شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۱۴

بیوگرافی حامدی اصفهانی شاعر و خطاط قرن نهم هجری

حامدی اصفهانی,زندگینامه حامدی اصفهانی,حامدی اصفهانی کیستحامدی اصفهانی شاعر ادیب صوفی ،عارف و خطاط فاضل قرن نهم هجری میباشد
در زمان سلطان محمد فاتح، یک شاعر ایرانی در دربار عثمانیان به نام حامدی اصفهانی وجود داشت. حامدی اصفهانی به عنوان خدمتکار سلطان محمد فاتح بمدت بیست سال بود. وی در دربار عثمانی به سرودن اشعاری به زبان های فارسی و ترکی پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی حامدی اصفهانی

نام:حامدی

نام خانوادگی:اصفهانی

زاده:۸۴۳ هجری قمری

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

سمت:شاعر ادیب صوفی عارف و خطاط فاضل قرن نهم هجری

بیوگرافی حامدی اصفهانی

حامدی در ۸۴۳ هجری قمری در اصفهان بدنیا آمد.

فعالیت های حامدی اصفهانی

از سمت های حامدی اصفهانی می توان به شاعر، صوفى و خطاط اشاره کرد. او به عنوان یکی از متصوّفین پیرو طریقه ى مولوى به خاک عثمانى و دربار سلطان محمد فاتح، پس از جهانگردى های فراوان رفت و در قونیه در سمت شیخى مزار مولانا جلال الدین انتخاب گردید. او به سرودن اشعارى در پاسخ معماهاى جامى به غیر از « دیوان» شعرش پرداخت و زایجه اى به فارسى براى فرزندش( محمود) تعيين کرد که سى و دو سوال داشت و یک یا دو بیت فارسى در پاسخ به هر سؤال سرود و نام« جام سخن گوى» را برای آن انتخاب کرد. حامدی اصفهانی به تضمین بیش از نیمى از غزلیات حافظ پرداخت. این خطاط براى سلطان محمد فاتح،« مفردات» ابن بیطار و« دلایل الاعجاز» را به خط خوش نوشت.

در دیوان حامدی اصفهانی، شواهد و نشانه های فراوانی وجود دارد که بیانگر این مسأله است که او از پیشگامان مکتب وقوع و نازک خیالی محسوب میشود؛ حتی در دیوان او، نشانه هایی از برجسته ترین ویژگی های سبک هندی، ذکر شده است. باتوجه به قابل درنگ بودن شعر حامدی از نظر کیفیت و ویژگی های سبک شناسی، توجهی به او در کتب تاریخ ادبیات و سبک شناسی نشده است؛ به این خاطر که دیوان او دردسترس نیست.

آثار حامدی اصفهانی

از آثار حامدی اصفهانی می توان به سه کتاب« دیوان»،« جام سخنگو( فال نامه)» و یک کتاب تاریخی به نام« تواریخ العثمان» اشاره کرد.

درگذشت حامدی اصفهانی

اطلاعات دقیقی درخصوص این که حامدی اصفهانی در چه زمان و چه مکانی فوت کرده، دردسترس نیست.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش