دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۴۲

بیوگرافی یون سوک یول سیاستمدار کره جنوبی

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,زندگینامه یون سوک یولیون سوک یول
یون سوک یول به عنوان سیاستمدار کره جنوبی شناخته می شود که از سال ۲۰۲۲ سیزدهمین رئیس جمهور کره جنوبی شد. ایشان در سئول به دنیا آمده و در دانشگاه ملی همین شهر نیز تحصیلات خود را به اتمام رساند. 

چیکیده بیوگرافی یون سوک یول:

نام کامل: یون سوک یول

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۰

محل تولد: سئول، کره جنوبی

حرفه: سیاستمدار، دادستان عمومی سابق و وکیل، سیزدهمین رئیس جمهور کره جنوبی

تحصیلات: وکالت در دانشگاه ملی سئول

حزب سیاسی: حزب قدرت مردم

دین: کاتولیک رومی

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,عکس های یون سوک یولبیوگرافی یون سوک یول

بیوگرافی یون سوک یول:

یون سوک یول در ۱۸ دسامبر ۱۹۶۰ در یون - شرق، ناحیه سئودامون سئول، کره جنوبی به دنیا آمد، برخی اعتقاد دارند ایشان از اهالی هونام می باشد اما این اطلاعات نادرست گزارش شده اند. پدر او با نام کی جونگ در نونسان به دنیا آمده است و یک معلم بازنشسته می باشد که از دانشگاه یونسی و دانشگاه هیتوتسوباشی فارغ التحصیل شده است، بعدها انجمن آمار کره را تاسیس کرده است و اکنون هم به عنوان عضوی کامل آکادمی ملی علوم جمهوری کره شناخته می شود. مادر او اهل گانگ نئونگ است و قبل از ازدواج به عنوان مدرس در دانشگاه اوها زنان مشغول به کار بود. 

یون سوک یول دوران ابتدایی خود را در مدرسه دایگوانگو و دوران راهنمایی اش را در مدرسه جونگرنگ گذراند، البته بعد از اتمام دوره هشتم به راهنمایی چونگام منتقل شد. بعد از اتمام دوره دبیرستانش وارد دانشگاه ملی سئول شد و تحصیلات خود را در رشته حقوق ادامه داد. 

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,یون سوک یول رئیس جمهورنوجوانی های یون سوک یول

مون کانگ بائه همکار یون سوک یول بود که او را فردی برونگرا و وفادار معرفی می کند. بعد از گذشت مدتی کوتاه از قیام گوانگجو محاکمه ای ساختگی توسط یون و همکارش برگزار شد و در آنجا او به عنوان دادستان درخواست مجازات اعدام برای دو هوان، رئیس‌جمهور جمهوری را داشت. 

بعد از برگزاری این محاکمه ساختگی یون به استان گانگوون فرار کرد. وی در سال ۱۹۸۲ به دلیل آنیزومتروپی از خدمت ملی معاف شد، بعدها خود یون عنوان کرد که به دلیل همین شرایط نتوانسته است گواهینامه رانندگی هم دریافت کند.

بخش اول آزمون وکالت یون در سال چهارم دانشگاه طی شد، اما او نتوانست از پس قسمت دوم برگردد. وی برای مدت ۹ سال شکست در آزمون را ادامه می داد اما هنوز دلیل تلاش های ناموفقش مشخص نشده اند، البته علت اصلی می تواند به محاکمه ساختگی او علیه دو هوان باشد. 

یون در سال ۱۹۹۱ در همان کلاس فارغ التحصیل شد و به عنوان نماینده حزب دموکرات و وزیر دادگستری پارک بئوم کیه گذراند. 

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,رئیس جمهور کره جنوبییون سوک یول؛ رئیس جمهور کره جنوبی

آغاز کار یون سوک یول:

آغاز به کار یون در دفتر دادستان عمومی  دایگو به سال ۱۹۹۴ برمی گردد، او به عنوان رئیس شعبه ویژه و بازپرسی مرکزی برگزیده شد که هر دو پرونده‌های مربوط به فساد را بررسی می‌کنند. در سال ۱۹۹۹ با وجود مخالفت‌های شدید بوروکرات‌ها در کابینه کیم دائه جونگ که در فساد دست داشت؛ یون دستیار کمیسر پارک هوی وون شد و در نهایت این مجرم را دستگیر کرد.

برای مدت کوتاهی در ژانویه ۲۰۰۲ به عنوان وکیل در بائه، کیم و لی مشغول به کار بود اما زمانی که احساس کرد این موقعیت برایش مناسب نیست کناره گیری کرد. بعد از اینکه به عنوان دادستان به منصب خود برگشت چهره هایی مانند هی جونگ و کانگ کیوم وون که از چهره‌های طرفدار رو مو هیون بودند را مورد پیگرد قانونی قرار داد. 

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,تصاویر یون سوک یولدیدار یون سوک یول با رئیس جمهور آمریکا

وی در سال ۲۰۰۶ چانگ مونگ کو به دلیل همدستی در یک پرونده مالی در شرکت هیوندای موتور دستگیر کرد. او به عنوان عضوی از یک تیم مشاور مستقل جهت حل کردن مسئله مربوط به حادثه بی بی کی رئیس‌جمهور لی میونگ باک در سال ۲۰۰۸ مشغول به کار شد. 

در سال ۲۰۰۸ به عنوان رهبر یک تیم تحقیقاتی ویژه به بررسی دخالت سرویس اطلاعات ملی (ان ای اس) در رسوایی دستکاری افکار عمومی ان ای اس در سال ۲۰۱۲ فعالیت می کرد. 

او برای پیگرد قانونی وون سی هون رئیس سابق ان ای اس که قانون انتخابات رسمی را نقض کرده بود تلاش کرد. همچنین به وزیر دادگستری هوانگ کیوآهن اتهام زد زیرا بر تحقیقات او تأثیر گذاشته بوده است، به همین دلیل او را از دفتر دادستانی عالی سئول به دفتر دادستانی عالی دائگو و دایجون تنزل درجه دادند. 

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,سخنرانی یون سوک یولحضور یون سوک یول در میان مردم

بعدها یون را به عنوان رئیس تحقیقات در تیم دادستان ویژه پارک یانگ سو انتخاب کردند که مسئول بررسی اتهامات مربوط به رسواییچوی سون-سیل در سال ۲۰۱۶ مربوط به چوی، نایب رئیس سامسونگ، لی جائه یونگ و رئیس‌جمهور وقت، بود. پیگیری های او سرانجام منجر به استیضاح رئیس جمهور در دسامبر ۲۰۱۶ شد.

مون جائه این رئیس‌جمهور تازه منتخب در ۱۹ می ۲۰۱۷؛ یون سوک یول را به عنوان رئیس دفتر دادستانی ناحیه مرکزی سئول انتخاب کرد. وی در مقام دادستان دو رئیس‌جمهور سابق لی میونگ باک و پارک گئون هی، سه رئیس سابق ان ای اس، یانگ سونگ تائه رئیس سابق دادگستری و بیش از ۱۰۰ مقام سابق و مدیران تجاری تحت تصدی وی را متهم کرد. 

از طرفی او تحقیقانی را در زمینه کلاهبرداری حسابداری در سامسونگ انجام داد. 

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,همسر یون سوک یولدیدار یون سوک یول و همسرش با پادشاه و ملکه اسپانیا

تعلیق، اعاده به خدمت و استعفا:

وزیر دادگستری چو می آئه در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ این دادستان را به اتهام نقض اخلاقی، سوء استفاده از قدرت و دخالت در تحقیقات همکاران و اعضای خانواده‌اش از منصبش تعلیق کرد. یون هم دستور تعلیق وزیر را صادر کرد که در اول دسامبر توسط دادگاه اداری سئول مورد تایید قرار گرفت و به‌طور موقت تعلیق را متوقف کرد.

بعد از آن هم در ۱۶ دسامبر وزارت دادگستری یون سوک یول را به مدت ۲ ماه از مقام خود تعلیق کرد و چهار مورد از شش مورد انضباطی را برای اقدامات او قبول کرد، این تصمیم همزمان توسط رئیس جمهور مون هم تایید شد. 

در ۲۴ دسامبر به دنبال دستوری که از دادگاه اداری سئول ارائه شد؛ تعلیق یون لغو گشت و این دادگاه ادعای یون مبنی بر غیرعادلانه بودن روند تعلیق او را قبول کرد. 

در ۴ مارس ۲۰۲۱ یون استعفای خود را به مقامات ارائه کرد و توسط رئیس جمهور مون این موضوع پذیرفته شد.

یون سوک یول,سخنرانی یون سوک یول,زندگینامه یون سوک یولسخنرانی یون سوک یول

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲:

در ۵ نوامبر ۲۰۲۱ یون رسما خود را به عنوان نامزد حزب قدرت مردم برای انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی ۲۰۲۲ اعلام کرد. پیروزی زمانی به دست آمد که نامزد رقیب هونگ جون پیو حمایت خود را از یون افزایش داد و در هفته‌های آخر انتخابات مقدماتی مبارزه کرد. 

این نامزدی در نتیجه یک دوره چهار روزه رای گیری توسط مردم و اعضای حزب صورت گرفت. یون سوک یول توانست ۴۷٫۸۵ درصد آرا، در مجموع ۳۴۷۹۶۳ رای را کسب کند، در میان رقیبان باقی مانده هونگ جون پیو ۴۱٫۵۰ درصد آرا، یو سونگ مین ۷٫۴۷ درصد آرا و وون هی ریونگ ۳٫۱۷ درصد آرا برنده شدند.

انتخابات ریاست جمهوری که در ۹ مارس ۲۰۲۲ صورت گرفت یون توانست با اختلاف کمی به پیروزی برسد و لی جه-میونگ به عنوان نامزد حزب دموکراتیک کره، در ساعات اولیه روز بعد شکست خود را قبول کرد. 

زندگی شخصی یون سوک یول: 

وی در سال ۲۰۱۲ با کیم کون هی ازدواج کرد، بر اساس آنچه همسر این رئیس جمهور اعلام کرده است اصطلاح همسر رئیس جمهور را به بانوی اول کره ترجیح می دهد. 

کیم کون هی به عنوان رئیس شرکت کوانا کانتنتس که در نمایشگاه‌های هنری تخصص دارد، شناخته می شود.

یون سوک یول,بیوگرافی یون سوک یول,یون سوک یول و همسرشیون سوک یول در کنار همسرش

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش