مهمترین عناوین خبری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۶۰۰۴۷

بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

عمران خانعمران خان
عمران خان یک سیاستمدار، بازیکن سابق کرکٹ و بشردوست پاکستانی است. او از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ نخست وزیر پاکستان بود. در این مقاله از سرپوش، به بیوگرافی این شخصیت برجسته خواهیم پرداخت.

چکیده بیوگرافی عمران خان

نام کامل: عمران احمد خان نیازی

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

تحصیلات: Keble College, Oxford

نخست وزیر سابق پاکستان عمران خانبیوگرافی عمران خان

بیوگرافی عمران خان

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در تاریخ ۵ اکتبر ۱۹۵۲ در شهر لاهور پاکستان به دنیا آمد. وی از خاندانی اهل پاکستانی و ثروتمند است و پدرش اکرام الله خان نیازی شرمان خیل و مادرش شوکت خانم نام داشت. عمران خان در خانواده‌ای متعهد به ارزش‌های اسلامی بزرگ شد و تربیتی اسلامی دریافت کرد.

بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، عمران خان وارد دانشگاه آکسفورد در انگلستان شد و در رشتهٔ اقتصاد تحصیل کرد. تحصیلات عالی وی در آکسفورد نقش مهمی در تعیین مسیر زندگی سیاسی او ایفا کرد و او را برای رهبری در سیاست تقویت کرد.

عمران خان یک بازیکن کرکٹ بسیار موفق بود به مدت دو دهه در پایان سده بیستم میلادی در سطح جهانی به بازی کریکت مشغول بود. او در تیم ملی پاکستان بازی می کرد و کاپیتان تیم ملی نیز بود. خان در سال ۱۹۸۲ از بازی بازنشسته شد و به سیاست روی آورد.

سخنرانی عمران خاندرباره نخست وزیر سابق پاکستان؛ عمران خان

ورود به عرصهٔ سیاست

خان در سال ۱۹۹۶ وارد سیاست شد. او حزب تحریک انصاف را تاسیس کرد و در انتخابات سراسری در روز شنبه ۱۸ اوت ۲۰۱۸ به‌عنوان بیست و دومین نخست‌وزیر پاکستان، وارد عرصهٔ سیاست شد.  ماموریت اصلی این حزب تحقق عدالت اجتماعی، سازماندهی همگانی و مبارزه با فساد بود. با شعار "نیا پاکستان"، عمران خان برنامه‌های خود را برای تغییر وضعیت اجتماعی و اقتصادی پاکستان معرفی کرد. 

ترزا می در واکنش به نخست وزیری عمران خا، ابراز بی صبری کرد و بر حکومت قانون و احترام به حقوق شهروندان تأکید داشت.

اولین سعی برای قدم گذاشتن در سیاست ملی، در سال ۲۰۰۲ بود که عمران خان برای انتخابات عمومی پاکستان راهپیمایی کرد. او در این انتخابات نمایندهٔ مجلس ملی پاکستان شد. اما در آن زمان، حزب تحریک انصاف به تعداد کمی نماینده در مجلس ملی دست یافت و او نقش مهمی در سیاست کشور ایفا نکرد.

ایدئولوژی عمران خان

عمران خان که الگوی خود را اقبال لاهوری شاعر-فیلسوف و علی شریعتی نویسنده-جامعه‌شناسی ایرانی که در جوانی با آنها آشنا شده قرار داده، عموماً پوپولیست توصیف شده‌است.

پیروزی سیاسی عمران خانعمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

مبارزه با فساد و تحولات سیاسی

یکی از مسائل مهمی که عمران خان در دوران سیاست فعالیت می‌کرد، مبارزه با فساد بود. وی همواره بر تأکید داشت که فساد مسئله‌ای جدی است که بر روی توسعه و پیشرفت کشورها تأثیر منفی می‌گذارد. طرح‌ها و برنامه‌های او برای مبارزه با فساد و تقویت نظام عدالت در پاکستان بسیار مورد توجه قرار گرفت. عمران خان در سال ۲۰۱۸ در انتخابات عمومی پاکستان به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. این انتخابات به عنوان انتخاباتی تاریخی در تاریخ پاکستان شناخته می‌شوند، زیرا برای اولین بار یک حزب سیاسی بزرگ و مستقل توانست در انتخابات برنده شود.

عمران خان با ورود به سیاست پاکستان تحولات بزرگی را به همراه داشت. وی سعی کرد تا در سیاست پاکستان تغییراتی عمده ایجاد کند و نظام سیاسی را بازسازی کند. او اصلاحاتی را در بخش مالیاتی، قضایی، آموزشی، بهداشتی و سایر زمینه‌ها ارائه داد. عمران خان به دنبال توسعهٔ اقتصادی پایدار، افزایش شفافیت و کاهش فساد در کشور بود.

دیدار عمران خان و حسن روحانیدیدار عمران خان با حسن روحانی

اقدامات عمران خان به عنوان نخست وزیر

- عمران خان برنامه های رفاهی را برای فقرا و نیازمندان اجرا کرد.

- او همچنین اقداماتی را برای مبارزه با فساد و بهبود اقتصاد پاکستان انجام داد.

- عمران خان همچنین تلاش کرد تا روابط پاکستان با کشورهای دیگر را بهبود ببخشد.

دستاوردها و انجام پروژه‌های توسعه

بعد از تصدی عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان، او به انجام پروژه‌های توسعه در سراسر کشور اهتمام بیشتری نشان داد. او برنامه‌هایی را برای توسعهٔ بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی در پاکستان ارائه کرد.

علاوه بر این، دولت او تلاش کرد تا زیرساخت‌های انرژی، حمل و نقل، آب و فاضلاب و ارتباطات را در سراسر کشور بهبود بخشد. او همچنین برنامه‌هایی را برای توسعهٔ بخش کشاورزی و صنعتی پاکستان به اجرا گذاشت. از دیگر دستاوردهای عمران خان می‌توان به ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش تولید داخلی و کاهش نرخ بیکاری اشاره کرد.

دیدار عمران خان و ترامپ عمران خان با ترامپ

برکناری عمران خان از نخست وزیری

عمران خان در ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ از نخست وزیری پاکستان برکنار شد. این برکناری پس از آن صورت گرفت که پارلمان پاکستان عدم اعتماد به او را تصویب کرد.

 ترور نافرجام عمران خان

در ۳ نوامبر ۲۰۲۲، هنگام سخنرانی برای هواداران و رهبری راهپیمایی به سمت اسلام‌آباد پایتخت برای خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پس از برکناری، در تجمعی در وزیرآباد، پنجاب توسط یک مرد مسلح مورد اصابت گلوله قرار گرفت،  البته این سوء قصد با موفقیت همراه نبود.

بازداشت عمران خان به اتهام فساد مالی

در آگوست ۲۰۲۳ عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان به اتهام فساد مالی به سه سال زندان محکوم و بلافاصله پس از آن، بازداشت شد. دادگاهی در اسلام آباد او را به اتهام اعلام نکردن پولی که از فروش هدایای دولتی به دست آورده بود، مجرم شناخت. بلافاصله پس از اعلام حکم قاضی، او در خانه‌اش در لاهور بازداشت شد.

سوء قصد نافرجام به جان عمران خانسوء قصد به جان عمران خان

سخن پایانی درباره عمران خان

بیوگراف عمران خان نشان می‌دهد که وی یکی از شخصیت‌های برجسته و تأثیرگذار در سیاست پاکستان است. او با تأکید بر اصول عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد و توسعهٔ اقتصادی، به دنبال تحقق تغییرات عمده در کشور بود. در دوران نخست وزیری خود، عمران خان برخی اصلاحات مهم را در ساختارهای اداری و اقتصادی پاکستان پرداخت.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش