شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۰۳

بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همایتصاویر پرواز همای
یکی از خوانندگان موسیقی سنتی ایرانی به نام پرواز همای می باشد. این خواننده کنسرت های خود را بهمراه گروه مستان( مجموعه ای از نوازندگان سازهای ایرانی)، اجرا میکند. او همچنین به زبان های گیلکی و تالشی، ترانه هایی را اجرا نموده است.

چکیده ای از بیوگرافی پرواز همای

نام:سعید جعفرزاده احمد سرگورابی

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

بیوگرافی پرواز همای

سعید جعفرزاده احمد سرگورابی که با گذشت زمان به پرواز همای تغيير نام پیدا کرد، متولد ۲۰ بهمن ۱۳۵۸ در روستای احمد سرگوراب شهرستان شفت میباشد و در آن جا دوران کودکی و نوجوانی خود را گذراند. او به منظور تسهیل تلفظ و ایرانی بودن اسمش، با اجازه ی پدرش نام و نام خانوادگی اش را تغيير داده است. پدر و مادر وی، هر دو در زمینه ی کشاورزی فعالیت داشتند و علاوه بر تحصیل در کنار برادرانش به پدرش کمک میکرد.

پرواز همای,عکس های پرواز همای,پرواز همای بیوگرافیپرواز همای و همسرش دریا دادور در کنار آزاده زارع

پرواز همای به نقاشی کشیدن از سن ۸ سالگی علاقه پیدا کرد و پدرش پس از این که هنر او را دید؛ حامی اش شد. وی چکامه سرودن را از سن ۱۰ سالگی شروع کرد. او بهمراه برادرش در سن ۱۲ سالگی در ایام پیش از نوروز به خانه همسایه ها میرفت و شروع به نوروزخوانی براساس رسومات میکردند. همین امر سبب شروع فعالیت خواندن او شد.

تحصیلات و شغل های پرواز همای

پرواز همای از هنرستان کمال الملک رشت، مدرک دیپلم خود را دریافت کرد و برای رفتن به این هنرستان باید روزانه مسافتی حدود ۵۵ کیلومتر را پیاده و سواره طی میکرد، بعد از آن وارد دانشگاه آزاد تهران شد و بخاطر علاقه فراوان به رشته شعر و آواز و آهنگ در زمینه تخصصی سه تار و پیانو، مشغول به تحصیل شد و در این رشته مدرک لیسانس خود را دریافت کرد ولی زندگی کردن در تهران باتوجه به بنیه ی مالی ضعیف او و مخارج سنگین دانشگاهش سخت بود، بنابراین او مشغول بکار شد تا از این طریق، زندگی و مخارج خود را تأمین کند. از حیطه های فعالیت او می توان به کارگری در ساختمان، مسافرکشی با موتور، دستفروشی در خیابان و حتی فروختن نقاشی هایش در خیابان اشاره کرد. بخش زیادی از اثرگذاری صدا و سبک شعر و آهنگ های پرواز همای، در اثر همین روز های سخت بوجود آمد.

زندگی نامه پرواز همای,آلبوم های پرواز همای,بیوگرافی پرواز همایعکس پرواز همای و پسرانش

ازدواج و همسر پرواز همای

پرواز همای در سال دوم دانشگاه خود با شخصی به نام دریا دادور اشنا شد و با وی ازدواج کرد. این زوج اکنون دارای دو فرزند پسر می باشند که شهریار و مهریار نام دارند و در زمینه های مختلف موسیقی، مشغول به فعالیت هستند.

بیانات پرواز همای درباره‌ی ماجرای آشنایی و ازدواجشان اینگونه است که در یک شرکت بسته‌بندي در سال دوم دانشگاهش کار میکرد که همسرش هم در همان مکان فعالیت داشت. او در آن هنگام ۲۲ ساله بود درحالیکه همسرش ۲۱ سال داشت و ازدواج آن ها در شرایط سختی صورت گرفت و زندگی آن ها از زمانی که صاحب فرزند شدند؛ دریک چرخه ی متفاوت افتاد.

پرواز همای می گوید:مـن برای این کـه بتوانم در تمام این مدت، آزاد باشم و در کنار کلاس های دانشگاه به کلاس های دیگری بروم؛ مدام به سراغ شغل هایی می رفتم کـه اختیارم دست خودم باشد و از این طریق بـه اهدافم برسم. شاید بعضی از افراد مرا مسخره کردند و نفهمیدند کـه یک نفر از روستا آمده و برای رسیدن بـه اهدافش بـه هر کاری روی آورده و چه سختی هایی متحمل شده است. من در طول دوران زندگی ام در مشاغلی همچون بنایی کردن، گچ کاری کردن، دست فروشي کردن، مسافرکشی با موتور و نگهبانی دادن فعالیت داشته ام. من در کلاس های آواز نیز شرکت کردم، شب شعرهایم را شب و روز رفتم و در هر فرهنگسرایی که فکر کنید حضور داشتم. شعرهایم را در شب شعرها با سه تار می زدم و می خواندم و در این زمان ، اکثرا با کار من آشنایی پیدا کردند و می گفتند که یک جوانک، علاوه بر سه تار زدن و خواندن، شعرهایش را نیز خودش می گوید.

پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای,پرواز همایپرواز همای، خواننده کشور

اساتید پرواز همای

پرواز همای، هنر آواز را از استادان مشهوری نظیر فریدون پوررضا، سید کمال الدین عباسی، هنگامه اخوان، کریم صالح عظیمی فرا گرفته است؛ علاوه بر آن در زمینه ی شعر و ادبیات فارسی، همای از اساتید باتجربه ای همچون علیقلی محمودی بختیاری، حبیب نبوی، منصوره ثابت زاده، محمود طیاری و دکتر اصغر دادبه بهره گرفت. وی کار های زیادی در عرصه هایی همچون سروده های اجتماعی، عارفانه و عاشقانه انجام داده است. پرواز همای مسلط به موسیقی محلی ایران مخصوصا موسیقی گیلان میباشد؛ او به ساخت و اجرای اهنگ های محلی زیادی پرداخته است، یکی از سبک های هنری پرواز همای از ترکیب موسیقی ایرانی و موسیقی کلاسیک و اپرا به دست آمده است که آثار فراوانی را در این سبک داشته است.

گروه مستان و کنسرت های خارج از کشور

در سال ۱۳۸۵، پرواز همای برای ورود به عرصه ی موسیقی ایران و همچنین اجرای سروده ها و آهنگ هایش به راه اندازی گروه مستان پرداخت. او در شعرهایش، سوژه های جدیدی به کار برد، همچنین از نوازندگان ماهر استفاده کرد و در مکان هایی همچون تالار وحدت و کاخ نیاوران اجراهایش را به نمایش گذاشت که باعث شد شهرت فراوانی را در کم ترین زمان بدست‌آورد و کنسرت های بزرگی را در آمریکا و اروپا اجرا کند.

پرواز همای,عکس های پرواز همای,پرواز همای بیوگرافیعکسهای اینستاگرامی پرواز همای

در سال ۲۰۰۸، همای با همراهی گروه مستان برای نخستین بار اجرایی را در آمریکا و در تالار کنسرت والت دیزنی لوس انجلس( والت دیزنی کنسرت هال) به دعوت زنده یاد علی اکبر امین انجام داد و بعد از اجرای این کنسرت، کنسرت های بسیار زیادی را در سراسر دنیا اجرا کرد. او در شش سال متفاوت، شش تور بزرگ از جمله کنسرت های آمریکا و کانادا و اروپا را اجرا کرده است و از مععروفترین خوانندگان ایرانی می باشد که توانسته در سه سال متوالی، نظیر سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و در تالارهایی همچون تالار لینکن سنتر نیویورک، کنسرت والت دیزنی( والت دیزنی کنسرت هال لوس انجلس)، استراتمور هال واشینگتن، دی.سی. اجرا داشته است.

بیش از چهارصد کنسرت توسط همای و مستان در سرتاسر دنیا بر روی صحنه رفته است که آن ها هم چنان در ایران و نقاط دیگر دنیا کنسرت هایشان را اجرا میکنند. از مهمترین آلبوم های همای و مستان می توان به مواردی همچون دیوانه چو دیوانه ببیند، ملاقات با دوزخیان، سرزمین بی کران ، این چه جهانیست، موسی و شبان، سربازان، کلاهت را بکن قاضی، بایدها و نبایدها، نان و دندان اشاره کرد.

آلبوم های پرواز همای,بیوگرافی پرواز همای,دانلود آهنگ پرواز همایپرواز همای، خواننده ی موسیقی سنتی

پرواز همای در اپرای حلاج

اپرای حلاج در ایوان عطار کاخ سعدآباد، از شامگاه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ آغاز شد که بیانگر روایتی از حسین منصور حلاج می باشد. او مبارزه ای ملی و ایدئولوژیک و عارفانه در اواخر قرن دوم هجری قمری برعلیه خرافه ها و تندروی ها و فساد و نابرابری ها شروع کرد و صرفا به دلیل خشم صوفیان و خلفای بغداد بمدت هشت سال، دستگیر و از این زندان به آن زندان منتقل میشد و سرانجام اتهام دروغین ربوبیت را به او نسبت دادند. بر اساس همین اتهام، ابتدا دست های حسین منصور حلاج را بریدند و بعد از بریدن دست هایش، پاها و زبانش را بریدند و او را اعدام کردند. در آخر پیکر این سراینده ی بزرگ را آتش زدند و خاکسترش را بر باد دادند.

انتقاد به اپرای حلاج

اظهارات رشید وطن دوست درخصوص اپرای حلاج، پرواز همای به این شرح میباشد :« بنری در مقابل آموزشگاه ما نصب کرده بود و نوشته ی روی آن بنر شامل اپرای حلاج بهمراه ۱۰ نوازنده و تعدادی بازیگر حرکات موزون بود. آقای پرواز همای، این اپرا نیست. حدود ۷۰ نفر در اپرا به نواختن ارکستر، دکور، لباس، بازی و خوانندگی می پردازند. از شما میخواهم که علت انتخاب اسم اپرا بر روی کارت را شرح دهی؟! این به اپرانویس ها، نوعی توهین محسوب میشود ، اسم کارت را با ۱۰ نوازنده و ۱۰ رقصنده، اپرا می گذاری؟! من برای علی ترابی این مسأله را شرح دادم؛ مدیرکل دفتر موسیقی گفت که نسبت به این مسأله بی خبر بوده است. من هم به او گفتم:من در عرصه ی خوانندگی بمدت۵۰ سال فعالیت داشتم، اجازه دهید تا جلوی این ها را در شورای موسیقی بگیرم.»

آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همایعکسهای پرواز همای

فعالیت های هنری پرواز همای

>> آلبوم‌های موسیقی:

خدا در روستای ماستسرزمین بیکران (آلبوم نمایشی)
این چه جهانیستدیوانه چو دیوانه ببنید
بانوی ایرانیچامه و جکامه
در شب گیسوان توجدال عقل و عشق
ملاقات با دوزخیانبایدها و نبایدها

پرواز همای,عکس های پرواز همای,پرواز همای بیوگرافیپرواز همای، خواننده ی آلبوم بانوی ایرانی

>> فعالیت های گروه مستان:

پرواز همای حین اجرا در آمریکا

زندگی نامه پرواز همای,آلبوم های پرواز همای,بیوگرافی پرواز همایتصاویر پرواز همای در اینستاگرام

>> برنامه‌های اجرا شده توسط گروه:

مستان می‌آیندجدال عقل و عشقملاقات با دوزخیان
این چه جهانیستپروردگار مستسرزمین بیکران
سربازانمست مستمعجب آب گل آلودی
کلاهت را بکن قاضیدیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آیدبانوی ایرانی
موسی و شبان (اپرا)مرغ سحر ناله سر مکندختر دریا (به زبان گیلکی)
عشق و عقل و آدمی (اپرا)در شب گیسوان توخدا در روستای ماست
بی من مخور شرابخبر به دورترین نقطه جهان برسدمحاکمه حلاج (اپرا)

کنسرت پرواز همای,پرواز همای,عکس های پرواز همایپرواز همای، خواننده ی آلبوم چامه و چکامه

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش