جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۰۵

آشنایی با برگزاری روز پدر در ایران و سایر کشورها

روز پدر,روز پدر در ایران,هدیه روز پدرروز پدر نشان دهنده ی اهمیتی است که پدرها در اجتماع دارند
اولین امام شیعیان که حضرت علی ( ع) نام دارد، در تاریخ ۱۳ رجب به دنیا آمده است؛ به همین خاطر این روز را در ایران به عنوان روز پدر می شناسند. روز پدر، صرفا به منظور بزرگداشت پدرها بوجود آمد. روز پدر در کشور آمریکا همزمان با روز ۲۱ ژوئن می باشد.

روز پدر

روز پدر به دلایلی برگزار میشود که از آن ها می توان به بزرگداشت پدرها، پدر بودن، اهمیت پدرها در اجتماع و پیوند میان پدران و مادران اشاره کرد. نام دیگر روز پدر در ایران، روز مرد میباشد که برگزاری این روز، مصادف با تولد امیرالمومنین ( ع) یعنی ۱۳ رجب میباشد و روز پدر به علت این که قمری است، دارای تاریخ هجری شمسی ثابتی نیست و در تقویم شمسی ما این روز، هر ساله تغيير میکند. برای همین تاریخ روز پدر در هر سال متفاوت است.

تاریخچه روز پدر

روز ۲۴ اسفند در ایران پیش از انقلاب، تولد رضا شاه بر پایهٔ گاه شمار ایرانی روز پدر نامیده می شد. این روز، پس از انقلاب سال ۵۷ به عنوان ولادت حضرت علی بن ابی طالب شناخته شد. بعضی از کشورهای کاتولیک، روز پدر را در ۱۹ مارس، روز جشن یوسف مقدس، گرامی می دارند.

روز پدر در ایران,مقاله روز پدر,تاریخچه روز پدرروز پدر مصادف با ۱۳ رجب تولد اولین امام شیعیان حضرت علی (ع) می باشد

چگونگی ولادت حضرت علی (ع)

ماههاى حرام كه مصادف با دومین جمعه از ماه رجب میباشد و در میان تمامی قبایل و طوائف از احترام خاصى برخوردار است، در اطراف كعبه ازدحام عجیبى بود و در اطراف خانه خدا مردم پیر و جوان بسیارى در حال طواف بودند كه در گرداگرد خانه خدا، زنى حامله با چهره اى شكسته، بى تاب شده بود و به پرده ی كعبه با دستانی لرزان، التماس میکرد و در حین گریه و زاری، زمزمه میکرد:

پروردگارا! من به تو و كتاب و پیامبر نازل شده از سوى تو ایمان دارم. پروردگارا! من به آئین بینانگذار این خانه ی كهن« ابراهیم خلیل»، ایمان دارم. پروردگارا! تو را به حق بنیانگذار این بیت، سوگند مى دهم و این زایمان را به حق مولود درون شكمم، بر من آسان گردان.

كسى قادر به گفتن این که زن حامله با شكافته شدن دیوار كعبه به درون خانه خدا رفت، را نداشت. همان سنگ خارا بعد از گذشت مدتى طولانى، شکافته شد و فاطمه بنت اسد با مولود كعبه اش از داخل آن بیرون آمد.صداى هلهله در خانه هاى مكه طنین انداخت.

تلاش ها برای لغو روز پدر

فعالان فمینیست برای این که روز پدر را لغو کنند، فعالیت هایی انجام داده اند. در ژوئن ۲۰۱۶ یک هنرپیشهٔ فمینیست آمریکایی به نام لینا دانم به مناسبت روز پدر در توئیترش نوشت:« شما نیازمند پدر نیستید. معمولا اکثر خانواده ها زندگی خود را به روش های متنوعی سپری می کنند ولی درصورت داشتن یکی از از پدرانتان، بهترین کار اینست که او را از میان ببرید» این پیام، پس از این که منتشر شد؛ واکنش های متعددی را بهمراه داشت که در نتیجه وی توئیتش را پاک کرد. فعالان فمینیست در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه یورک تجمع کردند و با جمع آوری امضاء در این دانشگاه توانستند مراسم روز پدر را لغو کنند.

بهترین هدیه برای روز پدر

برای روز پدر، هدایایی در نظر گرفته شده که بهترین آن ها شامل ابزار صنعتی و جعبه ابزار( در صورتی که پدر فنی کار است)، عطر و ادکلن، خرید کیف پول و یا کیف کار، خرید محصلات بهداشتی مانند ریش تراش، خرید کت و شلوار و البه مورد علاقه، خرید ساعت مچی و … می باشد.

تاریخ روز پدر,روز پدر در استرالیا,در مورد روز پدرهر ساله روز پدر تاریخ متفاوتی دارد

تاریخ روز پدر در برخی از کشورها

>> روز پدر در آلمان:

در کشور آلمان ، روز پدر را متفاوت از کشورهای دیگر جهان برگزار می کنند. روز پدر، روزیست که مسیح به اسمان صعود کرد( روز سه شنبه، چهل روز بعد از عید پاک) و تعطیل رسمی محسوب میشود.« روز مرد» یا« روز آقایان» از نامهای دیگر روز پدر در بعضی از مناطق کشور آلمان می باشد. اداب و رسوم شمال و خاور آلمان در روز پدر اینست که مردان بسیاری( افراد جوان و میان سال و نه نوجوانان) به صورت گروهی به سمت بیرون شهر، گردش و پیاده روی می کنند و با نیروی دستشان یک یا چند واگن کوچک را می کشند و حمل میکنند. محتویاتی همچون شراب، آبجو و غذاهای سنتی در این واگن های کوچک، قرار دارد. این روز، در نظر اکثر مردان، فرصتی برای مست کردن محسوب میشود.

احتمالاً هدف از برگزاری چنین سنت هایی، آیین ها و نمایش های( بازسازی) روز عروج مسیح و حرکت آنها بسوی کشتزاران می باشد. مردان بسیاری با الگو گرفتن شخصیت های ولگرد و می خوار در نمایش های قرن ۱۷، شراب میخورند. علاوه‌براین برخی دیگر در مناطق شهری و خیابان ها با انتخاب نقش افراد« اقازاده» در برلین به ایفای نقش خود می پردازند( از سده ۱۹ به این سو چنین بوده است). پدران بسیاری میخواهند اوقات فراغتشان را در کنار خانوادهٔ خود بگذرانند؛ به جای این که بیرون بروند و سرمست باشند. بعضی دیگر نیز با استفاده از تعطیلی مدارس به تعطیلات خانوادگی می روند.

>> روز پدر در آمریکا:

برپایی جشن روز پدر در کشور ایالات متحده آمریکا، مصادف با سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن می باشد. این روز در اسپوکین در تاریخ ۱۹ ژوئن ۱۹۱۰ برای نخستین بار گرامی داشته شد.

سونورا اسمارت داد زادهٔ آرکانزاس میباشد که توانست روز پدر را به شکل مدرن بوجود آورد. ویلیام جکسون اسمارت، نام پدر او بود که از سربازان کهن دوران جنگ داخلی آمریکا به شمار می رفت. وی در اسپوکین، شش فرزند خود را به تنهایی پرورش داد. دختر او به نام سونورا، برای برگزاری روز مادر از تلاش های آنا جارویز متأثر شده بود، به همین خاطر زادروز پدرش که ۵ ژوئن بود را بعنوان روز پدر نامید ولی برای برگزاری مراسم بزرگداشت، آمادگی لازم را نداشت. درنتیجه مراسم روز پدر را در سومین یکشنبهٔ ژوئن برگزار کردند.

ویلیام جنینگ برایان از مراسم روز پدر به صورت غیر رسمی حمایت کرد. خانوادهٔ وودرو ویلسون رییس جمهور وقت در سال ۱۹۱۶ مراسم بزرگداشت روز پدر را برایش برگزار کردند. پیشنهاد کالوین کولیج رییس جمهور آن دوران در سال ۱۹۲۴ این بود که روز پدر، یک روز ملی معرفی شود.

>> روز پدر در اسپانیا:

در کشور اسپانیا ، برپایی جشن روز پدر در ۱۹ مارس صورت گرفت. بانک ها و بسیاری از مغازه ها در این روز مقدس، تعطیل هستند.

>> روز پدر در استرالیا:

در نخستین یکشنبهٔ سپتامبر، مردم استرالیا، جشن روز پدر را برگزار میکنند. روز پدر در استرالیا یک تعطیلی عمومی نیست. هر ساله برای بزرگداشت پدرها و نشان دادن اهمیت نقششان در تربیت فرزندان در ۳۲ شهرستان ایالت ویکتوریا، جشنی برگزار می شود و« جایزهٔ پدر سال» را به پدران برگزیده می دهند.

>> روز پدر در ایتالیا:

روز پدر بر طبق سنت های کاتولیک روم در ایتالیا در ۱۹ مارس، گرامی داشته می شود که تعطیلی عمومی نیست.

>> روز پدر در کانادا:

در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن در کانادا، روز پدر را جشن می گیرند که به صورت تعطیلی عمومی معرفی نشده است. معمولاً افراد، روز خود را در این روز با پدر خانواده سپری می کنند و با برگزاری جشن کوچکی به او هدیه می دهند.

>> روز پدر در ژاپن:

روز پدر در ژاپن، مصادف با سومین یکشنبهٔ ژوئن میباشد که به صورت رسمی تعطیل نشده است.

>> روز پدر در مالزی:

سومین یکشنبهٔ ژوئن که تعطیل عمومی نیست؛ در کشور مالزی به عنوان روز پدر در نظر گرفته شده است.

>> روز پدر در کره:

روز پدر و مادر در کره، در ۸ مه هر سال برپا می شود. درواقع روز پدر در کره به صورت رسمی، تعطیل اعلام نشده است.

روز پدر در استرالیا,در مورد روز پدر,روز پدر در مالزیدر ایران پیش از انقلاب، روز ۲۴ اسفند روز پدر نامیده می‌شد

>> روز پدر در پاکستان:

جشنی تحت عنوان جشن روز پدر در پاکستان، اختصاص نداده اند. تنها بعضی از افراد به تبع از آمریکایی ها سومین یکشنبهٔ ژوئن را بعنوان روز پدر می شناسند.

>> روز پدر در هنگ کنگ:

سومین یکشنبهٔ ژوئن در هنگ کنگ به عنوان روز پدر، معرفی شده است که تعطیل سراسری نیست.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش