چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۳۰

بیوگرافی صادق محصولی؛ تاجر سیاستمدار ایرانی

صادق محصولیصادق محصولی
صادق محصولی یکی از سیاستمداران ایرانی است که به عنوان نظامی، سرمایه دار و مدیر اجرایی ارشد نیز شناخته می شود. وی در دوران دفاع مقدس از جمله فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز بوده است. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این سیاستمدار اشاره می شود.

چکیده بیوگرافی صادق محصولی

نام کامل: سید محمدصادق محصولی

تاریخ تولد: ۱۹ فروردین ۱۳۳۸ 

محل تولد: ارومیه

حرفه: سیاستمدار، سرمایه دار و نظامی

حزب سیاسی: جبهه پایداری انقلاب اسلامی

تحصیلات: مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت ایران

عکس صادق محصولیبیوگرافی صادق محصولی

بیوگرافی صادق محصولی

صادق محصولی در ۱۹ فروردین ۱۳۳۸ در ارومیه به دنیا آمد. وی از جمله نظامیان، سیاستمداران و سرمایه داران ایرانی است که برای دولت نهم و مدت یکسال یعنی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸ در وزارت کشور فعالیت می کرد. 

صادق محصولی لیسانس مهندسی عمران و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی دارد و فعالیتش را از جهاد سازندگی شروع کرد. وی از بستگان محود احمدی نژاد است که در سپاه و استاندار اردبیل بود، همچنین از سایر نسبت های فامیلی سیاسی وی می توان به علی اکبر ولایتی اشاره کرد که باجناق سابق هم بوده اند.

فعالیت های سیاسی صادق محصولی

صادق محصولی از جمله فرماندهان جنگ ایران عراق شناخته می شود که به عنوان فرمانده ارشد سپاه پاسداران در این دوران به دفاع از ایران پرداخت. 

ایشان در سال ۱۳۸۴ به عنوان جانشنی وزیر نفت به مجلس هفتم معرفی شد اما با مختلف های نمایندگان قبل از شروع رای گیری، اعلام کناره گیری کرد. 

صادق محصولی در فاصله بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰در دومین دوره ریاست محمود احمدی نژاد به عنوان وزیر رفاه و تأمین اجتماعی فعالیت می کرد. 

از جمله سایر فعالیت های صادق محصولی می توان به دبیرکلی جبهه پایداری انقلاب اسلامی اشاره کرد که از سال ۱۳۹۹ آغاز شد.

این سیاستمدار زمانی که به عنوان فرمانده ارومیه فعالیت می کرد، مسئولیت های دیگری را نیز مانند معاون استاندار آذربایجان غربی، فرمانده سپاه منطقه ۵ «آذربایجان شرقی و غربی»، مسئول بازرسی سپاه پاسداران، دبیر تشکیلاتی به نام شورای مشورتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز برعهده داشت. 

همانطور که اشاره شد، همکاری صادق محصولی با محمود احمدی نژاد تنها به وزارت رفاه در دوره ریاست ایشان محدود نشد، بلکه آنها دوستان قدیمی و نزدیکی نیز بوده اند.

در زمان انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری، صادق محصولی به عنوان رئیش ستاد انتخاباتی علی اکبر ولایتی در ارومیه بود.

بعد از استیضاح و کناره گیری علی کردان از وزارت کشور، در آبان سال ۱۳۸۷ صادق محصولی به عنوان کاندید به مجلس معرفی شد و درنهایت گزارش رای گیری نمایندگان مجلس به شرح زیر بود:

۱۳۸ نفر به انتصاب او رای موافق دادند

۱۱۲ نفر رای مخالف و ۲۰ نفر دیگر رای ممتنع دادند.

نقش صادق محصولی در سیاست ایرانعکس های صادق محصولی

ورود محصولی به فعالیت های اقتصادی

وی از همان زمان که ورود به سیاست، کارهای اقتصادی خود را نیز آغاز کرد و عمده فعالیت هایش نیز در حوزه ساخت و ساز بوده است. تا سال ۱۳۸۴ وی در زمینه اقتصاد فعالیت زیادی داشت تا اینکه دولت محمود احمدی نژاد روی کار آمد و مسیر کاری اش متحول شد. 

محصولی در دنیای سیاست حضور فعالی نداشت اما همزمان با ورود احمدی نژاد به دولت، فعالیت خود را در این زمینه نیز آغاز کرد. ابتدا احمدی نژاد تصمیم گرفت در دولت اول خود، محصولی را به عنوان وزیر نفت معرفی کند؛ دقیقا همانجایی که اتهامات و ابهامات زیادی گرداگرد محصولی قرار داشت؛ اتهامات و ابهاماتی که یکی از آنها پیرامون امتیاز «سواپ نفت» در آذربایجان غربی بود. این معرفی واکنش‌های تندی را در میان مجلسی‌ها برانگیخت.

درباره فعالیت های صادق محصولیفعالیت های سیاسی اقتصادی صادق محصولی

ثروت حاشیه ساز صادق محصولی

البته آنچه محصولی را همیشه سر زبان ها قرار می دهد، رقم دارایی وی است که از او یک فرد افسانه ای در سیاست می سازد.

در سال ۱۳۹۰ که ماجرای انتخابات مجلس هشتم مطرح شد، فضایی کاملا سیاسی بر ایران حاکم بود. در آن زمان اولین رای گیری بعد از انتخابات برپا شده توسط محصولی در سال ۱۳۸۸، انجام شد. در این بین اصولگرایان به رقابت با همدیگر پرداختند به همین دلیل جبهه ای تازه تاسیس شده پایداری با ائتلاف اصولگرایان وارد رقابت با همدیگر شدند و مناظره ای بین قاسم روانبخش نماینده جبهه پایداری و علیرضا زاکانی نماینده ائتلاف اصولگرایان برپا شد. 

در این مناظره زاکانی می‌گوید که «آقای صادق محصولی که اعلام می‌کند خمس بنده ۴۵۰ میلیون تومان است کارش با ما معلوم است که خمس ما تنها ۴۵۰ هزار تومان است.»

نماینده قزوین در مجلس هفتم به نام قدرت الله علیخانی در همین راستا می گوید: 

«محصولی باید پاسخ دهد که منزل گرانقیمت، درآمد میلیاردی، برج های میرداماد و زمین های بزرگ منطقه حسنی کیا را چگونه به دست آورده است.»

صادق محصولی در مجلسصادق محصولی فرد ثروتمند سیاسی ایران

تحریم صادق محصولی توسط اتحادیه اروپا

در ۱۸ مهر ۱۳۹۰، اتحادیه اروپا لیستی ۲۹ نفری از مقامات ایرانی را معرفی کرد که از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم شده اند، همچنین تمامی دارایی این افراد توسط دولت اروپا توقیف شده بودند. از جمله افراد حاضر در این لیست می توان به صادق محصولی اشاره کرد. 

صادق محصولی در میان مردمحواشی صادق محصولی

رأی اعتماد مجلس به صادق محصولی

جلسه رای اعتماد به صادق محصولی برای پست وزارت کشور در ۲۸ آبان ۱۳۸۷ برگزار شد، درنهایت نیز وی را به عنوان وزیر کشور انتخاب کردند. درست یکسال بعد، در ۲۵ آبان ۱۳۸۸ به عنوان وزیر رفاه و تأمین اجتماعی، از مجلس رای اعتماد گرفت.

فرزندان صادق محصولیپسران صادق محصولی

درباره فرزند صادق محصولی 

مهدی محصولی؛ فرزند دوم و پسر بزرگ صادق محصولی در سال ۱۳۶۵ در تهران به دنیا آمد، وی مدرک لیسانس خود را در رشته کامپیوتر با گرایش نرم افزار از واحد تهران شمال دریافت کرد و اکنون نیز در یک شرکت مربوط به رشته اش مشغول به کار است. 

وی در پاسخ به اینکه درآمد پدرش از کجا آمده است عنوان می کند که این موضوع مربوط به مدتی کوتاه نیست و ایشان از سال ۱۳۷۰ از سپاه خارج شد و به تجارت خصوصی مشغول بود. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش