چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۰۳

بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراکعباس عراقچی با گروه پنج به علاوه یک در کلیه مذاکرات دو جانبه ایران حضور داشته است
عباس عراقچی دیپلمات و سیاستمدار ایرانیست که بعنوان معاون سیاسی وزارت امور خارجه از بهمن سال ۱۳۹۶ فعالیت می کند. وی یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه ۱+ ۵ می باشد. او در جنگ ایران و عراق از اعضای سپاه پاسداران بوده است.

چکیده ای از بیوگرافی عباس عراقچی

نام:سید عباس عراقچی

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

بیوگرافی عباس عراقچی

عباس عراقچی در سال ۱۳۴۱ در یک خانواده سنتی در تهران دیده به جهان گشود و۳ خواهر و ۳ برادر دارد، که قریب به اتفاق اعضای خانوادهٔ او در حوزهٔ بازرگانی و تجارت فعال می باشند. وی پدرش را در سن ۱۷ سالگی از دست داد. او دو برادر بزرگ تر از خود دارد که یکی از آن ها، عضو هیئت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان و دیگری عضو اتحادیه فروشندگان است. سید احمد عراقچی که برادرزاده ی عباس عراقچی است از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ بعنوان معاون ارزی رییس کل بانک مرکزی ایران فعالیت میکرد ، که او بعد از جدایی ولی الله سیف از ریاست بانک مرکزی در پی نوسانات ایجاد شده در بازار ارز از سمت خود برکنار شد و توسط قوه قضائیه دستگیر شد و به بازداشتگاه رفت.

تحصیلات عباس عراقچی

عباس عراقچی در رشته روابط بین الملل، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران گرفت و در رشته علوم سیاسی، مدرک کارشناسی ارشدش را از دانشگاه تهران گرفت. او بعد از پایان تحصیل، به انگلیس رفت و از دانشگاه کنت، مدرک دکترای اندیشه های سیاسی را گرفت. سید عباس عراقچی که مسلط به زبان های انگلیسی و عربی است، در توکیو سفیر ایران بوده و در ۱۱ مارس ۲۰۰۸ استوارنامه خود را از امپراتور ژاپن دریافت کرده است. پس از بازگشت از توکیو از نیمه دوم سال ۲۰۱۱ به عنوان معاون وزارت امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه منصوب شد.

سید عباس عراقچی,عباس عراقچی,عباس عراقچی کیستعباس عراقچی مدتی  بعنوان معاون ارزی رییس کل بانک مرکزی ایران فعالیت میکرد

ازدواج عباس عراقچی

عباس عراقچی با بهاره عبداللهیان ازدواج کرده است و حاصل این ازدواج سه فرزند میباشد که فرزند بزرگش دختر است و تحصیلاتش تمام شده و لیسانس معماری دارد و ۲ پسر هم دارد که هر دو متاهل هستند.

خاطرات عباس عراقچی از سفرش به عراق

عباس عراقچی درخصوص سفرش به عراق خاطره ای تعریف کرد:به‎ شدت سفر اول محدود بود و از بغداد خارج نشدیم. اوضاع امنیتی عراق خوب نبود چون برای نخستین بار جلسه خارجی در بغداد برگزار میشد. عراقی‎‎ها خیلی نگران امنیت بودند و آن موقع هم وضع تروریست‎‎ها در عراق خیلی فرق می‎کرد و حتی یک خمپاره نزدیک وزارت خارجه عراق وسط جلسه کنفرانس که همسایگان به اضافه P5 یعنی اعضای دائم شورای امنیت بودند، زده شد. مشخص بود که آن ها هدفی داشتند. درست در پشت ساختمان، خمپاره ای افتاد که من لحظه‎ای را که همه هیئت‎‎های دیگر وحشت‎زده شده بودند بخاطر دارم؛ ‎خصوصا برخی از عرب‎‎ها که اسمشان را نمی‎برم.

عباس عراقچی ادامه داد :ما داشتیم می‎خندیدیم که آن ها تعجب کرده بودند و حرصشان گرفته بود. من و آقای کاظمی قمی که در آن هنگام سفیر بود و دوستان دیگر در آن جا حضور داشتیم. صحنه خیلی جالبی بود. در آن سفر نتوانستیم که به کاظمین برویم. هر چه هم گفتیم که ما تا کاظمین برویم، گفتند نه اگر برایتان کوچک‎ترین تهدیدی پیش بیاید کل آبروی ما برای این اجلاس میرود ولی دفعه ی بعدی که مذاکرات هسته‎ای در بغداد برگزار شد در خدمت آقای دکتر جلیلی رفتم، پس از اتمام مذاکرات توفیق شد که به کربلا، نجف و کاظمین رفتیم، پس از آن قرار شد دوستان در راه برگشت به سامرا بروند که متأسفانه به من ماموریت داده شد و زودتر برگشتم.

برخی از فعالیت های عباس عراقچی

عباس عراقچی درباره ی فعالیت هایش گفت:من در سال ۱۳۵۸، که انقلاب فرهنگی شد و دانشگاه‎ها بسته شد، مدرک دیپلم را گرفتم اما وقتی که دانشگاه تعطیل شد و جنگ شروع شد، به‎واسطه یکی از دوستانی که در سپاه بودند، توانستم وارد سپاه شوم. سپس در سال ۱۳۶۴ در دانشکده وزارت‎ خارجه مشغول به تحصیل شدم تا این که در سال ۱۳۶۸ پس از فارغ التحصیلی از سپاه جدا شدم و وارد وزارت خارجه شدم. پس از آن به عنوان کارشناس بخش بین الملل، فعالیت خود را شروع کردم. سپس در سال ۱۳۷۳ نخستین پستی که سرپرستی نمایندگی ایران در سازمان کنفرانس اسلامی بود را گرفتم.

تحصیلات عباس عراقچی,برخی از فعالیت های عباس عراقچی,عباس عراقچیعباس عراقچی در رشته روابط بین الملل، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران گرفت

عباس عراقچی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه، معاون پیشین وزارت امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه و سفیر ایران در ژاپن از اسفند ۱۳۸۶ تا مهر ۱۳۹۰ است. وی از ۱ بهمن ۱۳۹۶ بعد از تغییر ساختار وزارت خارجه بعنوان معاون سیاسی وزارت خارجه فعالیت می کند.

در پی استعفای رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۲، عباس عراقچی بعنوان سخنگوی وزارت خارجه از سوی علی اکبر صالحی منصوب شد، در دولت دهم کم تر از ۴ ماه بعد، مرضیه افخم در ۷ شهریور ۱۳۹۲ جایگزین عباس عراقچی شد. او پس از اجرای برجام موفق شد نشان لیاقت و مدیریت از رییس جمهور دریافت کند و عباس عراقچی با حکم محمد جواد ظریف، در ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ به عنوان معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه منصوب شد و تا سال ۱۳۹۶ فعالیت میکرد و از ۱ بهمن سال ۱۳۹۶ در پی تغییر ساختار این وزارت خانه، معاونت سیاسی وزیر امور خارجه را بر عهده داشته است.

عضویت عباس عراقچی در تیم مذاکره کننده هسته ای ایران

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه دولت یازدهم، از تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۲ با انتصاب از جانب محمدجواد ظریف، به عضویت تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درآمد. دیپلمات هایی از جمله حمید بعیدی نژاد و داوود محمدنیا نیز علاوه بر او، به عضویت این تیم انتخاب شدند. محمدجواد ظریف ریاست این هیئت را برعهده داشت. سید عباس عراقچی با گروه پنج به علاوه یک در کلیه مذاکرات دو جانبه ایران حضور داشت.

عباس عراقچی در آخرین روز دور اول از مذاکرات ژنو( ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳) با ثبت پیغامی در صفحه توییتر خود با مضمون« برخاستن دود سفید از مذاکرات ژنو»، موفقیت در دستیابی به توافق اولیه، در مورد برنامه اتمی ایران را اعلام رسانه ای کرد. او بعنوان مذاکره کننده ارشد در متن مذاکرات تا پایان مذاکرات هسته ای ایران و دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک حضور داشت و نفر دوم ایران در مذاکرات بعد از ظریف محسوب می شد.

عباس عراقچی,سوابق شغلی عباس عراقچی,خاطرات عباس عراقچی از سفرش به عراقعباس عراقچی مسلط به زبان های انگلیسی و عربی است

سوابق شغلی عباس عراقچی

>> کارشناس بخش بین الملل وزارت امور خارجه ۱۳۷۲- ۱۳۷۰

>> معاون اداره مجامع اسلامی، منطقه ای و غیر متعهدها ۱۳۷۳- ۱۳۷۲

>> سرپرست نمایندگی ج. ا. ایران در سازمان کنفرانس اسلامی- جده ۱۳۷۳

>> رئیس مرکز مطالعات خلیج فارس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۷- ۱۳۷۶

>> معاون پژوهشی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۷

>> مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۸- ۱۳۷۷

>> سردبیر مجله سیاست خارجی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۸

>> سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در تالین- استونی ۱۳۸۲- ۱۳۷۸

>> سفیر جمهوری اسلامی ایران هلسینکی- فنلاند ۱۳۸۲- ۱۳۷۸

>> رئیس اداره اول اروپای غربی وزارت امور خارجه ۱۳۸۳- ۱۳۸۲

>> رئیس دانشکده روابط بین الملل ۱۳۸۴- ۱۳۸۳

>> معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه ۱۳۸۶- ۱۳۸۴

>> سفیر جمهوری اسلامی ایران توکیو ۱۳۸۶- ۱۳۹۰

>> سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۳۹۲

>> معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه

بیوگرافی عباس عراقچی,عباس عراقچی,دکتر عباس عراقچیعباس عراقچی بعد از پایان تحصیل، به انگلیس رفت و مدرک دکترای اندیشه های سیاسی گرفت

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش