یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۵۹

بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیریمهندس اسحاق جهانگیری
اسحاق جهانگیری سیاست مدار اصلاح طلب می باشد. او در ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامی، به عنوان نمایندهٔ جیرفت در مجلس حضور داشت. 

چکیده ای از بیوگرافی اسحاق جهانگیری

نام: اسحاق جهانگیری

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

بیوگرافی اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری در سال ۱۳۳۶ در کوه شاه در شمال شرق استان هرمزگان به دنیا آمد. پدر او حسن جهانگیری، ابتدا کارگر معدن کرومیت آبدشت (از معادن توابع اسفندقه) بود، که بعدها به سیرجان نقل مکان کرد و تا پایان بازنشستگی، کارمند اداره کشاورزی سیرجان بود. اسحاق جهانگیری دومین فرزند پسر خانواده جهانگیری است. دو برادر وی، از اعضای سپاه پاسداران بودند، که در خلال جنگ ایران و عراق شهید شدند؛ محمد جهانگیری در سال ۱۳۵۹ در منطقه سوسنگرد و یعقوب جهانگیری در سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر به شهادت رسیدند.

زندگی نامه اسحاق جهانگیری,اسحاق جهانگیری,مهندس اسحاق جهانگیریتصاویر اسحاق جهانگیری

دو برادر دیگر اسحاق جهانگیری نیز کمابیش در فعالیت های سیاسی حضور دارند، که برادر کوچکترش، مهدی جهانگیری، در زمان ریاست اسفندیار رحیم مشایی بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، معاونت سرمایه گذاری این سازمان را بر عهده داشت و در سال ۱۳۸۷ ناچار به استعفاء شد، سپس اقدام به تأسیس شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران و بانک گردشگری کرد و بعنوان نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران فعالیت کرد. مهدی جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری و نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران مهرماه ۹۶ بازداشت شد. برادر معاون رئیس جمهور پیش از این در فضای افکار عمومی با اتهاماتی روبرو شده بود که کوشیده بود پاسخ هایی به آن ها بدهد ولی این پاسخ ها منضمم به مستنداتی نبود. بعضی از اتهامات متوجه حضور او در بانک گردشگری بود.

برادر دیگر اسحاق جهانگیری، ابراهیم بود. او جزء نخستین مدیرانی بود که بعد از ریاست جمهوری حسن روحانی در استان کرمان پست گرفت. در دولت اصلاحات معاون اداره کل اموزش‌و‌پرورش کرمان بود و در زمان دولت های نهم و دهم بازنشسته شد. تنها چند ماه بعد از ریاست جمهوری حسن روحانی و حتی قبل از معرفی استاندار جدید استان کرمان، از او دعوت بکار کردند و مدیرکل اموزش‌و‌پرورش استان کرمان شد.

تحصیلات اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری تحصیلات خویش را تا پایان دوره متوسطه و پیش دانشگاهی در سیرجان گذراند و بعد به کرمان رفت؛ او مدرک کارشناسی فیزیک را از دانشگاه کرمان گرفت و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع به دانشگاه صنعتی شریف رفت.

فعالیت های اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ بعنوان مسئول جهاد سازندگی شهرستان جیرفت مشغول بکار شد و سال ۱۳۶۳ در جهاد کشاورزی فعالیت کرد تا اینکه در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توانست به نمایندگی از مردم جیرفت وارد مجلس شد. او نیز توانست در سومین دوره مجلس شورای اسلامی بار دیگر از طرف مردم جیرفت به مجلس راه یابد. اسحاق جهانگیری با عنوان چهره حزبی نیز شناخته می شود، چون وی از موسسان حزب کارگران سازندگی است و در شورای مرکزی این حزب حضور دارد.  

بیوگرافی اسحاق جهانگیری,سوابق اسحاق جهانگیری,اسحاق جهانگیریعکس از اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری در سال های ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۰ در دور دوم و سوم مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم جیرفت بود. او در سال ۱۳۷۱ در دولت هاشمی رفسنجانی به اصفهان رفت و به جای غلامحسین کرباسچی استاندار اصفهان شد. همچنین او در دوره دولت اصلاحات ابتدا بعنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس پنجم معرفی شد و بعد از ادغام وزراخانه ها نیز مسئولیت وزارت صنایع و معادن را بر عهده گرفت. او عضو هیئت علمی بنیاد باران است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۲، اسحاق جهانگیری را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرد. اسحاق جهانگیری رسماً برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد شد و صلاحیت او توسط شورای نگهبان تائید و توسط وزارت کشور در شامگاه سی ویکمین فروردین ماه ۱۳۹۶ اعلام گردید.

اکثر رسانه ها که قبلاً از ثبت نام گزینه ای پوششی یا ضربه گیر یا حمایتی برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات خبر می دادند، اسحاق جهانگیری را که در آخرین ساعت ثبت نام در انتخابات در وزارت کشور حضور به هم رساند، نامزد پوششی روحانی معرفی کردند.

دلار جهانگیری

اسحاق جهانگیری در روز دوشنبه بیستم فروردین ماه ۱۳۹۷ و در پایان جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز به ریاست حسن روحانی، اعلام کرد که عرضه دلار بالاتر از ۴۲۰۰ تومان، قاچاق است. از آن تاریخ این نرخ به عنوان دلار جهانگیری شناخته می شود. این تصمیم سبب بوجود آمدن چالش های فراوانی در اقتصاد ایران شد و صدمات جبران ناپذیری وارد نمود.

اسحاق جهانگیری,بچه و زن اسحاق جهانگیری,اسحاق جهانگیری معاون اولاسحاق جهانگیری و حسن روحانی

ازدواج اسحاق جهانگیری

همسر اسحاق جهانگیری، منیژه جهانگیری است. او چهار فرزند به نام های حسین و حسام و فائزه و هدی دارد.

عکس اسحاق جهانگیری,اسحاق جهانگیری,اسحاق جهانگیری کیستتصاویر اسحاق جهانگیری و همسرش منیژه جهانگیری

مهمترین سوابق اجرایی اسحاق جهانگیری

مهمترین سوابق اجرایی اسحاق جهانگیری عبارتست از:

- مسئول جهاد سازندگی شهرستان جیرفت سال های ۱۳۶۱- ۱۳۵۹ (پس از انقلاب فرهنگی)

- عضو شورای جهاد سازندگی استان کرمان سال های ۱۳۶۳ – ۱۳۶۱

- نماینده دوره های دوم و سوم مردم شهرستان جیرفت در مجلس شورای اسلامی سال های ۱۳۷۱ – ۱۳۶۳

- استاندار اصفهان در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی ۱۳۷۶ – ۱۳۷۱

- وزیر معادن و فلزات و بعد از ادغام وزیر صنایع و معادن در دولت خاتمی سال های ۱۳۸۴ – ۱۳۷۶

- عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی و رئیس هیئت امناء بنیاد صنعت و توسعه سال های ۱۳۹۲ – ۱۳۸۴

- معاون اول رئیس جمهور در دولت روحانی مرداد ماه ۱۳۹۲ تاکنون

زندگینامه و سوابق اسحاق جهانگیری,مدرک تحصیلی اسحاق جهانگیری,اسحاق جهانگیریعکس اسحاق جهانگیری

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 20
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
خداكند كه عاقبت به خير شود.
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش