دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۲۷

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور و هنرپیشه سابق اوکراین

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,عکس های ولودیمیر زلنسکیولودیمیر زلنسکی
بعد از شروع جنگ میان روسیه و اوکراین نام زلنسکی را از منابع زیادی شنیدیم، ولودیمیر زلنسکی نام رئیس جمهور اوکراین است که سیاستمدار، بازیگر سینما و کمدین سابق این کشور بوده است. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی این رئیس جمهور می پردازیم.

چکیده ای از بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی:

نام کامل: ولودیمیر الکساندرویچ زلنسکی

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۷۸

محل تولد: کریفیی ریه که در آن زمان در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین

حرفه: ششمین رئیس‌جمهور اوکراین، بازیگر سینما و کمدین سابق این کشور

حزب سیاسی: مستقل

تحصیلات: لیسانس حقوق از دانشگاه ملی کیف

ولودیمیر زلنسکی,زندگینامه ولودیمیر زلنسکی,عکس های ولودیمیر زلنسکیبیوگرافی ولودیمیر زلنسکی

بیوگرافی ولودیمر زلنسکی:

ولودیمیر زلنسکی در ۲۵ ژانویه ۱۹۷۸ در کریفیی ریه که در آن زمان در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین بود به دنیا آمد. وی اکنون به عنوان ششمین رئیس جمهور اوکراین شناخته می شود که در گذشته به عنوان کمدین، شومن، بازیگر، مجری، تهیه‌کننده و نویسنده فعالیت داشته است. پدر و مارد زلنسکی یهودی هستند پدرش به نام الکساندر زلنسکی، استاد و رئیس بخش سایبرنتیک و سخت‌افزار محاسباتی در مؤسسه اقتصاد کریفیی ریه بوده است و مادرش ریما زلنسکا هم به عنوان مهندس مشغول به کار بود. 

سمیون ایوانوویچ زلنسکی پدربززرگ ولودیمیر بود که در زمان جنگ جهانی دوم در ارتش سرخ (در بخش تفنگ موتوری گارد ۵۷) مشغول به خدمت بود، سیمون همراه با سه برادر بزرگتر از خودش در هولوکاست به قتل رسیدند. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,تصاویر ولودیمیر زلنسکیرئیس جمهور اوکراین؛ ولودیمیر زلنسکی

قبل از رسیدن ولودیمیر به سن مدرسه به مدت ۴ سال نزد پدرش در شهر شهر اردنت مغولستان زندگی کرد. او در ۱۶ سالگی آزمون زبان انگلیسی را با موفقیت قبول شد و برای ادامه تحصیل از اسرائیل کمک هزینه دریافت کرد، البته پدرش به او اجازه نداد. 

او مدرک حقوقش را از موسسه اقتصاد کریفیی ریه دریافت کرد که بعد از آن بخشی از بخشی از دانشگاه ملی اقتصاد کیف شد  و اکنون هم بخشی از دانشگاه ملی کریفیی ریه است. ولودیمیر در زمینه حقوق تجربه چندانی ندارد. 

از آنجایی که زلنسکی یک کمدین بود و در برنامه های تلوزیونی شناخته شده بود بعد از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین شرکت کرد و با وجود عدم تجربه سیاسی توانست پیروز شود. 

وی در مجموعه تلویزیونی که در سال ۲۰۱۵ تولید شد نقش یک رئیس جمهور تصادفی را بازی کرد که چند سال بعد به واقعیت پیوست. در همان سال مجددا در نقش اصلی سریالی با نام «خادم ملت» بازی کرد. 

در این سریال او به طرز عجیبی از یک معلم تاریخ ساده به رئیس جمهور کشور تبدیل می شود. این سریال در باره فساد فراگیر دستگاه های دولتی با ته مایه طنز اشاره می کند که معلم تاریخ با قرار گرفتن در منصب جدید باید با فساد مبارزه کند. 

بخش زیادی از کمپین های زلنسکی توسط شبکه های اجتماعی اداره می شد و توانست رای جوان ترها را از آن خود کند، او با پرهیز نکردن از سخن گفتن به زبان روسی حمایت این قشر از مردم را نیز کسب کرد. زبان اول ولودیمیر زلنسکی روسی است، و او همچنین به زبان‌های اوکراینی و انگلیسی مسلط است. دارای او در سال ۲۰۱۸؛ ۳۷ میلیون گریوتا جیزی حدود ۱/۵ میلیون دلار آمریکایی تخمین زده شد. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,رئیس جمهور اوکراینولودیمیر زلنسکی؛ رئیس جمهور و هنرپیشه سابق

انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین ۲۰۱۹:

در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ زلنسکی همزمان با سخنرانی سال نوی میلادی پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین؛ نامزدی خود را نیز برای انتخابات ۲۰۱۹ اوکراین اعلام کرد. قبل از این زلنسکی در سیاست فردی ناشناخته بود اما او به یکی از پیشتازان نظرسنجی‌ها تبدیل شد. 

زلنسکی توانست ۷۳/۲ آرا را اخد کند در نتیجه در دوم پترو پروشنکو را شکست داد و رئیس جمهور شد. وی خود را فردی ضدتشکلات و ضدفساد معرفی می کند اما با این وجود به عوام گرایی یا پوپولیسم شناخته نمی شود. 

زلنسکی در نقش یک رئیس جمهور از ایجاد دولت الکترونیک و نیز همبستگی میان جمعیت اوکراینی‌زبان و روسی‌زبان اوکراین دفاع می کند، از در روابط عمومی از شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام استفاده می کند. 

حزب زلنسکی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۹ که مدت کوتاهی بعد از مراسم تحلیف وی برگزار شد؛ به پیروزی قطعی دست پیدا کرد. از فعالیت های دولت زلنسکی می توان به لغو مصونیت قانونی اعضای مجلس اعلای اوکراین، مقابله با دنیاگیری کووید-۱۹ و رکود اقتصادی متعاقب آن، و پیشرفت‌هایی در مقابله با فساد در اوکراین اشاره کرد. 

در وعده های انتخاباتی زلنسکی می توان به پایان دادن به تنش طولانی‌مدت میان اوکراین و روسیه اشاره کرد. او تلاش بسیاری کرد که با رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین ارتباط بگیرد. او در سال ۲۰۲۱ با تنش بسیار زیادی با دولت روسیه روبرو شد که نهایتا به تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ ختم شد. 

استراتژی زلنسکی در مواجهه با اوج گیری تهدید نظامی روسیه؛ دادن آرامش به مردم اوکراین و اطمینان به جامعه جهانی برای عدم تلافی اوکراین بود. در ابتدای فعالیتش همزمان با دریافت تضمین امنیتی و حمایت نظامی از ناتو برای مقابله با تهدیدات روسیه؛ از صدور اخطار جهت جنگ فوری خودداری کرد. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,عکس ولودیمیر زلنسکیشرکت ولودیمیر زلنسکی در انتخابات ۲۰۱۹

تهاجم روسیه به اوکراین:

بعد از حمله روسیه به اوکراین؛ زلنسکی در سراسر کشور وضعیت حکومت نظامی اعلام کرد و فرمان داد تا بسیج عمومی و نیروهای مصلح آماده باش باشند. توانایی رهبری زلنسکی در این جنگ غیرمنتظره حیرت جهان را برانگیخت و او را به نماد مقاومت اوکراین تبدیل کرد. 

ولودیمیر مانند رئیس جمهور برخی کشورها که در این شرایط فرار را با مقاومت ترجیح می دهند؛ عمل نکرد و در مقابل تهاجم نظامی مقاومت نشان داد. زلنسکی با وجود پیشنهاد دولت آمریکا جهت خروج اضطراری خود و اطرافیانش در روز هفتم جنگ این پیشنهاد را رد کرد و ر مقاومت در برابر تهاجم نظامی روسیه تأکید کرد.

همسر ولودیمیر زلنسکی:

زلنسکی متاهل است او و همسرش در سال ۲۰۰۳ ازدواج کردند که با همدیگر هم مدرسه ای بودند. و دارای دو فرزند هستند که نام آنها اولکساندرا در سال ژوئیه ۲۰۰۴ و پسرشان کریلو در ژانویه ۲۰۱۳ به دنیا آمد. 

در سال ۲۰۱۴ دخترشان در نقش ساشا در فیلم ۸New Dates بازی کرد، همچنین در سال ۲۰۱۶ نمایش The Comedy Comet Company Comedy's Kid را اجرا کرد. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,همسر ولودیمیر زلنسکیولودیمیر زلنسکی در کنار همسرش

اقامتگاه رسمی رئیس‌ جمهور اوکراین:

اقامتگاه رسمی رئیس جمهور اکراین در کاخ کاخ ماریینسکی قرار دارد که در پایتخت اوکراین، شهر کیف واقع شده است. از دیگر اقامت گاه های رئیس جمهور می توان به خانه چیمرز و خانه بیوه گریان اشاره کرد که برای بازدید های رسمی توسط نمایندگان خارجی مورد استفاده است. 

دفتر ریاست جمهوری به شکل غیررسمی با عنوان بانکوا شناخته می‌شود که نام خیابانی است که دفتر در آن قرار داد. دفتر ریاست جمهوری باید با رئیس‌جمهور در امور داخلی و خارجی و مسائل حقوقی مشورت کند. 

زلنسکی اکنون به دنبال جنگ میان اوکراین و روسیه در سال ۲۰۲۲ از دفتر ریاست جمهوری خارج شده است. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,جدیدترین عکس های ولودیمیر زلنسکیاقامتگاه رسمی ولودیمیر زلنسکی

واکنش ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به سقوط هواپیمای اوکراینی:

رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد باید از انتشار تئوری های بدون پایه و اساس درباره سقوط هواپیمای اوکراینی خودداری کرد. بر اسا آنچه اینترفکس نقل می کند؛ زلنسکی در اولین واکنش به سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی این کشور در حومه تهران تاکید کرد که باید از تئوری های بدون مدرک درباره این موضوع خودداری کرد. 

در زمان سقوط این هواپیما؛ رئیس جمهور اوکراین در سفری به عمان به سرمی برد، بعد از انتشار این خبر کارهای خود را رها کرد و به کیف برگشت. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهورولودیمیر زلنسکی و جنگ با روسیه

زلنسکی در اقدامی دیگر به دادستان عمومی اوکراین دستور داد تا یک پرونده جنایی در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی تشکیل دهد. سفارت اوکراین در تهران قبل تر از این اعلام کرد که سقوط این هواپیما یک حمله تروریستی نبوده است. 

نخست وزیر اوکراین هم اعلام کرد از آنجایی که ۱۱ نفر از کشته شدگان این سقوط از شهروندان اوکراین بوده اند؛ یک تیم تحقیقاتی برای کسب اطلاع از سقوط بوئینگ ۷۳۷ به ایران اعزام می کند. 

شرکت هواپیمای اوکراین ایرلاین اعلام کرد هواپیما در سال ۲۰۱۶ ساخته شده و به وطر مستقیم به شرکت تحویل داده شده بود. 

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,ولودیمیر زلنسکی و رئیس جمهور بریتانیادیدار ولودیمیر زلنسکی با رئیس جمهور بریتانیا

ولودیمیر زلنسکی,بیوگرافی ولودیمیر زلنسکی,عکس های جدید ولودیمیر زلنسکیولودیمیر زلنسکی در لباس رزم

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش