جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۱۴

بیوگرافی مجتبی گلیج؛ کشتی گیر حرفه ای تیم ملی ایران

مجتبی گلیجمجتبی گلیج
مجتبی گلیج یکی از کشتی گیران ایرانی می باشد که جز تیم ملی کشتی ایران است. وی تا به حال توانسته موفقیت های بسیاری در عرصه بین الملل کسب کند. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی مجتبی گلیج می پردازیم.

چکیده بیوگرافی مجتبی گلیج

نام کامل: مجتبی محمد شفیع گلیج

تاریخ تولد: ۳ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان تنکابن، مازندران

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱ متر و ۸۰ سانتی متر

وزن: ۹۷ کیلوگرم

عکس های مجتبی گلیجبیوگرافی مجتبی گلیج

بیوگرافی مجتبی گلیج

مجتبی محمد شفیع گلیج در ۳ بهمن ۱۳۷۷ در تنکابن استان مازندران به دنیا آمد. وی ورزشکار حرفه ای در عرصه کشتی است که در وزن ۹۷ کیلوگرم فعالیت دارد. این ورزشکار از همان دوران کودکی کشتی را آغاز کرد و توانست در بازی های آسیایی سال ۲۰۱۷ رستم اسکندری را با نتیجه ۱۰ بر ۰ شکست دهد و مدال طلای مسابقات را از آن خود کرد. 

مجتبی گلیج در دوره رقابت های قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان در سال ۲۰۱۷ که در آرتگو آرنا، بیدگوشچ، لهستان برگزار شد، توانست دزیانیس خرامیانکوف بلاروسی را با امتیاز فنی عالی شکست دهد، درنتیجه عنوان قهرمانی این مسابقات به وی تعلق گرفت. 

مجتبی گلیچ که در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ اسلو و ۲۰۲۳ بلگراد عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران بود تنها به یک مدال برنز بسنده کرد. 

تصاویر مجتبی گلیجدرباره مجتبی گلیج

فعالیت حرفه‌ای مجتبی گلیج

بازی‌های داخل سالن آسیا ۲۰۱۷:

مجتبی گلیج در رقابت های آسیایی سال ۲۰۱۷ که در عشق آباد ترکمنستان برگزار شد، توانست در دور نخست با امتیاز ۸ بر صفر حریف چینی خود چائوکیانگ یانگ را شکست دهد. بعد از آن نیز با نتیجه ۴ بر ۱ نوراحمد احمدی را از افغانستان شکست داد و وارد مرحله نیمه نهایی شد. در مرحله نیمه نهایی وی توانست امتیاز فنی عالی را از حریف ترکمنستانی خود یوسوف ملیجایف بگیرد و درنهایت با نتیجه ۱۴ بر ۳ وارد دیدار نهایی شد. در این مرحله وی رستم اسکندری را با امتیاز ۱۰ بر ۰ شکست داد و مدال طلای مسابقات را از آن خود کرد. 

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۷:

در اولین دوره رقابت های قهرمانی زیر ۵۰ سال جهان که در آرتگو آرنا، بیدگوشچ، لهستان برگزار شد، مجتبی گلیج توانست حریف اسلواکی خود گئورگی نوگایف و حریف روسی اش رسول ماگموداف شکست دهد، درنهایت وارد مرحله نیمه نهایی شد. 

وی توانست در مرحله نیمه نهایی حریف اوکراینی اش مورازی مچیدلیدزه را با نتیجه ۸ بر ۴ شکست دهد و درنهایت نیز با شکست دزیانیس خرامیانکوف از کشور بلاروس، عنوان قهرمانی این دوره مسابقات را کسب کرد. 

افتخارات کشتی مجتبی گلیجبازی های مجتبی گلیج

قهرمانی آسیا ۲۰۱۸:

این ورزشکار در دوره مسابقات قهرمانی آسیا سال ۲۰۱۸؛ بعد از استراحت در دور اول، در دور دوم رقیب قزاق خود  مامد ابراگیم‌اف را با نتیجه ۴ بر صفر شکسن دهد و در دور سوم مسابقات نیز حریف کره جنوبی اش را شکست داد. 

در دیدار نهایی مجتبی گیلج در برابر ماگومد ابراگیموف قرار گرفت و وی را با امتیاز ۵ بر ۳ شکست داد و به مدال نقره این سری از مسابقات دست پیدا کرد.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۸:

در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۸ مجتبی گلیج در مسابقات قهرمانی جهان با امتیاز فنی ۱۰ بر صفر از رقیب آذربایجانی خود اصلان‌بک آلبروف شکست خورد. 

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹:

در سال ۲۰۱۹ گلیج برای بار دوم در وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های زیر ۲۳ سال جهان شرکت کرد و این مرتبه توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند. در این رقابت وی ابتدا رقیب لیتوانی خود را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد و سپس با گی وی ماتچاراشویلی از گرجستان مبارزه کرد وی را نیز با نتیجه ۸ بر ۶ مغلوب کرد. وی در مراحل دیگر نیز به پیروزی دست پیدا کرد و توانست مدال طلای این دوره از مسابقات را نیز از آن خود کند. 

مدال طلای مسابقات مجتبی گلیجکشتی های مجتبی گلیج

قهرمانی آسیا ۲۰۲۰:

در این دوره از مسابقت مجتبی گلیج حریفان مغول، قزاق خود را شکست داد و در جمع چهار نفر برتر قرار گرفت. سپس به ترتیب با ماگومد موسی‌اف از قرقیزستان، ساتیوارت کادیان از هند را نیز شکست داد و برای اولین بار قهرمان آسیا شد. 

قهرمانی جهان ۲۰۲۱:

مجتبی گلیج در وزن ۹۷ کیلوگرم در دور نخست مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۲۱ ابتدا الیزبار اودیکادزه از گرجستان را شکست داد، سپس به ترتیب  رادو لفتر از مولداوی، علیشیر یرگالی را نیز از میان برداشت و وارد مرحله نیمه نهایی شد. 

در مرحله نیمه نهایی با یک اشتباه از رقیب خود  کایل اسنایدر قهرمان المپیک و جهان از آمریکا، شکست خورد و وارد دیدار رده بندی شد. حریف وی در این دیدار اولزیسایخان باتزول دارنده مدال نقره آسیا از مغولستان را با نتیجه ۱۰ بر صفر از پیش رو برداشت و به مدال برنز دست یافت.

قهرمانی آسیا ۲۰۲۳:

مجتبی گلیج در مسابقات قهرمانی آسیا سال ۲۰۲۳ در وزن ۹۷ کیلوگرم شرکت کرد و توانست در دور اول اولزیسایخان باسانتسوگت از مغولستان را شکست دهد. سپس تاکاشی ایشیگورو از ژاپن را نیز مغلوب کرد و وارد مرحله نیمه نهایی شد اما در این مرحله با نتیجه ۱۳ بر ۸ از رقیب بحرینی خود احمد تاژدینوف شکست خورد و وارد رده بندی شد. گلیج در این دیدار با نتیجه ۱۱ بر صفر بکزاد اورکیمبای از قزاقستان را شکست داد و به مدال برنز رسید

قهرمانی مجتبی گلیجقهرمانی های مجتبی گلیج

قهرمانی جهان ۲۰۲۳:

در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۳، مجتبی گلیج در دور اول استراحت داشت و در دور دوم توانست بن هونیس از ایتالیا را با نتیجه ۸ بر ۲ شکست دهد. سپس تاکاشی ایشیگورو از ژاپن را با نتیجه ۱۱ بر یک مغلوب خود کرد وارد مرحله یک چهارم نهایی شد.

مجتبی گلیج با اشتباهی که در برابر  عبدالرشید سعدالله‌اف مرتکب شد، نتوانست به نیمه نهایی این سری از مسابقات برسد. در ادامه مسابقات نیز سعدالله‌اف در نیمه نهایی مقابل احمد تاژدینوف کشتی گیر روسی الاصل بحرین در حالی که ۷ بر ۲ عقب بودبه مبارزه ادامه نداد تا با شکست او مجتبی گلیج هم از گردونه مسابقات حذف شود.

عکس های شخصی مجتبی گلیجعکس های شخصی مجتبی گلیج

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش