شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۵۰۰۵۵

بیوگرافی لولا داسیلوا؛ سیاستمدار محبوب برزیلی

لولا داسیلوالولا داسیلوا
لولا داسیلوا یکی از سیاستمداران برزیلی است که رهبری حزب کارگر برزیل را نیز برعهده داشت. وی یکی از محبوب ترین رئیس جمهوران برزیل و همچنین یکی از محبوب ترین سیاستمداران جهان محسوب می شود. در ادامه به بیوگرافی ایشان بیشتر پرداخته می شود.

چکیده بیوگرافی لولا داسیلوا:

نام کامل: لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا

تاریخ تولد: ۲۷ اکتبر ۱۹۴۵

محل تولد: پرنامبوکو

ملیت: برزیلی 

حرفه: سیاستمدار و رئیس جمهور برزیل

حزب: رهبر حزب کارگر برزیل

دوره مسئولیت: ۱ ژانویه ۲۰۰۳ تا ۱ ژانویه ۲۰۱۱

عکس های لولا داسیلوابیوگرافی لولا داسیلوا

بیوگرافی لولا داسیلوا:

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا در ۲۷ اکتبر ۱۹۴۵ در کاتس، پرنامبوکو، برزیل به دنیا آمد. او در بین هشت فرزند پدر و مادرش فرزند هفتم بود. خانواده لولا داسیلوار بی سواد و فقیر بودند به همین دلیل وی از همان ۱۲ سالگی شروع به کار کرد. ابتدا در خیابان با واکس زدن کفش رهگذران درآمد کسب می کرد، اما زمانی که ۱۴ ساله شد اولین شغل رسمی اش را به عنوان تراشکار در یک کارخانه فرآوری مس شروع کرد. 

زمانی که ۱۹ ساله بود در اثر حادثه ی کار با ماشین پرس یکی از انگشتانش را از دست داد، او به تدریج وارد مسائل صنفی شد و فعالیتش را گسترده تر کرد. او به عضویت اتحادیه فلزکاران برزیل درآمد و درنهایت در سال ۱۹۷۵ توانست به مقام ریاست این اتحادیه کارگران فلز سائو برناردو دو کامپو و دیادما برسد. لولا داسیلوا از چهره های برجسته در کارگران برزیل بود و در سال ۱۹۸۰ نیز توانست رئیس حزب شود. وی به علت این که مجبور به کار کردن بود، نتوانست به‌طور منظم درس بخواند و تنها تا کلاس هشتم تحصیل کرده‌است.

رئیس جمهور برزیل لولا داسیلوالولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل

لولا داسیلوا و ورود به دنیای سیاست

لولا داسیلوا به عنوان رئیس جمهور موفق برزیل شناخته می شود، او پیش از انتخاب شدن در سال ۲۰۰۲ سه مرتبه، کاندید ریاست جمهوری برزیل شده بود به طوری که در سال های ۱۹۸۹، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ یکی از کاندیدا بود اما توفیقی در این مسیر به دست نیاورد. 

درنهایت در سال ۲۰۰۲ بعد از سه دوره کاندیدا بودن توانست به پیروزی قطعی برسد و سپس در سال ۲۰۰۶ مجددا برای این منصب انتخاب شد. لولا داسیلوا به عنوان اولین رئیس جمهور طبقه کارگر برزیل شناخته می شود، همچنین وی از بنیان‌گذاران حزب کارگر برزیل است.

لولا داسیلوا و احمدی نژادلولا داسیلوا سیاستمدار برزیلی در ایران

اقدامات لولا داسیلوا

به عنوان رئیس جمهور، لولا تعدادی از سیاست های اجتماعی و اقتصادی مترقی را اجرا کرد، از جمله برنامه انتقال نقدی مشروط برای فقرا، گسترش آموزش و مراقبت های بهداشتی، و برنامه ای برای ترویج توسعه پایدار. او همچنین نقش کلیدی در مذاکرات منطقه آزاد تجاری قاره آمریکا  (FTAA) ایفا کرد.

دوران ریاست جمهوری لولا با موفقیت و چالش همراه بود. او به خاطر سیاست های اقتصادی اش که به کاهش فقر و نابرابری در برزیل کمک کرد، ستایش شد. او همچنین به خاطر بهبود وجهه بین المللی برزیل اعتبار داشت. با این حال، او همچنین به دلیل رسیدگی به رسوایی های فساد و روابط نزدیکش با حزب کارگران مورد انتقاد قرار گرفت.

زمان ریاست جمهوری لولا داسیلوا، اقتصاد برزیل به رشد زیادی دست پیدا کرد، به طوریکه وی توانست کشور خود را به یکی از قدرت های نوظهور اقتصادی جهان تبدیل کند. او به عنوان پنجمین رئیس جمهور برزیل شناخته می شود که راهی زندان شد، همچنین اولین رئیس جمهور برزیل است که برای فساد دستگیر شده بود. لولا را یکی از محبوب‌ترین رئیس‌جمهورهای تاریخ برزیل و یکی از محبوب‌ترین سیاست‌مداران جهان می‌دانند.

لولا داسیلوا در میان طرفدارانشاقدامات لولا داسیلوا

دوره سوم ریاست جمهوری

در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۲ لول داسیلوا توانست در رقابتی نزدیک با ژائیر بولسونارو، وی را شکست دهد و مجددا به عنوان رئیس جمهور برزیل انتخاب شد. لولا داسیلوا اولین فردی است که سه مرتبه به صورت دموکراتیک به عنوان رئیس‌جمهور برزیل انتخاب شد و دومین فردی می باشد که برای دوره های غیر متوالی ریاست جمهوری (پس از ژتولیو وارگاس) انتخاب شده است. 

سفر لولا داسیلوا به ایران

لولا داسیلوا در اردیبهشت ۱۳۸۹ برای شرکت در اجلاس گروه ۱۵ در راس یک هیئت عالی رتبه سیاسی اقتصادی وارد ایران شد. در این سفر وی با سید علی خامنه ای، محمود احمدی‌نژاد و علی لاریجانی دیدار داشت، زمان ریاست جمهوری لولا داسیلوا حجم تجارت ایران و برزیل بسیار بالا رفت به طوری که از ۱۴ میلیون دلار به حدود ۳ میلیارد دلار رسید. 

لولا داسیلوا و رهبر ایراندیدار لولا داسیلوا با رهبری

بازداشت لولا داسیلوا

لولا در سال ۲۰۱۶  به فساد مالی متهم و به ۹ سال زندان محکوم شد درنتیجه وی را در ساعات بامداد در خانه اش در حومه سائو پائولو دستگیر کردند. پلیس علت دستگیری وی را وجود مدارکی مبنی بر دریافت سود غیرقانونی از شرکت نفتی پتروبراس اعلام کرد.  او در سال ۲۰۱۹ پس از لغو محکومیتش توسط دادگاه عالی فدرال از زندان آزاد شد. در سال ۲۰۲۲، لولا برای سومین بار به عنوان رئیس جمهور برزیل انتخاب شد.

لولا شخصیتی بحث برانگیز است، اما او همچنین یکی از محبوب ترین و تاثیرگذارترین سیاستمداران تاریخ برزیل است. او نمادی از امید برای فقرا و حاشیه نشینان است و به او برای کمک به تبدیل برزیل به جامعه ای مرفه تر و عادلانه تر اعتبار داده می شود.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش