یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۷۱

بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

کارلو آنچلوتیکارلو آنچلوتی
در این مقاله از سرپوش، به معرفی کارلو آنچلوتی، مربی و سابقه‌دار تیم‌های فوتبال معتبر جهان، می پردازیم. آنچلوتی با سابقه‌ای درخشان و موفقیت‌های بسیار در عرصه مربیگری، یکی از شخصیت‌های برجسته و تأثیرگذار در دنیای فوتبال است. در این مقاله به زندگی حرفه‌ای و دستاوردهای این مربی برجسته خواهیم پرداخت.

چکیده بیوگرافی کارلو آنچلوتی

نام کامل: کارلو آنچلوتی

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

بیوگرافی کارلو آنچلوتیبیوگرافی کارلو آنچلوتی

بیوگرافی کارلو آنچلوتی

کارلو آنچلوتی، نامی مترادف با درخشش فوتبال، یکی از پرافتخارترین مدیران تاریخ این ورزش است. موفقیت بی‌نظیر او، که بیش از چهار دهه را در بر می‌گیرد، جایگاهی را برای او در میان بزرگان فوتبال به ارمغان آورده است.

کارلو آنچلوتی که در ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹ در رجیولو ایتالیا به دنیا آمد، شور و شوق فوتبال در وجود او در سنین پایین شعله ور شد. او مهارت های خود را در رده های جوانان پارما تقویت کرد، جایی که استعداد او به سرعت توجه تیم بزرگسالان این باشگاه را به خود جلب کرد. با وجود پتانسیل امیدوارکننده آنچلوتی، دوران بازیگری آنچلوتی به دلیل آسیب دیدگی مداوم زانو کوتاه شد. با این حال، این شکست ثابت شد که یک برکت در ظاهر بود و راه را برای آینده او به عنوان یک مدیر هموار کرد.

آنچلوتی در مجموع ۲۶ بازی برای تیم ملی ایتالیا انجام داد و در سال ۱۹۹۱ اعلام کرد که از فوتبال بین المللی خداحافظی می کند و آخرین حضور خود در ایتالیا را زیر نظر آریگو ساکی انجام داد.

آغاز فعالیت حرفه ای کارلو آنچلوتی

پارما:

فعالیت حرفه ای فوتبال کارلو آنچلوتی به سال ۱۹۷۴ و تیم پارما برمی گردد. او اولین بازی خود را در فصل ۱۹۷۷-۱۹۷۶ انجام داد که در آن زمان ۱۸ ساله بود. چزاره مالدینی به عنوان مربی پارما، غالبا آنچلوتی را به عنوان مهاجم دوم قرار می داد زیرا توجه زیادی به هدفش داشت و با همین روند به زمین می رفت. آنچلوتی کمک بسیار زیادی به پارما کرد و این تیم توانست در سری C1 جیرون مقالم دوم را به دست بیاورد.

رم:

بازی کارلو آنچلوتی برای تیم رم به فصل ۱۹۸۳-۱۹۸۴ مربوط است. آنچلوتی در این تیم با سرمربی گری نیلز لیدهولم به عنوان وینگر یا هافبک میانی بازی می کرد که توانست به یکی از مهمترین بازیکنان باشگاه تبدیل شود. 

کارلو آنچلوتی هشت فصل در رم حضور داشت و به صورت کلی چهار بار در سال های ۱۹۸۰، ۱۹۸۱، ۱۹۸۴ و ۱۹۸۶ قهرمان کوپا ایتالیا شد. بعد از جریان آسیب دیدگی زانوی آنچلوتی و کسب مقالم دوم و سوم لیگ در سال های ۱۹۸۱ و ۱۹۸۲، وی سعی کرد به رهبری تیم کمک کند تا اینکه مجدد در سال ۱۹۸۳ قهرمانی ایتالیا را کسب کرد. 

او در سال ۱۹۸۵ تحت هدایت سون گوران اریکسون، سرمربی جدید باشگاه، به عنوان کاپیتان تیم منصوب شد، و به عنوان مربی جوزپه جیانینی، هافبک جوان تیم، به عنوان مربی تیم رم، جام حذفی ایتالیا را به دست آورد، اما یک بار دیگر در طول سال ۱۹۸۵ قهرمانی لیگ را از دست داد. 

آ.ث. میلان:

کارلو آنچلوتی در سال های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۲ برای میلان گل زد و به عنوان یکی از اعضای مهم این تیم بود تا اینکه در سال ۱۹۸۸ توانست قهمرانی سری آ جام های متوالی اروپا را به دست بیاورد، همچنین در سال ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ دو سوپرکاپ اروپا، دو جام بین قاره‌ای و یک سوپرکاپ ایتالیا را برای میلان به ارمغان آورد. در این زمان میلان با حمایت مالی رئیس باشگاه سیلویو برلوسکونی، بازیکنانی مانند پائولو مالدینی، فرانکو بارسی، مائورو تاسوتی و الساندرو کاستاکورتا را به عنوان مدافع معرفی کرد.

یکی از بهترین خاطرات آنچلوتی در دوران حضور او در میلان به پاس وی در رود گولیت برمی گردد، او دو بازیکن رئال مادرید را دریبل کرد و در جریان شکست ۵-۰ روسونری مقابل رئال مادرید در نیمه نهایی جام ملت های اروپا ۱۹۸۹، یک شوت از راه دور قوی به ثمر رساند. او تمام ۹۰ دقیقه را در برد ۴-۰ میلان مقابل استوا بوکوئستی در فینال بازی کرد.

آنچلوتی در فصل بعدی زمان بازی در جام ملت های اروپا در برابر کی وی مچلن از ناحیه زانوی چپ دچار مصدومیت شد به طوریکه نیمه نهایی را از دست داد. 

او در سن ۳۳ سالگی بازنشسته شد و آخرین بازی دوران حرفه ای خود را با باشگاه میلان در پیروزی ۴-۰ خانگی مقابل هلاس ورونا در ۱۷ می ۱۹۹۲ انجام داد و در آن از روی نیمکت آمد. در ۲۰ دقیقه پایانی بازی دو گل به ثمر رساند و مورد تشویق هواداران قرار گرفت.

عکس قدیمی کارلو آنچلوتیبازی های کارلو آنچلوتی

سرمربی گری کارلو آنچلوتی

آغاز راه:

بعد از موفقیت های چشم گیری که کارلو آنچلوتی در بازی های خود داشت تصمیم گرفت مربیگری را آغاز کند، ایشان اولین شاگرد آریگو ساکی بود که در سال ۱۹۹۲ بلافاصله بعد از پایان دوران بازی در میلان راهی کوورچیانو شد تا در مسیر مربیگری قدم بردارد. 

آنچلوتی در آنجا مقاله ای تحقیقاتی با عنوان "Il Futuro del Calcio: Più Dinamicità" به معنی آینده فوتبال: پویایی بیشتر، نوشت که چکیده ای از سال های بازی وی تحت نظارت ساکی در میلان بود.

کارلو آنچلوتی در اولین مرحله به عنوان مربی تیم ملی ایتالیا فعالیت داشت و در آنجا بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ به عنوان دستیار ساکی فعالیت می کرد، او توانست با این تیم به فینال جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا دست پیدا کند. 

در تابستان سال ۱۹۹۵ کارلو آنچلوتی برای اولین بار به عنوان سرمربی با تیم رجینا قرارداد بست و در اولین سال حضور خود توانست این تیم را وارد سری آ کند. 

بعد از اینکه یک فصل را در رجینا ماند در سال ۱۹۹۶ وارد تیم پارما شد. او توانست در مدت حضورش به صورت خارق العاده ای تیم را به مقام نایب قهرمانی سری آ برساند.

کارلو آنچلوتی در یوونتوس:

کارلو آنچلوتی در سال ۱۹۹۹ به عنوان جانشین مارچلو لیپی در یوونتوس انتخاب شد اما حضور او موفقیت چندانی به همراه نداشت. آنچلوتی نتوانست یوونتوس را به عنوان های ملی یا بین المللی مدنظرش برساند اما حضور او جام یوفا اینترتوتو در سال ۱۹۹۹ را به همراه داشت همچنین دو بار در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱، این تیم را به نایب قهرمانی سری آ رساند. آنچلوتی در تابستان سال ۲۰۰۱ به دلیل عدم کسب جام قهرمانی، دوباره جایش را به مارچلو لیپی داد.

کارلو آنچلوتی در میلان:

کارلو آنچلوتی در ۵ نوامبر ۲۰۰۱، بعد از برکناری فاتح تریم به دلیل نتایج ضعیف، به عنوان سرمربی میلان منصوب شد. آنچلوتی - که از سمت سیلویو برلوسکونی مالک باشگاه به دلیل تاکتیک‌های دفاعی خود به شدت مورد انتقاد قرار گرفت - توانست بازی خلاقانه‌ای را در میلان اتخاذ کند و در عین حال چندین تغییر در ترکیب تیم ایجاد کرد. میلان در سال ۲۰۰۳ فینال لیگ قهرمانان اروپا را برد، یوونتوس را ۳–۲ در ضربات پنالتی در اولدترافورد شکست داد و همچنین فینال کوپا ایتالیا ۲۰۰۳ را بر رم به نفع خود تمام کرد.

تحت مربی گری آنچلوتی، میلان قهرمانی سوپرجام ایتالیا در سال ۲۰۰۴ را از آن خود کرد، همچنین در فصل های ۲۰۰۴–۲۰۰۵ و ۲۰۰۵–۲۰۰۶ نایب قهرمان سری آ شد.

در آخرین فصل حضور آنچلوتی در این باشگاه، میلان موفق شد پس از یوونتوس و رقبای بین شهری اینتر، مقام سوم سری آ را به دست آورد و جایگاهش را در لیگ قهرمانان فصل بعد قطعی کند، در حالی که در مرحله یک هشتم نهایی حذف شدند.

پس از انکار شایعات قبلی مبنی بر ترک باشگاه، آنچلوتی در ۳۱ مه ۲۰۰۹ کمتر از یک ساعت پس از پیروزی ۲-۰ آنها مقابل فیورنتینا در آخرین بازی فصل، استعفای خود را از میلان اعلام کرد. در مجموع، آنچلوتی ۴۲۳ بازی میلان را رهبری کرد.

سرمربیگری تیم میلان توسط کارلو آنچلوتیکارلو آنچلوتی در تیم میلان

کارلو آنچلوتی در چلسی:

در ۱ ژوئن ۲۰۰۹، آنچلوتی جانشین مدیر موقت گاس هیدینک شد، زمانی که او به عنوان سرمربی جدید چلسی پس از توافق با یک قرارداد سه ساله تایید شد و رسما وظایف خود را در ۱ ژوئیه بر عهده گرفت. آنچلوتی پس از ژوزه مورینیو، اورام گرانت و لوئیز فیلیپه اسکولاری، چهارمین سرمربی دائمی در ۲۱ ماه گذشته این باشگاه شد. او همچنین پس از جانلوکا ویالی و کلودیو رانیری، سومین ایتالیایی بود که چلسی را هدایت کرد.

آنچلوتی در ۲۲ می ۲۰۱۱ کمتر از دو ساعت پس از شکست ۰–۱ خارج از خانه مقابل اورتون، آخرین بازی چلسی در لیگ برتر در فصل، اخراج شد. آنها لیگ برتر ۲۰۱۰–۲۰۱۱ را در مقام دوم به پایان رسانده بودند. طبق گزارشات، او ۶ میلیون پوند از چلسی غرامت دریافت کرد. آنچلوتی فعالیت خود را در چلسی با رکورد ۶۷ برد، ۲۰ تساوی و ۲۲ باخت در ۱۰۹ مسابقه به پایان رساند. درصد برد آنچلوتی در چلسی (تا می ۲۰۱۶) سومین برد در تاریخ لیگ برتر بود.

کارلو آنچلوتی در پاری سن ژرمن:

در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱، در حالی که پاری سن ژرمن با سه امتیاز اختلاف نسبت به مون پلیه در صدر لیگ ۱ قرار داشت، آنچلوتی به عنوان سرمربی جدید این باشگاه منصوب شد در همان روزی که سرمربی قبلی آنها، آنتوان کومبوآره، از سمت خود کنار رفت. در ۱۹ می ۲۰۱۳، آنچلوتی درخواست کرد باشگاه را ترک کند تا به رئال مادرید بپیوندد.

کارلو آنچلوتی در رئال مادرید:

در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۳، آنچلوتی با یک قرارداد سه ساله مدیر رئال مادرید و جانشین ژوزه مورینیو شد. او در یک کنفرانس مطبوعاتی در سانتیاگو برنابئو معرفی شد و در آنجا نیز اعلام کرد که زین الدین زیدان و پل کلمنت به عنوان دستیار مربی او خواهند بود. مدت کوتاهی پس از ورود او، رئال مادرید خرید ایسکو را با مبلغ ۲۴ میلیون یورو تایید کرد و پس از آن اسیر ایلارامندی را با مبلغ ۳۲ میلیون یورو به خدمت گرفت. در ۱۶ آوریل ۲۰۱۴، آنچلوتی اولین جام مهم خود را به عنوان سرمربی رئال مادرید پس از شکست ۲-۱ بارسلونا در فینال کوپا دل ری که در استادیوم مستایا برگزار شد، به دست آورد.

در ۲۵ مه ۲۰۱۵، فلورنتینو پرز، رئیس باشگاه رئال مادرید، اعلام کرد که هیئت مدیره باشگاه "تصمیم بسیار سختی" برای برکناری آنچلوتی از وظایفش گرفته است.

آنچلوتی پس از ترک مادرید صحبت هایی در مورد بازگشت به میلان انجام داد که او آن را رد کرد. او اظهار داشت که می خواهد یک سال مرخصی بگیرد و به دلیل تنگی ستون فقرات تحت عمل جراحی قرار گیرد.

کارلو آنچلوتی در بایرن مونیخ:

در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۵، کارل هاینز رومنیگه، مدیرعامل بایرن مونیخ تایید کرد که آنچلوتی جایگزین پپ گواردیولا به عنوان سرمربی برای فصل ۲۰۱۷–۲۰۱۶ خواهد شد و قراردادی سه ساله امضا کرد. آنچلوتی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، از سمت سرمربیگری بایرن مونیخ برکنار شد.

سرمربیگری تیم بایرن مونیخ توسط کارلو آنچلوتیکارلو آنچلوتی در بایرن مونیخ

کارلو آنچلوتی در ناپولی:

در ۲۳ می ۲۰۱۸، آنچلوتی به عنوان سرمربی ناپولی منصوب شد و قراردادی سه ساله امضا کرد. در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹، آنچلوتی علیرغم پیروزی ۴-۰ خانگی مقابل گنک در آخرین بازی لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۹-۲۰۱۹ در مرحله گروهی که صعود ناپولی به مرحله یک هشتم نهایی را تضمین کرد، اخراج شد.

کارلو آنچلوتی در اورتون:

در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹، آنچلوتی با قراردادی ۴ و نیم ساله به عنوان سرمربی اورتون منصوب شد. اولین بازی او به عنوان سرمربی، پیروزی ۱–۰ خانگی مقابل برنلی در ۲۶ دسامبر بود. آنچلوتی در اولین فصل حضورش با آبی ها در مجموع ۸ پیروزی، ۵ تساوی و ۶ باخت در لیگ به ثبت رساند و اورتون در رده دوازدهم قرار گرفت.

بازگشت کارلو آنچلوتی به رئال مادرید:

در ۱ ژوئن ۲۰۲۱، آنچلوتی از سمت خود در اورتون استعفا داد و پس از استعفای زیدان، دوباره به رئال مادرید پیوست و قراردادی تا سال ۲۰۲۴ امضا کرد.

او توانست در هر سه بازی افتتاحیه فصل ۲۰۲۳–۲۰۲۴ لیگ مادرید پیروز شود، همچنین در ماه اوت به عنوان بهترین مربی ماه لالیگا انتخاب شد. با پیروزی ۲–۱ تیمش مقابل رئال سوسیداد در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳، آنچلوتی صد و هفتاد و سومین پیروزی مادریدی خود را به دست آورد و از زین الدین زیدان پیشی گرفت و تبدیل به مربی با دومین برد در تاریخ باشگاه شد.

در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۳، رئال مادرید اعلام کرد که آنچلوتی با تمدید قرارداد تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۶ موافقت کرده است.

سرمربیگری تیم رئال مادرید توسط کارلو آنچلوتیکارلو آنچلوتی در رئال مادرید

سخن نهایی درباره کارلو آنچلوتی

دوران مدیریتی کارلو آنچلوتی گواهی بر فداکاری بی دریغ، درخشش تاکتیکی و توانایی او در برقراری ارتباط با بازیکنانش بوده است. کابینه جام او دارای مجموعه ای چشمگیر از ظروف نقره است، از جمله چهار عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، سه جام باشگاه های جهانی فیفا و دو سوپر جام یوفا.

میراث آنچلوتی فراتر از دستاوردهای او در زمین است. او به دلیل فروتنی، اخلاق ورزشی و عشق واقعی به بازی مورد احترام است. اشتیاق او به فوتبال، الهام‌بخش نسل‌های مربی و بازیکنان مشتاق است.

از آنجایی که کارلو آنچلوتی به اضافه کردن فصل‌هایی به دوران درخشان خود ادامه می‌دهد، تأثیر او بر دنیای فوتبال غیرقابل انکار است. او به عنوان یک الگو برای مدیران و بازیکنان به طور یکسان می ایستد و نشان می دهد که با سخت کوشی، فداکاری و اشتیاق به بازی، هر چیزی ممکن است.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش