سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۱۰

آشنایی با انواع صنایع دستی روسیه

صنایع دستی روسیه,صنایع دستی روسیه چیست,عکس صنایع دستی روسیهصنایع دستی روسیه نمایانگر هنر بی‌مثال و گرانبهای دست هنرمندان روسی است

یکی از بهترین سوغاتی هایی که گردشگران و توریست ها میتوانند به کشورشان ببرند؛ صنایع دستی می باشد. کشور روسیه از نظر صنایع دستی بعنوان یک کشور غنی شناخته شده است. توریست ها با سفر به کشور روسیه، صنایع دستی مختلفی را بعنوان سوغات به کشورشان میبرند. در این مطلب از سرپوش با مهم ترین صنایع دستی روسیه آشنا خواهید شد.

صنایع دستی روسیه

از مهم ترین مهدهای تاریخ و هنر در جهان، کشور روسیه میباشد. پارچه های کتان، صنایع دستی، شال های پشمی و بلوری جات، از بهترین سوغات روسیه می باشند. در این کشور میتوان به کتاب ها، دست نوشته های تاریخی و اشیاء گران بهای قدیمی دست یافت. اگر به لوازم کهن و قدمتی علاقه دارید، باید در ازای پرداخت مالیاتی به دولت روسیه، مجوز خرید این محصولات را بگیرید.

>> اسباب بازی های دیموکو:

جنس اسباب بازی های دیموکو از گِل میباشد و مخصوص کشور روسیه است. شکل ظاهری این نوع اسباب بازی ها مشابه انواع حیوانات است. زنان روسی، اسباب بازی های دیموکوو را به صورت سنتی می سازند. این اسباب بازی ها نماد و سوغاتی روستای دیموکوو می باشند و انواع مختلف این نوع عروسک ها در این روستا وجود دارد.

عروسک روسی,لیست صنایع دستی روسیهعروسک روسی

از این نوع اسباب بازی ها در قرون قبل برای مراسمات و تشریفات مذهبی و مراسم های مختلف در زمینه کشاورزی، استفاده میشد بعنوان یک شی مقدس در مراسم های مختلف محسوب میشد ولی با گذر زمان، میزان اعتقاد به تقدس یا قدرت جادویی اسباب بازی های دیموکوو کاهش یافت و امروزه صرفا عروسکی برای بازی کودکان می باشد. از معروف ترین سوغاتی های کشور روسیه می توان به اسباب بازی دیموکوو اشاره کرد.

>> پیسانکا از صنایع دستی روسیه:

پیسانکا که قدمت زیادی دارد؛ از دیگر صنایع دستی روسیه به شمار می رود. درواقع با استفاده از تخم مرغ، چنین صنایع دستی را می سازند که مخصوص مردم اسلاو است. پیسانکا را با استفاده از طرح های سنتی و قدیمی طراحی میکنند. همچنین در طراحی پیسانکا از روش طراحی مقاوم دربرابر موم استفاده می شود.

طراحی هایی که بر روی پیسانکا مورد استفاده قرار میگیرد، نقاشی نیست بلکه بر روی آنها با استفاده از موم زنبور عسل می نویسند. پیسانکا برگرفته از یک کلمه روسی به معنای نوشتن می باشد؛ به این دلیل که از موم زنبور عسل برای نوشتن و ایجاد یک طرح واره روی تخم مرغ استفاده می کنند. به عبارت دیگر به انواع تخم مرغ هایی که با ایجاد یک طرح نوشتاری روی آن می توان بعنوان دکوراسیون از آن ها استفاده کرد؛ پیسانکا میگویند.

پیسانکا,لیست صنایع دستی روسیه,عکس پیسانکاپیسانکا از دیگر صنایع دستی روسیه که قدمت آن به چندین قرن پیش بر می‌گردد

در جشن شب عید پاک بسیاری از کشورهای اروپایی از پیسانکا استفاده می شود. پیسانکا به عنوان یکی از صنایع دستی روسیه، نماد و عامل مقدس نیز محسوب می شود. عقیده ی برخی از افراد روسی این است که پیسانکا یک قدرت روحانی دارد و مانع از نفوذ ارواح شیطانی به درون خانه میشود.

>> والنکی( چکمه نمدی) از صنایع دستی کشور روسیه:

چکمه های نمدی از قدمت زیادی برخوردارند، به طوریکه ۱۵۰۰ سال پیش برای راه رفتن در برفها، این چکمه ها را می ساختند و امروزه میزان تولید و مصرف آن گسترش یافته است و نیز پرطرفدارترین سوغات روسیه می باشد. برای ساخت آن ها در نوع سنتی از پشم خالص استفاده می شود، در حالیکه کارخانه ها مواد دیگری به آن اضافه می کنند و این نوع چکمه را تولید می کنند.

با اینکه چکمه نمدی قابلیت گرم کردن پا را دارد ولی احتمال خیس شدن آن نیز وجود دارد. بنابراین باید کفش های لاستیکی در هنگام استفاده از این والکنی ها به پا کنید. جالب است بدانید که یک والکنی به اندازه یک میلی متر توسط هنرمندی به نام لوشا ساخته شده است که صرفا با ذره بین، قابل مشاهده است.

والنکی,سوغات روسیه,عکس والنکیاز دیگر صنایع دستی روسیه، والنکی میباشد که قدمت زیادی دارد

>> کهربا یکی از سوغات های کشور روسیه:

کهربا به نوعی سنگ طلایی و نارنجی گفته میشود و درواقع شیره درختانی بوده که بمدت پنجاه سال در زیر آب ها قرار میگرفت تا به سنگ تبدیل شود. با دقت کردن به این سنگ ها می توانید نظاره گر گونه های مختلفی از حشرات درون آن ها باشید.

این سنگ، طبق عقیده مردم روسیه میتواند موجب افزایش انرژی انسان و کاهش فرکانس های منفی از فرد شود. یکی از ناب ترین سوغات روسیه که در هیچ کجای جهان، قابل دسترس نیست؛ کهربا میباشد که از آن در زیورآلاتی همچون انگشتر، گوشواره، گردنبند و … استفاده میکنند.

اتاقی برای شاه پروس در زمانهای گذشته های ساخته بودند که جنس در و دیوارش از کهربا و طلا بود اما هیچ اثری از آن در جنگ جهانی دوم باقی نماند. اتاق کهربا تا پیش از این، جایگاه هشتم را در لیست عجایب بزرگ جهان به خود اختصاص داده بود.

کهربا از صنایع دستی روسیه,عکس کهرباکهربا یک سنگ طلایی و نارنجی باارزش است که از صنایع دستی روسیه میباشد

>> سینی ژوستوو از صنایع دستی روسیه:

نقاشی ژوستوف از محصولات قلع( سینی) محسوب میشود که در سال ۱۸۲۵ در منطقه مسکو از روستای ژوستوو، آغاز شد. در ابتدا کوربوف و فیلیپ وشنیاکوف، چندین کارگاه اموزشی را راه اندازی کردند که سنت نقاشی تاگیل در قرن ۱۷ میلادی را در محصولات پاپی ماشا به نمایش میگذاشت. جنس سینی ها از آهن بود اما رنگ روی این مواد، ضعیف بود. سپس محصولات فرعی فولادی در اواسط قرن نوزدهم استفاده شد.

کارگاه های آموزشی با ظهور قدرت شوروی، به همکاری های کارگری پیوستند. سینی های ژوستوو از دهه ۶۰ میلادی تا کنون، محبوبیت زیادی در اتحاد جماهیر شوروی و خارج از کشور بدست آورده اند. در نمایشگاه های متعددی، اقلام زیبا از صنایع دستی عامیانه وجود دارد. از سینی بعنوان مشخصه هنر قومی روسیه و کشور یاد میشود.

سینی ژوستوو,سوغات روسیه,صنایع دستی روسیهسینی ژوستوو بعنوان مشخصه هنر قومی روسیه و کشور تبدیل شده است

>> شال و روسری پائولو پوساد:

یکی از سوغاتی های روسیه، شال  پائولو پوساد میباشد که نوعی هدیه جداب به خصوص برای بانوان است. این شال در جشنواره مدرن یورو ویژن ۲۰۱۲ بعنوان بخشی از لباس ها برنده شد. زنان روسیه، شال و یا روسری  پائولو پوساد را بهمراه کت های خز در زمستان می پوشند. این شال ها با استفاده از پشم و یا ابریشم بافته می شوند.

>> سماور سنتی روسی:

در فرهنگ و سنت ایرانی، سماور از تاریخچه ی دیرینه ای برخوردارست. در واقع سماور از دوران امپراطوری روم، وارد روسیه شد و سپس سماورسازی به دستور پیتر یکم در شهر تولا شروع شد. پس از آن فردی به نام کاپیرزین در قرن نوزدهم، اقدام به تاسیس کارگاهی در این زمینه کرد. این سماورها، طرح ها، رنگها و اندازه های متنوعی دارند.

سماور سنتی روسی,صنایع دستی روسیه,عکس صنایع دستی روسیهسماور یکی از صنایع دستی روسیه میباشد که از امپراطوری روم به روسیه وارد شد

>> گژل:

به نوعی از ظروف سفالی روسیه، گژل میگویند که کاربرد آن برای استفاده های تزیینی و یا آشپزخانه است. گژل در ابتدا در روستایی با همین نام، تولید شد. امروزه این ظرف های آبی و سفید در سراسر جهان وجود دارند. شما نیز می توانید برای خوردن چای از این گژل ها استفاده کنید. قیمت گژل ها بسته به اندازه، نوع کار و تعداد ظرف های مدنظرتان متفاوت است. گژل از دیگر سوغات روسیه محسوب می شود.

>> روسری کوکوشنیک:

از دیگر سوغات زیبا و رنگارنگ روسیه میتوان به روسری های فانتزی کوکوشنیک اشاره کرد که در مدتی طولانی به عنوان بخشی از لباس ملی روسیه محسوب میشد، زمانی که زنان موهایشان را می بافتند و از این روسریها استفاده می کردند.

روسری های کوکوشنیک,عکس کوکوشنیک,صنایع دستی کوکوشنیکروسری های فانتزی کوکوشنیک از صنایع دستی زیبا و رنگارنگ روسیه محسوب میشود

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش