پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۱۷

زندگی نامه کارل گاوس ریاضیدان مشهور آلمانی + تصاویر

قانون کارل گاوس,زندگي نامه گاوس,مرگ کارل گاوسکارل گاوس در اخلاق و انسانیت به کمال باور داشت و نیز بسیار فعال بود
یکی از ریاضیدانان بزرگ در کشور آلمان، کارل گاوس نام داشت که در تمام دوران ها از برترین ریاضیدانان شناخته میشد. لقب کارل گاوس، سلطان ریاضیات بود چون تحقیقات و دستاوردهای بسیاری را به دست آورده بود و خودش هم لقب ملکه علوم را به ریاضیات داده بود.

چکیده ای از زندگی نامه کارل گاوس

نام:کارل فریدریش گاوس

زادروز:۳۰ آوریل ۱۷۷۷ میلادی

زادگاه:برانشوایگ آلمان

درگذشت:۲۳ فوریه ی ۱۸۵۵ میلادی

پیشه:ریاضی دان، دانشمند، نقشه کش

ملیت:آلمانی

زندگی نامه کارل گاوس

کارل گاوس در تاریخ ۳۰ آوریل ۱۷۷۷ در شهر برانشوایگ در آلمان به دنیا آمد و از کودکی تحصیلات خود را بطور غیر رسمی آغاز کرد و از همان هنگام، نشانه های نبوغ در او دیده شد. او در خانواده ای بزرگ شد که تمامی آن ها ساده و بیسواد بودند. گبهارد دیتریش گاوس، پدر او بود که بعنوان باغبان و آجرچینی مشغول بکار بود و دوروته بنز، که مادر کارل گاوس بود، دختر یک سازنده بود. از همان سنین کودکی تواناییهای خارق العاده این ریاضیدان نمایان میشد.

فعالیت های کارل گاوس,زندگی نامه کارل گاوس,کارل گاوسکارل گاوس همیشه افکار خود را در هنگام نوشتن آثارش، با جزئیات کامل توضیح می داد

زندگی شخصی گاوس در سایهٔ مرگ زودهنگام نخستین همسرش، یوآنا اوستاف، در سال ١٨٠٩ میلادی و در پی آن مرگ پسر یک ساله اش لوییس، در سال ١٨١٠، تاریک شده بود.

زندگی خانوادگی کارل گاوس

زندگی شخصی کارل گاوس از وقتی که نخستین همسرش، یوآنا اوستاف، در سال ١٨٠٩ میلادی فوت کرد و بعد از مرگ همسرش، در سال ١٨١٠پسر یک ساله اش لوییس درگذشت، تاریک شده بود. کارل گاوس  در اثر این اتفاقات به افسردگی مبتلا شد و هرگز درمان نشد. وی با مینا والدک که یکی از دوستان همسرش بود، ازدواج کرد اما متأسفانه این ازدواج دومش هم دوامی نداشت. هنگامی که در سال ١٨٣١ میلادی همسر دوم او در اثر یک بیماری طولانی درگذشت، یکی از دخترانش که ترزه نام داشت، مسئولیت نگهداری خانه و پرستاری از گاوس را تا آخر عمرش پذیرفت.

کارل گاوس، سه فرزند از همسر اولش و سه فرزند از همسر دومش داشت. فرزندان وی از یوآنا به نامهای Joseph( 1806- 1873)‎، Wilhelmina( 1808- 1846)‎ و Louis( 1809- 1810)‎ بودند. ویلهلمینا در بین همه ی فرزندانش، وارث تمام و کمال هوش گاوس بود ولیکن در جوانی درگذشت. همچنین سه فرزند دیگر کارل گاوس از مینا والدک به نامهای  Eugene( 1811- 1896)‎، Wilhelm( 1813- 1879)‎ و Therese( 1816- 1864)‎ بودند. اویگِنه به خاطر درگیری با پدرش در سال ۱۸۳۲ میلادی به آمریکا رفت. ویلهلم هم به کار کشاورزی مشغول بود ولی پس از چندی به عنوان بازرگان موفق کفش انتخاب شد. ترزه هم ازدواج کرد و تا آخر عمر گاوس، مسئولیت پرستاری او را برعهده داشت.

فعالیت های کارل گاوس

کارل گاوس پیش از این که ۳ ساله شود نخستین آثار نبوغش را نمایان کرد. زمانی که پدرش اوراق پرداخت حقوق هفتگی کارگرانش را تنظیم میکرد بدون اینکه بفهمد، پسرش با دقت محاسباتش را دنبال کرد. پس از اتمام محاسبات طولانی متعجب شد که فرزندش می گوید" پدر محاسبات تو درست نیست و پاسخ برابر است با ...". و وقتی پدرش در محاسباتش تجدید نظری انجام داد فهمید که عددی که کارل گاوس بدست آورده بود، صحیح است. کارل گاوس بعدها با مزاح میگفت یادگیری حرف زدن ، حساب کردن را آموخته بود.

کارل فریدریش گاوس,بیوگرافی کارل گاوس,بزرگترین ریاضیدان جهانوقتی که کارل گاوس نوجوان بود، اکتشافات بسیاری به دست آورد

یکی از دیگر داستان ها درباره هوش کارل گاوس اینست که آموزگارش برای سرگرم کردن شاگردان در دبستان به آنان گفت:شماره های ۱ تا ۱۰۰ را با هم جمع کنند که کارل گاوس در عرض چند ثانیه پاسخ درست را با بکارگیری یک بینش ریاضیاتی چشمگیر یافت. راه حل او این بود که توانست دو به دوی عبارت ها را از دو سر فهرست شماره ها جمع کند و در نتیجه پاسخ هر یک از این جمع ها را به دست آورد.

کارل گاوس قبل از این که ۱۲ ساله شود به هندسه اقلیدسی با چشم شک نگاه میکرد و نخستین جرقه ها در وی در سن ۱۶ سالگی درباره ایجاد هندسه های غیر از هندسه اقلیدسی بوجود آمد. همچنین او در ایجاد و ابداع مسائل جدید ریاضی از قدرتی برخوردار بود که هیچگاه نظیر و همتایی از لحاظ ارزش پیدا نکرد. وی با این دو ویژگی توانست در تمام تاریخ ریاضیات مشهور بماند. او وقتی که ۱۵ ساله شد به کالج رفت و در سال ۱۷۹۵ یعنی در سن ۱۸ سالگی کار خود را به منظور تحصیل در دانشگاه گوتینگن ترک کرد. سپس به مدت ۳ سال در این دانشگاه به تحصیل پرداخت و توانست کشفیات مختلفی را بدست آورد. او با استفاده از قطب نما و خط کش موفق به ساخت ۱۷ گون شد و از این طریق توانست مشکل ساخت چند ضلعی های منظم را حل کند. او در همان زمان به توابعی همچون توابع بیضوی، هندسه غیر اقلیدسی و کواترنها علاقه مند بود که ۳۰ سال پیش از همیلتون موفق به کشف آن ها شده بود.

کارل گاوس همیشه افکار خود را در هنگام نوشتن آثارش، با جزئیات کامل توضیح می داد و از هرگونه اظهارنظر کوتاه و فرمول بندی های انتزاعی پرهیز می کرد. وی در سال ۱۸۰۱ توانست اثر مشهور خود که تحقیقات ریاضی بود را منتشر کند. این حوزه طیف گسترده ای از ریاضیات همچون نظریه اعداد را دربر میگرفت. او در آن هنگام به عنوان استادیار دانشگاه براونشویگ مشغئل به تدریس بود و بعد از آن به عضویت متناظر آکادمی علوم پترزبورگ انتخاب شد. وقتی که او به سن ۲۴ سالگی رسید، به نجوم علاقه خاصی پیدا کرد. او به مطالعه ی مکانیک آسمانی، مدار سیارات جزئی و اغتشاشات آن ها پرداخت و از ۳ مشاهده کامل توانست برای تعیین عناصر مداری، راهکاری پیدا کند.

قانون کارل گاوس

نخستین هدف فیزیک برای حل مسائل پیچیده، پیدا کردن روش های ساده است. استفاده از تقارن، مهمترین ابزار فیزیک برای دست یابی به این هدف بود. به عنوان مثال برای توزیع بارهای شامل تقارن، می توانیم از قانون گاوس استفاده کنیم و با انجام محاسبات کم تر، میدان الکتریکی را به دست آوریم. قانون گاوس به جای توجه به میدان الکتریکی جزء بار، به سطح بسته ی فرضی دور توزیع بار توجه میکند. به چنین سطحی، بسته سطح گاوسی میگویند که میتواند شکل های متفاوتی داشته باشد، ولی شکلی که باعث کاهش میزان محاسبات شود، شکلیست که به تقلید تقارن توزیع بار میپردازد.

 “قانون گاوس میدان الکتریکی اینست که روی سطح گاوسی بسته را در یک نقطه به بار خالص محصورشده درون سطح مربوط می کند.”

وقتی که کارل گاوس نوجوان بود، اکتشافات بسیاری نظیر روش کم ترین مربعات برای اداره داده های تجربی به دست آورد. وی در ٣٠ مارس ١٧٩۶ یعنی در سن ١٩ سالگی توانست یک ١٧- ضلعی باقاعده توسط پرگار و خط کش نامندرج رسم کند و مشکلی را که ٢٠٠٠ سال پیش از آن فکر اقلیدس را آشفته کرده بود، حل کند. او نشان داد که یک n- ضلعی به این صورت قابل رسم است اگر و فقط اگر n به صورت زیر نوشته می شود:

۲kp1p2…pt وقتی k>= 0 و pi اعداد اول هستند بشکل  ۲m+ 1

کارل گاوس در ١٠ ژوئیه گاوس به این کشف رسید که هر عدد صحیح مثبت را به صورت مجموع حداکثر سه عدد مثلثی( اعدادی بشکل) میتوان نوشت. سپس این کلمات معروف را در دفترچه خود نوشت:« EUREKA. number= Δ+ Δ+ Δ».

بزرگترین ریاضیدان جهان,قانون کارل گاوس,زندگي نامه گاوسترزه مسئولیت نگهداری خانه و پرستاری از کارل گاوس را تا آخر عمرش پذیرفت

منش و شخصیت کارل گاوس

کارل گاوس در اخلاق و انسانیت به کمال باور داشت و نیز بسیار فعال بود. او میزان کمی از کارهایش را منتشر میکرد و از انتشار کارهایی که رسیدگی و ویرایش نشده بودند سر باز میزد ، که این هم با شعار" کم ولی پربار" او هماهنگ است. بعد از خواندن دفترچه یادداشت او مشخص شد که در واقع مفهوم های ریاضی بسیار با ارزشی را یافته است، حتی چندین سال و یا چندین دهه پیش از آن که از سوی معاصرانش به انتشار برسد. Eric Temple Bell که تاریخ نویس نامدار ریاضی بود، ارزیابی کرد که اگر کارل گاوس تمامی کشفیاتش را آشکار میکرد ۵۰ سال، دانش ریاضی زودتر اتفاق می افتاد. 

مرگ کارل گاوس

کارل گاوس در سال ۱۸۵۵ وقتی که ۷۸ ساله بود، درگذشت.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش