رسانه خود به همراه دیگر خبرنگاران به حیاط دولت می رفت تا سخنان وزرای دولت احمدی نژاد را پوشش دهد.

عکس بیژن مرتضوی و همسرش,بیژن مرتضوی و ستاره سعیدی,عکس بیژن مرتضویبیژن مرتضوی در کنار ستاره سعیدی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش