پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۵۰ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۷۴۰۱
میراث فرهنگی و صنایع دستی

ماجرای جشن باستانی «سپندارمذگان»

جشن سپندارمذگان,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

به عقیده بسیاری از کارشناس‌ها، امروز، ۲۹ بهمن ماه، جشن «سپندارمذگان» است؛ البته بین ۲۹ بهمن و پنجم اسفند شک و شبهه فراوان وجود ‌دارد که این امر به علت تغییر گاه‌شماری باستانی ایران است. روایت‌های متفاوتی هم درباره این جشن باستانی شکل گرفته است. بنابراین، سراغ یاسر موحدی فرد، دبیرکل بنیاد فردوسی رفتیم تا این موضوع را برای ما شرح بدهد. موحدی فرد به «وقایع‌اتفاقیه» می‌گوید: «این موضوع خیلی پیچیده نیست. در گاه‌شماری باستانی، ‍۱۲ماه داشتیم. هر کدام ۳۰ روز بوده و هر روز هم نام اختصاصی داشته است. روز مهر، روز سپندارمذ و... داریم.

 

آنها در هر ماهی تکرار می‌شوند. روز نخست هر سال نیز «اهورامزدا» است که کوچک آن «مزدا» می‌شود. روز «خرداد» هم داریم. هر کدام از روزها نامش با نام ۱۲ ماه سال یکی است. در واقع، این تلاقی جشن ماهانه ایرانی می‌شود. ما غیر‌از جشن «نوروز» که جشن سال نو است و جشن همان ماه هم بوده است روز «اهورامزدا» در ماه «فروردین» را داریم. روز «مهر» با ماه مهر تبدیل به جشن «مهرگان» شده است. اینها همان «بهار بزرگ» هستند.

 

۶‌ماه اول سال و ۶‌ماه دوم سال داریم. در حقیقت، ایرانی‌ها هر ماه یک جشن بزرگ مانند «تیرگان» و «امردادماه» داشته‌اند». موحدی فرد در ادامه می‌افزاید: «توجه داشته باشید که ماه «امرداد» به معنای «زندگی» درست است نه ماه «مرداد» به معنای «مرگ». خیلی از چیزهای ما اشتباه است. در آخرین ماه هم جشن «سپندارمذگان» داشتیم. بعدها اسم این ماه «اسفند» شده است. تلاقی شروع ماه با روز سپندارمذ، جشن همان ماه می‌شود.

 

که جشن دوازدهم ایرانی است. هر سال در باستان ۳۶۰ روز بوده است. پنج روز باید به آن اضافه شود که به آن «پنجه نیاکان» می‌گویند. در واقع، پنجه دزدیده شده نام دارد. در گذشته به آن جشن نیاکان می‌گفتند. ۱۲ ضربدر ۳۰ می‌شود ۳۶۰ روز که پنج روز هم به آن اضافه می‌شده است. در آخر هر سال ایرانی‌ها به گورستان نیاکان خود سر می‌زدند.

 

هنوز هم این جشن‌ها و آیین‌ها پا برجا است. اگر نام‌واره‌های ۳۰ روز را پیدا کنید تاریخ دقیق جشن «سپندارمذگان» پیدا می‌شود». در ادامه باید به نکته جالبی در این میان توجه کنیم. ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله «ابوریحان بیرونی»، این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان حکیم «خیام نیشابوری» که پس از ابوریحان می‌زیست، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به‌روز‌رسانی کرد. «موبد کورش نیکنام»، برگزاری جشن‌ها با استفاده از گاه‌شماری‌های سنتی با ماه‌های ۳۰ روزه را بی‌توجهی به دانش نجوم و دستاوردهای خیام و موجب ناهماهنگی در جشن‌ها دانسته و لزوم توجه به گاه‌شماری ملی و رسمی با ماه‌های ۳۱ روزه (همان ۲۹بهمن ماه) را یادآوری می‌کند.

 

سیدحسین رسولی

 

 

vaghayedaily.ir
  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش