چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۴۷

زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاونعکس حجت الله عبدالملکی
حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی است. او یکی از نخبگان اقتصادی کشور محسوب می شود که به عنوان یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه امام صادق مشغول به کار است. ایشان از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

چکیده ای از بیوگرافی حجت الله عبدالملکی:

زاده: ۴ فروردین ۱۳۶۰

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

تخصص: دکترای اقتصاد

هیئت دولت: دولت سیزدهم

دین: اسلام، شیعه

بیوگرافی حجت الله عبدالملکی:

حجت‌ الله عبدالملکی متولد ۴ فروردین ۱۳۶۰ در شهر ری است. اکنون ساکن تهران بوده و در سمت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در دولت ابراهیم رئیسی و یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه امام صادق مشغول به کار است. در گذشته معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی بود، همچنین باید اشاره کرد عبدالملکی جوانترین وزیر کابینه دولت سیزدهم است محسوب می شود.

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

حواشی حجت‌ الله عبدالملکی,دکتر حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی و همسرش حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اوایل حضور سیاسی و رسانه‌ای حجت الله عبدالملکی:

عبدالملکی یکی از شخصیت های نزدیک به جبهه پایداری است که در انتخابات مجلس سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ شرکت کرد و با اخذ ۶۶۷۱۷۸ رای نتوانست به مجلس راه پیدا کند. عبدالملکی یکی از اعضای اصولگرایان است و حزب سیاسی اش؛ جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است. وی در مسابقات تلویزیونی میدون در فصل های دوم و سوم از اعضای داوران بود. همچنین باید اشاره کرد ایشان یکی از اعضای شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی می باشد.

وزارت کار:

حجت‌الله عبدالملکی از طرف ابراهیم رئیسی برای وزرات تعاون کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد شد و توانست به ۱۹۱ رای موافق، ۷۷ مخالف و ۵ رای ممتنع به مقام وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مجلس یازدهم نائل آید.

او محور شایسته گزینی را دستگاه انتصابات خود اعلام کرد زیرا معتقد است اگر مدیری بعد انتصاب خطا، فساد یا ناکار آمدی داشته باشد و این موضوع اثبات شود باید بلافاصله از سمت خود برکنار شود.

بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,عکس های حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعیزندگی نامه حجت الله عبدالملکی

عبدالملکی بعد از انتصاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن را وزارت‌ خانه مردم نامید زیرا تقریباً به ۷۰ درصد مردم خدمت می‌دهد. همین موضوع سبب ایجاد شائبه‌ هایی در میان رسانه ها شد که احتمالا نام وزارتخانه تغییر پیدا کرده ‌است. اما با این حال از منابع آگاه در این وزارتخانه به اطلاع رسیده تغییر نام صحتی ندارد و این فقط یک ابهام بوده است. بعد از عنوان شدن وزارت مردم؛ عبدالملکی دستور ایجاد سامانه ای را صادر کرد تا مردم بتوانند با وزارتخانه در ارتباط باشند این سامانه با عنوان عنوان سامانه ی مردم برای دریافت ایده و طرح‌های شهروندان شناخته شد.

حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی و همسرش,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی حواشی حجت الله عبدالملکی

نظرات و حواشی حجت‌ الله عبدالملکی:

در سال ۲۰۱۸ هنگامی که چند دختر بچه در حضور محمدعلی نجفی شهردار وقت تهران رقصیدند، عبدالملکی در یک توییت عنوان کرد صحبتی با نجفی ندارد اما برای مسئولین فرهنگی ایران آرزوی مرگ و عذاب الهی دارد.

در سال ۱۳۹۹ همزمان به همه گیری کرونا عبدالملکی در یک توییت با انتساب به روزنامه سان مطرح کرد؛ در آمریکا افراد مبتلا به سندرم داون، فلج مغزی یا اوتیسم اگر به کرونا هم مبتلا شوند به حال خود رها می شوند تا بمیرند. البته این گزارش از طرف برخی نادرست نامیده شد.

یکی از توییت های که با واکنش‌های بسیاری مواجه شد مربوط به اردیبهشت ۱۳۹۹ است که عبدالملکی توییت کرد؛«با یک میلیون تومن هم می‌ شود کار تولیدی کرد. حتماً می‌پرسید چگونه؟! حق دارید! آموزش نداده‌ایم!

در گفتگوی ویژه خبری که در شبکه دوی سیما در اردیبهشت ۱۴۰۰ منتشر شد؛ عبدالملکی اقتصاد ایران را از نظر باز بودن بازتر از چین معرفی کرد که این موضوع غیرواقعی عنوان شد.

حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی و همسرش,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعیعکس های حجت الله عبدالملکی

عبدالملکی علت پیشرفت صنعت خودروسازی کره جنوبی را در ابعاد درب پارکینگ آنها مطرح کرده، به گونه ای که کره ای ها درب پارکینگ ها را به اندازه ای کوچک طراحی می کنند تا خودروهای بزرگ آمریکایی نتوانند از آن عبور کنند به همین دلیل آنها مجبور می شوند خودروهای ساخت کشور خود را تهیه کنند.

عبدالمالکی پیشنهاد انقلاب اقتصادی ۱۴۰۰ را مطرح کرد که در آن زمین ‌های کشاورزی آزاد شود و مالک آن زمین ‌ها اختیار داشته هر فعالیتی را از قبیل؛ فعالیت دامی، صنعتی و... را داشته باشد، این پیشنهاد از جانب عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی مورد هشدار قرار گرفت زیرا می تواند سبب غارت منابع طبیعی شود.

در یک برنامه تلویزیونی عبدالمالکی مطرح کرد جوانان ایرانی توانسته اند یک لامبورگینی بسازند.

حجت الله عبدالملکی اهل کجاست,دکتر حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکیحجت الله عبدالملکی در گرامیداشت کار و کارگر

کتب تالیفی حجت‌ الله عبدالملکی:

 • اقتصاد مقاومتی؛ درآمدی بر مبانی، سیاست ها و برنامه عمل که چاپ اول آن در زمستان ۱۳۹۳ و چاپ هشتم آن به اسفند ۱۳۹۸ برمی گردد.
 • اقتصاد مقاومتی در عصر مذاکرات هسته ای که در اردیبهشت ۱۳۹۰ به چاپ اول رسید.
 • فرصت ها و چالشهای حقوق تجارت بین الملل مبتنی بر نظریه اقتصاد مقاومتی که از انتشارات دانشگاه امام صادق و با همکاری مریم رشنو در دست چاپ است.
 • اقتصاد کرونا؛ اقتصاد مقاومتی در عصر ویروس کرونا که در انتشارات سازمان پدآفند غیرعامل در بهار ۱۳۹۹ و با همکاری جمعی از نویسندگان به چاپ رسید.
 • تحلیل تأثیر سیاست‌های ک، ن اقتصادی بر رشد بخشی منطقه ای در ایران در سال ۱۳۹۳ و در مرکز نشر الاوی اس، می ایرانی ایجاد شد.
 • الگوی تکافل در پوشش ریسک و بیمه، انتشارات پژوهش کده بیمه که با همکاری سیدمحمد کریمی به چاپ رسید.
 • به طور کلی عبدالملکی ۷ کتاب در زمینه مسائل اقتصادی چاپ کرد همچنین ۳۷ مقاله علمی به کنفرانس‌ها و نشریات داخلی و خارجی از او تالیف شده است.

استعفا حجت الله عبدالملکی (وزیر کار) :

  حجت الله عبدالملکی (وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی  در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۴ با انتشار رشته توییتی اعلام کرد که از کابینه دولت سیزدهم استعفا داده است.

  شایعه برکناری وزیر کار از هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی به صورت جدی مطرح شده بود.

  وزیر کار در رشته توییتی که منتشر کرده، علت استعفای خود را عدم هماهنگی و تلاش برای "افزایش هماهنگی در دولت" عنوان کرده است.

  گردآوری: بخش شخصیت های سیاسی سرپوش

  • 14
  • 7
  ۵۰%
  نظر شما چیست؟
  انتشار یافته: ۰
  در انتظار بررسی: ۹
  غیر قابل انتشار: ۱۵
  جدیدترین
  قدیمی ترین
  مشاهده کامنت های بیشتر
  ویژه سرپوش