یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۷۹

بیوگرافی شان پارکر اولین مدیر سایت فیسبوک (+ تصاویر)

شان پارکر اولین مدیر سایت فیسبوک,بیوگرافی شان پارکر,شان پارکر اولین مدیر کل فیسبوکشان پارکر در سال ۲۰۱۳ با خواننده ی معروفی بنام الکساندر لناس پیمان زناشویی بست
شان پارکر، سایت اشتراک فایل نپستر را تأسیس کرده و در سایت فیس بوک به عنوان نخستین مدیر شناخته میشود. از دیگر سمت های وی می توان به بنیانگذار و رییس بنیاد پارکر اشاره کرد که متمرکز بر روی پژوهش های علوم زیستی، سلامت عمومی جهانی و مشارکت مدنی می باشد.

چکیده ای از بیوگرافی شان پارکر

نام:شان پارکر

زاده:۳ دسامبر ۱۹۷۹ ‏

زادگاه:هرندون، فرفکس، ویرجینیا

سمت:مؤسس شرکت، سرمایه گذار

ملیت:ویرجینیایی

وضعیت تاهل:متاهل

بیوگرافی شان پارکر

شان پارکر در هرندان ویرجینیا در تاریخ ۳ دسامبر سال ۱۹۷۹ دیده به جهان گشود. دایان پارکر، مادر او بود که در تلویزیون تبلیغ میکرد و بروس نام پدر شان پارکر بود که بعنوان اقیانوس شناس برای دولت ایالات متحده مشغول به فعالیت بود. پدر شان موجب آشنایی وی با دنیای کامپیوتر شد. شان پارکر در سن هفت سالگی، برنامه نویسی روی دستگاه Atari 800 را توسط پدرش یاد گرفت. یکی از نصیحت های پدر شان پارکر، این بود که« درصورت نیاز به ریسک کردن ، آنرا پیش از تشکیل خانواده انجام بده».

شان پارکر اولین مدیر کل فیسبوک,زندگی شخصی شان پارکر,شان پارکر و همسرشپدر شان پارکر باعث شد که او با دنیای کامپیوتر آشنا شود

شان پارکر به خاطر این که با دنیای کامپیوترها بزودی آشنا شد در دوران کودکی و نوجوانی، اکثر تفریحاتش حول برنامه نویسی بود. از این رو هک کردن و برنامه نویسی، از اوقات فراغت شان پارکر به شمار می رفت. شان پارکرِ از همان نوجوانی و نخستین تجربه های هک، داستان جذاب و زندگی پرهیجانی داشت.

زندگی شخصی شان پارکر

پارکر با خواننده و ترانه سرای معروفی در سال ۲۰۱۳ ازدواج کرد که الکساندر لناس، نام داشت و نتیجه ی این ازدواج دو فرزند دختر و پسر به نامهای وینتر ویکتوریا و زفیر امرسن پارکر بود. او برای مراسم ازدواجش بیش از ۱۰ میلیون دلار در بیگ سور کالیفرنیا هزینه کرد.

شان پارکر اولین مدیر کل فیسبوک,زندگی شخصی شان پارکر,شان پارکر و همسرششان پارکر بنیانگذار و رئیس بنیاد پارکر است

هک چندین شرکت بزرگ و مشهور توسط شان پارکر

شان پارکر در مدرسه ای در ویرجینیا، تحصیلات دبیرستان خود را ادامه داد. او در یک روز در حین کلاس درس از دفتر دبیرستان، یادداشتی دریافت کرد که پدرش منتظر اوست. طبق نوشته ی یادداشت، پدر شان به مدرسه آمده بود تا شان پارکر را به مطب ارتودنتیست ببرد؛ ولی شان پارکر اصلاً با ارتودنتیست ملاقاتی نداشت. او از همان یادداشت فهمید که قطعاً مشکلی برایش اتفاق افتاده است.

زمان خارج شدن شان پارکر از کلاس درس، به سمت پدرش رفت و پدرش با عصبانیت او را به داخل ماشین برد و به سمت خانه حرکت کرد و شان با نخستین ماجرای دشوار زندگی فناورانه ی خوددر همان لحظه مواجه شد. در خانه ی آن ها گروهی از مأموران FBI بودند و در خانه و کامپیوتر شخصی رومیزی شان پارکر، اسناد گوناگونی را بررسی می کردند.

شان پارکر پس از چند سال از نخستین رویارویی اش با مأموران FBI، تبدیل به یک کارآفرین در سطح جهانی شد. او در سن ۱۶ سالگی، توانست با نفوذ به شبکه ی چندین شرکت بزرگ و مشهور، سیستم های امنیتی نظامی را هک کند. پدر او یک مرتبه کیبورد شان پارکر را به جهت این که با کامپیوتر، زیاد کار میکرد؛ قطع کرد و همین امر باعث شد تا پارکر از شبکه های هک شده خارج نشود. بخاطر همین IP او را شناسایی و دستگیری اش شد. با توجه به اینکه شان پارکر در زمانی که سیستم ها را هک میکرد؛ به سن ۱۸ سالگی نرسیده بود، فقط او را محکوم کردند که دوره ی خدمات اجتماعی را بگذراند.

زندگی نامه شان پارکر,شان پارکر,شان پارکر اولین مدیر سایت فیسبوکشان پارکر در سال ۲۰۱۵ بنیاد خیریه ایی به نام Parker Fundation به راه انداخت

شان پارکر در همین زمان با شاون فانینگ( ۱۵ ساله) که هکر ماهری بود، آشنایی پیدا کرد. این دو با راه اندازی یک شرکت امنیت اینترنتی به نام Crosswalk تواستند با کمک به شرکت ها موجب توقف حملات هکرها شوند. با این که تجارت موفقیت آمیزی نبود ولی در آینده موجب ایجاد دوستی و مشارکت شد. شان پارکر با توسعه ی نسخه اولیه یک خزنده وب، موجب جلب توجه CIA به خود شد و همچنین در نمایشگاه علوم کامپیوتر ایالتی ویرجینیا، افتخارات برتری کسب کرد. شان پارکر ترجیح داد که برای مجموعه ای از شرکت ها نظیر سرویس دهنده اینترنت بجای دوره کارآموزی CIA کار کند؛ به همین خاطر از CIA انصراف داد و در سال آخر دبیرستان برای کار خود ۸۰.۰۰۰ دلار به جیب بزند.

شان پارکر و ناپستر

شان پارکر بعد از متقاعدسازی پدر و مادرش برای دیر رفتن به دانشگاه به دوست خود فنینگ پیوست و در سال ۱۹۹۹ موفق شد سرویس اشتراک پرونده ناپستر را شروع کند. در ابتدا عقیده ی فنینگ این بود که برای استفاده از نظیر به نظیر، ناپستر را تبدیل به سرویس اشتراک فایل کند. شان پارکر بلافاصله پس از شنیدن این موضوع، میخواست در این زمینه مشارکت کند و به یکی از بنیانگذاران آن تبدیل شد و به ارائه ایده های کلیدی پرداخت. نوجوانان پس از دریافت بودجه سرمایه گذاری، عملیاتشان را به دستگاه جوجه کشی در سانفرانسیسکو انتقال دادند؛ بدین دلیل که از خانه، هیچگاه دور نبودند.

در میان دوستداران موسیقی، ناپستر، محبوبیت بسیاری پیدا کرد. این سرویس در طول سال اول، موجب جذب ده ها میلیون کاربر شد و تبدیل به هدفی از صنعت موسیقی گردید. شان پارکر برای تجارت خود، چنین راه اندازی را تهدید بزرگی می دانست. سرانجام از این شرکت، درخواست توقف خدمات خود را داشت اما پیش از این که شان پارکر اخراج شود، در کارولینای شمالی به یک خانه ساحلی عقب نشینی کرد و خودش را در دوراهی دید. وی بدون داشتن خانه ای کاملا شکسته شده بود. وی در خانه یکی از دوستانش بمدت دو هفته زندگی کرد و بعد از آن جا می رفت چون تصمیم اقامت دائم را نداشت. استدلال دوست دخترش این بود که شان پارکر باید دنیای کامپیوتر را پشت سر بگذارد و به فعالیت در استارباکس مشغول شود در حالیکه برنامه های پارکر، متفاوت بود.

شکست خوردن شان پارکر در ناپستر

شان پارکر درخصوص شکست خوردنش در ناپستر چنین گفت:من آن را شبیه دانشگاه ناپستر می دانم؛ بدین دلیل که دوره ی سقوطی در حقوق مالکیت معنوی، مالی شرکت ها، کارافرینی و دانشکده حقوق به شمار می رفت. ظاهراً بعضی از نامه های الکترونیکی که در زمان کودکی آن ها را می نوشتم؛ در کتاب های درسی دانشکده حقوق است. این نامه های الکترونیکی بیانگر این بود که موسیقی به احتمال زیاد توسط مشتریان ناپستر سرقت شده و در پرونده های حق چاپ که موجب شکست ناپستر می شد، بعنوان مدرکی به پایان می رسد. سرانجام شان پارکر كه خود را در یك كارخانه ساحلی بعنوان یكی از بزرگان شركت در كارولینای شمالی تبعید كرد؛ از همكارش تماسی دریافت کرد كه از او پرسید، ظاهرا خوب نیستی. من فکر نمی کنم بعد از برگشتن، شغلی داشته باشی.

بیوگرافی شان پارکر,شان پارکر اولین مدیر کل فیسبوک,زندگی شخصی شان پارکرشان پارکر ، مؤسس سایت اشتراک فایل نپستر در کنار همسرش

شان پارکر، اولین رئیس فیس بوک

نخستین رئیس فیسبوک در سال ۲۰۰۴، شان پارکر نام داشت. پیتر تیل، از طریق شان پارکر بعنوان سرمایه گذار در شرکت Accel Partners همکاری داشت.

سرمایه گذاری و فعالیت های خیرخواهانه شان پارکر

شان پارکر در سال ۲۰۱۱ با فیس بوک و اسپاتیفای به همکاری پرداخت و در نتیجه در فیس بوک باعث فعال سازی امکان اشتراک پخش فهرست اسپاتیفای شد که همین امر در سیلیکون ولی، بیانگر اهمیت شبکه های ارتباطی پارکر بود. شان پارکر از Brigade که یک پلتفرم آنلاین بود؛ حمایت کرد. این پلتفرم قصد داشت که میزان مشارکت اجتماعی شهروندان آمریکا را افزایش دهد. همچنین او از سال ۲۰۰۵ فعالیت های خیرخواهانه را شروع کرد.

کمک به تحقیقات حوزه سرطان و سلامت عمومی از برنامه های جدی شان پارکر محسوب میشد. همچنین او به دانشگاه استنفورد بمنظور راه اندازی مرکز تحقیقات آلرژی به نام Sean N. Parker در سال ۲۰۱۴ بمیزان ۲۴ میلیون دلار اهدا کرد. شان پارکر برای نظم دادن به کارهای خیرخواهانه خود، در سال ۲۰۱۵ بنیاد خیریه ایی راه اندازی کرد که Parker Fundation نام داشت. شان پارکر، بنیاد خود را با اختصاص دادن ۶۰۰ میلیون دلار بر سه حوزه اصلی به نام های سلامت عمومی، علوم زیستی و مشارکت اجتماعی متمرکز کرد. فعالیت این موسسه در سطح جهانی در زمینه ی حل بحران و مقیاس های بسیار بزرگ می باشد.

بیوگرافی شان پارکر,شان پارکر اولین مدیر کل فیسبوک,زندگی شخصی شان پارکرشان پارکر در کودکی اکثر اوقات فراغت خود را به هک‌کردن می‌گذارند

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش