یکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۶۱

بیوگرافی سید جواد هاشمی بازیگر و کارگردان مشهور ایرانی (+ تصاویر خانوادگی)

سیدجواد هاشمی,سید جواد هاشمی,آثار سیدجواد هاشمیسیدجواد هاشمی هنرپیشه معروف
سیدجواد هاشمی بازیگر، کارگردان، فیلمنامه نویس و مجری ایرانی است. وی تحصیلاتش را در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشتهٔ کارگردانی ادامه داد و در سال ۱۳۷۳ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

چکیده ای از بیوگرافی سید جواد هاشمی

نام: جواد هاشمی پور اصل

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۴۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل کارگردانی

تأهل: متاهل

ملیت: ایرانی

بیوگرافی سید جواد هاشمی

سید جواد هاشمی پوراصل در یکی از محله های تهران( نواب) در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۴۴ به دنیا آمد. او هنرپیشه، کارگردان، نویسنده و مجری ایرانی است. سیدجواد هاشمی اصالتاً اهل گیلان و شهر انزلی است. وی تحصیلاتش را در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشتهٔ کارگردانی ادامه داد و بعد در سال ۱۳۷۳ فارغ التحصیل شد. پدر و مادر سیدجواد هاشمی از هم جدا شده اند و وی فرزند طلاق است.

آثار سیدجواد هاشمی,سیدجواد هاشمی,زندگینامه سیدجواد هاشمیتصاویر خانوادگی سیدجواد هاشمی

ازدواج سید جواد هاشمی

فرزانه پور حسینی، همسر سیدجواد هاشمی است. فرزانه سادات پور حسینی متولد شهریور ماه ۱۳۴۸ و دارای مدرک دیپلم تجربی و خانه‌دار است و اصالتاً اهل کرمان است. این زوج دو فرزند به نام های محسن و فاطمه دارند. فرزند اول این زوج که محسن نام دارد در سال ۱۳۷۰ متولد شده است و فاطمه فرزند دوم سیدجواد هاشمی در سال ۱۳۷۴ به دنیا آمده است.

حضور سید جواد هاشمی در جبهه

سیدجواد هاشمی وقتی که ۲۰ ساله بود با تشویق مادرش و عشق و علاقه خودش در سال ۱۳۶۴ تصمیم گرفت به جبهه برود ولی به علت اینکه قدش کوتاهی داشت به شادگان رفت تا از آنجا با تیپ قدس خوزستان اعزام شود چند وقتی در بخش تبلیغات گردان محمد رسول الله بود تا این که به جبهه رفت و در جبهه با رسول ملاقلی پور کارگردان معروف آشنا شد.

فیلم های سیدجواد هاشمی,سید جواد هاشمی,بیوگرافی سیدجواد هاشمی,سیدجواد هاشمیسیدجواد هاشمی بازیگر سینمای ایران

ناراحتی مادر سید جواد هاشمی از شهید نشدنش

سیدجواد هاشمی درباره اعتقادات دینی مادرش چنین گفت:مادرم خیلی مذهبی بود، روی سردر خانه یک تابلو نوشته بود که هر که باشد با خمینی بد گمان/ حق ندارد پا نهد در این مکان … من تمامی زندگی ام را مدیون مادرم هستم، واقعا او را دوست دارم شما فکر کنید یک پسر بیشتر نداشت و آنرا به طرف جبهه هل می داد! سرافکنده بود که شهید نشدم (خنده)، البته هنوز هم امیدوار است که مادر شهید شود.

سیدجواد هاشمی,سیدجواد هاشمی بازیگر,سیدجواد هاشمی کارگردانعکس سیدجواد هاشمی درکنار مادرش

شاگردان مشهور سیدجواد هاشمی

سیدجواد هاشمی راجع به شاگردان مشهور خود میگوید:شاید کسی باور نکند فرزاد جمشیدی، احسان علیخانی، امیرحسین مدرس در رده مجری گری، حسین هوشیار، ابوالفضل بختیاری در مداحی، شاگردان من بودند و احیانا کسی باور نکند شهناز حقیقی، امیر بکان، علی تفرشی و علی لهراسبی در حوزه موسیقی، علی سلیمانی، عباس غزالی و خیلی از بازیگران اصلی تئاتر، شاگرد های من بودند. من برای همه ی آنها خوشحالم که بهتر از من شدند.

سیدجواد هاشمی کارگردان,سیدجواد هاشمی,ازدواج سیدجواد هاشمیسیدجواد هاشمی کارگردان ایرانی

شروع فعالیت هنری سیدجواد هاشمی

سیدجواد هاشمی ابتدا به عنوان مسئول حراست یکی از شبکه های تلویزیونی وارد عرصه شد و تنها با چند ثانیه جلوی دوربین قرار گرفتن در یکی از سکانسهای یک تله فیلم باعث شد تا توجه کارگردان تله فیلم را بخود جلب کند و به خاطر نوع پوشش و شکل ظاهری که دارد، بیشتر در نقشهای مثبت و انقلابی بکار دعوت می شود.

تئاتر حج ابراهیم حج عاشورا نخستین فعالیت سیدجواد هاشمی بود که در سال ۱۳۵۸ به کارگردانی کمال الدین قراب، در تالار آزادی برگزار شد. او بعد از تئاتر« حج ابراهیم حج عاشورا»، در بخش هنری وزارت آموزش و پرورش، تئاتر را ادامه داد و در زمینهٔ سرود و آهنگ های انقلابی کارهای گوناگونی را ارائه کرد، تا این که با بازی در فیلم پرواز در شب به کارگردانی رسول ملاقلی پور در سال ۱۳۶۵ وارد سینما شد.

فعالیت های سیدجواد هاشمی,عکسهای سیدجواد هاشمی,سیدجواد هاشمیتصاویری از سیدجواد هاشمی

نخستین فیلم تلویزیونی سیدجواد هاشمی در سال ۱۳۷۰ با بازی در مجموعه سیمرغ بود و آخرین کار او دولت عشق در نقش محمدعلی رجائی بود؛ وی در فیلمهایش ۲۹ بار شهید شده است. همینطور او فیلم آهوی پیشونی سفید را در مقام کارگردانی ساخته است. وی غیراز کارگردانی، تئاتر، آهنگسازی، اجرا و بازیگری، نویسنده هم میباشد و از آثار منتشر شده او در مقام نویسندگی میتوان به کتاب های« پرواز»،« قصه پرماجرا»،« باران»،« یک صبح پرماجرا» و« پنج نمایشنامه» اشاره کرد.

از دیگر کارهای سیدجواد هاشمی می توان به سریال« بسوی خورشید» کار جعفر سیمائی در مقام آهنگساز، فیلم سینمائی« پرواز روح» و فیلم سینمائی« تشنه»  ساخته های حسین جامی در مقام آهنگ ساز اشاره کرد.  در سال ۱۳۸۵ سید جواد هاشمی در فیلم سینمایی اخراجی ها ۱، ۲ و ۳ به کارگردانی مسعود ده نمکی که سالهای جنگ تحمیلی را روایت می کند، بازی کرده است.

سیدجواد هاشمی,عکسهای سیدجواد هاشمی,تصاویر سیدجواد هاشمیسیدجواد هاشمی فیلمنامه نویس

سیدجواد هاشمی در سریال های دارا و ندار و مختارنامه عملکرد خوبی داشت. وی در سریال مختارنامه به کارگردانی داوود میرباقری نقش طبیان، سردار سپاه امام حسن مجتبی( ع) را بازی کرد. مختارنامه، نام یک سریال است که پیرامون زندگی و قیام مختار ابوعبید ثقفی می باشد. او نیز کارگردان فیلم هایی همچون پیشونی سفید،  تورنادو و اختاپورس می باشد. سیدجواد هاشمی تا به حال در بیش از ۴۳ فیلم و سریال کوتاه و بلند، حضور داشته که آخرین فیلمش تورنادو و هشتگ بوده است.

سیدجواد هاشمی بازیگر,سیدجواد هاشمی,عکسهای سیدجواد هاشمیعکس از سیدجواد هاشمی

خوانندگی سید جواد هاشمی

سید جواد هاشمی علاوه بر بازیگری و کارگردانی در زمینه موسیقی نیز فعالیت دارد و سالها پیش، تیتراژ فیلم تشنه به کارگردانی حسین قاسمی جامی را آهنگسازی و خوانندگی کرد. او می گوید:دوست دارم تمام عرصه های هنری را تجربه کنم ولی دوست ندارم به من مجری، هنرپیشه، کارگردان، نویسنده، آهنگ ساز و بگویند، دوست دارم به من هنرمند بگویند.

تصاویر سیدجواد هاشمی,فعالیت های سیدجواد هاشمی,سیدجواد هاشمیتصویر سیدجواد هاشمی

شغل معلمی سید جواد هاشمی

از سال ۱۳۶۳ سیدجواد هاشمی علاوه بر فعالیت های دیگر به شغل معلمی مشغول است.

موضع گیری های سیاسی سیدجواد هاشمی

سیدجواد هاشمی در فیلم اخراجی های ۳ در نقش محمود احمدی نژاد بازی کرد و با میرحسین موسوی در اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ در جریان نشست فرهنگیان دو سرود را در حمایت از میرحسین موسوی اجرا نمود و بعد از فوت پدر زهرا رهنورد این اتفاق را همراه با چند نویسنده و هنرپیشه به وی و میرحسین موسوی تسلیت گفت.البته بعدها طی مصاحبه ای با یکی از سایتهای راست گرا در معذوریت قرار گرفتن و در عمل انجام شده واقع شدن را علت حمایت از موسوی ذکر کرد و گزینه واقعی و مورد اعتمادش را اول احمدی نژاد و بعد در دوره های بعد قالیباف و رئیسی نام برد.

سیدجواد هاشمی,حضور سیدجواد هاشمی در جبهه,فرزندان سیدجواد هاشمیعکسهای سید جواد هاشمی

فیلم شناسی سیدجواد هاشمی

۱. فیلم های سیدجواد هاشمی در سینما:

فیلم های سینمایی سیدجواد هاشمی شامل اخراجی ها ۳ (۱۳۹۰)، فوتبالی ها (۱۳۸۹)، اخراجی ها ۲ (۱۳۸۷)، پسر تهرونی (۱۳۸۷)، اخراجی ها (۱۳۸۵)، راه طی شده (۱۳۸۴)، پرواز روح (۱۳۷۶)، ترور (۱۳۷۶)، جان سخت (۱۳۷۶)، یاس های وحشی (۱۳۷۶)، سرعت (۱۳۷۵)، لاک پشت (۱۳۷۵)،  آخرین شناسایی (۱۳۷۲)، سجاده آتش (۱۳۷۲)، حماسه مجنون (۱۳۷۱)، خسته نباشید (۱۳۷۱)، تعقیب سایه ها (۱۳۶۹)، چشم شیشه ای (۱۳۶۹)، سکوت (۱۳۶۹)، الماس بنفش (۱۳۶۸)، افق (۱۳۶۷)، انسان و اسلحه (۱۳۶۷)، سیمرغ (۱۳۶۶)، پرواز در شب(۱۳۶۵) می باشد.

زندگینامه سیدجواد هاشمی,سیدجواد هاشمی,بیوگرافی سیدجواد هاشمیعکس های سیدجواد هاشمی

۲. مجموعه های تلویزیونی سید جواد هاشمی:

دارا و ندار (۱۳۸۹)، مختارنامه بهترین تابستان من (۱۳۷۵)، ترور (۱۳۷۴)، دیدار وضعیت سفید کارگردان پیشونی سفید (۱۳۹۰)، تکیه بچه های محله ما مظلوم اول تن ها افسون دوئت دیدار شهر باران آهنگساز بال های سپید (۱۳۷۷)، پرواز روح( ۱۳۷۶)

۳. سریال های شبکه نمایش خانگی سید جواد هاشمی:

- شبهای مافیا (۱۳۹۹)

- شام ایرانی (۱۳۹۹)

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش