دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۳۰

بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژادمحمود احمدی نژاد از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ اولین استاندار اردبیل بوده است
محمود احمدی نژاد در ۶ آبان ۱۳۳۵ متولد شده است. وی ششمین رئیس جمهور ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ بود. او همچنین اولین استاندار اردبیل  از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ و شهردار تهران از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴  بود. وی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانش یار دانشگاه علم و صنعت ایران بوده است.

چکیده ای از بیوگرافی محمود احمدی نژاد

نام کامل: محمود احمدی نژاد

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

بیوگرافی محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۳۵ هجری شمسی در روستای ارادان از شهرستان گرمسار، متولد شد. پدر وی آهنگر بود و هفت فرزند داشت. محمود احمدی نژاد، فرزند چهارم خانواده است. او در سن یک سالگی بهمراه خانواده اش از آن شهرستان به تهران نقل مکان کرد و ساکن تهران شدند. نام خانوادگی ایشان، بعدها به احمدی نژاد تغییر کرد.

زندگی نامه محمود احمدی نژاد,محمود احمدی نژاد,همسر محمود احمدی نژادمحمود احمدی نژاد برخلاف ذات سیاسی اش مصلحت اندیش است

تحصیلات محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد دوران تحصیل خود را در مدرسه های تهران از جمله مدرسه سعدی و مدرسه دانشمند تا مقاطع پایانی متوسطه پشت سر گذاشت و در سال ۱۳۵۴ با کسب رتبه ۱۳۲ از کنکور سراسری، تحصیلات عالی خود را در رشته مهندسی راه و ساختمان دانشگاه علم و صنعت ایران شروع کرد. او پس از فارغ التحصیل شدن در مقطع لیسانس در سال ۱۳۶۵( بعد از ۱۱ سال)، در مقطع کارشناسی ارشد همان دانشگاه پذیرفته شد و  نیز به عضویت در هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایراندر سال ۱۳۶۸ درآمد.

محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۷۶ مدرک تحصیلی دکترا خود را در رشته مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل ترافیک هم زمان با داشتن سمت استانداری اردبیل و مشاور فرهنگی وزیر فرهنگ و آموزش عالی به دست آورد. وی طی تدریس در این دانشگاه، مسئولیت هایی چون پژوهش های علمی، راهنمایی چند پایان نامه کارشناسی ارشد در زمینه های مختلف مهندسی حمل و نقل را، بر عهده داشت. وی عضو انجمن اسلامی و تیم فوتبال دانشگاه علم و صنعت ایران در دوران دانشجویی اش بود. او در انجمن اسلامی از هدایت کنندگان اصلی طیف فکری طرفداران خط امام  بود و در زمینه فعالیت های سیاسی مشغول بود.  از دوستان دوران دانشجویی محمود احمدی نژاد می توان به مجتبی ثمره هاشمی،  صادق محصولی،  مسعود زریبافان و علیرضا علی احمدی اشاره کرد.

ازدواج محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در ۲۲ خرداد سال ۱۳۵۹ در سن۲۴ سالگی با اعظم السادات فراحی ازدواج کرد و نتیجه ی این ازدواج سه فرزند به نام های مهدی، علیرضا و فاطمه میباشد.

انتخابات ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد,فرزندان محمود احمدی نژاد,محمود احمدی نژادمحمود احمدی نژاد در ۲۲ خرداد سال ۱۳۵۹ با اعظم السادات فراحی ازدواج کرد

فعالیت های سیاسی محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در کسوت دانشجو و با شرکت در مجالس مذهبی و سیاسی، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وارد فضای سیاسی جامعه شد و باتوجه به حضور در دانشگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از پایه گذاران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران بود. او همینطور بعنوان داوطلب بسیجی در بخش های متعدد جبهه در دوران جنگ تحمیلی به ویژه مهندسی رزمی به خدمت پرداخت و تا پایان دوران دفاع مقدس آن را ادامه داد.

محمود احمدی نژاد سمت ها و اقداماتی را در کارنامه سیاسی و اجرایی خود دارد که از آن ها می توان به مدیر مسئول روزنامه همشهری، عضو موسس و عضو انجمن تونل ایران، عضو انجمن مهندسین عمران ایران، عضو اولین شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران، فرمانداری ماکو، فرمانداری خوی، شهرداری تهران، استانداری اردبیل و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد.

حضور محمود احمدی نژاد در جنگ

در دوران جنگ ایران و عراق، محمود احمدی نژاد در بخش های متعدد جبهه به عنوان داوطلب بسیج حضور پیدا کرد و در فعالیت های پشتیبانی و مهندسی رزمی تا سال ۱۳۶۵ تلاش کرد و به تیپ ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت داوطلبانه پیوست و با طی دوره ای در قرارگاه رمضان در عملیات برون مرزی کرکوک شرکت نمود و پس از آن نیز بعنوان مسئول مهندسی رزمی لشکر ۶ ویژه سپاه به خدمت پرداخت.

سمت های محمود احمدی نژاد پیش از ریاست جمهوری

* فرماندار ماکو

* فرماندار خوی

* مشاور استاندار کردستان

* مشاور فرهنگی وزیر فرهنگ و اموزش عالی در سال ۱۳۷۲

* استاندار اردبیل در سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶

* عضو هیأت علمی دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت از سال ۱۳۶۸ تا کنون

* شهردار تهران از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴

* موسس و عضو انجمن تونل ایران

* عضو انجمن مهندسین عمران ایران

* مدیر مسئول روزنامه همشهری

محمود احمدی نژاد,تصاویر محمود احمدی نژاد,عکس های محمود احمدی نژادمحمود احمدی نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانش‌یار دانشگاه علم و صنعت ایران است

محمود احمدی نژاد علاوه بر تدریس و راهنمایی دانشجویان در زمینه های زیر نیز فعال بوده است:

- روزنامه نگاری و نگارش مقالات متعدد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی

- مدیر مسئول روزنامه همشهری و راه اندازی همشهری محله در ۲۲ منطقه تهران، همشهری مسافر، همشهری دیپلماتیک، همشهری جوان، همشهری ماه و ضمیمه اندیشه، ضمیمه دانشجو و ...

- موسس و عضو انجمن تونل ایران

- عضو انجمن مهندسین عمران ایران

- عضو نخستین شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران

- عضو نخستین شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش و عالی کشور

دور اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد,محمود احمدی نژاد,بیوگرافی محمود احمدی نژادمحمود احمدی نژاد سیاستمدار ایرانی است که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ ششمین رئیس‌جمهور ایران بود

انتخابات ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد

در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، محمود احمدی نژاد در عرصه رقابت با شعار انتخاباتی« میشود و میتوانیم» وارد شد. مهمترین برنامه ها و شعار های انتخاباتی وی شامل دولت کارآمد و عدالتگستر، عدم وجود حرکت سختگیرانه در مورد حجاب بانوان ایرانی، سلامت مدیران، مبارزه با فساد اداری، پیشگیری از بروز شکاف بین دولت و مردم، تشکیل« دولت اسلامی»، تثبیت و تقویت آرمانخواهی و برائت از ایدهآلیسم، گفتمان خدمت به جای قدرت، علمی کردن مدیریت، کاهش نرخ تورم از طریق کاهش هزینه های دولت و کاهش نرخ سود بانکی، بسط توسعه سیاسی از طریق افزایش قدرت نقد و همکاری مردم و... می باشد.

دور اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد

 در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۸۴، محمود احمدی نژاد متن کامل برنامهٔ دولت خویش را اعلام کرد. او نام دولت خود را« دولت مهرورزی» یا« دولت مهر» انتخاب کرد.

دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد

در روز ۱۲ مرداد ۱۳۸۸ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از سوی رهبر ایران امضا شد و در ۱۴ مرداد ۱۳۸۸، او در محل مجلس شورای اسلامی سوگند خورد. برای نخستین بار رییس جمهور اسبق و نیز رئیس مجلس خبرگان رهبری و دو تن از رقبای انتخاباتی او در این دو مراسم حضور نداشتند. رقیب دیگر او که محسن رضایی بود، اعلام کرد که در مراسم صرفا برای احترام به رهبری شرکت می کند.

دوران پس از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد

در روزهای پایانی دولت دهم، محمود احمدی نژاد از شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجوز تاسیس یک دانشگاه بین المللی را گرفت. وی زمانیکه نهاد ریاست جمهوری را به روحانی تحویل داد، اعلام کرد در دانشگاه خود بعد از اتمام دولت دهم، به فعالیت خواهد پرداخت. هر چند نام دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان بر اساس اظهارات اولیه عنوان شده بود، ولی کامران دانشجو اعلام‌کرد دانشگاه جامع بین المللی احمدی نژاد، چنین عنوانی ندارد.

 محمود احمدی نژاد در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۲ بعنوان یک شخص حقیقی توسط حکم رهبر ایران به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد. او به عنوان جانشین حسن روحانی از طرف مردم به عنوان یازدهمین رییس جمهور ایران انتخاب شد. او بيش ترین غیبت را در دوران ریاست جمهوری اش در جلسات مجمع به اسم خود ثبت کرده و انسبت به اعضای آن انتقادات متفاوتی را مطرح کرده بود. غیبت های بدون توجیه احمدی نژاد در زمان عضویتش در مجمع بعنوان شخص حقیقی نیز ادامه یافت. وی بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم در نخستین جلسه مجمعی که برگزار شده بود،( ۲۶ مرداد) بازهم غیبت کرد تا فقط در دو جلسه از مجموعه جلسات مجمع در طول سالهای ۱۳۸۴ تا مرداد ۱۳۹۲ شرکت کرده باشد.

دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد,محمود احمدی نژادمحمود احمدی نژاد سمت ها و اقداماتی را در کارنامه سیاسی و اجرایی خود دارد

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش