چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۶۵

حساب سرمایه یا Capital account چیست؟

حساب سرمایه,حساب سرمایه چیست,حساب سرمایه گذاریحساب سرمایه نشان می دهد که آیا در کشور، سرمایه وارد یا صادر می شود
زمانی آزادسازی سرمایه بعنوان یک اقدام اجتناب ناپذیر در مسیر توسعه کشورهای فقیر تلقی می گردید. در حسابداری، حساب سرمایه بیانگر ارزش خالص یک کسب و کار در یک نقطه خاص در زمان است در غیر این صورت بعنوان صاحب سهام شناخته می شود.

حساب سرمایه

در اقتصاد کلان و امور مالی بین المللی حساب دارائی یا حساب سرمایه یا حساب مالی یکی از اجزای اصلی تراز پرداخت ها است. در حالی که حساب جاری بیانگر درآمد خالص یک ملت است، حساب دارایی تبیین گر میزان مالکیت آن ملت به سرمایه موجود است. هر مازاد در حساب دارایی به معنای جریان داشتن سرمایه به درون کشور است؛ ولی برعکس مازاد در حساب جاری، این مازاد میتواند به معنای قرض گرفتن دولت از موسسات و کشورهای دیگر یا فروختن دارایی ها به جای درآمد باشد.

هرگونه کسری در حساب سرمایه میتواند به دلیل در جریان بودن سرمایه بسوی خارج از کشور باشد؛ ولی همچنین میتواند به معنای افزایش ادعای یک ملت روی دارایی های خارجی باشد یا بعبارتی حساب دارایی در اقتصاد بین المللی قسمتی از تعادل پرداخت ها است که تمامی معاملات انجام شده بین اشخاص در یک کشور را با موجودی های موجود در بقیه جهان ثبت می کند. این معاملات شامل واردات و صادرات کالاها، خدمات و سرمایه، همینطور پرداخت های انتقال مثل کمک های خارجی و ارسال پول می باشد.

کاهش حساب سرمایه

تغییرات در تعادل پرداخت ها میتواند سرنخ هایی را در مورد میزان نسبی کشور، سلامت اقتصادی و ثبات در آینده نشان دهد. حساب سرمایه نشان می دهد که آیا در کشور سرمایه وارد یا صادر می شود. تغییرات بزرگی در حساب مالی میتواند نشان دهد که کشور برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت دارد و میتواند بر نرخ ارز تاثیر بگذارد.

Capital account,حساب سرمایه,حساب مالیهرگونه کسری در حساب سرمایه میتواند به دلیل در جریان بودن سرمایه بسوی خارج از کشور باشد

از آن جا که تمام معاملات ثبت شده در تراز پرداخت به صفر می رسند، کشورهایی که کسری تجاری بزرگ (کسری حساب جاری) دارند، باید با تعریف حسابداری مازاد حساب های سرمایه ای، سرمایه گذاری کنند. کشور با مازاد تجارت بزرگ سرمایه گذاری می کند و کسری حساب سرمایه را اجرا می کند که به این معنی است که پول از کشور خارج می شود. به یاد داشته باشید که کسری تجاری به دنبال سرمایه گذاران خارجی است که دارایی ها را جذب و ارزش دلار را بالا می برند.

برداشت یا افزایش سرمایه توسط شرکا و اثر آن بر حساب سرمایه

در طول دوره مالی اتفاق می افتد که صاحبان شرکت برای تامین هزینه ها و مصارف شخصی خود، مبالغی از صندوق برداشت نمایند. این برداشت ها اگر چه اثر کاهش دهنده در سرمایه دارد ولی ثبتهای لازم به خاطر کاهش سرمایه در حساب سرمایه انجام نشده و این ثبت ها در حساب دیگری به نام حساب برداشت انجام می گیرد. به این ترتیب میزان سرمایه اولیه و نیز جمع برداشتهای صاحب یا صاحبان شرکت مشخص و معلوم میشود. 

در عین حال، علت امر آن است که برداشت با فرض تحصیل سود و از محل آن انجام شود. واضح و روشن است با انجام برداشت، حساب صندوق که یکی از حسابهای دارایی است معادل مبلغ برداشت شده کاهش می یابد. برای برقراری معادله اصلی ترازنامه، این امر ارتباطی با بدهی های شرکت ندارد، پس باید حساب سرمایه دیگری افزایش یا کاهش یابد.

صورت حساب سرمایه چیست,تراز منفی حساب سرمایه,حساب سرمایهحساب سرمایه شامل خالص سرمایه گذاری های خارجی در داخل کشور است

صورت حساب سرمایه

صورت حساب سرمایه، گزارش مالی است که وضعیت سرمایه موسسه را در یک تاریخ مشخص نشان میدهد. در هر مؤسسه، بعد از سرمایه گذاری اولیه، در اثر فعالیتهای مؤسسه، در پایان دوره مالی ممکن است سود یا زیان داده باشد. از طرفی صاحب مؤسسه امکان دارد در طول این دوره برداشتهایی توسط صاحب سرمایه انجام داده باشد. این دو عامل در صورت حساب سرمایه مؤثر میباشند. 

تراز منفی حساب سرمایه

در آمارهای بین المللی حساب سرمایه یکی از ارکان تراز پرداخت محسوب می شود. هر مازاد در حساب دارایی به معنای جریان داشتن سرمایه به درون کشور است، ولی برخلاف مازاد در حساب جاری، این مازاد میتواند به معنای قرض گرفتن دولت از موسسات و کشورهای دیگر یا فروختن دارایی ها به جای درآمد باشد. هر گونه کسری در حساب سرمایه میتواند به دلیل در جریان بودن سرمایه بسوی خارج از کشور باشد ولی میتواند به معنای افزایش ادعای یک ملت روی دارایی های خارجی باشد. حساب دارایی را بطور خلاصه میتوان تغییرات در مالکیت خارجیان بر دارایی های داخلی و تغییرات مالکیت مردم کشور بر دارایی های خارجی تعبیر کرد. 

حساب سرمایه,تراز حساب سرمایه,حساب سرمایه چگونه زده می شودحساب سرمایه در اقتصاد بین المللی بخشی از تراز پرداخت هاست

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش