جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۰۹

بیوگرافی جو بایدن چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا (+ تصاویر جو بایدن و همسرانش)

جو بایدن,بیوگرافی جو بایدن,همسر اول جو بایدنعکس جو بایدن
جو بایدن در سال ۱۹۶۰ میلادی وارد فعالیت های سیاسی شد، همچنین پیروزی در انتخابات شوراهای محلی دلاوار در سال ۱۹۷۰ میلادی زمینه ساز راهیابی او به سنای آمریکا در ۱۹۷۳ میلادی شد. وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شد. در این مقاله در مورد بیوگرافی جو بایدن بیشتر خواهید خواند.

چکیده ای از بیوگرافی جو بایدن

نام کامل: جوزف رابینت بایدن جونیور

تاریخ تولد:۲۰ نوامبر ۱۹۴۲

محل تولد: اسکرانتون، ایالت پنسیلوانیا

ملیت: آمریکایی

حزب سیاسی: دموکرات- چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا

همسران: نیلیا هانتر (۱۹۷۲–۱۹۶۶)، جیل تریسی جاکوبز (۱۹۷۷)

فرزندان: جوزف، هانتر، نائومی، اشلی

بیوگرافی جو بایدن

جوزف رابینت بایدن جونیور در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲ در پنسیلوانیا به دنیا آمد. جو بایدن وکیل و سیاستمدار آمریکایی از ویلمینگتن در ایالت دلاویر است. جو بایدن از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، چهل و هفتمین معاون رئیس جمهور کشور آمریکا بود و هم اینک نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا است.

مادر جو بایدن بعنوان کدبانو در منازل کار میکرد و پدرش فروشندۀ اتومبیل بود. جوبایدن بزرگترین فرزند این خانواده کاتولیک بود و پس از او والدینش صاحب سه فرزند دیگر شامل یک خواهر و دو برادر برای جوزف شدند. زمانی که جو بایدن ۱۰ ساله بود، خانواده اش به علت مشکلات مالی، ناچار شدند، برای چند سال در خانه جد مادری جوزف در دلاوار سکونت گزیدند، به این ترتیب جو بایدن دوره دبیرستانش را در این شهر به پایان رساند.

جوزف بایدن که به اختصار جو بایدن نامیده می شود، از نظر مدت عضویت در سنای آمریکا در بین دمکرات ها مقام چهارم را دارد. جو بایدن همچنین طولانی ترین دوره نمایندگی از ایالت دلاوار را در سنا داشته است.

مواضع سیاسی جو بایدن,جو بایدن,زندگینامه ی جو بایدنعکس نوجوانی و میانسالی جو بایدن

تحصیلات جو بایدن

جو بایدن فارغ التحصیل دانشگاه دلاویر در دو رشته علوم سیاسی و تاریخ و دارای دکترای وکالت از دانشگاه سیراکیوز است.

ازدواج جو بایدن

جو بایدن در سال ۱۹۶۶ در حالیکه هنوز دانشجو بود، با نیلیا هانتر ازدواج کرد. مراسم عروسی این دو در شهرک اسکانیتلس در ایالت نیویورک صورت گرفت. حاصل ازدواج نیلیا و جو بایدن، سه فرزند به ترتیب در سال های ۱۹۶۹، ۱۹۷۰ و ۱۹۷۱ با نام های جوزف بایدن سوم ملقب به بو بایدن، رابرت هانتر و نایومی کریستینا بود. نیلیا در سال ۱۹۷۲ زمان خرید کریسمس به همراه دختر یک ساله شان در تصادف رانندگی کشته شد. پسران جو بایدن از این تصادف با جراحات جزیی جان به در بردند.

جو بایدن کیست,جوبایدن,جو بایدنجو بایدن و نیلیا هانتر

جو بایدن در سال ۱۹۷۷ با جیل تریسی جیکابز ازدواج کرد و از او دختری به نام اشلی دارد.

جو بایدن,عکس همسر جو بایدن,تصاویر جو بایدنتصاویر جو بایدن و جیل تریسی جیکابز

ورود جو بایدن به فعالیت های سیاسی

جو بایدن در ۱۹۶۰ میلادی وارد فعالیت های سیاسی شد، همچنین پیروزی در انتخابات شوراهای محلی دلاوار در ۱۹۷۰ میلادی زمینه ساز راهیابی او به سنای آمریکا در ۱۹۷۳ میلادی شد، این در حالی بود که او به حداقل سن یعنی ۳۰ سال برای عضویت در سنا، رسیده بود.

جو بایدن همچنین از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹ میلادی سناتور ایالت دلاویر در سنای ایالات متحده آمریکا بود. جوبایدن در مدت ۳۶ سال فعالیت در سنا، نزدیک به ۴ سال بعنوان رئیس کمیته روابط خارجی و ۸ سال بعنوان رئیس کمیته قضایی سنا فعالیت کرد.

جو بایدن سیاستمدار آمریکایی در سال های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ میلادی داوطلب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری بود ولی از رقیبان خود شکست خورد. جو بایدن که از اعضای ارشد حزب دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا بود در ۲۰۰۹ میلادی از سوی باراک اوباما ریاست جمهوری وقت آمریکا بعنوان معاون رئیس جمهوری برگزیده شد. 

مواضع سیاسی جو بایدن

موضع گیری های جو بایدن را باید به دو بعد داخلی و خارجی تقسیم کرد. در حوزه مسائل داخلی جو بایدن از افزایش حداقل دستمزد در آمریکا حمایت می کند. وی همچنین خواستار افزایش مالیات بر سود سرمایه گذاری، رایگان سازی دانشگاه های عمومی و بازسازی دولتی زیرساخت های جاده ای و انرژی است.

در بخش سیاست خارجی، جو بایدن خواهان از سرگیری روابط ایران و آمریکا بوده و با تغییر رژیم مخالف است. جو بایدن پس از انتخابات ۱۳۸۸ ایران انتقاداتی را مطرح کرد، ولی بیان کرد آمریکا به سیاست مذاکره ادامه می دهد.

جو بایدن و حمایت از برجام

جو بایدن بعنوان معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در زمان امضای برجام از حامیان آن بود و پس از خروج دونالد ترامپ از این توافق، او را سرزنش کرد. جو بایدن رسیدن به توافق بهتر را توهم خواند و گفت برای رسیدن به برجام «چندین سال فشار تحریم، دیپلماسی دقیق و حمایت جامعه جهانی» صرف شده است. وی دونالد ترامپ، را عامل تشدید تنش ها در خاورمیانه دانست.

زندگینامه ی جو بایدن,جو بایدن,بیوگرافی جو بایدنعکس جو بایدن و دونالد ترامپ

نظر جو بایدن در خصوص فعالیت های آمریکا در عراق

جو بایدن بعنوان سناتور به حمله آمریکا به عراق رأی مثبت داد. جوبایدن در سال ۲۰۰۶ بعد از افزایش خشونت ها در عراق، طرحی بر مبنای فدرال کردن عراق و تقسیم آن به سه بخش کردنشین، شیعه نشین و سنی نشین مطرح کرد. این طرح با مخالفت دولت جرج دابلیو بوش مواجه شد.


 

جو بایدن و حمایت قاطعانه از اسرائیل

جو بایدن که یکی از نامزدهای بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا است بارها در سخنان خود به حمایت از رژیم صهیونیستی و جنایت های این رژیم علیه غزه پرداخته است و از آن با عنوان «دفاع از خود» تعبیر کرده است. جوبایدن در صفحه توئیترش نوشت: اسرائیل حق دارد از خود در برابر تهدیدهای تروریستی دفاع کند. قابل تحمل نیست که شهروندان اسرائیلی زندگی شان را در وحشت دائمی از حملات راکتی بگذرانند. به همین علت است که دولت ما تا این حد حمایتگر سرسخت سامانه نجات بخش گنبد آهنین بودند.

جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

پس از انتشار بعضی گمانه زنی ها در خصوص احتمال حضور جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، جاش ارنست، سخن گوی کاخ سفید، در گفتگویی تلویزیونی بیان کرد جوبایدن، برای حضور در این انتخابات، تمایل نشان داده است، ولی «در آخر خود او باید در این باره تصمیم بگیرد». جو بایدن در نهایت در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا نامزد نشد و در این انتخابات از هیلاری کلینتون حمایت نمود.

جو بایدن در ۲۵ ماه آوریل ۲۰۱۹ نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد. قبل از این گمانه زنی ها از احتمال نامزدی او وجود داشت. جوبایدن تنها نامزد حزب دموکرات است که قدرت پیروزی بر دونالد ترامپ را دارد. 

پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

در روز ۱۷ آبان ۱۳۹۹ در حوالی ساعت ۲۰ به وقت تهران، جو بایدن با دریافت ۲۰ رای الکترال از ایالت پنسیلوانیا و دریافت ۲۷۹ رای الکترال به کل، رسماً رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا شد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش   

  • 21
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش