پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۴:۲۵ - ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۲۱۰
اصناف و قیمت ها

ریزش ۴۰ درصدی مشتری چلوکبابی‌های تهران/ تذکر حجاب بدهیم مشتری می‌رود

وضعیت چلوکبابی ها در تهران,ریزش 40 درصدی مشتری چلوکبابی‌های تهران
براساس اعلام صنف چلوکباب و چلوخورش تهران به دلیل رشد لحظه‌ای قیمت مواد اولیه در کنار افزایش بهای انرژی، مشتری‌های این صنف ریزش ۴۰ درصدی داشته است. ریزشی که از زمان کرونا شروع شد و کماکان ادامه دارد.

به گزارش اکوایران، درحالی که فعالان حوزه غذا با افزایش بهای مواد اولیه و از طرفی انرژی دست و پنجه نرم می کنند به گفته علی اکبر نریمانی، رئیس اتحادیه چلوکباب و چلو خورش تهران این روزها دردسرهای بهداشت، تعزیرات، اماکن، مالیات بیش از پیش به اصناف حوزه غذا ضربه وارد کرده است.

نریمانی  به طور ویژه درباره وضعیت صنف چلوکباب و چلو خورش تهران گفت: وضعیت کسب و کار در صنف ما واقعا غم‎ انگیز شده و روزبه روز بدتر از قبل می‌شود. مواد اولیه مورد نیاز ما بسیار گران شده و موضوع بدتر تداوم این افزایش قیمت‌هاست. به جرات می‌توان گفت گرانی گوشت و مرغ لحظه‌ای شده و هر روز نسبت به روز قبل بیشتر می‌شود. این وضعیت به واحدهای صنفی ما بسیار آسیب می زند.

او تاکید کرد: گرانی لحظه‌‎ای مواد اولیه مثل گوشت قرمز، مرغ، روغن و دیگر موادغذایی مورد نیاز، هزینه‌های جاری، هزینه حامل‌های انرژی شغل ما را طاقت فرسا و نفس‌‎گیر کرده، به طوری که تعدادی از همکاران ما دیگر تاب مقاومت ندارند و تصمیم دارند شغل خود را عوض کنند. از زمان پایان کرونا تا به امروز این صنف نزدیک به ۴۰درصد ریزش مشتری داشته است.

رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش تهران که بخشی از شرایط نامناسب صنف را  ناشی از  گرانی حامل‌های انرژی  در سال ۱۴۰۲ مطرح کرده بود،  اعلام کرد: هزینه آب و برق وگاز نسبت به سال  قبل چند برابر شده و این ضرر زیادی به واحدهای صنف ما وارد کرده است. وزارت نیرو هم در این رابطه هیچ کمکی به اصناف نمی کند.

نریمانی ادامه داد: ما که نمی توانیم هر روز قیمت‌ها را بالا ببریم، چون اگر بالاتر از قیمت مصوب بفروشیم با اداره تعزیرات و جریمه های سنگین آن مواجه می شویم.

تذکر حجاب بدهیم مشتری می‌رود

به نقل از اتاق اصناف تهران، نریمان  همچنین به اداره اماکن و مشکلات مربوط به حجاب بانوان هم اشاره کرد و افزود: اداره اماکن مرتب رعایت حجاب مشتری را به ما تذکر داده و ما را ملزم به این کرده که به مشتری رعایت حجاب را یادآوری کنیم. این موضوع باعث ایجاد چالش شده، یا مشتری سالن را ترک می کند و یا برخورد وچالش به وجود می آید. مشتری مداری مهمترین عامل موفقیت یک واحد صنفی عرضه غذاست. ما فقط می توانیم پرسنل خود را ملزم به رعایت حجاب کنیم. از مسئولان می خواهم با در نظر گرفتن اصل مشتری مداری فشار به کسبه را کاهش دهند.

گزینشی عمل کردن مالیات

او در ادامه به موضوع مالیات ارزش افزوده اشاره کرد: مالیات ارزش افزوده از سال ۱۳۹۴ شامل سالن های چلوکبابی شد و از آن موقع به غذاهایی که در سالن سرو می شد، مالیات ارزش افزوده تعلق می گرفت، ولی از اول تیر امسال سازمان مالیات کشور تصمیم گرفت که غذاهای بیرون بر و آشپزخانه ها را هم در لیست مالیات ارزش افزوده قرار دهد. درست است که ارزش افزوده را مشتری پرداخت می کند.

نریمانی تاکید کرد: وقتی مردم به خاطر گرانی شدید، مانند قبل توانایی تهیه غذا از بیرون را ندارند، پرداخت ارزش افزوده مزید بر علت شده و باعث ریزش بیشتر مشتری در صنف ما شده است. مردم ترجیح می دهند برای خوردن غذا به مراکزی که ارزش افزوده ندارند مراجعه کنند.

رئیس اتحادیه چلوکباب وچلوخورش با اشاره به اینکه وضعیت کنونی مالیات ارزش افزوده بسیار ناعادلانه است ادامه داد: از مسئولان سازمان مالیات کشور خواهشمندیم برای اینکه عدالت در بین اصناف غذایی رعایت شود، به یک شکل با صنوف و اتحادیه های مواد غذایی رفتار کنند یا از صنف ما هم مالیات ارزش افزوده گرفته نشود، یا اینکه تمام صنوف عرضه کننده غذا ارزش افزوده را پرداخت کنند.

رئیس اتحادیه چلوکباب و چلو خورش تهران گفت: ما در شرایطی که با افزایش قیمت مواد اولیه و انرژی دست و پنجه نرم می‌کنیم طرح بهداشت سلامت سازمان بهداشت صنوف غذایی، برای ما تبدیل به یک دردسر جدید شده است.

او افزود: ما همیشه کم و بیش  با بهداشت چالش داشته‌ایم، ولی طرح بهداشت سلامت که به تازگی اداره بهداشت برای صنوف غذایی وضع کرده، بسیار برای صنف ما مشکل‎زا شده است.

نریمانی ادامه داد: رئیس اتحادیه چلوکباب و چلو خورش تهران گفت: بر اساس طرح بهداشت سلامت مامور بهداشت همواره باید بر کار اصناف غذایی نظارت داشته باشد و برای تحقق این امر سه راهکار توسط سازمان بهداشت ارائه شده و ما ملزم به انجام یکی از آنها هستیم.

او افزود: راهکار اول که انجام آن برای خیلی از واحدهای صنفی سخت است اینکه یک نفر آشنا به مسائل بهداشتی را استخدام کنیم تا تمام وقت در محل حضور داشته باشد و به بهداشت رسیدگی و نظارت کند. دومین راه این است که خودمان به رعایت موازین بهداشتی مرتبا نظارت کنیم. و سومین راه اینکه از اداره بهداشت منطقه کمک بگیریم و آنها مرتب به کار ما نظارت داشته باشند. درست است که اداره بهداشت به وظیفه خود عمل کرده و به فکر سلامت غذا، پرسنل و مشتریان است؛ ولی کسبه صنف ما را به زحمت انداخته است.

  • 11
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش