سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۱۰۰۴۶

زندگینامه ابوحتوف بن حارث انصاری از دشمنی با امام علی تا شهادت در کربلا

ابو حتوف بن حارث انصاریابو حتوف بن حارث انصاری
ابو حتوف بن حارث انصاری از اصحاب امام حسین (ع) و از شهدای کربلا است. او از قبیله بنی عجلان و از انصار مدینه بود. او به همراه برادرش سعد بن حارث از سپاه عمر بن سعد جدا شد و به سپاه امام حسین (ع) پیوستند و در راه این امام به شهادت رسیدند. در ادامه این مقاله از سرپوش به زندگینامه ایشان می پردازیم.

چکیده بیوگرافی ابوحتوف بن حادث انصاری

نام کامل: ابوحتوف بن حارث انصاری

محل زندگی: کوفه

دوران زندگی: همزمان با دوران زندگی امام حسین (ع)

از یاران: امام حسین (ع)

شهادت: روز دهم محرم

ابو حتوف بن حارث انصاری در سپاه عمر سعدزندگینامه ابو حتوف بن حارث انصاری

زندگینامه ابوحاتف بن حارث انصاری

ابوحتوف بن حارث انصاری که با نام ابوالحتوف عجلانی نیز شناخته می شود از تیره بنی عجلان و اهالی کوفه بود که همراه با برادرش سابقه خوبی نداشتند اما درنهایت با خواست خداوند در رکاب امام حسین و در راه کمک به ایشان شهید شدند. 

ابوحتوف بن حارث انصاری از خوارج جنگ صفیندرباره زندگی ابوحتوف بن حارث انصاری

ابوحتوف بن حارث انصاری از خوارج حنگ صفین

ابوحتوف بن حارث انصاری فرزند حرث انصاری عجلانی بود که همراه با برادرش به عنوان نیروهای شجاع و جنگ جوی امام علی شناخته می شدند و در جنگ صفین نیز ایشان را یاری کردند، اما در روزهای پایانی جنگ صفین زمانی که معاویه با حیله عمر و عاص برای پیروزی قرآن ها را بر نیزه کردند، تعدادی از یاران کج فهم، امام علی را که قرآن ناطق بودند، رها کرده و به سخنان امام علی راجب حقانیت خود و توطئه های معاویه و یارانش توجی نداشتند. درنهایت نیز حکمیت قرآن را تنها راه نجات هر دو سپاه اعلام کردند. 

توطئه معاویه کاملا موفق شد و جنگ درنهایت با پیروزی سپاه معاویه شکست سپاه امام علی به اتمام رسید. گروهی از سپاه امام تحت عنوان خوارج تصمیم گرفتند یاران خود را راها کنند و در مقابل امام علی قرار گرفتند، درنتیجه جنگ سومی علیه این حضرت شکل گرفت. 

ابوحتوف بن حارث انصاری همراه با برادرش یکی از اعضای این گروه بودند که با امام علی مخالفت کردند و بعد از شهادت ایشان نیز از خاندان پیامبر جدا شدند و با لشکر از کوفه به کربلا رفتند. ابوحتوف بن حارث انصاری و برادرش جزئی از سپاه عمر سعد شدند تا با امام حسین نیز بجنگند. 

پیوستن ابوحتوف بن حارث انصاری به سپاه امام حسینابوحتوف بن حارث انصاری از یاران امام حسین

ابوحتوف بن حارث انصاری و یاری امام حسین

بخت با ابوحتوف و برادرش یار بود و توسط افراد هدایتگر از گمراهی نجات پیدا کردند. زمانی که این دو برادر نوای دلخراش «هَلْ مِنْ نٰاصرٍ يَنْصُرُنِى» امام حسین را در روز دهم محرم هنگامی که از یاران امام به جز «سوید بن عمرو بن ابی المطاع » و «بشیر بن عمرو حضرمی» نمانده بود، شنیدند، همچنین ضجه و گریه های زنان و کودکان حسینی تمام صحرای کربلا را گرفته بود، متحول شدند و شعار خوارج که در برابر امام علی سرمی دادند، بلند فریاد زدند: «لَا حُكْمَ‏ إِلَّا لِلَّهِ‏ وَ لَا طَاعَةَ لِمَنْ‏ عَصَاهُ‏»؛ حکمی نیست برای کسی جز خدا، و کسی که گناه کرده اطاعت ندارد.

بعد از این شعار به کمک امام حسین رفتند و گفتند: «و این حسین فرزند دختر پیامبر ما محمد می‌‌باشد در حالی که ما آرزوی شفاعت جد او را در روز قیامت داریم، چگونه با این وضعی که هیچ یار و یاوری ندارد با وی بجنگیم»

شهادت ابوحتوف بن حارث انصاری در کربلاشهادت ابوحتوف بن حارث انصاری

شهادت ابوحتوف بن حارث انصاری

ابوحتوف همراه با برادرش با شمشیر برای یاری امام حسین خود را به کاروان رساندند تا با دشمنان بجنگند و بعد از کشتن تعدادی از سپاهیان عمر سعد و مجروح کردن تعدادی از آنان در یک مکان به شهادت رسیدند. 

سماوی در «ابصار العین» و مقرم در «مقتل الحسین» شهادت سعد و برادرش ابوالحتوف را با کمی اختلاف و اختصار از «صاحب الحدائق الوردیة» نقل کرده‌اند.

باوجودی که انحراف این برادران به قدری زیاد بود که امام علی را کافر معرفی کردند، اما نوای دعوت کننده امام حسین توانست آنها را ارشاد و هدایت کند. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش