جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۸۰

زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتامتصاویر پژمان پشتام
ورزش کشتی پیوسته یکی از پرافتخارترین رشته های ورزشی کشور میباشد که طی سالیان طولانی قهرمانان فراوانی را به ورزش ملی معرفی نموده است. پژمان پشتام کشتی گیر با اخلاق  شهرری و ملی پوش کشورمان که موفق به کسب مدال طلا شد.

چکیده ای از بیوگرافی پژمان پشتام

نام: پژمان پشتام

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

بیوگرافی پژمان پشتام

پژمان پشتام (زادهٔ ۲۱ دی ماه ۱۳۷۲) کشتی گیر فرنگی کار تهرانی و عضو تیم ملی ایران است. او اصالتا کرد ایلام است که در تهران (شهرری) به دنیا آمده است. 

بخشی از مصاحبه پژمان پشتام

- نحوه شروع فعالیت ورزشی پژمان پشتام

پژمان پشتام میگوید: من توسط برادرم که او هم در رشته کشی فعالیت میکرد وارد این ورزش شدم و نخستین مربی من آقای رضا شیرازی در ابتدای ورودم به کشتی و مشوق اصلی من برای ادامه این ورزش بود که در رشته کشتی آزاد حدود دو سال در باقرشهر به من آموزش داد. برادرم چون نزد آقای شیرازی کشتی میگرفت همین امر سبب شد تا من هم با او همراه بشوم و تمریناتم را در باشگاه شهدای باقرشهر شروع کنم و وارد تشک کشی بشوم، برادرم پس از مدتی به علت مخارج زندگی از کشتی کنارگیری کرد و مشغول بکار شد. در سن ۹ سالگی بود که وارد ورزش کشتی در سبک آزاد شده و پس از مدت کوتاهی و برای پیشرفت کارم و با مشورت از مربی قبلی رفتم تا زیر نظر آقای بهکار در کشتی آزاد به تمریناتم ادامه بدهم. حدود دو سال هم زیر نظر آقای بهکار در سبک آزاد فعالیت کردم و در همین حین زمانی که آقای حمید سوریان مدال جهانی اول یا دوم خود را گرفت من هم با دیدن کشتی آقا حمید از کشتی فرنگی خوشم آمد و یک روحیه خوبی به من داد و فکر کردم که میتوانم در کشتی فرهنگی موفق تر باشم، یک جورایی آقا حمید مشوق من شد تا کشتی آزاد را کنار بگذارم و کشتی فرنگی را ادامه بدم.

- دعوت پژمان پشتام به تیم ملی توسط آقای رشید محمد زاده سرمربی تیم ملی

پژمان پشتام همچنین اظهار کرد: در سن پانزده سالگی بعد از کسب مقام اولی در مسابقات استانی در مسابقات جوانان کشوری در قم شرکت کردم و مدال طلا کسب کردم، که آقای رشید محمد زاده سرمربی تیم ملی با دیدن مسابقات من و با لطف خدا به اردوی تیم ملی دعوت شدم که همان سال مسابقات ازبکستان گزینشی المپیک و مسابقات تایلند برگزار شد که بهمراه تیم ملی در هر دو تورنمنت، که وزن پنجاه کیلو در رده نوجوانان بود شرکت کردم و در ازبکستان سوم شدم، بعد از بازگشت به کشور برای مسابقات آسیایی تایلند آماده شدم که حدود سه ماه پس از مسابقات ازبکستان آغاز شد و در آن مسابقات متأسفانه پنجم شدم و نتوانستم مقامی بیاورم.

تصاویر پژمان پشتام,پژمان پشتام,کشتی پژمان پشتامکشتی گیری پژمان پشتام

بعد از مسابقات تایلند که نتوانستم مقامی به دست بیاورم وارد رده جوانان شدم، در طول این مسابقات آسیب دیدگی از ناحیه گردن را هم داشتم که هنوز این ناراحتی کامل از بین نرفته، که بعد از یک عمل لیزیک و فیزیوتراپی زیر نظر دکتر هاشمی مداوا شدم، که این مصدومیت تاثیری محسوسی در مسابقات رده سنی نوجانان من گذاشت. ولی با این عمل و درمان در آخرین سال نوجوانان توانستم انتخابی در تیم ملی شرکت کنم و در وزن شصت و شش کیلو توانستم رتبه اول را کسب کنم که توسط آقای چمن گلی به تیم ملی دعوت شدم و در یک تورنمنت در کرجستان با صلاحدید مربی در وزن هفتاد وچهار کیلو کشتی گرفتم و سوم شدم. بعد از این تورنمنت و برگشت به ایران با این که من در وزن هفتاد وچهار کشتی گرفتم و سوم شدم، آقای چمن گلی مرا به مسابقات آسیایی دعوت نکرد و به جای من رامین طاهری را به این مسابقات برد.

کشتی پژمان پشتام,عکسهای پژمان پشتام,پژمان پشتامپژمان پشتام کشتی گیر فرنگی

- پایان دوره جوانان و آغاز خدمت مقدس سربازی

پژمان پشتام گفت: کشتی دوره جوانان من با این تورنمنتها به پایان رسید و هم زمان با شروع خدمت مقدس سربازی وارد رده بزرگسالان شدم، خدمت سربازی حدود یک سال من را از عرصه مسابقات دور کرد و لطمه بزرگی به کشتی گرفتنم زد که حدود چهار ماه آموزشی در بیرجند بودم پس از آن هم دیگر به صورت حرفه ای نتوانستم به کشتی ادامه بدهم تا این که در زمان خدمت شروع به گرفتن کشتی برای ارتش جمهوری اسلامی ایران کردم و این آغازی شد برای از سرگیری دوباره کشتی حرفه ای برای من که به همت آقای بختیاری و با پیگیری های او، من فقط برای کشتی و تمرین به پادگان میرفتم.

پژمان پشتام,عکسهای پژمان پشتام,کشتی پژمان پشتامحضور پژمان پشتام در مسابقات کشتی

در مسابقات انتخابی ایران موفق به کسب رتبه اول شدم که پس از آن در مسابقات ارتش های جهان هم اول شدم و به کشور مقدونیه برای مسابقات جهانی اعزام شدم که به لطف خدا در مسابقات دوم شدم. بعد از مسابقه جهانی و برگشت به ایران در مسابقات کشوری بزرگسال شرکت کردم و مقام سوم کشوری را گرفتم که در سال ۲۰۱۵ این انتخابی انجام شد و من توسط آقای بنان به اردوی تیم ملی دعوت شدم. وقتی ۲۱سالم بود در مسابقه های کشوری کشتی گرفتم و توسط آقای محمد بنان مربی وقت تیم ملی بهمراه کادر فنی از من دعوت به عمل آمد تا در اردوی تیم ملی حضور داشته باشم و در اردوی تیم ملی آقای بنان به بنده اعتماد کردند و اسم من برای حضور در دو تورنمنت در کشورهای اوکراین و ترکیه رد شد که متأسفانه به علت ناهماهنگی با نظام وظیفه نتوانستم از کشور خارج شوم.

بیوگرافی پژمان پشتام,پژمان پشتام,تصاویر پژمان پشتامعکسهای پژمان پشتام

بازی های  پژمان پشتام داخل سالن آسیا ۲۰۱۷

در وزن ۷۵ کیلوگرم پژمان پشتام در دور اول با نتیجه ۸ بر صفر محمد مچیک از لبنان را مغلوب کرد و در دور دوم جفرسون ماناتاد از فیلیپین را با نتیجه ۸ بر صفر شکست داد. او در دور سوم با نتیجه ۱۱ بر یک از سد مالیک خلیل از افغانستان گذشت و به نیمه نهایی رسید و در این مرحله هم تمرلان شادوکایف از قزاقستان را با نتیجه ۸ بر ۴ شکست داد و فینالیست شد. پژمان پشتام در مصاف فینال رودرروی ریدونگ ژانگ از چین قرار گرفت که با نتیجه ۳ بر یک پیروز شد و مدال طلا را به نام خود ثبت کرد.

پژمان پشتام قهرمانی جهان ۲۰۱۸

پژمان پشتام بعد از استراحت در دور اول، در دور دوم مقابل دیمیتری پیشکوف از اوکراین با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب شد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد، او هم از دور مسابقات حذف شد.

تصاویر پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام,پژمان پشتامپژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی

قهرمانی آسیا پژمان پشتام در سال ۲۰۲۰

پژمان پشتام در وزن ۷۷ کیلوگرم در دور اول با نتیجه ۳ بر یک از سد بهزاد عمراف از ازبکستان گذشت او در دور بعد با نتیجه ۹ بر صفر مصلح الدین اوروکوف از تاجیکستان را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله در مصاف با رنات الیاز اولو از قرقیزستان با نتیجه ۵ بر صفر پیروز و به دیدار فینال راه یافت. پژمان پشتام در دیدار فینال به مصاف تمرلان شادوکایف از قزاقستان رفت و با نتیجه ۱۰ بر یک شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد.

مدال برنز پژمان پشتام در قهرمانی جهان  سال ۲۰۲۱

 پژمان پشتام ملی‌پوش کشتی فرنگی کشورمان در وزن ۸۲ کیلوگرم در مسابقات جهانی کشتی فرنگی ۲۰۲۱  در مصاف با اسزابو از مجارستان با نتیجه ۴ بر صفر پیروز شد و مدال برنز گرفت. 

وی در پایان کشتی خود گفت: من در این یکسال سختی‌های زیادی کشیدم و مادرم را از دست دادم. این مدال را به روح مادرم تقدیم می‌کنم.

پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,عکسهای پژمان پشتامافتخارات پژمان پشتام

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 24
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۶
غیر قابل انتشار: ۱۷
جدیدترین
قدیمی ترین
زنده باد پژمان پشتام کورد با غیرت از دیار قهرمان پرور ایلام همیشه سر فراز
ناراحت می شوید اگر بنویسید که پژمان پشتام کرد است !
پژمان پشتام اصالتا کورد ایلام است. بژی کورد
پژمان پشتام اصالتا ...
برای نویسنده مقاله سخت بوده است که بنویسید پژمان کرد است .
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش