شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۱۰۲

رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران

رابرت مالی,زندگینامه رابرت مالی,بیوگرافی رابرت مالیرابرت مالی
رابرت مالی یکی از سیاستمداران آمریکایی است که جو بایدن وی را به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران معرفی کرد. به طورکلی رابرت مالی را به عنوان وکیل سیاسی و کارشناس حل‌ و فصل درگیری اهل ایالات متحده آمریکا می دانند.

چکیده ای از بیوگرافی رابرت مالی:

نام کامل: رابرت مالی

تاریخ تولد: سال ۱۹۶۳

محل تولد: نیویورک، آمریکا

حرفه: وکیل، عالم سیاسی و کارشناس حل‌وفصل درگیری اهل ایالات متحده آمریکا، نماینده ویژه آمریکا در ایران

حزب سیاسی: دموکرات

تحصیلات: دانشگاه ییل  (BA)، کالج مگدالن، آکسفورد (MA, PhD)، دانشگاه هاروارد (JD)

همسر: کارولین براون

رابرت مالی,زندگینامه رابرت مالی,تصاویر رابرت مالیبیوگرافی رابرت مالی

بیوگرافی رابرت مالی:

رابرت مالی یا ربرت ملی در سال ۱۹۶۳ در نیویورک آمریکا به دنیا آمد. مادر او باربرا مالی که وی را سابقا سیلورستاین می نامیدند در اصل زنی نیویورکی بود که برای هیئت نمایندگی جبهه آزادی ‌بخش میهنی الجزایر در سازمان ملل کار می‌کرد. پدرش سایمن مالی که متولد سال ۱۹۲۳ بود و در سال ۲۰۰۶ از دنیا رفت؛ وی روزنامه نگاری یهودی تبار می باشد که در مصر به دنیا آمده و بزرگ شده بود و به عنوان خبرنگار خارجی الجمهوریه کار می‌کرد، وی سمپاتی کمونیستی داشت و در نیویورک زندگی می کرد. وی درخصوص امور بین الملل به ویژه درباره جنبش‌های ملی گرایانه ضد امپریالیستی در آفریقا مطالبی را می نوشت و نقش کلیدی اش برجسته کردن جبهه آزادی بخش ملی در صحنه جهانی بود.

در سال ۱۹۶۹ مالی به همراه خانواده خود یعنی همسر و پسرش رابرت به فرانسه رفتند و در آنجا توانستند مجله چپگرای آفریکاسیا را تاسیس کنند. خانواده مالی در فرانسه ماندند تا زمانی که در سال ۱۹۸۰ والری ژیسکار دستن رئیس‌جمهور فرانسه سایمن مالی را برای مدت زمانی کوتاهی به دلیل خصمانگی او با استعمار غربی و اسرائیل از نیویورک اخراج کرد. 

رابرت مالی,زندگینامه رابرت مالی,عکس های رابرت مالی رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران

رابرت مالی دوران تحصیل خود را در دانشگاه ییل گذراند و در سال ۱۹۸۴ به برنده شدن بورسیه رودز وارد کالج مگدالن، آکسفورد شد و جایزه مدرک پی اچ دی را در رشته فلسفه سیاسی دریافت کرد. 

موضوع پایان نامه ای که رابرت مالی برای دکترای خود انتخاب کرده بود درباره جهان سوم گرایی و افول آن بود. وی به نوشتن درخصوص سیاست های خارجی از جمله تفسیر بسیار درباره منازعه اسرائیلی- فلسطینی ادامه داد. 

او مدرک حقوقی جی دی را از مدرسه حقوق هاروارد دریافت کرد و در همانجا هم با همسر آینده اش یعنی کرولاین براون آشنا شد. وی در این مدرسه با شخصیت مهم دیگری یعنی باراک اوباما همکلاسی بود. 

در سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ رابرت مالی بایرن وایت قاضی دیوان عالی ایالات متحده و براون برای سندرا دی اوکانر دیگر قاضی دیوان عالی کاراموزی کرد. 

رابرت مالی,زندگینامه رابرت مالی,رابرت مالی در جلسات سیاسیرابرت مالی در جلسات سیاسی در خصوص ایران

مقام‌های سیاسی رابرت مالی: 

دولت کلینتون: 

رابرت مالی در دوران ریاست جمهوری بلی کلینتون به عنوان مدیر امور دموکراسی و حقوق بشر شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا انتخاب شد. 

باراک اوباما:

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که با وی از دوران تحصیل همکلاسی بود به عنوان نمایده ویژه رئیس‌جمهور و هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه، آفریقای شمالی و منطقه خلیج فارس و از اعضای تیم آمریکا در گفتگوهای برجام انتخاب شد. 

رابرت مالی,زندگینامه رابرت مالی,فعالیت های رابرت مالیرابرت مالی همکلاسی باراک اوباما

گروه بین‌المللی بحران:

این شخصیت سیاسی ریاست گروه بین ‌المللی بحران را نیز برعهده داشت و برای پیشگیری از وقوع جنگ در جهان فعالیت می کرد. 

جو بایدن:

در ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ جو بایدن رئیس جمهور وقت آمریکا؛ رابرت مالی را به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران منصوب کرد. مالی در اولین گام خود با رهبران بریتانیا، فرانسه، و آلمان درباره برنامه جامع اقدام مشترک با هدف آگاهی از جزئیات پرونده و دیدگاه سه کشور اروپایی گفتگو داشت. 

رابرت مالی,زندگینامه رابرت مالی,نماینده آمریکا در امور ایرانرابرت مالی در دولت جو بایدن

مخالفت ‌های جایگاه رابرت مالی:

انتصاب وی به این جایگاه واکنش های منفی را از سمت مخالفان ایران درپی داشت. تام کاتن در ژانویه ۲۰۲۱ رابرت مالی را به  «همدردی با حکومت ایران و دشمنی با اسرائیل» متهم کرد. از طرفی رابرت مالی مورد تهاجم ژیو وانگ هم قرار گرفت زیاد اعتقاد داشت برای آزادی او از زندان‌های ایران، هیچ نقش مثبتی ایفا نکرده بود. 

یکی دیگر از مخالفان هم ادعا می کرد: «و در مورد مسائل ایران، اسرائیل، سوریه بیش از اندازه مواضع چپ گرایانه دارد بنابراین انتصاب وی در این حوزه مناسب نیست.»

روزنامه نگاری به نام پیتر باینارت هم در این خصوص می نویسد: «بسیاری از افرادی که با برجام مخالف بودند و فکر

می‌کردند فشار حداکثری استراتژی عالی است، اکنون نگرانند، چون باب مالی احتمالاً بتواند برجام را نجات دهد.»

رابرت مالی,رابرت مالی کیست,بیوگرافی رابرت مالیمخالفت با جایگاه رابرت مالی

تبریک رابرت مالی به تیم ملی فوتبال ایران:

بعد از اینکه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی صعود کرد، رابرت مالی به ایران تبریک گفت. او از اعضای مذاکره کننده ایران در وین می باشد که مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا می باشد، در تویئیتر خود عنوان می کند: رفتن به جام جهانی را به تیم ملی ایران شادباش می‌گویم خوشحالم که خانم ها هم اجازه یافتند در ورزشگاه حضور پیدا کنند و امیدوارم که تیم ملی آمریکا در دوحه شما را ببیند و با شما بازی کند.

ازدواج رابرت مالی:

رابرت مالی به عنوان عضوی از حزب سیاسی دموکرات شناخته می شود که با کارولین براون ازدواج کرد و اکنون دارای سه فرزند هستند. در سال ۲۰۱۰ این زوج دو پسر به نام های مایلز و بلیز پسکال و دختری به نام فرنسس داشتند.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش